مشخصات سوال

سارینا جاوید , simsim9372
29 اردیبهشت 91 - 01:31
من از لنز طبی استفاده می کنم یه قطره ضد عفونی کننده میخوام>؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
لنز طبی رنگی  نرم  تماسی , amirghomishi
91/3/6 (11:20)
محلولهای نگهداری عدسی های تماسی
سیستم های نگهداری عدسی های تماسی در طی سالهای گذشته تغییر و تحولات چشمگیری داشته است. كاربرد مكرر كنتاكت لنز باعث یك سری آلودگی های سطحی توسط مواد اشكی، میكرو ارگانیسم ها و آلاینده های محیطی روی سطح لنز می شود. در تركیب اشك بیش از 60 نوع پروتئین وجود دارد و پس از هر بار استفاده از لنز مقادیر قابل توجهی رسوبات پروتئینی و چربی روی لنز تشكیل شده و منجر به كاهش دید، عدم راحتی و حتی عفونتهای چشمی می شود. از طرفی كنتاكت لنزها بویژه لنزهای هایدروژل یك محیط كشت مناسب برای رشد بسیاری از میكروارگانیسم های مختلف محسوب می شوند.
وقتی كنتاكت لنز روی چشم نرمال و سالم قرار می گیرد، بعلت عوامل ضد میكروبی موجود در اشك، پلك زدن و سطح نسبتا نفوذ ناپذیر قرنیه، تقریبا از آلودگی میكروبی حفظ می شود. بیشتر ریسك آلودگی لنز در طی پروسه مراقبت و روشهای نگهداری لنز رخ می دهد. مشخص شده برداشتن لنزها توسط بیمار با دستهای آلوده یا دستهایی كه خوب شسته نشده اند ، علت اصلی آلودگی میكروبی لنزها است. بعلاوه مواد آرایشی كه در اطراف یا نزدیك چشم استفاده می شوند یك منبع بالقوه آلودگی میكروبی محسوب می شوند، در نتیجه لنزها پس از هر بار استفاده باید كاملا ضدعفونی شوند قطره های چشمی و محلولهای نگهداری كنتاكت لنز هر دو فرآورده های دارویی هستند و باید دارای خواص پایداری، تاثیر گذاری، استریل و سالم بودن باشند. هر محلول قبل از عرضه شدن در بازار باید از لحاظ تاثیر و سلامت بعد از انجام یك سری تست های ویژه تایید گردند:
*بررسی شیمیایی محلول، یعنی ارزیابی جذب و انتشار نگهدارنده های هر محلول توسط مواد سازنده لنز، تاثیر و اثر بخشی تمیز كنندگی و بررسی سازگاری محلول با مواد لنز.
*بررسی محلول به لحاظ میكروبیولوژی، یعنی ارزیابی كیفیت تاثیر محلول بر كاهش و به حداقل رساندن یك سری میكروارگانیسم خاص.
*بررسی سم شناسی یعنی ارزیابی اثرات جانبی محلولها بر بافتهای زنده به ویژه چشم.
*ارزیابی های كلینیكی، كه مرحله نهایی در تایید یك فرآورده دارویی قبل از عرضه شدن برای عموم است.
هدف از طراحی محلولهای كنتاكت لنز حذف آلودگیهای سطحی لنز و حفظ سلامت چشم است.بنابر این چندین فاكتور در فرمولاسیون محلولهای نگهداری كنتاكت لنز باید در نظر گرفته شود از جمله از بین بردن میكرو ارگانیسم ها، حذف رسوبات از سطح لنز، عدم عوارض چشمی از جمله اثرات سمی و آلرژیك ، افزایش رطوبت سطح لنز، سازگاری با متریال لنز و مواد اشكی و عدم تغییر پارامترهای لنز. محلولهای نگهداری كنتاكت لنز را می توان به انواع زیر طبقه بندی كرد:
1.محلولهای سالین
2.تمیز كننده ها Cleaner كه هدف آنها حذف رسوبات سطحی لنز است.كه پس از هر بار استفاده از لنز با ماساژ دادن آنها با محلول در كف دست به مدت 20 ثانیه انجام می گردد. پروسه تمیز كنندگی در كاهش میكروارگانیسم هایی كه ممكن است قبل از مرحله ضد عفونی روی لنز وجود داشته باشند بسیار موثر است.
