مشخصات سوال

محمد  برزگری , tornadoooo
30 خرداد 87 - 19:49
چه ویتامینی یا چه ویتامین هایی برای تقویت مو ...............
اطلاعات بیشتر : میخواستم بدونم چه ویتامینی یا چه ویتامینهایی برای تقویت مو خوبه و چه مواد غذایی شامل این ویتامینها هستند


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
م  , rvr1356
87/3/30 (20:41)
دریافت کم ویتامین های گروه B به خصوص B6، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک و املاحی مانند گوگرد، منیزیم و روی باعث ریزش مو می شود.

ویتامین های گروه B به خصوص B5 ( اسید پانتوتنیک) و B3 ( نیاسین) نقش مهمی در رویش مو دارند. در آزمایشات حیوانی نشان داده شده که اسیدهای آمینه در ضخامت مو موثر هستند. بعنوان مثال دریافت کم منیزیم در موش های آزمایشگاهی باعث ریزش موی زیادی در آنها شد. کمبود بعضی ویتامین های گروه B مثل بیوتین و اینوزیتول نیز باعث ریزش مو می شود.

البته این کمبودها را می توان با تغذیه صحیح و مناسب جبران کرد.

دریافت مکمل های ویتامینی در بعضی موارد باعث رشد مو شده است. مردانی که دچار کمبود B6 هستند اغلب دچار ریزش مو می شوند. حتی کمبود اسید فولیک باعث طاسی بعضی مردان می شود. مطالعات حیوانی نشان داده دریافت طبیعی و نرمال این ویتامین ها باعث می شود موها به وضعیت قبلی خود برگردند.

دریافت دوز بالای ویتامین A (صد هزار واحد بین المللی در روز ) برای یک مدت طولانی، باعث ریزش مو می شود ، ولی قطع دریافت آن مشکل را حل می کند.

بطور کلی اگر کمبود یک ماده مغذی باعث ریزش مو شود، با دریافت مقدار کافی و لازم آن می توان مشکل را برطرف کرد.

در زیر نام تعدادی از مکمل ها و مقدار مصرف آنها را برای شما آورده ایم.

*تذکر : مصرف این داروها و مکمل ها باید با توصیه و مشورت پزشک باشد و از مصرف خودسرانه آنها جداً خودداری کنید ، زیرا ممکن است برای شما مشکل ساز شود.

اسیدهای چرب ضروری :

اسیدهای چرب ضروری ( روغن بذرکتان، روغن ماهی و روغن گل پامچال منابع خوبی هستند) حالت مو را خوب می کنند و از خشکی و شکنندگی آن جلوگیری می کنند.

مقدار مصرف : 500 میلی گرم در روز

* توجه : این مکمل را به کودکان ندهید.

ویتامین های گروه B :

این گروه ویتامین ها نقش مهمی در حفظ سلامتی و رشد مو دارند. مواد غذایی غنی از ویتامین های گروه B شامل: حبوبات ( مثل لوبیا و نخود )، هویج ، گل کلم ، سویا، مخمر خوراکی، سبوس غلات، آجیل و تخم مرغ است.

برای تأثیر بیشتر، غیر از منابع غذایی ویتامین های گروه B از مکمل های آنها (مثل شربت B- کمپلکس ) نیز استفاده کنید.
ویتامین B3 ( نیاسین) : سه بار در روز و هر بار 50 میلی گرم.

ویتامین B5( اسید پانتوتنیک) : سه بار در روز و هر بار 100 میلی گرم.
ویتامین B6 ( پیریدوکسین) : سه بار در روز و هر بار 50 میلی گرم.

بیوتین

در حفظ سلامتی پوست و مو تأثیر بسیاری دارد و حتی می تواند از ریزش مو در آقایان جلوگیری کند. موادغذایی غنی از بیوتین را به مقدار زیاد مصرف کنید یا مکمل خوراکی آن را بخورید.

منابع غذایی بیوتین شامل: مخمر، برنج قهوه ای، نخودسبز، عدس، جو، سویا، دانه آفتابگردان و گردو است.

مقدار مصرف : سه بار در روز و هر بار 50 میلی گرم.

اینوزیتول

برای رشد مو ضروری است.

مقدار مصرف : دو بار در روز و هر بار 100 میلی گرم.

ویتامین C
ویتامین C جریان خون را در پوست سر بهبود می بخشد و از دیواره مویرگ های خونی که خون را به فولیکول های مو می رسانند، حفاظت می کند.

مقدار مصرف : 3000 تا 10000 میلی گرم در روز.

