مشخصات سوال

جیسون س تی , mehdi_henry
21 خرداد 87 - 13:18
ویتامین d3 به چه دردی می خوره واسه بدن ،یه مطلب كلی می خوام ازش؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
آتی  , blackswan
87/3/21 (14:49)
ویتامین D3 (کوله کلسیفرول)

ویتامین D3 (کوله کلسیفرول) چیست؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است و برای طبیعی نگه داشتن سطوح کلسیم خون ضروری است. ویتامین D3 برای درمان و پیشگیری از کمبود ویتامین D ، همچون کودکان دچار راشی تیسم و بالغین مبتلا به استئومالاسی، بکار می رود. این دارو در بیماران مبتلا به کم کاری غدد پاراتیروئید (غددی که سطح کلسیم خون را کنترل می کنند) و بیماران دچار نارسایی کلیه که از بیماری استخوان رنج می برند نیز استفاده می شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بالا بودن میزان ویتامین D در خون انسان می‌‌تواند تا حد زیادی در بروز انواع سرطان در افراد جلوگیری کند. به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری بی‌بی‌سی، دانشمندان دریافتند که با مصرف ویتامین D میزان خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها از قبیل سرطان تخمدان ، سرطان روده و انواع دیگر سرطان‌ها، کاهش چشمگیری می‌یابد، این درحالی است که بالا بودن میزان ویتامین D می‌تواند به بافتهای کلیوی وکبدی انسان آسیب‌بزند.

ویتامین D3 به طور طبیعی و به هنگام قرار گرفتن فرد درمعرض تابش نورخورشید در پوست انسان تولید می‌شود و علاوه بر این در زمان غیاب نورخورشید، افراد می‌توانند با مصرف مواد غذایی از قبیل کره نباتی و ماهی‌های روغنی و گوشت، نیاز بدن خود را به این مکمل غذایی تامین کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد احتمال بروز انواع سرطان‌ها از قبیل سرطان تخمدان، سرطان سینه و روده و ... در مردم آفریقا به دلیل داشتن پوستی تیره بیش از افراد سفید پوست است.

مصرف روزانه 25 کیلوگرم از ویتامین D می‌‌تواند تا حدود 50 درصد از بروز سرطان‌های روده و تاحدود 30 درصد از بروز سرطان‌های سینه و تخمدان جلوگیری کند. این درحالی است که اگر میزان مصرف ویتامین D به بیش از 50 میکروگرم در روز برسد، در آن صورت میزان جذب کلسیم در بدن افزایش می‌یابد و این امر اختلال عملکرد بافت‌‌های کلیوی و کبدی انسان را به دنبال دارد. همان طور که گفته شد ، یکی از منابع مهم برای تامین ویتامین D نور آفتاب است به طوریکه محققان توصیه می‌کنند افرادی که دارای پوست روشن هستند، باید از قرار گرفتن بیش ازحد در برابر نور آفتاب خودداری کنند . محققان بر این باورند که هیچ تردیدی نیست که بین میزان مصرف ویتامین D و میزان خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها ارتباط وجود دارد ولی با این حال هنوز محققان نتوانسته‌اند از چگونگی تاثیر ویتامین D در کاهش خطر ابتلا به سرطان آگاهی یابند. ویتامین D3 به شکل کپسول و تزریق در دسترس است.

------------------------------------------------------------------

طریقه مصرف ویتامین D3 (کوله کلسیفرول)

ویتامین D3 داروی بدون نسخه نیست و بسته به مشکل شما پزشک معالج دوزاژ بخصوصی از دارو را تجویز می کند. کوله کلسیفرول را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر دوز آن جدا پرهیز نمایید. کپسول ها را بطور کامل ببلعید و از جویدن یا خرد کردن آنها خودداری کنید. ضمنا دستورات داخل بسته دارو را نیز به دقت مطالعه کنید.

----------------------------------------------------------------------

موارد منع مصرف

این دارو نباید در بیماران دچار هیپر کلسمی (زیادی کلسیم خون)، مسمومیت با ویتامین D و سوءجذب استفاده شود.

