مشخصات سوال

الناز توسلی , elnaz_shz
2 اردیبهشت 91 - 15:07
اطلاعاتی در مورد عمل PRK
اطلاعات بیشتر : عوارض وفواید عمل PRK نسبت به عمل لیزیک چیست ؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
رویا ببببببببببببب , tanhatar_az_hichkas
91/2/3 (13:21)
عمل PRK به صورت یك عمل سرپایی در كلینیك انجام می شود. ابتدا با استفاده از قطره های موضعی، چشم بی حس می شود و پس از برداشتن لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) درمان با اگزایمر لیزر شروع می شود و بعد از شكل گیری مجدد قرنیه این عمل متوقف می شود. بعد از خاتمه عمل معمولا" از یك لنزتماسی(كنتاكت لنز) برای پوشاندن سطح قرنیه تا زمان ترمیم لایه سطحی آن استفاده می شود. سپس از قطره های آنتی بیوتیك بمدت یك هفته و كورتیكوستروئید برای مدت چند ماه استفاده می شود. در بیمارستان نور و كلینیك های وابسته،در بیمارانی كه نزدیك بینی بین 4 تا 7 دیوپتر دارند پس از عمل PRK محل عمل به داروی میتومایسین آغشته می شود كه بر اساس مطالعات انجام شده باعث بهبود نتیجه عمل و كاهش قابل ملاحظه احتمال كدورت قرنیه می شود.
نتایج:
اگر چه نمی توان نتیجه عمل را در هر شخص به طور دقیق پیش بینی كرد ولی با توجه به اطلاعات فراوانی كه در طی سال ها از 300000 مورد جمع آوری شده، می توان اظهار داشت كه برای درمان میوپی از 1- تا 6- دیوپتر دقت عمل پی.آر.كی. در حد لیزیك است به طوری كه احتمال ایجاد دید 20/20 هشتاد و پنج درصداست. پی.آر.كی.در ایالات متحده برای درمان میوپی از 1- تا 7- دیوپتر تأیید شده است.مزایا:
كوتاه تر بودن طول عمل نسبت به لیزیك
نبودن عوارض مربوط به ایجاد فلاپ
عدم نیاز به میكروكراتوم و تكنولوژی مربوطه
عدم بروز التهاب های عمقی قرنیه (DLK)
قابلیت انجام آن در قرنیه های نازك
معایب:طولانی تر بودن دوره درد و ناراحتی بعد از عمل
طولانی تر بودن زمان بهبود
طولانی تر بودن طول مدت تجویز دارو
محدودیت انجام عمل به شماره های پایین
احتمال بیشتر بروز كدورت های قرنیه
عوارض:
اگرچه عمل PRK جزء كم عارضه ترین اعمال چشم به شمار می آید ولی عوارض احتمالی آن عبارتند از:حساسیت به نور كه ممكن است گاهی تا چند ماه ادامه یابد
احساس پخش نور و هاله دور منابع نوری به ویژه در شب
تغییرات میزان بینایی در طول روز كه ممكن است تا 6 ماه بعد از عمل ادامه یابداحتمال عفونت قرنیه (كراتیت)
ایجاد لك و اسكار قرنیه كه احتمال آن در اصلاح درجات بالاتر میوپی بیشتر است لذا ترجیح داده می شود كه در میوپی بالاتر از 7 دیوپتر از عمل لیزیك استفاده شود.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    91/2/9 (11:29)
فوتوریفرکتیو کراتکتومی یا PRK نوعی جراحی لیزری است که برای اصلاح عیوب انکساری در افراد نزدیک بین، دوربین و آستیگمات استفاده می شود. در این عمل برای شکل دهی قرنیه و اصلاح عیب انکساری، مشابه لیزیک از لیزر اگزایمر استفاده می شود؛ اما بر خلاف لیزیک نیاری به استفاده از دستگاه میکروکراتوم و برداشتن لایه ای از قزنیه نیست؛ بلکه برای اصلاح بینایی سطح قرنیه (پس از تراشدن سلولهای سطحی یا اپیتلیوم) مستقیما لیزر می شود. PRK در افرادی که قرنیه نازک و یا اختلالات قرنیه ای خاص دیگری دارند، مناسب تر است. همچنینPRK در افراد ارتشی، ورزشکاران بخصوص رزمی کاران و یکسری مشاغل دیگر مناسب تر است. PRK در سال 1995 برای اصلاح نزدیک بینی و در سال 1998 برای اصلاح دوربینی مورد تائید FDA (انجمن غذا و داروی امریکا) قرار گرفت و بسیار کم خطر است. از آنجاییکه در این عمل فلپ (لایه) برداشته نمی شود، عوارض در مربوط به فلپ وجود ندارد. در PRK با برداشتن بافت از مرکز قرنیه، شیب انحنای آن کمتر شده و نزدیک بینی اصلاح می شود. برای اصلاح دوربینی، با برداشت بافت از قسمت های محیطی قرنیه، شیب انحنای مرکزی آن بیشتر شده و دور بینی اصلاح می شود. برای اصلاح آستیگماتیسم، قرنیه طوری تراش داده می شود که به شکل کروی درآید.تکنیک عمل لیزر PRK

قسمت اعظم مراحل عمل لیزر PRK شبیه عمل LASIK است؛ اما تفاوت عمده در این است که در لیزیک پس از برداشتن لایه ای از قرنیه (فلپ)، با لیزر مقداری بافت از قسمت میانی ضخامت قرنیه تراشیده می شود ولی در لیزر PRK ، انرژی لیزر بر سطح قرنیه اعمال می شود.

