مشخصات سوال

پارس پرشین , yakoza9293
23 اردیبهشت 91 - 20:03
معنی واقعی دوست داشتن چیه؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
 سلوکی , kouross
91/2/24 (17:46)
عشق یعنی استخوان و یک پلاک
سالهای سال تنها زیر خاک
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    91/2/23 (22:59)
می خواستم از نظر روانشناسی پاسخ سوالتون رو بدم اما گفتم یك داستان می تونه هم خواندنش راحت تر باشه و هم درك مفهومش، پس داستان زیر را انتخاب كردم :
---------------------------------
شیوانا با دوتن از شاگردانش همراه کاروانی به شهری دور می رفتند. با توجه به مسافت طولانی راه و دوری مقصد ، طبیعی بود که بسیاری از مردان کاروان بدون همسرانشان و تنها سفر می کردند و وقتی به استراحتگاهی می رسیدند بعضی از مردان پی خوشگذرانی می رفتند. همسفران نزدیک شیوانا و شاگردانش دو مرد تاجر بودند که هر دو اهل دهکده شیوانا بودند. یکی از مردان همیشه برای عیش و خوشگذرانی از بقیه جدا می شد. اما آن دیگری همراه شیوانا و شاگردانش و بسیاری دیگر از کاروانیان از گروه جدا نمی شد. یک روز در حین پیاده روی یکی , از شاگردان شیوانا از او سوالی در مورد معنای واقعی عشق پرسید. همسفر خوشگذران این سوال را شنید و خود را علاقه مند نشان داد و گفت:" عشق یعنی برخورد من با زندگی! تجربه های شیرین زندگی را برخودم حرام نمی کنم. همسرم که در دهکده از کارهای من خبر ندارد. تازه اگر هم توسط شما یا بقیه خبردار شد با خرید هدیه ای او را راضی به چشم پوشی می کنم. به هر صورت وقتی که به دهکده برگردم او چاره ای جز بخشیدن من ندارد. بنابراین من از هیچ تجربه لذت بخشی خودم را محروم نکردم و هم با خرید هدایای فراوان عشق همسرم را حفظ کردم. این می شود معنای واقعی عشق!"
شیوانا رو به شاگرد کرد و گفت:" این دوست ما از یک لحاظ حق دارد. عشق یعنی انجام کارهایی که محبوب را خوشحال می کند. اما این همه عشق نیست. بلکه چیزی مهم تر از آن هست که این رفیق دوم ما که در طول سفر به همسر خود وفادار است و حتی در غیبت او خیانت هم نمی کند، دارد به آن عمل می کند. بیائید از او بپرسیم چرا همچون همکارش پی عیاشی و عشرت نمی رود؟"
مرد دوم که سربه زیر و پابند اخلاقیات بود تبسمی کرد و گفت:" به نظر من عشق فقط این نیست که کارهایی که محبوب را خوشایند است انجام دهیم. بلکه معنای آن این است که از کارهایی که موجب ناراحتی و آزردگی خاطر محبوب می شود دوری جوئیم. من چون می دانم که انجام حرکتی زشت از سوی من ، حتی اگر همسرم هم خبردار نشود، می تواند روزی روزگاری موجب آزردگی خاطر او شود و چه بسا این روزی روزگار در آن دنیا و پس از مرگ باشد، بازهم دلم نمی آید خاطر او را مکدر سازم و به همین خاطر به عنوان نگهبان امانت او به شدت اصول اخلاقی را در مورد خودم اجرا می کنم و نسبت به آن سخت گیر هستم. "

شیوانا سرش را به علامت تائید تکان داد و گفت:" دقیقا این معنای عشق است. مهم نیست که برای ربودن دل محبوب چقدر از خودت مایه می گذاری و چقدر زحمت می کشی و چه کارهای متنوعی را انجام می دهی تا خود را برای او دلپذیر سازی و سمت نگاهش را به سوی خود بگردانی. بلکه عشق یعنی مواظب رفتار و حرکات خود باشی و عملی مرتکب نشوی که محبوب ناراحت شود. این معنای واقعی دوست داشتن است.