------------------------------------------------------------------

فراموش کردن دوز دارو

در صورت فراموش کردن یک دوز کوله کلسیفرول، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده، طبق برنامه منظم خود عمل کنید. مقدار دارو را دو برابر نکنید.

-------------------------------------------------------------------------

ملاحظات غذایی

ویتامین D3 را می توان همراه غذا یا با معده خالی مصرف کرد. پزشک معالج ممکن است رژیم غذایی ویژه ای سرشار از ویتامین D و کلسیم برای شما تجویز کند. جگر، ماهی های روغنی، زرده تخم مرغ و محصولات لبنی منابع طبیعی این ویتامین هستند. سعی کنید در مدت درمان با این دارو آب و مایعات زیاد بنوشید.

------------------------------------------------------------------

هشدارها و موارد احتیاط

نکات زیر را به پزشک خود اطلاع دهید: • به ویتامین D3 یا هر داروی دیگری حساسیت دارید. • دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای با نسخه یا بی نسخه، بخصوص داروهای درمان بیماری فعلی شما، داروهای ضد اسید معده (خصوصا هیدروکسید منیزیم)، مکمل های کلسیم، دیگوکسین، داروهای ادرار آور، داروهای کاهنده چربی همچون کلستیرامین، فنوباربیتال، فنی توئین و سایر ویتامین ها. • مبتلا به این مشکلات هستید یا سابقه ابتلا به آنها را دارید: بیماری کلیوی (از جمله سنگ کلیه)، کبدی و قلبی، هیپرفسفاتمی (زیادی فسفات خون) و تصلب شرایین.

---------------------------------------------------------

عوارض جانبی

ویتامین D3 معمولا در دوزهای طبیعی و درمانی باعث بروز عوارض جانبی نمی شود. در صورت ایجاد هر یک از علایم یا نشانه های زیر، در اسرع وقت پزشک خود را مطلع سازید: سر درد، سرگیجه، تشنج، ضعف یا خستگی، افزایش تعریق، تشنگی، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، اسهال، کاهش وزن و افزایش دفع ادرار.

-------------------------------------------------------------------

نگهداری داروی

ویتامین D3 را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. کپسول ها باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید. در صورت بروز تغییر رنگ یا محتوای آمپول، از مصرف آن خودداری نمایید.

-----------------------------------------------------------------

فزون دوز و موارد اضطراری

توصیه می شود هرگز بدون مشورت با پزشک معالج دوز ویتامین D3 را افزایش ندهید. علایم و نشانه های زیر ممکن است در اثر فزون دوز این ویتامین پدید آید: سردرد، سرگیجه، کاهش هوشیاری، بی خوابی، استفراغ، یبوست، شب ادراری، تغییر در حجم ادرار و پیدایش سنگ کلیه.

-----------------------------------------------------------------

تداخلات دارویی

• مصرف همزمان داروهای پایین آورنده چربی خون (همچون کلستیرامین) با ویتامین D3، می تواند جذب این ویتامین را کاهش دهد. • استفاده همزمان ویتامین D3 و داروهای ضد اسید معده که حاوی منیزیم هستند، ممکن است سبب افزایش شدید منیزیم خون به ویژه در بیماران دچار نارسایی کلیوی گردد. • مصرف این دارو در کنار مکمل های کلسیم و هیدروکلروتیازید، ممکن است سبب افزایش جدی کلسیم خون شود. • مصرف همزمان ویتامین D3 و دیگوکسین می تواند موجب بروز آریتمی (نامنظمی ضربان قلب) گردد.

-----------------------------------------------------------------------

کودکان و زنان باردار یا شیرده

مصرف مقادیر ضروری ویتامین D در دوران کودکی، بارداری و شیردهی لازم می باشد. اما در عین حال مصرف دوزهای بیش از نیاز این ویتامین می تواند سبب بروز عوارض جدی شود و از این رو هرگز بدون مشورت با پزشک ویتامین D استفاده نکنید.


