مشخصات سوال

  ف ف , sara_rasht_23
23 تیر 87 - 08:47
قرص ویتامین ب 6 برای چی خوبه؟ و مصرفش بدون تجویز پزشک؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
   کلوب    جهاد , cloobjahad
87/4/25 (13:22)
پیریدوکسین
ویتامین B6 ، اصطلاحی است كه برای سه تركیب مشابه پیریدوكسین ، پیریدوكسال و پیریدوكسامین به كار می رود.
پریدوکسین در سال ۱۹۳۴ به عنوان ویتامین B6 یا ادرمین شناسایی شد این ماده عامل بهبود بیماری های پوستی مخصوصی بود که با بقیه ویتامین هایی که بعدا جزء ویتامین های گروه B شناسایی شدند درمان نمی شد این ویتامین در سال ۱۹۳۸ تجزیه و در سال ۱۹۳۹ سنتز گردید. این ویتامین به حرارت و اسید مقاوم می باشد ولی حرارت های شدید مثل فرایند پختن وفراوری تقریباً ۵۰ درصد ویتامین را از بین می برد، همچنین نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی، کنسرو کردن، بریان کردن گوشت، الکل و استروژن از جمله عوامل از میان برنده این ماده مغذی‌اند. منجمد کردن سبزی ها باعث کاهش ۲۵% این ویتامین می شود اكسیداسیون ، قلیا و نور ماورای بنفش به ویتامین B6 آسیب می رساند.

اثرات کمبود :
فقدان ویتامین B6 در موش ایجاد عوارضی شبیه به پلاگر می‌نماید. یعنی اختلالات پوستی همراه با تورم ، زخم و خونریزی و این عوارض بیشتر به صورت قرینه بر روی پنجه‌ها یا روی پرزه و گوشها ظاهر می‌گردند. در حیوان جوان رشد متوقف گردیده، حالت ضعف و لاغری بروز می‌نماید و ادامه فقدان ویتامین به مرگ حیوان منجر می‌شود.
فقدان این ویتامین در جوجه مرغ خانگی و خوک باعث کم خونی می‌شود. بنابراین به نظر می‌آید که این ویتامین در عمل بیوسنتز هموگلوبین نیز موثر است. فقدان ویتامین B6 در انسان بویژه در کودکان سبب اختلال در واکنشهای متابولیسمی سلولهای عصبی می‌گردد و موجب عوارض عصبی مانند دردهای ناحیه شکم ، دشواری در راه رفتن و حملات صرع و تشنج می‌شود.

عملکرد :
كوآنزیم پیریدوكسال 5 - فسفات در واكنش های بیوشیمیایی گسترده ای دخیل می باشد ، از جمله متابولیسم گلیكوژن و اسیدهای آمینه ، سنتز اسیدهای نوكلئیك و سنتز و متابولیسم هموگلوبین. همچنین این ماده در سنتز اسفنگومیلین و اسفنگولیپیدهای دیگر و نوروترانسمیترها نقش دارد و به عنوان كوآنزیم بیشتر از صد آنزیم ، نقش ایفا می كند.
اسید گاما- آمینوبوتیریک یک آرامش دهنده طبیعی و تنظیم کننده فعالیت سلولهای عصبی است. فقدان ویتامین B6 سبب تقلیل مقدار این اسید در سلول عصبی می‌شود و اختلالات عصبی ناشی از این کمبود می‌باشد.تجربه نشان داده که اختلالات عصبی ناشی از فقدان B6 را می‌توان با تجویز اسید گاما بوتیریک معالجه کرد.
از عملکردهای دیگر ویتامین B6 می توان شرکت در مراحلی از متابولیسم لیپیدها را نام برداین ویتامین برای تولید آنتی کور ضروری است.
این ویتامین محلول در آب است بنابراین در بدن ذخیره نمی شود. مقادیر بیش از حد نیاز این ویتامین تقریبا هشت ساعت پس از خوردن غذا دفع می‌گردد.
باکتریهای موجود در روده انسان می‌توانند به مقدار اندکی ویتامین B6 سنتز نمایند. با افزایش پروتئین جیره غذایی نیاز به وبتامین B6 نیز بیشتر می شود پس میزان مورد نیاز ان وابسته به میزان پروتئین رژیم غذایی است تا مقدار کالری ان در صورت مصرف غذاهای سرشار از پروتئین نیاز به ترکیبات حاوی B6 افزایش می یابد.
این ویتامین در اکثر غذاها وجود دارد افرادی كه رژیم غذایی متعادل شامل منابع ویتامین B6 مصرف می كنند نیاز روزانه شان به این ویتامین مرتفع شده و نیازی به مكمل های اضافی این ویتامین ندارند توصیه می شود مكمل های ویتامینی را همیشه همراه با آب، ترجیحاً بعد از غذا مصرف كنید.

