مشخصات سوال

مانی ب ا ر ا ن ی , tgdir
18 تیر 87 - 08:27
بهترین سن برای ازدواج و تفاوت سنی زوجین چقدر باشد بهتر است
اطلاعات بیشتر : بهترین سن برای ازدواج چه سنی است
تفاوت سنی چفدر باشد خوب است- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
امیر ن , bless
87/4/22 (00:53)
ازدواج پیوند بین دو انسان و دو خانواده است كه اجزاء اصلی و اساسی آن ، زن و مرد می باشند و هر قدر بین این اجزاء و عناصر هماهنگی ، تناسب و سنخیت بیشتری باشد. آن پیوند استوارتر ، مستحكم تر، پرثمرتر و لذت بخش تر خواهد بود. و به تعبیر "فلسفه السنخیه عله الانضمام" ، سنخیت و همتایی سبب جذب و پیوند است . به عكس ، هر چه این تناسب و هماهنگی كمتر باشد، زندگی سست تر، تلخ تر، كم ثمرتر و ناپایدارتر خواهد بود. علم و تجربه گویای آن است كه علت اساسی بیشتر ناهنجاری ها و ناسازگاری های زندگی زناشویی ، عدم تناسب و ناهماهنگی بین زن و شوهر است، بنابراین شناخت اموری كه موجب هماهنگی و تناسب بین زوجین است ضروری و لازم می باشد و به هیچ وجه نباید این مسئله را به بعد از ازدواج موكول كرد. یكی از امور مسئله تناسب و هماهنگی در سن زوجین است. لزوم تناسب سنی از اطلاق آیاتی مثل " فانكحوا ما طاب لكم من النساء " همسری مورد پسند و دلنشین انتخاب كنید، استنباط می شود. همچنین در روایات اسلامی به صراحت ، هم كفو بودن مطرح شده است. پیامبر اسلام می فرماید: با همسان و هم شأن خود ازدواج كنید. می توان گفت اسلام معیار و دلایل هماهنگی در سن را به عقل و عرف و علم سپرده است. اگر فرد به تجارب فراوان و واقعیت های موجود در جامعه و استدلال های علمی در این مسئله نظری بیفكند به راحتی پی خواهد برد كه همسر دلنشین و مورد پسند همسری است كه دارای هماهنگی و تناسب سنی باشد. قابل توجه است كه كفو هم بودن از نظر سن، تفاوت در سن است نه تساوی ؛ زیرا این تفاوت در آفرینش مرد و زن در مورد سن بلوغ قرار داده شده است. در مطلب ذیل ابعاد مسئله مورد نظر از دیدگاه علم و عرف مورد بررسی قرار گرفته است: فاصله سنی مناسب میان زن و شوهر را می توان 4- 2 سال در نظر گرفت. البته این بدان معنا نیست كه اگر یكی دو سال به این سنین افزوده و یا از آن كاسته شود، حتماً نباید ازدواجی انجام گیرد. شاید بتوان گفت كه اگر تمام زمینه ها بررسی شده باشد و مشكل خاصی دیده نشود، می توان فاصله سنی را به دیده اغماض نگریست، ولی در عین حال بهترین و مناسب ترین فاصله سنی 4- 2 سال است. طبیعی است كه اگر سایر شرایط ، مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی تواند موفق باشد. بارها با خانواده هایی مواجه می شویم كه فاصله سنی زوجین حتی به 25، 20، 15، 13 سال و سال های بین این ارقام بالغ می شود و با یكدیگر مشكلات عدیده ای دارند . ما دراینجا به بررسی معایب ازدواج هایی می پردازیم كه فاصله سنی بین زن و شوهر در آنها زیاد است.
