مشخصات سوال

لیلا محمدی , azadi_mf
1 اردیبهشت 92 - 19:14
در دوران پریودی چ غذاهایی را نخوریم


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
تارا اطلسی , tarayou
92/2/3 (15:01)
سلام دوست عزیز :
ابتدا اجازه میخوام که پاسخم نسبت به سوال شما در دوبخش صورت بگیره
در بخش اول اطلاعاتی رو به سه دوست عزیز و تمامی دوستانی که اطلاعاتی راجب اینکه واقعا نمیدونند که ایا مردان هم دوران پریودی دارند بدم تا یادبگیرند که زود قضاوت نکنند و ندانسته محکوم به دوجنسیتی شما یا تمامی مردان نکنند
اما در بخش دوم جواب اصلی من نسبت به سوال شماست که میتونه پاسخگوی سوالتون باشه همانطوری در مطلب بخش اول اوردم در این دوران مرد با استرس و تضعیف روحی و روانی همراه هستش میتونید از غذاهایی که ذکر کردم که میتونه مورد استفاده اتون قرار بگیره
بخش اول - برای کسانی که نمیدانند مردان هم مانند زنان پریود می شوند
مردان نیز همچون زنان اختلالات روزانه و ماهانه ِ خود را دارنددر موقعیتهایی که هورمون تستترون مرد- بیش از اندازه ترشح میشود یا به کلی ناپدید میگردد تغییرات معینی در شخصیت مرد روی می دهد.

پریود یا عادات ماهانه فرآیندی فیزیولوژیکی در بدن زنان است که در طول زندگی زنان بارها و بارها روی می دهد و زنان از این طریق آمادگی فیزیکی برای تکمیل چرخه ی تناسل بقا را پیدا می کنند. بسیاری بر این باورند که این فرآیند تنها مختص به زنان بوده و تنها زنان هستند که دارای عادات ماهانه و دوره هایی هستند که تغییرات عمده ای از نظر فیزیکی و روحی روانی در آنها پدید می آید.

اما مردان نیز همچون زنان دارای پریود اند با این تفاوت که این فرآیند یک فرآیند فیزیولوژیکی صرف نبوده و بیشتر جنبه ی روحی و روانی دارد (با در نظر گرفتن ارتباطات مستقیم فرآیندهای روحی و جسمی). بدین معنا که در مقاطع زمانی بین یک تا یک و نیم ماه یکبار، مردان به این دوره وارد شده و از نظر روحی و روانی به شدت تضعیف می گردند. زمانبندی این فرآیند ارتباط مستقیمی با میزان موفقیت مردان در کار، کسب درآمد، ارتباطات موفق با اطرافیان و حجم درگیری ها و مشکلاتی که مرد با آنها دست و پنجه نرم می کند دارد. هرچه یک مرد از این جوانب با عدم موفقیت های بیشتری روبرو گردد مقاطع زمانبندی زودتر فرا رسیده و مدت زمان بیشتری به طول می کشد. در این دوران مرد تمایلی به برقراری ارتباطات جنسی، مشارکت در انجام امور و پرداختن به گردش و تفریح نداشته و می توان گفت به نوعی حوصله ی انجام هیچ کاری را ندارد. در این دوران همسر و فرزندان باید همواره در کنار او بوده و او را تنها نگذارند اما نباید با تلاش مزاحمت آمیز برای تغییر این فرآیند وی را آزرده نمایند و باید اجازه دهند که این دوران به سرعت گذر نماید. (بد نیست تذکر داده شود هنگام پدید آیی سندرم پریود زنان نیز مردان باید چنین رفتاری را با همسران خود داشته باشند تا آن ها نیز از این دوره به راحتی بگذرند)

با این که مردان دچار تغییرات هورمونی ماهانه نیستند می گویند یک تغییرات دوره ای را می‌توانند به نوع دیگری احساس کنند و به طورِ یقین نگاهی به تصویر دوره زندگی آنان ثابت میکند که احساسشان درست است.

دکتر Levinson در مطالعات ۱۰ ساله خود نتیجه گرفت که زندگی مردان را میتوان به ۴ مرحله یا فصل تقسیم کرد . وی در کتاب خود به نام “فصلهای زندگی مرد " ، گذر نیمه زندگی را که مردان اغلب از ۴۰ تا ۴۵ سالگی تجربه میکنند،توضیح میدهد.این گذار برای بیشتر مردان مرحله بحرانی است.