میزان پیشنهادی :
برای افراد بالغ روزانه ۲ میلی گرم B6 توصیه شده است و اگر نوزادان شیرخوار روزانه کمتر از ۰.۱ میلی گرم ویتامین B6 دریافت دارند عوارض کمبود ویتامین ظاهر می‌گردد- هر لیتر شیر انسان ۱ میلی گرم پیریدوکسین دارد- در زنان باردار مقدار مورد نیاز بیشتر است.

منابع:
مخمر آبجو ،جگر ، قلوه ،دل ، کلم, تخم مرغ، گوشت گوساله ، موز، غلات کامل و عسل

تشخیص وضعیت ویتامین B6 در بدن:
با توجه به اینکه قسمت اعظم پیردوکسین قبل از اینکه از ادرار دفع شود به اسید پیریدوکسیک تبدیل می گردد بنابراین سنجش مقدار این ماده متابولیکی در ادرار معیار مناسبی جهت تشخیص وضعیت ویتامین B6 است اگر مقدار اسید پیریدوکسیک دفع شده در ادرار فرد ۱/۰ تا ۲/۰ میلی گرم باشد نشان دهنده کمبود ویتامین است.
مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است در بدن تغییرات متابولیکی ایجاد کند ونیاز بدن به ویتامین B6 را افزایش دهد البته این عارضه با تجویز ویتامین B6 از بین می رود و چون کمبود این ویتامین منجر به تشکیل سنگ های ادراری می شود احتمال بروز این بیماری در افرادی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند زیاد است.
ناراحتی های عصبی ناشی از مصرف قرص های ضد بارداری را به عدم تبدیل تریپتوفان به سروتونین که یک انتقال دهنده عصبی در مغز است نسبت می دهند چون مصرف قرص های ضد بارداری نیاز بدن را به این ویتامین را افزایش میدهد برای جبران کمبود ان تامین ۳۰ میلی گرم پیریدوکسین ضروری خواهد بود.

علایم و نشانه های كمبود :
علایم و نشانه های كمبود ویتامین B6 شامل آنمی هیپوكرومیك و میكروستیك ،تشنج ، گیجی و افسردگی می باشند.
كمبود ویتامین B6 در كودكان و شیرخواران ، موجب اختلالات الكتروانسفالوگرافی و تشنجی می گردد.
كمبود ویتامین B6 در بزرگسالان موجب چیلوز ، گلوسیت ، استوماتیت ، آنمی ، تحریك پذیری ، گیجی و افسردگی می گردد.
*كمبود ثانویه ویتامین B6 ، ممكن است در اثر سوء جذب ، اورمی ، سرطان ، نارسایی قلبی و سیروز ایجاد گردد.خانم های باردار ، الكلی ها و افراد مسن در خطر كمبود ثانویه ویتامین B6 می باشند.
عواملی که منجر به کمبود یا نیازمندی به ویتامین B6 می گردد :
- کافی نبودن مصرف آن در غذا
- جذب ناقص ویتامین
- جذب ناقص آن در روده
- وجود نواقصی در عمل اکسیداسیون پیریدوکسین
- دفع ویتامین B6 به مقدار زیاد از طریق کلیه در اثر غیر فعال شدن توسط داروها وافزایش فعالیت متابولیکی (بارداری، تب، ...)
- افزایش مصرف پروتئین

اثرات :
جلوگیری از افزایش سطح هوموسیستئین: یک ریسک فاکتور جدید برای بیماری قلبی سطوح بالای هوموسیستئین در خون است؛ این سطوح بالا مربوط به فقدان اسید فولیک ، ویتامین B6 یا ویتامین B12 است.بر اساس تحقیقات انجام شده سطوح بالای اسید آمینه هوموسیستئین می تواند به سلول های مغز صدمه وارد کند.
تخفیف درد: در مورد عادات ماهانه پر درد مصرف موادی که حاوی منیزیم ، ویتامین B6 ، B کمپلکس و بتا کاروتن هستند موثر می باشد.
موثردر درمان پارکینسون : پارکینسون در نتیجه تحلیل سلولهای مغزی تولید کننده دوپامین روی می دهد. محققان در تازه ترین مطالعات به تاثیر ویتامین B6 در کاهش این بیماری پی برده اند و می گویند افزایش دریافت غذایی ویتامین B6 در کاهش پارکینسون موثر است. محققان هلندی دریافته اند احتمال ابتلا به پارکینسون در کسانی که بیشترین مصرف ویتامین B6 را دارند ۵۰ درصد کمتر از وقوع آن در افرادی با کمترین دریافت این ویتامین است.برای تعیین اثر اسید فولیک ، ویتامین B6 و B12 در کاهش این ترکیب در خون و نیز کاهش وقوع پارکینسون ، محققان با بررسی گروهی از افراد ۵۵ ساله و مسن تر در مدت ۱۰ سال دریافتند ارتباطی بین مصرف B12 یا اسید فولیک و ابتلا به این بیماری وجود ندارد اما دریافت B6 بیشتر باعث کاهش خطر پارکینسون می شود.
عملکرد درست سیستم ایمنی و عصبی : ویتامین B6 برای متابولیسم پروتئین و عملکرد درست سیستم ایمنی و عصبی ضروری است.