1- مشكل عدم درك مطلوب یكدیگر وجود فاصله سنی زیاد موجب آن می شود كه زن و شوهر نتوانند به خوبی یكدیگر را درك نمایند. فردی با داشتن بیست سال سن بیشتر ، طبیعی است كه می تواند از تجارب بیشتری برخوردار باشد یا لااقل می تواند چنین احساسی داشته باشد. لذا این مسئله زمینه ای فراهم می كند كه شخص ارزش لازم را به نظرات فرد كوچكتر ندهد یا طرف مقابل بیش از اندازه احساس كوچكی نماید و همیشه در حال اضطراب و تشویش باشد و بالاخره از اداره زندگی درمانده شود و همین مورد زمینه عدم تفاهم را به وجود می آورد كه خود سبب پدید آمدن مشكلاتی عظیم در روابط زناشویی خواهد شد. اینان اغلب در وضع و موقعیتی هستند كه توافق روحی ندارند و نمی توانند مسائل و مواضع یكدیگر را درك كنند.
2- عدم تناسب در تواناییهای جسمی وقتی كه فاصله سنی بین زن و شوهر زیاد باشد، هر یك در دوره ای از زندگانی به سر می برند كه به لحاظ قوت و توان با همسر خود تفاوت های عمده دارند. مثلاً زنی كه هفده سال دارد ، در دوران جوانی به سر می برد و همسر او كه در 35 سالگی است، به مرز میان سالی نزدیك شده است. یكی غالباً فعال است و دیگری زودتر خسته و در اوقاتی منفعل می شود، گاه این خستگی و انفعال از طرف همسر جوان به خوبی مورد تجزیه و تحلیل قرار نمی گیرد و به حساب كم كاری گذاشته می شود، یا به عنوان شانه خالی كردن از زیر بار مسئولیت مطرح می گردد، و وقتی كه با این عنوان طرح می نماید، طبیعی است كه طرف مقابل احساس ناراحتی می كند و ممكن است این امر عاملی برای برانگیختگی او شود و در نتیجه محیط امن خانه تبدیل به فضایی ناامن و غیر قابل تحمل شود. در حالی كه مرد قصد شانه خالی كردن از مسئولیت را ندارد ولی از طرف همسرش متهم به تنبلی و بی مسئولیتی می شود و از آنجا كه در چنین مواردی مرد تنبلی را نمی پذیرد، مجادلاتی در می گیرد.
3- انعطاف پذیری كمتر فرد بزرگتر، وقتی دو جوان با یكدیگر زندگی می كنند ، به دلیل جوانی انعطاف پذیری بیشتری دارند. فرد در سنین پایین تر چون نهال جوان است، امكان تغییر فراوانی را دارد. اما درختان ، مجال كمتری برای تغییر باقی گذاشته اند. همین امكان تغییر و تحول است كه ما را به یاد كلام گهربار پیامبر اسلام (ص) می اندازد كه فرمود : بیشتر كسانی كه به من ایمان آوردند، جوانان بودند. وقتی كه دو نفر جوان با هم ازدواج می كنند ، برای دست یافتن به سازگاری تلاش می كنند به نظر همدیگر توجه می كنند و خود را طوری تطبیق می دهند كه مورد پسند دیگری واقع شوند و بدین ترتیب رضایت طرف مقابل را جلب نمایند، حال آنكه با افزایش سن، انعطاف آدمی كاهش می یابد و همین امر در زندگانی مشترك معضل آفرین است.
4- پیدا شدن سوءظن گاه وجود فاصله های سنی زیاد باعث می شود كه زوجین سوء ظن هایی نسبت به یكدیگر پیدا كنند و ممكن است حتی نتوانند دلایلی هم برای این گونه افكار ارائه نمایند.
5- عدم ارضای غرایز یكی از اهداف ازدواج ، ارضای غرایز است و این خود می تواند عامل مؤثری در تداوم زندگی خانوادگی باشد. اما در سنین بالا، به لحاظ غریزی افول می نماید، به نحوی كه زوجین نمی توانند موجبات رضایت یكدیگر را در روابط زناشویی به نحو مطلوب تأمین نمایند و همین امر ممكن است موجبات درگیری را فراهم آورده ، محیط خانواده را متشنج كند. این مسئله در موارد چشمگیری به بروز افسردگی در زنان جوان می انجامد و در برخی از زنانی كه خویشتندار و باتقوا نباشند، گرایش به انحرافات و لغزشها دیده می شود.