دکتر Levinson می تویسد: مردی که دچار این بحران است، غالباٌ غیر منطقی است، ممکن است سایرین او را در بسیاری از موارد “ آشفته ” یا “بیمار" بنامند. خود مرد یا کسانی که به رفتار او اهمیت میدهند ، باید درک کنند که او یک دوره تکاملی را میگذرند و درگیرِ وظایف نیمه زندگی خود است.

در مطالعه ای در استرالیا حرارت بدن زنان با حرارت بدن همسرانشان در یک زمان جدول بندی شد.حرارت بدن بسیاری از مردان در نیمه ماه همزمان با حرارت بدن همسرانشان بالا میرفت .حرارت بدن زن به این دلیل بالا میرفت که تخمدانها تخمک گذاری میکردند. اما از نظرِ فیزیکی دلیلی برای بالا رفتن حرارت بدن مرد موجود نبود. با این حال این نمودار نشانی از یک سازگاری بود.این مطالعه نشان میدهد که دوره های حرارتی بدن زن و مرد همانند بود یعنی زمانی که این دو با هم با سازگاری زندگی میکردند، حرارت بدنشان به هم نزدیک بود.در میان زنان و مردانی که روابط آشفته ای داشتند، تنها شمار کمی دارای درجه حرارت یکسانی بودند.همانندی حرارت بدن یک مرد با زن و دوره های او میتوانند تا حدی شدت یابد که وقتی زن باردار است مرد نیز نشانه هایی از بارداری داشته باشد! این حالت بارداری مرد" سندرم کرچ نشستن" نامیده می‌شود که از زبان فرانسه گرفته شده است. این یک واژهِ بود که مردم شناسان برای تعریف مراسم مذهبی که پدران باردار در قبایل ابتدایی اجرا میکردند به کار بردند به طورِ مثال، زمانی که همسرانِ انان در بسترِ زایمان بودند ، مردانی که متعلق به قبیله چوراتی در آمریکای جنوبی بودند، ادای زنانِ در حال زایمان را در می آورند و چند روزی در خانه استراحت میکردند. امروز نیز سندرم کرچ نشستن یک تقلید مرد از بارداری زن است.


پژوهشها ها نشان داده است ، که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد پدران باردار نشانه های بارداری را که شامل اشتهای بیش از حد، چاقی، تورم، تهوع و استفراغ و غیره است، را تجربه میکنند. گزارشاتی موجود است از پدران که در نُه ماه بارداری همسرشان از سوء هاضمه رنج می بردند یک شیشه قرص بهمراه داشتند و وقتی همسرشان فرزند سلامی به دنیا می آورد اضطراب آنان نیز از بین می رفت و دیگر نیازی به قرص نداشتند حال آنها خوب می شد، اما مردانی نیز هستند که از افسردگی پس از زایمان هم به‌همراه همسرشان رنج میرند حتی اگر همسرشان افسرده نباشد.

بخش دوم - غذاهاو استرس


با شناخت غذاهای محرک استرس و استرس‌زا، عاقلانه غذا بخورید تا ابزار جدیدی برای حفظ خونسردی و تعادل خود داشته باشید.برای رفتن به میهمانی دوست‌تان دیرتان شده و برای همین می‌دوید داخل سوپر مارکت تا چیزی بخرید. روز بدی را پشت سر گذاشته‌اید. سر کار حتی وقت نکرده‌اید ناهار بخورید و حالا در صف سوپر مارکت که به کندی پیش می‌رود، پشت سر یک کودک جیغ جیغو گیر افتاده‌اید. اعصاب‌تان به هم ریخته و نیاز به یک غذای فوری دارید، چیزی که بتوانید سر راه بخورید. بسته شکلاتی که دم دستتان است را بر می‌دارید و خودتان را توجیه می‌کنید که فردا که کمی اعصابتان راحت‌تر می‌شود، حتماً چیز بهتری خواهید خورد.