3. ضد عفونی كننده ها Disinfectant كه سورفاكتانت های روزانه، لیپیدها، موسین، مواد آرایشی و آلودگی های محیطی و تمیز كننده های آنزیمی ، رسوبات پروتئینی را از سطح لنز بر می دارند. پروتئین ها با ماهیت تغییر یافته می توانند برای استفاده كنندگان از كنتاكت لنز بویژه افرادی كه از لنز های سالانه استفاده می كنند مشكل آفرین شود. رسوبات پروتئینی به مرور زمان می توانند سطح لنز را پوشانده و وقتی به یك حد خاص رسیدند بیماری زا می شوند و فرد كاهش راحتی و دید و كم شدن زمان استفاده از لنز را گزارش می كند. استفاده منظم از تمیز كننده های آنزیمی به جلوگیری از چسبیدن پروتئین بیش از اندازه به لنز كمك می كند. هر چند با تمام این مراقبت ها نهایتا لنز باید پس از مدتی به علت آلودگی رسوبات تعویض شود. شستشو با این محلول میكرو ارگانیسم های زنده یا قابل تكثیر را به صورت كامل كشته و غیر فعال می كند.
4.محلولهای چند منظوره MPS كه همه كار آیی ها را بصورت توامان دارا هستند. همچنین این محلولها از طریق پروسه های غیر آنزیمی رسوبات پروتئینی را از بین می برند.با توجه به اینكه آنزیمها باعث سوزش چشمی می شوند و احتمالا برای چشم مضر هستند به طور مستقیم در فرمولاسیون این محلولها قرار داده نشده اند. این محلولها برای تمیز کردن ،شستن و ضد عفونی لنزها به کار برده می شوند.
5. قطره های مرطوب كننده و نرم كننده
عواملی كه در یك محلول خوب، مهم هستند عبارتند از: غلظت ماده ضد عفونی كننده (عوامل آنتی میكروبیال) ، PH محلول، دمایی كه محلول در آن نگهداری می شود، رطوبت محیط، مدت نگهداری و تركیب مواد سازنده لنز . برای اینكه سیستم ضد عفونی كننده با وجود تمام این متغیرها اثربخش باشند، محلولها تركیب پیچیده ای از نگهدارنده ها ، بافرها، عوامل مرطوب و لزج كننده و عوامل یونیك و سورفاكتانت ها هستند. شناخت تركیبات ویژه محلولهای نگهداری لنز به ما در انتخاب سیستم ضد عفونی كننده مناسب برای هر لنز كمك می كند.
شستشوی لنز Rinsing : صرف نظر از استفاده از محلولهای تمیز كننده، مهم است كه بیمار قبل از استفاده از لنز این محلول را كاملا از سطح لنز بشوید در غیر این صورت احتمال بروز مشكل و ناراحتی ناشی از اثر محلول تمیز كننده باقیمانده روی سطح لنز برای قرنیه وجود دارد.
نگهداری و شستشوی لنز توسط محلول : بیمار هر بار بعد از استفاده از لنز باید آنرا در کف دست خود قرار داده ، کمی محلول روی آنها ریخته و با نوک انگشت سبابه خود به آرامی لنز را از هر دو طرف ماساژ داده و پس از شستشو با محلول آنرا در جالنزی که محتوی همان محلول می باشد قرار دهد. باید مراقب آلودگی در محلول لنز بوده و بلافاصله بعد از استفاده دربطری را بست تا محلول خاصیت اولیه خود را از دست ندهد و هرگز به درپوش باز بطری دست نزد. محلولها را بر حسب میزان آنها باید در مدت زمان خاصی مصرف نمود و حتما قبل از خرید تاریخ انقضای آنها را باید بررسی کرد. محلول لنز نرم برای همان لنز و محلول لنز سخت هم برای همان لنز کارآیی خواهند داشت. جالنزی را باید هر ماه تعویض نمود.
استفاده از محلول خوب ضامن حفظ کیفیت لنز شما ودید بهتر و در نهایت سلامت همیشگی چشم شما خواهد بود.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    91/2/30 (17:27)
چند سال پیش من لنز رنگی داشتم نفازولین میزدم
موفق باشی

2.    91/3/1 (11:40)
نفازولین

3.    91/3/2 (22:09)
برخلاف نظر اکثر دوستان باید بگم قطره ی نفازولین یا همون ناپریوین ، قطره ی ضد عفونی کننده نیست و فقط برای رفع قرمزی چشم استفاده میشه.
شما بهتره در وهله ی اول لنز طبی استاندارد و تایید شده توسط وزارت بهداشت و پزشک معالج رو استفاده کنین و لنزها رو در مایع لنز مناسب نگهداری کنید.
قبل و بعد از هر بار استفاده از لنز دستها رو بشوئید و خشک کنید.
لنزها رو بعد از اتمام تاریخ انقضا دیگه مصرف نکنید.
در صورت احساس عفونت در چشم حتما با پزشک معالج تماس بگیرید و خود درمانی نکنین.