مشخصات سوال

mohsen alikhani , barge_zard2007
5 خرداد 87 - 09:11
قرص ترامادون چیست؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
وارلیق     نوبخت , dr_nobakht
87/3/5 (15:35)
ترامادول:
داروئی ضد درد با اثر مركزی بوده که چند سالی است وارد فارماكوپه داروئی ایران شده است كه از دسته داروهای مسكن مخدر یا اپوئید های مصنوعی می باشد .
این دارو بر اساس همانند سازی ساختار ملوكولی نارسئین كه یكی از آلكالوئید های تریاك می باشد ساخته شده است . عمده مصرف این دارو در پزشكی برای كاهش درد های مفصلی ، جراحی ، زایمان با میزان درد متوسط تا شدید است و از این جهت ضعیف تر از مورفین ، پتدین و قوی تر از مسكن هائی نظیر پروفن استامینوفن می باشد و همواره توصیه می شود مصرف این دارو بیش از دو هفته مجاز نمی باشد و باعث وابستگی داروئی و اعتیاد میگردد .
سوء مصرف این دارو سبب عوارض بسیار خطر ناك است بطوریكه اكنون نوع تزریقی آن تنها در اورژانس بیمارستان ها وجود دارد و از سطح دارو خانه های شهر جمع آوری شده است اما متاسفانه كپسول و قرص ترامادول به صورت كسترده ای به فروش می رسد و علی رغم هشدار های مكرر وزارت بهداشت و درمان و توضیح اینكه عرضه ترامادول بدون نسخه مجاز نمی باشد اما كماكان به صورت OTC عرضه می شود .مصرف داروی ترامادول از 134 میلیون عدد در سال 84 به 330 میلیون عدد در سال 85 رسید و حدود دو و نیم برابر شده است.
عمده مصرف كننده گان ترامادول افرادی هستند كه از این دارو به عنوان جایگزینی برای مواد مخدر و یا ترك آن با هدف كاهش عوارض قطع مواد مصرفی خود استفاده می كنند اما غافل از این نكته هستند كه مصرف این دارو نه تنها هیچ مشكلی از آنها را حل نمی كند بلكه باعث تحمل عوارض ناشی از این سوء مصرف و جایگزینی مخرب می شوند كه عمده ترین آنها اختلال در سیستم های تنفسی ، كلیه و كبد می گردد و در نهایت منجر به عود مصرف قبلی و تحمل این عوارض و آسیب های بسیار آن می گردند . این افراد باید آگاه باشند كه اعتیاد یك جایگزینی مزمن مواد مخدر به جای سیستم های تولید كننده مواد شبه افیونی جسم می باشد و مصرف هر گونه دارو در بازسازی این روند تاثیری ندارد و خود مخرب و آسیب رسان است .
دسته دیگری از افراد برای رفع مشكلات جنسی و به توصیه افرادی نا آگاه رو به مصرف این دارو می آورند كه در نهایت نه تنها این مشكلات رفع نمی گردد بلكه بازهم عوارض مخرب این دارو شرایط را وخیم تر كرده و خود زمینه ساز مصرف انواع مواد مخدر دیگر و ورود به دنیای سیاه اعتیاد می گردد .
به علت در دسترس بودن ترامادول ، قیمت نازل آن ، ارائه بدون نسخه در دارو خانه ها و هدم اطلاعات كافی در مورد عوارض سوء مصرف باعث شیوع گسترده مصرف آن شده است و باید مراجع ذیصلاح در این زمینه اقدامی عاجل و فوری انجام دهند
نام ژنریك : ترامادول هیدرو كلراید
دسته داروئی : ضد درد با اثر مركزی

طرز عمل :
اگر چه طریقه اثر ترامادول كاملاً شناخته شده نمی باشد اما مشخص شده كه با اتصال ملكول اصلی دارو به گیرنده های مو اپیوئیدی ، بازجذب نور اپی نفرین و سروتونین به صورت ضعیف مهار می شود و به صورت راسمیك به سرعت و تقریباً به طور كامل جذب می شود . ترامادول به صورت وسیع پس از مصرف خوراكی متابولیزه شده و تقریباً 30% دارو همراه ادرار دفع می شود .

موارد مصرف :
درد های متوسط تاشدید پس از اعمال جراحی ، زایمان ، مفاصل و درد های استخوانی،قدرت اثر آن معادل کودیین و برابر یک دهم مورفین می باشد.

موارد منع مصرف :
مصرف این دارو در موارد مصرف همزمان با الكل ، خواب آورها ، ضد دردها اپوئید ها و دارو های سایكو تروپیك مجاز نیست .

هشدار ها :
مصرف ترامادول در بیماران مبتلا به سرع و تشنج افراد مبتلا به اختلالات كبدی و كلیه مجاز نمی باشد .
مصرف این دارو در افراد باریسك ضعف تنفسی و حاملگی ، شیردهی ، باید تحت نظر پزش انجام شود .
مصرف این دارو سبب وابستگی و اعتیاد می گردد .