6- امر و نهی پیوسته ی فرد بزرگتر در چنین خانواده هایی فرد بزرگتر به دلیل داشتن تجربه، خود را ملزم می داند كه مدام به همسر خود امرو نهی كند و امر و نهی بیش از حد- كه همیشه مبتنی بر حق نیست، بلكه سلیقه نیز در آن سخت مداخله می كند - موجبات ناراحتی همسر را فراهم می آورد. فرد بزرگتر احساس می كند كه باید فرد كوچكتر را تربیت كند و حال آنكه او انتظار دارد كه با همسر زندگی كند، نه آنكه همسر وی نقش پدر و مادر را بر عهده گرفته، به امر و نهی و تربیت وی مبادرت نماید. البته زن و شوهر باید برای تكامل وتعالی یكدیگر تلاش كنند و در مواقع ضروری به امر به معروف و نهی از منكر یكدیگر بپردازند.
7- كمرویی با همسر یكی از مواردی كه در این گونه خانواده ها دیده می شود، این است كه فرد كوچكتر دچار نوعی كمرویی رنج آور است و نمی تواند به راحتی مشكلات خود را با همسر خویش در میان بگذارد. لذا حرف های ناگفته در این خانواده ها بسیار است و مجال مناسبی برای طرح آنها وجود ندارد. سخنان ناگفته بر دل فرد رنجیده سنگینی می كند و گاه به فضای بیرون از خانه كشیده شده، برای دیگران مطرح می شود و این امر مورد قبول و پذیرش فرد بزرگتر نیست. زیرا او فكرمی كند كه همسرش اسرار خانواده را به بیرون از خانه برده ، برای این و آن نقل می كند و این خود موجب بروز اختلافات تازه ای می شود و اگر فرد كوچكتر دردها را بازگو نكند، آنها بر روی هم انباشته شده ، او را افسرده می كند. در حالی كه درد دل كردن به آرامش فرد كمك می كند و او از این كه همسری دارد كه به درد دلهای وی گوش می دهد، احساس آرامش می كند، زیرا خوب شنیدن درد دلها بخشی از تسكین آلام است و بدین ترتیب فرد به پالایش روانی دست می یابد. وجود چنین فضایی در خانواده ضامن سلامت و بهداشت روانی زوجین است. وجود كمرویی بسیار و رنج آور مانع بیان دردها شده ، چون تخلیه روانی صورت نمی گیرد، سلامت روانی فرد كوچكتر در معرض خطر قرار می گیرد. خانم جوانی می گفت: همسرم سالها از من بزرگتر بود و من همیشه با وی رودربایستی داشتم. از وی سؤال شد : تا كی با همسرت رودربایستی داشتی؟ او گفت: تا دو ساعت قبل از مرگ شوهرم.
8- دادن امتیازات بیش از حد در این نوع خانواده ها ، معمولاً مشكل دیگر این است كه فرد بزرگتر برای این كه فرد كوچكتر را جذب كند و زندگی تداوم یابد، باید مدام به او امتیازاتی بدهد كه وی را به دوام زندگی دلگرم كند. اما هر كس قادر نیست كه مدام چنین امتیازاتی بدهد ، زیرا گاه دادن این نوع امتیازها برای فرد بزرگتر غیر قابل تحمل و یا غیر ممكن می گردد و بدین ترتیب از انگیزه طرف مقابل برای ادامه زندگی می كاهد. از سویی طرف كوچكتر كه از نقطه ضعف همسر خویش اطلاع یافته درصدد اخذ امتیازهای بیشتری بر می آید و تقاضاهای فراوان جوانی پر انرژی و توانا ، اختلافات خانواده را تشدید و جو ناامنی را بر خانه حكمفرما می كند و بدین ترتیب خانواده ای نابسامان شكل می گیرد كه كشمكشهای ناشی از آن، از ارزش والدین در نزد فرزندان می كاهد و در نتیجه تأثیرات تربیتی آنها را نیز كاهش می دهد.