  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/3/21 (15:33)
پاسخ دوست عزیزی که ارائه شده بسیار کامل و جامع است

2.    87/3/21 (16:28)
salam.vitD3 tanzim konande calsiume khone yani baes mishe calsium toye khon bala bere va dar natije ostekhan sazi behtar anjam mishe hamchenin baes mishe dar kenare ca: K,NA,Mg ham bishtar jazb beshan .mehdi jan mamnon az soalet omidvaram az javab estefade bebari.

3.    87/3/25 (14:26)
ویتامین D از ویتامینهای محلول در چربی است و از راههای مختلفی به بدن می‌رسد. اصلی‌ترین راه تأمین ویتامین D برخورد نور ماورای بنفش آفتاب و تغییرات پیش سازهای زیر پوستی است. كلسترول پیش ماده ویتامین D است (در حضور نور خورشید و آنزیم های خاص تبدیل به ویتامین D میگردد) پوست انسان در برابر نور آفتاب نوع طبیعی ویتامین D موسوم به ویتامین D3 را تولید می کند. برای تولید ویتامین D در پوست، پرتو فرابنفش کافی لازم است. مردمان تیره پوستی که در مناطق گرمسیری زندگی میکردند ، به اندازه کافی ویتامین D تولید میکردند اما تیرهپوستان مناطق غیر استوایی با کمبود این ویتامین روبه رو بودند. بنابراین، انتخاب طبیعی افرادی را در این مناطق برگزید که پوست روشنتری داشتند. زیرا پوست روشن پرتوهای فرابنفش را بهتر جذب میکند. بنابراین، ما معتقدیم چون ویتامین D علاوه بر نقش مهمی که در استخوانسازی ایفا می کند، در موفقیت تولید مثل نیز بسیار موثر است، مردمانی که دو ر از استوا زندگی میکنند، پوست روشنتری پیدا کردند تا نور خورشید را به خوبی جذب کنند و طی ماههای زمستان طولانی این مناطق، به مقدار کافی ویتامین D تولید کنند. این ویتامین از راه مواد غذایی حیوانی نیز تامین می‌شود. در گیاهان نیز پیش سازهای تولید کننده ویتامین D موجود است .

واکنش تولید ویتامینD توسط نور خورشید در پوست :

مرحله اول:

شکل گیری ویتامین D از کلسترول ( Cholesterol )، تحت تاثیر اشعه ماورای بنفش ( UV ) آن هم از نوع اشعه UVB

1- ویتامین D در بدن از کلسترول و تحت نفوذ نور ماورای بنفش خورشید سنتز می شود. نقش تخریبی اشعه UV باعث سنتز ویتامین D می شود. بدین تر تیب که از مولکول کلسترول، توسط برداشت یک اتم هیدروژن ( H ) از جایگاه 7 و 8 این مولکول، ماده ای بنام 7- دهیدروکلسترول ساخته می شود. این واکنش توسط آنزیمی بنام 7- دهیدروکلسترول ردوکتاز ( 7- Dehydrocholesterol reductase ) کاتالیز می شود.

مرحله دوم:

۲- از 7- دهیدروکلسترول، ویتامین D3 ( Cholecalciferol ) تحت تاثیر اشعه UV سنتز می شود.

ویتامین D2 نیز از کلسترول ساخته می شود، اما در گیاهان ( سبزیجات )، و از مسیر دیگر. ارگاسترول Ergosterol) ) یک استرول گیاهی بوده و از کلسترول ساخته می شود. این استرول تحت تاثیر اشعه UV می تواند به ویتامین D2 ( Ergocalciferol ) تبدیل شود.

ویتامین D2 و D3 نقش بیولوژیکی یکسانی دارند. بنابراین، می توان ویتامین D2 را نیز همانند یک مکمل غذایی مصرف کرد.

مرحله سوم:


3- ویتامین D در متابولیسم کلسیم ( Ca ) و فسفات ( P )، مانند یک هورمون فعال است. ویتامین D در حقیقت یک هورمون است. تا این جای کار ویتامین D هنوز فعال نیست. آن در فرایندهای متابولیک ثانویه فعال می شود. این فرایندها در 2 جا انجام می شود : 1- در کبد 2- کلیه ها

نخست در کبد، یک گروه OH در جایگاه شماره 25 مولکول ویتامین D3 قرار می گیرد، نتیجه این عمل تبدیل ویتامین D3 به مولکول 25- هیدروکسی کلکلسیفرول ( 25-Hydroxycholecalciferol ) است.