عوارض جانبی :
خستگی و ضعف عمومی ، گشاد شدن رگ ها ، نگرانی ، بیقراری شدید، گیجی ، اختلالات تعادلی ، حالات عصبی ، اختلالات خواب ، درد شكمی ، بی اشتهائی ، افزایش حركت روده ها یا یبوست ، راش جلدی ، اختلالات بینائی ، تكرر ادرار ، ...براساس آمار بررسی شده از تیرماه 1381 تا پایان مهر 1382 تعداد 162 مورد گزارش عارضه دارویی مربوطه به ترامادول از 49 شهرستان مختلف به مركز ثبت عوارض جانبی ایران(ADR) ارسال شده است. سوزش سینه، تنگی نفس شدید، افت فشار خون و حتی مرگ در اثر تزریق در مجموعه گزارشات دیده می‌شود. (اگرچه ارتباط موارد مرگ گزارش شده با مصرف ترامادول به اثبات نرسیده است) این عوارض در هر دو نوع داروهای خارجی و تولید داخلی به یك میزان گزارش شده است.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/3/5 (09:14)
دوست عزیز تراماون یك نوع كپسول آبی و سفید ریز هست یك مسكن برای درد دست و پا از رده كپسول های مسكن كه جدید اومده تو بازار

2.    87/3/5 (09:28)
یک نوع آنتی کو لینرژیک حاوی مواد مخدر

3.    87/3/5 (09:28)
سلام

نام اصلی ترامادول هست که ترامادون هم میگن.

برای دردهای ناشی از ترک موادمخدر به کار میره.

برای رفع مشکلات جنسی به کار میره.

استفاده های زیادی داره. منتها استفادش باید زیر نظر دکتر باشه چون تشنج میده.

بخونید:

http://publicrelations.tums.ac.ir/news/detail.asp?newsID=2632


http://www.napteam.com/?p=1024


http://www.aftab.ir/articles/health_therapy/medical_advise/c13c1200651599p1.php


موفق باشید.
IranSetup.com

4.    87/3/5 (09:38)
ترامادول یک مسکن قویه که شدیدا باعث افت فشار خون میشه

5.    87/3/5 (11:03)
دوست عزیز قرص ترامادول برای درمان مبتلایان به سرطان بکار میره.که متاسفانه جدیدا از آن به عنوان قرص روانگردان استفاده میشه. این قرص برای افراد سرطانی هم با احتیاط و با دوز پایین تجویز میشه. عوارض این قرص اگه با قرصها و داروهای دیگه تداخل داشته باشه چند برابر میشه.
نمی دونم آیا یه مدت حالت بی حسی و کرختی ارزش تحمل این همه عوارض ناشی از مصرف دارو رو داره؟

6.    87/3/6 (15:23)
موارد مصرف
این دارو برای دردهای متوسط و نسبتاً شدید (معمولاً بعد از اعمال جراحی ارتوپدی و زنان مخصوصاً سزارین) بكار می‏رود.

مكانیسم اثر
این دارو یك ضددرد با اثر مركزی است ولی از نظر شیمیایی مشابه با تركیبات تریاك نیست. مكانیسم اثر آن به طور كامل مشخص نمی باشد، اما احتمالاً با اتصال به گیرنده‏های μ و مهار برداشت مجدد نوراپی‏نفرین و سروتونین اثر خود را اعمال می‏كند. اثر ضددردی ترامادول یك دهم اثر مرفین می‏باشد.

فارماكوكینتیك
جذب دارو سریع و تقریباً كامل است، ولی فراهمی زیستی آن 75% می‏باشد. به طور عمده از طریق كبد متابولیزه و به وسیله كلیه (30% تغییر نیافته و 60% به صورت متابولیت) دفع می‏شود.

موارد منع مصرف
در صورت مسمومیت حاد با الكل و سایر مضعف‎های CNS، احتمال سوءاستفاده داروئی، الكلسیم، اختلالات كبدی و كلیوی، احتمال خطر دپرسیون تنفسی، حملات عصبی، و حساسیت به اپیوئیدها یا حساسیت به ترامادول نباید از این دارو استفاده كرد.

هشدارها
1- در صورت شرایط حاد شكمی، افزایش فشار داخل جمجمه‏ای، ضربه مغزی این دارو را باید با احتیاط كامل به‏كار برد.‏ 2- احتمال تحمل و وابستگی و سوءاستفاده از این دارو وجود دارد. با قطع ناگهانی مصرف، احتمال بروز عوارض سندرم قطع وجود دارد، لذا باید مصرف دارو به تدریج قطع شود.

عوارض جانبی
دردمعده یا شكم، بی‏اشتهائی، ضعف، تحریك سیستم عصبی مركزی، یبوست یا اسهال، سرگیجه، خواب‏آلودگی، خشكی دهان، سوءهاضمه، سردرد، تهوع، خارش، بثورات پوستی، تعریق، استفراغ از عوارض جانبی شایع دارو هستند.