اما آرامش فردا هرگز به سراغ‌تان نمی‌آید. در واقع، حتی عصبانی‌تر هم می‌شوید. بسیاری از افراد این چنین هستند: استرس امروز ما را وادار می‌کند که هر چیزی دم دست‌مان است را بخوریم. چیزهایی که ما را برای مقابله با فردا کمتر مجهز می‌کنند. این غذاهای شیرین، شور، چرب و نوشیدنی‌های کافئین دار،‌‌ همان قدر که راحت هستند، وقتی پای استرس به میان می‌آید، به‌‌ همان اندازه بی‌فایده می‌باشند. داشتن رژیم غذایی حاوی مواد مغذی کم در طولانی مدت، باعث تخلیۀ ذخایر مواد معدنی و ویتامین‌های بدن می‌شود. این مواد مغذی برای مقابله با موقعیت‌های استرس زا مفید هستند.

غذا در افزایش میزان استرس نقش اساسی را بازی نمی‌کند و نمی‌تواند به تنهایی مشکل استرس را حل کند. اما کار‌شناسان معتقدند تغذیه خوب، بخش مهمی از پازل استرس را تشکیل می‌دهد. همه می‌دانیم که غذا سوخت بدن را تأمین می‌کند و وقتی دچار استرس می‌شویم، باید به داشتن سوخت بهتر توجه کنیم.

محرک‌های استرس

شما از لحاظ فیزیولوژیکی، به استرس‌های روزانه به شیوه‌ای پاسخ می‌دهید که میل شما به تنقلاتی مانند شکلات، شیرینی‌جات و چیپس را بیشتر می‌کند. برای مثال ماجرای سوپر مارکت را در نظر بگیرید، گریۀ بچه و دیر شدن مهمانی. هر چه بیشتر در صف بمانید، اضطراب‌تان بیشتر می‌شود. بدن شما در پاسخ به این اضطراب، هورمون استرسی به نام کورتیزول را ترشح می‌کند که این هورمون به نوبۀ خود، باعث آزاد شدن نروپپتاید و گالانین (دو انتقال دهندۀ عصبی) می‌شود که این مسأله نیز، شما را بیشتر حریص غذاهای چرب و شیرین می‌کند. در همین حین، کورتیزول مانع از ترشح سروتونین می‌شود. سرتونین یک انتقال دهندۀ عصبی است و به مهار استرس و اضطراب کمک می‌کند. تمامی این عوامل بیولوژیکی، تغذیۀ سالم را دشوار‌تر می‌کنند.

دوری از فَست فود‌ها (غذاهای سریع و ناسالم)

برنامۀ غذای بدون استرس خود را با کاهش تدریجی استفاده از غذاهای پردازش شده و کربوهیدرات‌های تصفیه شده که جزء بزرگ‌ترین عوامل استرس‌زا هستند، شروع کنید. خوردن فَست فود را نیز محدود کرده یا حتی از خوردن چنین غذاهایی پرهیز کنید. اسیدهای چرب ترانسی که در بیشتر این غذا‌ها موجود است، در واقع گردش خون را کاهش و فشار خون را افزایش داده و بدن را همواره در وضعیت استرس نگه می‌دارد. در ضمن شیرینی‌جات، میزان ترشح انسولین را افزایش می‌دهند. «غذاهای شیرین میزان سروتونین را افزایش می‌دهند، اما فقط به طور موقت ما را سرحال کرده و بعد دوباره به‌‌ همان حالت اول باز می‌گردانند.»

بهترین راه ممانعت از خوردن غذاهای ناسالم؟ هر قدر هم که پرمشغله باشید، زمانی را برای حداقل سه وعده غذای مغذی کنار بگذارید تا از فرط گرسنگی سراغ نزدیک‌ترین دکۀ غذا فروشی نروید. غذاهای سالم را (برای مثال میوۀ تازه یا خشکبار) در کیف‌تان و دم دست نگه دارید تا هنگامی که در صف یا جای دیگری گیر افتاده‌اید، از آن‌ها استفاده کنید. غذاهای وسوسه انگیز را از خانه، کشوی دفتر، داشبورد اتومبیل و جاهای دیگر بردارید.