موارد استفاده ویتامین B6 شامل موارد زیر است:
- بهبود علایم ناشی از كمبود ویتامین B6، این علایم شامل التهاب (قرمزی، ورم، درد)، دهان، ترك و خشك شدن لبها، تحریك پذیری، افسردگی و گیجی است.
- درمان كم خونی و اختلالات سیستم عصبی ناشی از داروهای ضد سل.
- درمان بیمارانی كه میزان زیادی ایزونیازید (داروی ضد سل) مصرف كرده اند.
- كاهش علایم سندرم پیش از قاعدگی (PMS).
- كاهش تهوع و استفراغ در طی حاملگی.

اشكال دیگر:
ویتامین B6 به صورت پیریدوكسین هیدروكلرید قابل دسترسی است. این تركیب به صورت قرص در شكل مولتی ویتامین (قابل جویدن برای بچه ها) در دسترس است.
شكل ب-كمپكس یا به تنهایی به مقدارهای ۱تا ۱۵۰ میلی گرمی وجود دارد. ویتامین B6 همچنین در مولتی ویتامین هایی كه به صورت قطره و مایع هستند و بچه ها استفاده می كنند نیز وجود دارد.

افراد با نیازهای خاص :
- شیرخوارانی كه شیر مادر می خورند و در هنگام تولد ، غلظت پلاسمای B6 آنها پایین است ، ممكن است در خطر كمبود ویتامین B6باشند.
- الكلی ها ، به علت اختلال در تبدیل پیریدوكسین و پیریدوكسامین به پیریدوكسال فسفات ، ممكن است در خطر كمبود ویتامین B6 باشند.
- افرادی كه با داروهای مهار كننده ی فعالیت ویتامین ها از جمله ایزونیازید ، پنی سیلامین ، كورتیكواستروئیدها و یا ضد تشنج ها تحت درمان هستند ، ممكن است در خطر كمبود ویتامین B6 باشند

موارد احتیاط:
ویتامین B6 وقتی به مقدار زیاد (۲۰۰ میلی گرم یا بیشتر در روز) و به مدت طولانی مصرف شود می تواند باعث مشكلات عصبی شود. قطع مصرف آن باعث بهبودی مشكلات میشود.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/4/23 (11:36)
salam
b6 chand shake dareh vali karbord aslish dar sakhtar shimiaee selool asabi dastgahe govareshe.
baraye behbod maghtaee halate tahavo dar zanan bardar az hafte 2 ta 3 mahegi tajviz mishe masrafe bish az dooz mored niaz baese pish amadan halat khab alodegi mishe

2.    87/4/23 (20:56)
b6
بیشتر برای جلوگیری از حالت تهوع داده میشود

3.    87/4/24 (01:44)
ویتامین ب6 یا پیریدوكسین

مقادیر بیش از حد نیاز این ویتامین محلول در آب تقریبا هشت ساعت پس از خوردن غذا دفع می گردد.این ویتامین در جذب صحیحی پروتئین و چربی موثر است و در تبدیل اسیدآمینه تریپتوفان به نیاسین یا ویتامین ب٣ نقش مهمی ایفا مینماید, حالت تهوع و دل بهم خوردگی را بهبود بخشیده و از بوجود آمدن برخی اختلالات پوستی و مغزی جلوگیری می كند.

مخمر آبجو , سبوس گندم , جگر , قلوه ,دل , طالبی , كلم , شیر , تخم مرغ و گوشت گوساله از منابع این ویتامین می باشند.

همچنین نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی , كنسرو كردن, بریان كردن گوشت, الكل و استروژن از جمله عوامل از بین برنده این ماده مغذی اند.

4.    87/4/25 (23:34)
تهوع