تداخل های دارویی
مصرف همزمان این دارو با الكل، داروهای هوشبر، مضعف‏های CNS موجب تضعیف شدید CNS می‏شود. كاربامازپین باعث افزایش متابولیسم ترامادول می‏شوند. مصرف این دارو همراه با مهاركننده‏های مونوآمین‏اكسیداز موجب كاهش آستانه حمله عصبی می‏شود.

نكات قابل توصیه
در صورت بروز سرگیجه و تاری دید، باید هنگام برخاستن احتیاط كرد.

مقدار مصرف
خوراکی و تزریقی: بزرگسالان: 100-50 میلی‏گرم هر 6 ساعت یك بار خوراكی مصرف شود. در بیماران مبتلا به نارسایی 100-50 میلی‏گرم هر 12 ساعت یكبار مصرف شود. حداكثر مقدار مجاز mg/day400 (یا mg/day200 برای بیماران با كلیرانس كراتینین كمتر از ml/min30) می‏باشد.

7.    87/3/7 (01:16)
من پاسخ شماره 6 را کاملاً تایید میکنم، اما پاسخ شماره 3 را کاملاً اشتباه و عامیانه میدونم و خیلی متاسفم که بعضی افراد ناآگاه با اطلاعات غلط وکاملاً عامیانه و غیر علمی به جوابگویی میپردازند.
به عنوان هشدار به استفاده کنندگان ترامادول یادآوری میکنم که ترامادول شدیداً اعتیادآور بوده واز عوارض خیلی خطرناک و رایج آن تشنج و عوارض مغزی است.
لازم بذکر است که فروش بدون نسخه این دارو پیگرد شدید قانونی برای داروخانه بدنبال دارد.

8.    87/3/7 (10:40)
teramadon yek ghorse mosaken havie mavade ravan gardan mibashad ke baraye taskine dard estefade mishavad hamchenin baraye motadane dar hale tark niz estefade mishavad
masrafe bish az hade an mojebe etiad mishvad

9.    87/3/7 (19:28)
azize delam behet tosie mikonam az in daru estefade nakoni chon ham shok mide va ham etiad avare magar bana be dasture pezeshk va zire nazars pezeshk.........ye mosakene mokhadere va ba anvae ghors va capsul va ampul mojude

10.    87/3/11 (10:53)
اولا اسم صحیحش ترامادول است ثانیا کپسولیست بسیار قوی از نظر آرامبخش بودن و مسکن بودت چیزی در مایه مواد مخدر..

11.    87/3/15 (00:25)
( ترامادول هم قرص داره هم کپسول با اسم تجاریه بایامادول )پاسخ شماره 3 هیچ مبنای علمی نداره ولی 6و7 از دید پزشکی وداروسازی درسته ولی ... با مصرف امروزه افراد و درخواست بالا و ممنوعیت فروش بدون نسخه تو داروخانه ها باید بفهمیم اثر دارویی عوض شده ، ترامادول یعنی چقدر تریاک؟!!!!!!!
اما یك قرص ترامادول مثلا 100 میلی‌گرمی معادل چقدر تریاك است؟
از جدول بالا می‌شود فهمید كه 100 میلی‌گرم ترامادول معادل 10 میلی‌گرم مرفین خوراكی است.
مرفین 16% و كدئین 0.3 تا 3 درصد تریاك را تشكیل می‌دهد (+ و +). ما برای راحتی، هر گرم مرفین را معادل 6.2 گرم تریاك می‌گیریم. بنابراین هر قرص ترامادول معادل 62 میلی‌گرم تریاك است.

یه نگاه به این جدول بندازین:
جدولی پیدا كردم كه انواع دارو‌های شبه‌افیونی را با معادل مرفین آنها مقایسه می‌كند(مرفین از مرفئوس خدای رؤیاها در اساطیر یونان گرفته شده). ببینید:

نام دارو
قدرت معادل مرفین

Aspirin
1/360

Difusinal
1/160

Dextropropoxyphene
1/40

Codeine
1/10

Tramadol
1/10

Anileridine
1/4

Demerol
0.36

Hydrocodone
0.6

Morphine
1

Oxycodone
2-1.5

Morphine IV/IM
4

Hydromorphone
5

Oxymorphone
7

Levorphanol
8

Buprenophine
40

Fentanyl
100-50

*Carfentanyl
100000


* فقط برای تخدیر حیوانات بزرگ به كار می‌رود.

به این ترتیب، یك قرص 325 میلی‌گرمی آسپرین، كمی كمتر از یك میلی‌گرم مرفین خاصیت تخدیری دارد.


12.    87/3/20 (22:00)
yek daru az dasteye mokhadder va narkotik hast ke ruye girandehaye opiyoidy dar maghz asar mikone . zedde dardo arambakhshe ... vali emruze bishtar motadan bekar mibarand