دربارۀ نوشیدنی‌هایتان تجدید نظر کنید

نقش نوشیدنی‌ها را در بازبینی رژیم غذایی‌تان دست کم نگیرید. شاید برای فرار از یک روز کند و کسل کننده، سراغ کافئین بروید، اما بیشتر به خودتان ضرر می‌زنید تا اینکه فایده‌ای به خود برسانید. زیرا کافئین تولید آدرنالین (یکی دیگر از هورمون‌های استرس) را افزایش می‌دهد. با مصرف کافئین در واقع محرکی را وارد بدن‌تان می‌کنید که بدنی را که قبل از این به سمت عصبانیت پیش رفته بود، متلاطم‌تر می‌کند. اگر نسبت به کافئین حساس هستید اما نمی‌توانید از آن بگذرید، حداقل قهوۀ خود را به همراه یک غذای متعادل و قبل از ظهر بنوشید تا با خواب شب شما تداخلی نداشته باشد. حتی بهتر از آن این است که سعی کنید چای سیاه یا چای سبز را جایگزین قهوه کنید. همۀ این چای‌ها حاوی کافئین هستند، اما دارای تیانین (L-theanine) و آمینو اسید که به کاهش اضطراب کمک می‌کند، نیز می‌باشند. از مصرف مشروبات الکلی نیز خودداری نمایید. الکل قند خون را به هم زده و الگوی خواب را مختل می‌سازد. اگر به اندازه کافی نخوابید، بدن زمان کافی برای برقراری مجدد تعادل خود نخواهد یافت که این مسأله منجر به استرس خواهد شد.

تسکین دهنده های استرس

با تأکید بر خوردن غذاهای کامل (غذاهای پردازش‌ و تصفیه نشده)، تجدید نظر دربارۀ زنجیرۀ غذایی بدون استرس خود را کامل کنید. و این غذا‌ها را در فواصل متوالی کافی بخورید تا خستگی و تندخویی را از خود دور کنید. این غذا‌ها به بدن کمک می‌کنند تا استرس و اضطراب موجود را کاسته و شما را در مسیر درست سلامت کلی قرار دهند.

رژیم غذایی خود را متعادل کنید

خوردن یک صبحانۀ حاوی فیبر زیاد و قند کم بسیار اهمیت دارد. زیرا میزان انسولین را به تدریج افزایش داده و تا آخر روز سرحال خواهید بود. مهم نیست که قصد دارید چه غذایی بخورید، اما میزان کالری، پروتئین، چربی سالم و کربوهیدرات‌های پیچیده را در حد تعادل نگه دارید. این مواد، قند خون را متعادل کرده، احساس گرسنگی و متوسل شدن به پاکت چیپس را کاهش می‌دهند.

کاملاً آماده باشید

به سراغ مواد مغذیی بروید که به عنوان افزایش‌دهنده‌های قابلیت سازگاری با استرس شناخته شده‌اند. غذاهای حاوی ویتامین B، فولیک اسید، اسید چرب امگا ۳ و منیزیم بیشتر مصرف کنید؛ چرا که کمبود چنین موادی با افسردگی و افزایش اضطراب در ارتباط است. برای مثال، منیزیم به شل شدن ماهیچه‌ها و به خواب فرو رفتن کمک کرده و تولید GABAرا تحریک می‌کند. مادۀ GABAیک انتقال‌دهندۀ عصبی است که اضطراب و عصبانیت را کاهش می‌دهد. استرس همچنین باعث می‌شود که بدن ویتامین Cبیشتری را دفع کند، بنابراین میوه‌های حاوی این ویتامین را بیشتر مصرف کنید. آنتی‌اکسیدان‌ها را افزایش دهید: کورتیزول منجر به واکنش‌های زنجیره‌ای در بدن می‌شود که می‌تواند به سلول‌های مغز و حافظه آسیب برساند؛ آنتی اکسیدان‌ها به مقابله با چنین آسیب‌هایی کمک می‌کنند.

برای یک عمر بخورید

همین طور که از غذاهای ضد استرسی که به تازگی کشف کرده‌اید، انرژی تازه‌ای می‌گیرید، به یاد داشته باشید که وقتی پای کنترل عواطف و احساسات به میان می‌آید، نحوۀ خوردن شما به اندازۀ چیزی که می‌خورید، اهمیت می‌یابد. وقتی به تصویر کلی غذا، استرس و خلق و خو نگاه می‌کنیم، باید مسائلی بیش از فقط ممانعت از خوردن تنقلات را در نظر بگیریم. بخشی از این فرآیند در دو کلمه خلاصه می‌شود: «مراقب باشید.» مردم اغلب مواقع و مخصوصاً وقتی که مضطربند، این مسأله را فراموش می‌کنند. بنابراین غذای خود را به سرعت نبلعید. بنشینید و هر لقمه را مزه‌مزه کنید و به آرامی بخورید. ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا مغز سیر شدن را حس کند، برای همین کسانی که به تندی غذا می‌خورند، بیشتر از میزان مورد نیاز می‌خورند و اغلب نیز با یک شکم پر و ناراحت رو به رو می‌شوند، و همچنین وجدانی معذب. به اینکه چرا می‌خورید نیز توجه کنید. شاید واقعاً گرسنه باشید، اما توجه داشته باشید که این گرسنگی مربوط به احساس تنهایی، کسالت یا اضطراب نباشد. غذا خوردن عاقلانه را پیشۀ خود سازید تا ابزار جدیدی برای حفظ خونسردی و تعادل خود داشته باشید.