9- ترس و ناامنی در مواردی هم دیده می شود كه فرد كوچكتر ، دچار ترس و وحشت می شود و این هنگامی اتفاق می افتد كه مرد خانواده از سن و سال بیشتری برخوردار است. خانمی می گفت با اینكه چند ماهی از مرگ همسرش نگذشته بود، و چندان متأثر هم به نظر نمی رسید. وقتی از اختلافات خانوادگی و تأثیرات منفی آن بر روی فرزندانش سخن می گفت، به تفاوت سنی زیاد خود با همسرش اشاره كرد و گفت : روزی كه ازدواج كردم سیزده سال بیشتر نداشتم، در حالی كه شوهرم در آن روزها سی ساله بود و من از دیدن او سخت دچار وحشت شده ، پیوسته از او می ترسیدم و این ترس و ناامنی تمامی وجودم را پر كرده بود و تا زمان مرگ او نیز وجود داشت، این ترس شدید همه ی آرامش مرا سلب كرده بود. پس اگر فاصله سنی میان زوجین زیاد نباشد، این گونه ترسها كمتر دیده می شود.
10- نتایج نامطلوب دیگر تفاوت سنی زیاد بین زوجین مشكلات دیگری نیز در پی دارد كه در دوره های پایانی زندگانی رخ می دهد و از آن میان می توان به موارد ذیل اشاره كرد:
الف- احساس پشیمانی در غالب موارد ، این نوع ازدواجها با پشیمانی همراه می شود، زیرا مشكلات فراوان ناشی از این نوع ازدواجها به قدری زیاد و غیر قابل تحمل است كه در اكثر موارد موجبات پشیمانی را فراهم می كند.
ب- بروز مشكلات غیر منتظره پیدایی مشكلات غیر قابل انتظار، پیامد نامطلوب دیگر چنین ازدواج هایی است. خانمی كه همسرش را از دست داده بود و با او تفاوت سنی زیادی هم داشت، اظهار می كرد :
به دلیل عدم درك یكدیگر، زندگانی ما سراسر پر ازمشاجره و دعوا بود. او در مورد عاقبت زندگانی اش با همسر بزرگترازخود می گفت: حالا كه اومرده، پسر بزرگم مرا رها نمی كند و پیوسته به من می گوید: بالاخره با آن همه دعوا و جار و جنجالهایی كه به راه می انداختی كاری كردی كه پدرم بمیرد و در واقع تو پدرم را كشتی ومن هر چه می گویم مرگ پدر به دعواهای ما ربطی ندارد از من نمی پذیرد و با من سر این موضوع درگیری پیدا كرده است، یعنی تا وقتی كه همسرم بود ، با او دعوا می كردیم و حالا پسرم جای او را در دعوا و مشاجره گرفته است.
ج- جرم زایی فرزندان مشكل دیگری كه در این گونه ازدواجها دیده می شود ، این است كه امكان جرم زایی در فرزندان آنها بیشتر از مواردی است كه زوجین فاصله سنی مناسبی با یكدیگر دارند.
د- طلاق معضل دیگری كه گاه در خانواده هایی كه تفاوت سنی زوجین زیاد است دیده می شود ، مسئله عدم تحمل یكدیگر و وقوع طلاق است و در نهایت می توان گفت كه مشكلاتی نظیر عدم درك یكدیگر ، نداشتن تفاهم ، عدم انعطاف پذیری كافی و عدم ارضای غرایز ، گاه به عنوان موانعی جدی بر سر راه تداوم زندگی تلقی می شوند و طلاق كه مرگ اجتماع كوچك خانواده است ، رخ می دهد. توجه با بررسی سن ازدواج در میان قشرهای مختلف و جوامع گوناگون در می یابیم