محله چهارم:

۴- سپس در کلیه ها نیز یک گروه OH جایگزین می شود. اما این بار در جایگاه شماره 1. محصول عمل هورمونی ست به نام 1،25- دی هیدروکسی کلکلسیفرول ( 1,25-Dihydroxycholecalciferol ) یا 1,25 (OH)2D

1،25- دی هیدروکسی کلکلسیفرول تولید، پروتئین گیرنده یون Ca2+ را تحریک کرده و مسئول تسریع جذب کلسیم ( Ca ) و فسفات ( Pi ) در خون است. پروتئین گیرنده Ca2+، یونهای کلسیم و نیز یونهای فسفات را از خارج سلول به داخل آن حمل می کنند.

1،25- دی هیدروکسی کلکلسیفرول همانند هورمونهای دیگر در غلظت های پائین در خون وجود دارد، این امر این مسئله را توجیه می کند که چرا فقط مقدار اندکی از ویتامین D ( 5 میکروگرم ) در جیره غذایی روزانه ما کفایت می کند.
ساختمان شیمیایی

ویتامینهای D یک گروه الکلهای حلقوی مشتق از استرولها هستند که دارای خاصیت ضد بیماری راشیتیسم می‌باشند. استرولها الکلهای حلقوی مشتق از کربور حلقوی سیر شده و 17 کربن دار به نام سیکلو پنتانو پرهیدو فنانترن می‌باشند. ازاستخلاف کربنهای 13 و 10 این ترکیب توسط دو ریشه متیل هسته 19کربن‌دار تولید می‌شود. کلسترول که یک استرول جانوری است از هسته فوق مشتق می‌شود. ارگواسترول که در گیاهان و نیز در زنگ چاودار وجود دارد دارای فرمول شیمیایی شبیه کلسترول است.انواع ویتامین D

*
ویتامین D1 که اولین ترکیبی است که به صورت متبلور تهیه و به این نام نامیده شد و مخلوطی از کلسیفرول و سایر ایزومرهای ویتامین D است.
*
ویتامین D2 یا کلسیفرول که از استرولهای گیاهی مانند ارگو استرول و در اثر پرتو فرابنفش حاصل می‌گردد.
*
ویتامین D3 یا کلی‌کلسیفرول که از 7 دهیدروکلسترول مشتق می‌شود و به همین جهت آن را ویتامینDطبیعی می‌نامند.
*
ویتامین D4 یا 22-dihydroergocalciferol
*
ویتامین D5 یا sitocalciferol ( از 7-dehydrositosterol ساخته می شود.)Ergosterol

Vitamin D2در شکل بالا Ergosterol یک استرول بوده که پیش ساز ویتامینD2 است.VitaminD37- dehydrositosterolدر شکل بالا 7- dehydrositosterol یک استرول بوده و بعنوان پیش ساز ویتامین D3 می باشد.

نقش بیوشیمیایی ویتامین D

ویتامین D موجب افزایش جذب کلسیم و فسفر در روده‌ها می‌شود. در هنگامی که کمبود ویتامین D ایجاد شده باشد تجویز ویتامین D باعث کاهش مقدار دفع کلسیم و فسفر از طریق مدفوع و به میزان کمتری سبب افزایش دفع ادراری این عناصر می‌گردد. نتیجه این عمل افزایش جذب و ذخیره کلسیم و فسفر در بدن است. یکی از نقشهای ویتامین D نقشی است که در بیوسنتز خاصی به عهده دارد. دریافت ویتامین D و کلسیم موجب افزایش قدرت و هماهنگی عضلات ، در افراد بالای 65 سال می‌شود . ضعف عضلات در بسیاری از سالمندان موجب عدم توانایی در راه رفتن می‌شود. دلیل عمده ناتوانی عضلات سطح پایین ویتامین D است.