ویتامین E

دریافت اکسیژن را افزایش می دهد و باعث گردش بهتر خون در پوست سر می شود. سلامتی و رشد مو را بهبود می بخشد.ویتامین E بعنوان یک آنتی اکسیدان نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.

از آنجایی که سلامتی موها با سلامتی سیستم ایمنی مرتبط است، می توان گفت ویتامین E با تقویت ایمنی بدن، رشد موها را افزایش می دهد.

مقدار مصرف : ابتدا با 400 واحد بین المللی (IU) در روز شروع کنید و کم کم آن را به 800 تا 1000 واحد بین المللی در روز برسانید. واحد بین المللی مثل میلی گرم، یکی از واحدهای اندازه گیری است.

روی

با تقویت ایمنی بدن، رشد موها را تحریک می کند.

مقدار مصرف : 50 تا 100 میلی گرم در روز . بیشتر از این مقدار مصرف نکنید.

سایر مواد مغذی

کوآنزیم Q10 :

کوآنزیم Q10 گردش جریان خون را در سر بهبود می بخشد. مقدار اکسیژن بافت ها را افزایش می دهد. همچنین برای حفظ سلامتی قلب بسیار مهم است. 60 میلی گرم در روز مصرف کنید.

L- سیتئین و L- متیونین :

دو اسیدامینه ای که حالت، کیفیت و رشد موها را بهبود می بخشند و از ریزش مو جلوگیری می کنند.

مقدار مصرف : 500 میلی گرم دو بار در روز و با معده خالی .

  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/3/30 (21:33)
سلام دوست عزیز
شما باید روزانه کلسیم مصرف کنید
مصرف لبنیات در این امر به شما کمک میکند
توصیه میکنم که ماهی زیاد مصرف کنید
زیرا دارای مقادیر زیادی پروتئن و اسید های چرب ضروری و روغنهای طبیعی مورد نیاز مو است
ویتامین‌های لازم برای حفظ سلامت موها عبارتند از

ویتامین‌های لازم برای حفظ سلامت موها عبارتند از:
1- ویتامین A
منابع غذایی حاوی ویتامین A شامل روغن كبد ماهی، گوشت، شیر، پنیر، تخم‌مرغ، اسفناج، كلم بروكلی، كلم پیچ، هویج و هلو

2- ویتامین C: میوه‌های خانواده مركبات، توت فرنگی‌ها، كیوی، آناناس، گوجه فرنگی، فلفل سبز، سیب زمینی و سبزیجات دارای برگ سبز تیره منابع سرشار از ویتامین C هستند

3- ویتامین E:
منابع غذایی حاوی این ویتامین شامل روغن سبزیحات منجمد شده، روغن پوست گندم، دانه‌های سویا، دانه‌های خام و دانه‌های روغنی، حبوبات خشك و سبزیجات برگ پهن هستند

مصرف زیاد این ویتامین می‌تواند موجب بالا رفتن فشار خون شده و تشكیل لخته‌های خونی را كاهش دهد. افرادی كه داروی فشار خون یا ضد انعقاد مصرف می‌كنند باید قبل از مصرف مكمل‌های ویتامین E با پزشك معالج خود مشورت كنند

4- بیوتین:


این ویتامین تولید كراتین را افزایش داده و از ریزش مو جلوگیری می‌كند. مخمر آب جو، تمام انواع غلات، زرده تخم مرغ، جگر، برنج و شیر مهمترین منبع حاوی این ماده هستند.

6- نیاسین (ویتامین B3):
این ویتامین گردش خون در پوست سر را تقویت می‌كند. منابع سرشار از این ویتامین مخمر آب جو، پوست گندم، ماهی، مرغ، بوقلمون و گوشت هستند. مقدار مورد نیاز نیاسین در روز 15 میلی گرم است. لازم به ذكر است كه مصرف بیش از 25 میلی‌گرم در روز از این ویتامین خطرات جدی برای سلامت بدن در پی دارد.
6- اینوسیتول:
این ماده معدنی باعث سالم ماندن فولیكول‌های مو در سطح سلولی می‌شود. این ماده بیشتر در تمام انواع غلات، مخمر آب جو، جگر و مركبات یافت می‌شود.
7- اسید پانتوتنیك (ویتامین B5):
این ویتامین مانع از سفیدی و ریزش موها می‌شود. دانه‌های تمام غلات، مخمر آب‌جو، گوشت و زرده تخم مرغ منابع غنی از ویتامین B5 هستند. مقدار مصرف روزانه این ویتامین 4 تا 7 میلی‌گرم است.
8- ویتامین B6:
این ویتامین مانع از ریزش مو شده و ملانین را كه رنگدانه‌های تامین كننده رنگ مو هستند تقویت می‌كند.
منابع اصلی غذایی حاوی این ویتامین شامل مخمر آب‌جو، جگر، دانه‌های تمام انواع غلات، سبزیجات، گوشت و زرده تخم‌مرغ هستند. مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه 6/1 میلی گرم است. مصرف مقدار زیاد این ویتامین باعث بی‌حسی و كرخ شدن دست‌ها و پاها می‌شود.
9- ویتامین B12:
این ویتامین مانع از ریزش مو می‌شود.
مهمترین منابع غذایی حاوی ویتامین فوق مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و شیر است و مصرف روزانه 2 میلی گرم آن توصیه می‌شود.