2.    91/2/23 (23:05)
معنای واقعی دوست داشتن به نظر من احساس خوب به یکدیگر یعنی اینکه زنده بودن طرف مقابل بهت انرزی بده نفس اش بهت انرزی بده من اینجوریم بدونم طرف مقابلم زندست انرزی زیادی میگیرم امید زنده بودن بهم میده همین و دوست داشتن واسه من تو سکس خلاصه نمیشه تو زنده بودن خلاصه میشه

3.    91/2/23 (23:47)
یعنی احترام گذاشتن به خواسته ی كسی كه دوستش داری و كمك كردن به پیشرفتش

4.    91/2/23 (23:54)
حالا من براتون یه داستان میگم:
علی کوچولو پدر ونداشت و مادری داشت که یک چشم بیشتر نداشت و برای اینکه علی کوچولو راحت باشه همه کاری میکرد. ظهر ها وقتی علی کوچولو از مدرسه می آمد مادرشو جلوی درب مدرسه میدید که انتظار تنها فرزندشو میکنه ولی علی کوچولو اونا مایه خجالت خودش میدونست و همیشه با مادرش پرخاشگری میکرد و بهش میگفت که ازت متنفرم. ولی مادرش ناراحت نمیشد.
علی کوچولو بزرگ شد و به خاطر دانشگاه از مادرش جدا شد و هرگز سراغ او نرفت. او ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. یک روز مادر علی سراغ فرزندش میرود تا از اوضاع او آگاه شود ولی علی او را از خانه اش بیرون کرد......
چند ماه بعد علی که بی پول شده بود و پولی نداشت تصمیم گرفت که سراغ مادرش برود و از او مقداری پول بخواهد. وقتی به منزل قدیمی رسید مادرش نبود. همسایه ها گفتند که او مرده و برای تنها پسرش یک نامه گذاشته است. علی نامه را باز کرد
(( پسرم علی. وقتی این نامه را میخوانی دیگر من زنده نیستم. منو ببخش که به خانه ات آمدم و مزاحمت شدم ولی من یک مادرم و طاقت ندارم. همیشه کار کردم تا تو راحت درس بخوانی. حتی وقتی ازم جدا شدی باز هم کار کردم تا بتوانم برایت اندوخته ای بگذارم. پسرم منو ببخش که همیشه مایه خجالتت بودم. وقتی که تو خیلی کوچک بودی در یک صانحه پدرت از دنیا رفت و تو یک چشمت را از دست دادی. من طاقت نداشتم ببینم که فرزندم با یک چشم بزرگ شود و نتواند دنیا را کامل ببیند و همیشه مورد تمسخر همسالانش باشد برای همین من چشمم را به تو دادم تا این رنج ها را متحمل نشوی.
دوستت دارم پسرم))اینم یه داستان واقعی بمناسبت روز مادر

5.    91/2/24 (01:17)
یعنی این که وقتی دیدیش قلبت از دهنت بپره بیاد بیرون ...

6.    91/2/25 (12:28)
بهنظر ماآدما که دوست داریم هرچیزیمال خودمونباشه دوست داشتن ینی مالک بودن اما این معنای واقعی دوست داشتن نیست!
اگه کسی رو دوست داری باید بهترین چیزا را براش بخوای،تلاشت فقط بر این باشه که در آرامش و راحتی باشه حتی اگه این آرامش با دوری ازتو معنا بشه
اگه واقعا از ته دل کسی رودوست داری همیشه کاری کن که لبخند بر لبانشباشه اونوقت میفهمی که چقد در آرامش قرار داری

7.    91/2/26 (06:48)
دوست داشتن توام با روحی بزرگ و پر از بخشش....و رعایت حق انتخاب و آزادی برای طرف مقابل!!!

8.    91/2/31 (13:13)
دوس داشتن یعنی احترام گذاشتن به حرفش و خواستش...........