كه غالبا ًسن مردان در جریان ازدواج بیش از زنان است. آلن ژیرار می نویسد : آگاهی های جمعیت شناسانه درباره سن همسران به هنگام ازدواج آموزنده است و می دانیم كه بیشتر اوقات ، افرادی با هم پیوند زناشویی می بندند كه از لحاظ سنی به هم نزدیك باشند. از این رو تناسب سنی را باید به عنوان یك ضریب مهم همسان همسری كه در جامعه از اهمیت والایی برخوردار است، در نظر بگیریم. دیدگاه دینی از نظر اسلام ازدواج كردن با تفاوت سنی زیاد ، امر نامشروعی نیست و آنچه در سنت پیامبر دیده می شود، حكایت از مشروعیت این نوع ازدواج دارد. كمالات پیامبر به عنوان انسانی كامل به حدی بود كه به خوبی با حضرت خدیجه (س) زندگانی كرد و در آن زندگانی معضلی به خاطر تفاوت سن و سال دیده نمی شد و از سوی دیگر خدیجه (س) نیز زنی با كمال و بی نظیر بود. تمامی ثروت فراوان خود را در راه تبلیغ اسلام صرف نمود و اولین زنی بود كه به پیامبر ایمان آورد، در شعب ابیطالب با دیدن تمامی مشقت ها، به دلیل علاقه ای كه به اسلام و پیامبر داشت، همه آنها را تحمل كرد و فاطمه (س) را برای پیامبر به یادگار گذاشت. پیامبر نیز به عنوان همسری باوفا هر گاه كه نام خدیجه (ع) را می شنید اشك در چشمان مباركش حلقه می زد، به نحوی كه اطرافیان آن حضرت ، تأثر او را به خوبی حس می كردند. نتیجه آن كه فقط كسانی می توانند در این نوع ازدواج ها موفق باشند كه از رفتار پیامبر (ص) و خدیجه (ع) به خوبی متأثر باشند. امام صادق ( ع ) می فرمایند : ((العارفه لاتوضع الا عندالعارف)) زن فهمیده ی فرزانه باید در كنارمرد فهمیده قرار گیرد نه غیر آن . در پایان تأكید می كنیم كه ضمن رفع مشكلات چنین خانواده هایی از طریق مشاور خانواده باید به دختران و پسرانی كه قصد ازدواج دارند ، آموزش داد كه فاصله سنی بین آنان بین دو یا چهار سال و حداكثر هفت سال باشد و این چیزی است كه باید در موقع راهنمایی قبل از ازدواج برای آنان تشریح نمود تا دریابند كه با فاصله سنی كمتر ، مشكلات كمتری خواهند داشت، مشروط بر این كه به سایر جنبه های لازم برای ازدواج موفق نیز توجه كافی مبذول دارند.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/4/18 (08:48)
سلام داداش
ببین عزیز تنها ملاکی که در ازدواج سن میشناسه بلوغ جسمی هستش که مستلزم گذشت زمان هست. ولی از نظر فکری و مالی که دو ملاک بعدی هستن خیر سن مفهومی نداره. شخصی هست با اینکه 30 سالشه هنوز نمیدونه تأهل یعنی چی برعکس کسی هست 20 سالش نشده ولی مثل یه شخص متأهل رفتار میکنه. ملاک مادیات هم که دو حالت داره یا هست یا نیست که اگر نباشه باید براش ملاک زمان رو در نظر گرفت. البته بعضی هام دستشون تو جیب باباشونه زمان نمیشناسه .
ولی در کل سه ملاک بلوغ فکری و بلوغ جسمی و مادیات عناصر تشکیل دهنده فرد آماده برای ازدواج رو تشکیل میده.
در مورد اخلاف سنی بهتره مرد دو سه سالی بزرگتر باشه ولی خوب در بعضی اوقات که دو طرف درک متقابل و شعور کافی دارن سن مطرح نیست البته از نظر سکسولوژی اگر مرد بزرگتر باشه بهتره
موفق و موید باشید
یا علی