غذاهایی برای داشتن خلق و خوی خوب

غذایی به عنوان داروی یأس و ناامیدی وجود ندارد، اما غذاهای نام برده در زیر، حاوی مواد مغذی تقویت کنندۀ بدن هستند که به آرام نمودن اعصاب مضطرب کمک می‌کنند. اگر مکمل مصرف می‌کنید با پزشک‌تان دربارۀ مقدار مناسب آن صحبت کرده تا زیاده روی نکنید.

گروه اول مواد ضد استرس‌

آوکادو، سیب زمینی پخته (با پوست)، موز، نخود، ماهی تن زردباله ((yellow fin tuna

مواد مغذی مؤثر:

ویتامین B6

چه کمکی می‌کند:

استرس، ویتامین B6را که به تولید سروتونین )یک انتقال دهندۀ عصبی آرامش‌بخش(کمک می کند، از بدن دفع می‌کند.

گروه دوم مواد ضد استرس

صدف خوراکی، شیر (بدون چربی)، ماست ساده (بدون چربی)، ماهی سالمون، ماهی ساردین.

مواد مغذی مؤثر:

ویتامین B12

چه کمکی می‌کند:

ویتامین B12به همراه سایر ویتامین‌ها به تشکیلGABA (انتقال دهندۀ عصبی آرامش‌بخش) کمک می‌کند.

گروه سوم مواد ضد استرس

مارچوبه، نخود، عدس، بلغور جو، آب پرتقال

مواد مغذی مؤثر:

فولیت (اسید فولیک)

چه کمکی می‌کند:

اسید فولیکبه ساخت دوپامین (انتقال‌دهندۀ عصبی که با لذت مرتبط است) کمک می‌کند.

گروه چهارم مواد ضد استرس

بادام، گل تاج خروس، اسفناج، تخم آفتاب‌گردان، توفو (پنیر سویا)، برنج

مواد مغذی مؤثر:

منیزیم

چه کمکی می‌کند:

استرس منیزیم بدن رادفع می کند، منیزیم تولید GABAرا تحریک کرده و به ساخت دوپامین کمک می‌کند.

گروه پنجم مواد ضد استرس

بروکلی، کلم بروکسل، آب پرتقال، فلفل سبز و قرمز، توت فرنگی

مواد مغذی مؤثر:

ویتامین C

چه کمکی می‌کند:

ویتامین C سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و از آسیب رسیدن به سلول‌های مغز در اثر قرار گرفتن مداوم در معرض کورتیزول جلوگیری می‌کند.
با ارزوی دونستن اطلاعات عمومی بیشتر برای تمامی دوستان
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    92/2/2 (23:17)
مگه مردا هم پرید میشن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

غذاهای سردی مزاج مث سالاد کاهو...

2.    92/2/3 (01:53)
الان فهمیدم كه مردا پریود میشن

3.    92/2/3 (14:56)
دوجنسه ها هم پریود نمیشن والا
این چه سوالیه مرد؟
ولی باید غذاهایی که نفخ آوره کمتر بخوری یا اصلا نخوری

4.    92/2/4 (15:08)
merci paskhgoo shomare5. bi janbe nabashid shayad bara kasi mikhad ajab adamai pida mishan

5.    92/2/6 (20:42)
به خدا هر وقت میام کلوب کلی میخندم ! خب لامصب میگفتی خانوما تو دوران پریودی چه غذاهایی رو نباید بخورن !

6.    92/2/9 (14:06)
بعضیا چقد طولانی جواب میدن.ماست.پیاز.کاهو.سرکه

7.    92/2/9 (17:32)
از کجا فهمیدین ایشون مرد هستن؟

8.    92/2/10 (15:56)
رد چیه زنه؟؟/
خانم باید بگم میوه وسبزی زیاد مصرف کنید