مشخصات سوال

 ئ , bz2103mt
18 تیر 87 - 13:03
دادگاه برای دادخواست عدم تمکین زن چه امکاناتی میخواد؟
اطلاعات بیشتر : زمانی که برای جلسه دادگاه عدم تمکین زن بری دادگاه چه خواسته هایی از مرد و چه خواسه هایی از زن داره و در چه صورتی مرد محکوم این جلسه دادرسی میشه؟؟؟
لطفا به صورت مشروح بهم توضیح بدید.- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
شیدا شیدا , sozan50
87/4/18 (15:26)
عدم تمکین در صورتی مسموع خواهد بود که زن بدون هیچ عذر وبهانه ای منزل زوج را ترک کرده واز او تمکین نمیکند. قبل از دادخواست عدم تمکین خوبه که اظهار نامه فرستاده باشید . در این صورت هیچ عذر وبهونه ای قابل قبول نیست مگر اینکه در حق زوجه اجحاف یا کوتاهی شده باشد.واگرزوج در حق زوجه کوتاهی کرده و او را از نظر نفقه وتمکین در عسر وحرج گذاشته باشد دادخواست عدم تمکین او مسموع دادگاه نخواد بود چون او خود قبل از زوجه تمیکین لازمرو بعمل نیاورده است
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/4/18 (14:40)
پاسخ به سوال شما مستلزم ارائه بحث آکادمیک میباشد لذا برای پاسخگوئی می بایستی شما دقیقا خواسته و موقعیت خود و طرف مقابلتان را تشریح نمایید.
علی ایحال مدعی عدم تمکین لازم است قبل از طرح دعوی نسبت به ارسال اظهارنامه و مطالبه تمکین اقدام تا در جلسه رسیدگی دادگاه بدان استناد نماید.

2.    87/4/18 (23:23)
یك اظهار نامه بدهید و سپس می توانید با استناد به آن . می توانید دادخواست بدهید و در اولین مرحله شما را به یكی از شعبات شورای حل اختلاف ارجاع می دهند و اگر همسرتان تمكین نداشت دادخواست بعدی در دادگاه طرح خواهد شد .

3.    87/4/19 (01:48)

سؤالتون ناقص و نامفهوم هستش

دادخواست عدم تمكین ازطرف مرد ارائه میشود، لذا عكس این قضیه صدق نمیكند، چونكه طبق قانون خانواده (طبق موازین اسلامی) این زن است كه باید از مرد تمكین كند.
در مقابل،
كاربرد دادخواست عدم تمكین درصورت محكومیت زن در حال حاضر فقط جنبه مادی دارد (هرچند مطابق موازین شرع زن وادار به تمكین مواردی بیش از مورد مادی یعنی نفقه است). به این معنی كه مرد با ارائه ادله و دلیل محكمه پسند در دادگاه ثابت میكند كه زن از او تمكین نمیكند، لذا دادگاه رأی به عدم پرداخت «نفقه» ازطرف زوج میكند كه با این رأی زن در مراحل بعدی و در زمانی كه از مرد تمكین نكرده، نمیتواند تقاضای نفقه كند.
با این توضیح مختصر، میتوان گفت دادخواست عدم تمكین فقط بابت روشن شدن وضعیت نفقه در زمان عدم تمكین به تشخیص دادگاه به‌كار رفته و غیر از این مورد در حال حاضر پشیزی ارزش ندارد. چرا كه دادگاه هیچگاه نمیتواند زن را به‌زور وادار به تمكین كند، مگر اینكه زن خودش قلباً خواهان آن باشد. به‌عبارت ساده تر، این تفاهم عاطفی و بازگشت علاقه فی مابین است كه زن را به تمكین مرد ترغیب میكند و نه چیز دیگری.

موفق باشید
4.    87/4/19 (05:58)
با سلام
دوست گرامی
در بحث تمکین مهمترین چیز داشتن شرایط ان توسط شماست
شما باید مسکن مناسب داشته باشی واز طرفی پرونده های کیفری مبنی بر ضرب وجرح با همسرت نداشته باشی در این صورت حکم به تمکین صادر میشود وتنها در صورتی محکوم به رد دادخواست میشی که همسرت باکره باشه واز حق حبس استفاده نماید در غیر این صورت زن موظف به تمکین میباشد

5.    87/4/24 (12:30)
امكانات واژه درستی در اینجا نیست. باید تو دادخواست علل عدم تمكین زنش رو بنویسه و بعد هم بتونه تو دادگاه ثابت كنه. در كل ثابت هم كه شد می خواد چیكار كنه. دادگاه رأی به تمكین میده البته تمكین زن منوط به چند چیزه كه میتونه در صورتیكه شوهرش از انجام اونا خودداری كنه اون هم از نشوز استفاده كنه. مثل عدم دادن نفقه یا مهریه