2.    87/4/18 (08:56)
با سلام
بهترین سن برای ازدواج 25 سال به بعد است برای پسران و 23 سال برای دختران .

تفاوت سنی بین سه سال تا هفت سال باید باشه .

موفق باشی

3.    87/4/18 (10:21)
سلام بهترین سن برای ازدواج برای پسران از سن 25 سال به بعد است وبرای دختران 20سال به بعد
تفاوت باید بین 3الی 7سال باشد

4.    87/4/18 (10:24)
یک قانون است به نام 3+_5 یعنی اختلاف بین 2 تا 8 سال بهترین هم از لحاظ شرایط فیزیولوژیک زن و مرد و هم اینکه زن نتونه ادعای بزرگتری بکنه!!!(از نظر عقلی!!)

5.    87/4/18 (10:30)
معمولا اختلاف سن به عنوان یه معیار کلی برای در نظر گرفتن لزومات تفاوت زن و مرد در نظر گرفته شده که خیلی کلیه و امروزه نه چندان کاربردی

اختلاف سن برای این مطرحه که زن و مرد به دلیل تفاوت خصوصیات به یک تراز فکری برسن اما زمانی که 2 نفر حتی با اختلاف سنی کم به این حد از شعور رسیدن میشه از قانون کلی اختلاف سن اونم زیاد // صرف نظر کرد

ولی در کل مرد هر چند کم// باید از زن بزرگتر باشه. این یه نظر شخصیه

6.    87/4/18 (10:30)
سلام دوست عزیز.....بستگی داره اون زوجی که میخوان ازدواج کنند تو چه کشوری باشند!

یکی از مسائل مهم برای ازدواج داشتن کار و درآمد مناسب برای یه پسر هستش! خوب مسلما تو ایران یه جوون 25 ساله که توی شغلی پارتی یا آشنا یا حمایت کننده نداشته باشه نمیتونه یه کار خوبی برای خودش دست و پا کنه که حداقل درآمد ماهیانه 700 هزار تومن برای دونفر رو کسب کنه( با این درآمد میشه برای دونفر یکم رفاه تامین کرد ) چون کار نیست! یه دختر 23 ساله بدلیل کم بود آموزش های لازم در زمینه های مختلف هنوز توانایی اداره کردن یه زندگی نو رو نداره ( البته همه دختر ها این طور نیستن اما اکثرشون هنوز تجربه کافی رو کسب نکردند!) چون جامعه نتونسته اونهارو برای اداره کردن یه زندگی جدید آماده کنه! بهتر بگم یه دختر 23 ساله امروزی به اندازه یه دختر 17 ساله قدیمی توانایی داره!

خب اگر همه مسائل رو در نظر بگیریم میبینیم که اغلب ازدواج های زیر 30 سال متاسفانه به طلاق ختم میشه!

من چند روز پیش تلویزیون نگاه میکردم از یه خانم روانشناس ایرانی پرسیدن بهترین سن برای ازدواج در ایران چیه ؟اونم همین حرفایی رو که برای شما نوشتم رو گفت و در آخر کلامش گفت :

(( من ازدواج زیر 30 سال رو توصیه نمیکنم ))

حالا شما با توجه به سنت و احیانا اگر شغلی داری میتونی تصمیم بگیری که توانایی اداره کردن یه فرد دیگه رو داری؟ آیا میتونی برای خودت و شریک آینده رفاه تامین کنی؟ همینطور برای فرزند یا فرزندان آینده ؟ اگر بتونی به این سوالات پاخص محکم و قطعی بدی حتما به نتیجه خوبی میرسی !
در مورد تفاوت سنی هم بهترین تفاوت سنی بین 3 سال تا 5 سال هستش! قبلا در جواب یکی دیگه از دوستان کلو هم گفته بودم علت این تفاون برمیگرده به زمان بلوغ فکری در دختران و پسران و ذکر این نکته هم ضروری که پسر حتما باید از دختر بزرگ تر باشه تا تو زندگی به بهترین مرحله از تفاهم و وحدت برسید !!!!

امیدوارم کمکت کرده باشم.....موفق باشی!

7.    87/4/18 (10:41)
سلام
چیزی که توی کتاب های علمی روانشناسی اومده تفاوت سنی بین 6-4 سال بهترین تفاوت سنی بین زوجین می تونه باشه سن ازدواج هم برای دختر 25-20 و برای پسر 29-25 سال بهترین سن ازدواج عنوان شده
موفق باشید

8.    87/4/18 (10:57)
ممممممممم
به نظر من نمی شه برای موجودی مثل انسان كه تنوع بسیار بالای رشدی داره قانون مطلق تعیین كرد. كما اینكه تو جامعه ازدواجهای متفاوتی می بینیم با درجه خوشبختی های متفاوت. به نظر من باید هر مورد ازدواج رو به تنهایی بررسی كرد و با قانونها و قاعده های ذهنی و فیكس جلو نرفت. باید دید این آدم با این خصوصیات و شرایط و سن چقدر با تو هم خونی داره و می تونه نیازهای تو رو در زندگی زناشویی برآورده كنه.