2.    87/3/31 (04:03)
ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرات می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند. عوامل زیادی مانند عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی ، برخی بیماری ها مانند اختلالات تیروئید ، آنمی ( کم خونی ) و نوع تغذیه در ریزش مو دخیل است.

اهمیت رژیم غذایی را در حفظ سلامتی بدن به خصوص مو ، نمی توان نادیده گرفت. تحقیقات اخیر ژاپنی ها بعد از جنگ جهانی دوم این امر را تایید می کند؛ چرا که استفاده از رژیم غذایی غربی ها به وسیله ی ژاپنی ها باعث اضافه وزن توام با ریزش مو در اکثر مردم شد.

شایع ترین دلیل ریزش مو در زنان کمبودهای غذایی است، زیرا معمولاً برای کاهش وزن خود رژیم های غیر اصولی را به کار می برند که نتیجه ی آن بروز این مشکل است. همچنین کسانی که مواد غذایی حیوانی مصرف نمی کنند و به اصطلاح گیاهخوار هستند، به دلیل عدم اطلاع کافی در زمینه چگونگی مصرف غذاهای گیاهی، دچار کمبود پروتئین ، روی ، آهن ، اسیدهای آمینه ی ضروری ، ویتامین های گروه B و ... می گردند.

در زیر منابع برخی از عناصر مهم و موثر در سلامت مو ذکر شده است :
پروتئین :
اساس و پایه ی نیاز بافت های بدن مانند مو، ناخن ، پوست و ... می باشد و در موادی مانند انواع گوشت ( مرغ ، ماهی و گوشت قرمز ) ، تخم مرغ ، لبنیات و حبوبات به میزان فراوان وجود دارد. در مواد نشاسته ای مثل نان ، برنج ، ماکارونی و سبزی ها نیز به مقدار کمی وجود دارد.
اسیدهای آمینه اجزای تشکیل دهنده پروتئین ها هستند که در مواد ذکر شده در بالا وجود دارند.
کلسیم و منیزیم :
گروه شیر و لبنیات منابع غنی کلسیم و منیزیم و نیز پروتئین هستند.
اگر فردی دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شیر ) باشد و از سایر مشتقات لبنیاتی نیز برای تامین نیازهای بدن خود استفاده نکند، باید به طور روزانه مکمل کلسیم مصرف کند و مصرف سایر غذاهای غنی از پروتئین را نیز افزایش دهد.
ویتامین های گروه B:
یکی از راههای درمان ریزش مو مصرف مواد مغذی حاوی ویتامین B زیاد است که در گروه ویتامین های B ، ویتامین B6 و بیوتین اهمیت خاصی دارند. بیوتین ویتامینی است که دربسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مکمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص کمبود بیوتین، ریزش مو است. منابع غذایی غنی از ویتامین B6 و بیوتین را برایتان ذکرمی کنم. منابع غنی از B6 : جگر، موز ، دانه آفتابگردان، ماهی ، مرغ، جوانه گندم ، آلوی خشک ، گوشت ، غلات سبوس دار ، مخمر و زرده تخم مرغ ( به ترتیب) و منابع غنی بیوتین : جگر و گوشت مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، تخم مرغ و بادام زمینی است .

3.    87/3/31 (22:48)
عزیزم اگه حرف منو گوش کنی حتما مفید فایده خواهد بود:
1_مکمل آهن استفاده کن(مثلا قرص فروس سولفات روزی یک یا دو تا)
2_قرص اسید فولیک 1 میلی گرمی روزی یکی
3_قرص سولفات روی روزی یکی
4_قرص مولتی ویتامین روزی یکی
میتونی بجای 1&2 کپسول fefol استفاده کنی و بجای 4 شربت sanstol
ولی علیرغم همه اینها اگه ارثی باشه و علتش کمبود ویتامین نباشه(مثلا شروع ریزش موهات از 25_30 سالگی باشه)
تنها درمانش داروهای ضد هورمونی مثل پروپشیا هست که باید تحت نظر پزشک باشه و عوارضی مثل پر مویی صورت و بدن داره