فقدان ویتامین D موجب پیدایش اختلالاتی در عمل استخوان سازی می‌شود. در انتهای استخوانها سلولها غضروفی باقی می‌مانند و مویرگها و سلولهای استئوبلاست پیشرفت نمی‌کنند. و به این ترتیب بافت غضروفی رشد نموده و حجیم می‌گردد بدون آنکه عمل کلسیفیکاسیون انجام گرفته و استخوان تشکیل شود. با پیشرفت بیماری استقامت و سختی استخوانها کم و تغییر شکل و خمیدگی آنها بخصوص در استخوانهای طویل پدیدار می‌شود. این بیماری در کودکان راشیتیسم و در بزرگسالان استئومالاسی نامیده می‌شود.عوارض کمبود ویتامین D

بیماری اصلی حاصل ویتامین D ، راشیتیسم یا نرمی استخوان است . این بیماری در اثر کمبود کلسیم و فسفر در زمان رشد استخوانها در کودکان است. این عوارض در استخوانهای اصلی و بلند رخ داده و فرد دچار درد و سستی عضلات می‌شود. به دلیل اینکه استخوانها دارای املاح کمتری هستند، وزن را تحمل نمی‌کنند و انحنا می‌یابند. عوارض دیگر ، تشکیل برجستگیهای دکمه مانند بر روی ستون فقرات ، جمجمه بزرگ و سینه برجسته می‌باشد. مچ دست و پا پهن می‌شود که از علایم اولیه و قابل تشخیص توسط رادیوگرافی است.
استئوپروز یا پوکی استخوان یکی از بیماریهایی است که بسیاری از سالمندان خصوصا زنان بدان مبتلا می‌شوند. در این بیماری استخوان از داخل تخلیه می‌شود و املاح استخوانی کاهش می‌یابد. عامل اصلی تاثیرگذار تغییرات هورمونی بدن است. در این بیماری میزان ویتامین D کاهش می‌یابد ولی درمان با ویتامین D تاثیر چندانی ندارد. تنها می‌توان توصیه کرد برای پیشگیری از ابتلا ، از دوران جوانی میزان کافیکلسیم و فسفر به همراه ویتامین D مصرف شود.

منابع غذایی

مقدار ویتامین D در کبد ماهی و سایر حیوانات زیاد است. در شیر ، کره و زرده تخم مرغ نیز وجود دارد. برای کودکان و زنان باردار و شیرده روزانه 400 میلیگرم لازم است. تجویز مقادیر زیاد ویتامین موجب هیپرویتامینوز می‌شود که با رسوب املاح کلسیم در بافتهای نرم از جمله کلیه‌ها و ششها همراه است. نیاز بدن انسان در فصل زمستان به ویتامین D بیش از فصل تابستان است.ویتامین D و اثر آن بر بیماری MS

پژوهشگران معتقدند مصرف ویتامین D نه تنها باعث پیشگیری از بیماری MS می‌شود،‌ بلکه علایم آن را نیز تخفیف می‌دهد. محققان تغذیه اعلام کردند تجویز شکل فعال ویتامین D به موشهای مبتلا به بیماری شبیه MS نه تنها باعث پیشگیری از بیماری گردید بلکه باعث تخفیف علایم MS در آنها نیز شد. بر اساس مطالعات جدید ،‌ همچنین حفظ سطح خونی مناسب ویتامین D در بیماران مبتلا به MS از سرکوب فعالیت بیماری اهمیت دارد و در پیشگیری از عوارض کمبود ویتامین D همچون پوکی استخوان و در پی آن شکستگی نیز موثر است.

بر اساس مطالعات قبلی هم مشاهده شده بود که شیوع بیماری MS در مناطقی که کمبود ویتامین وجود دارد، بالاتر است. بیماری MS یا مولتیپل اسکلروز نوعی بیماری اعصاب است که در جوانی آغاز می‌شود و با فلج شدن حسی و حرکتی بیماران ظاهر می‌شود و می‌تواند سیری تشدید شونده و مهلک و یا سیری آهسته و مزمن داشته باشد.علت این بیماری رسوب نوعی پروتئین در بخشهایی از مغز است. اما عامل دقیق این رسوب‌ گذاری هنوز دقیقا دانسته نشده است.:منبع

http://www.daneshnameh.roshd.ir

http://www.en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D