9.    87/4/18 (10:57)
برای اقایون 25 و برای خانوم ها 22 تفاوت به نظر من بهتره بین 1 تا 5 سال باشه

10.    87/4/18 (11:18)
برای دخترا 20تا23وپسرا25تا30 مناسب است.بهترین تفاوت سنی 4است.

11.    87/4/18 (11:34)
بهترین سن برای ازدواج را «شرایط اقتصادی-فرهنگی» جامعه تعیین می کند. گرچه بلوغ فکری-اجتماعی افراد نیز بسیار مهم می باشد.
فکر می کنم با توجه به شرایط فعلی جامعه و مشکلات اقتصادی و نیز نیاز های روحی روانی افراد، بهترین سن ازدواج برای آقایان 28 تا 30 و برای خانم ها 25-28 می باشد.
اختلاف سنی مناسب هم گرچه بر اساس نوع شخصیت و روحیات زوجین تعیین می شود، اما شاید بهترین حالت ، اختلاف 4 تا 2 باشد

12.    87/4/18 (12:22)
برای خانم ها بین 25-30 مناسب است و برای مردان 30-40 چون بلوغ فكری خانم ها زودتر انجام می گیرد. تفاوت سنی بین 4 تا 8 سال ایده آل است.

13.    87/4/18 (12:38)
be nazare man 22 va tafavote sne beyne 1ta 3sal zud ezdevaj baese dur budan az gonah mishi va bishtar be fekre zendegi mishi.

14.    87/4/18 (12:44)
سلام دوست عزیز
بهترین سن و بهترین زمان برای ازدواج وقتیه که مطمئن شدی انقدر عاقل -دانا و توانمند شدی که بتونی همه داراییت را با کسی به نام شریک تقسیم کنی و دیگه از کلمه من استفاده نکنی.

15.    87/4/18 (15:26)
سلام
من و همسرم هر دو در 19 سالگی ازدواج کردیم و الان بعد از سال11 هنوز بهترین زندگی رو دارم . برای من بلوغ از همه نظرات مهمه حالا ممکنه واسه یه نفر این اتفاق توی 25 سالگی بیفته و یه نفر توی 40 سالگی حالا این دو اگه هم رو ببینن و بعد از اینکه دیدن تفاهم هم دارن عاشق هم باشن ؛ بنظر تو ازدواج بکنن یا نه ؟

16.    87/4/18 (16:08)
برای آقایان 24تا29 و برای خانمها 19 تا25 سال بهترین سن هست .البته بعضیها هم بر حسب شناختی که از خوددارند سن ازدواج خود را بالاتر می برندولی سن کمتر از این جایز نیست چون پس از ازدواج فرد دچار بحرانهایی از قبیل شاید فرصت بهتری برایم پیش می آمد و یا دوری از یکسری کارهایی که جوانان در سنین خود می بایست انجام می دادند و عامل باردارنده را ازدواج می دانند. بهترین اختلاف سن بین3تا5سال است یعنی مرد بزرگتر از زن باشد.

17.    87/4/18 (16:31)
سن مهم نیست شناخت كافی از ازدواج مهمه مگر نه اینكه پیغمبر ما 20 سال از حضرت خدیجه بزرگتربود؟

18.    87/4/18 (17:14)
سن ازدواج هر سنی می تونه باشه!باید دو طرف بالغ شده باشن! بدونن مسئولیت چیه- چون نسبت به هم مسئول می شن!
سن هم بیشتر برای پختگی ها میگن!اگر هر دو پخته و سنجیده باشن سنشون مهم نیست!
تفاوت سنی معمولا سه سال بزرگتر بودن مرد رو میگه ولی من همه مدلش رو دیدم!هر دو طرف درك متقابل باید داشته باشن!

19.    87/4/18 (17:53)
سلام
اختلاف سنی 3 تا 5 سال بهترین تفاوت ینیه
هر موقع شرایط ازدواج مهیا باشه بهتره كه ازدواج كنید

20.    87/4/18 (18:11)
سلام عزیزم واسه آقایون 25 و خانوم ها 22 تفاوت 5 سال بیشتر نشه