قبل از عمل، معاینه کامل پزشکی و چشمی انجام می شود. انکسار سنجی دقیقی برای تعیین نمره چشم انجام می شود. برای اندازه گیری دقیقتر از قطره های چشمی نیز استفاده می شود. نقشه اپتیکی خاصی بنام "توپوگرافی" یا "ارب اسکن" نیز جهت ارزیابی وضعیت اپتیکی قرنیه باید تهیه شود. ضخامت قرنیه نیز با روشی بنام "پاکی متری" اندازه گیری می شود.

در هنگام عمل جراحی، با ماده ضد عفونی کننده (بتادین) پلکها و دور چشم ها ضد عفونی می شوند. تکنسین اتاق عمل چند بار در چشمتان قطره های بی حسی و آنتی بیوتیک می ریزد طوری که در حین عمل احساس درد و ناراحتی نخواهید داشت. سپس روی تخت عمل دراز می کشید و میکروسکوپ عمل روبروی صورتتان قرار می گیرد .

وسیله مخصوصی به نام "اسپکولوم" به آرامی در چشمتان گذاشته می شود تا پلکهایتان را از هم باز نگه دارد؛ طوری که شما نمی توانید پلک بزنید ولی می توانید چشمتان را حرکت دهید. چشم با سرم شستشو داده می شود. لایه سلولهای محافظ سطحی قرنیه برداشته می شود. چون قطره بی حسی در چشمتان ریخته شده، احساس ناراحتی نخواهید داشت ولی احساس فشار مختصری در اطراف چشم ها خواهید داشت. جراح از شما می خواهد که به نور کوچک قرمز رنگ چشمک زن داخل میکروسکوپ خیره شوید. سعی کنید که مرتبا به نور نگاه کنید؛ ولی اگر در تمام طول عمل نتوانستید مرتبا به نور خیره شوید، نگران نباشید؛ زیرا اکثر دستگاههای لیزر امروزی مجهز به رادار می باشند و حرکات چشم شما را تعقیب می کنند. جراح با استفاده از "لیزر اگزایمر" نزدیک بینی، دور بینی و یا آستیگماتیسم شما را اصلاح می کند. دستگاه لیزر اگزایمر با برنامه محاسبه شده بر اساس اندازه گیری های قبل از عمل، دسته امواج نور لیزر را به نقاط مشخص قرنیه می تاباند تا عیب انکساری چشم شما با دقت تصحیح شود. جراح شما بر دستگاه لیزر کنترل کامل دارد و موقعیت اشعه لیزر در روی قرنیه را تحت نظارت دارد. همچنین، رادار ستگاه حرکات چشم را تعقیب می کند. بسته به شماره چشم، زمان لیزر در هر چشم معمولا 1-2 دقیقه طول می کشد. سپس لنز تماسی نرم پانسمان کننده ای روی قرنیه گذاشته می شود تا ترمیم لایه سطح قرنیه تسریع شود. در پایان، اسپکولوم از چشم خارج می شود و تکنسین اتاق عمل یک قطره آنتی بیوتیک دیگر در هر چشم شما می ریزد.

معمولا کیف کوچکی حاوی چند قطره و قرص مسکن و آرام بخش و یک عدد عینک آفتابی و بروشور دستورات پس از عمل به شما داده می شود. به دستورات پزشکتان بدقت گوش کنید. لازم است فرد دیگری شما را تا منزل همراهی کند. چند ساعتی پس از عمل چشمتان درد و سوزش خواهد داشت. یک عدد قرص مسکن و یک عدد قرص آرامبخش میل کرده و استراحت کنید. قطره ها را طبق دستور پزشکتان مصرف کنید. روز بعد جهت معاینه و کنترل به پزشک مراجعه کنید.چند روز اول پس از عمل ممکن است احساس جسم خارجی در چشم داشته باشید که طبیعی است. پس از گذشت یک روز از عمل بینایی شما بهبود قابل توجهی خواهد داست اما برای رسیدن به دید نهایی چند هفته زمان لازم است؛ بنابراین تا ترمیم محل عمل و کامل شدن بیناییتان باید مدتی صبر کنید. اوایل پش از عمل ممکن است چشمتان به نور حساس باشد و یا نور چراغ ها در شب پخش باشد که این وضع به تدریج بهتر میشود. لذا در طی چند هفته اول پس از عمل در محیط بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده کنید.چه کسانی داوطلب مناسب PRK هستند؟

در ایالات متحده PRK برای درمان میوپی از 1- تا 7- دیوپتر تأیید شده است. امروزه با توجه به عوارض کم PRK اکثر چشم پزشکان گرایش مجددی به این عمل پیدا کرده اند؛ به طوریکه در شرایط مساوی عمل PRK را ترجیح می دهند. در افرادی که ضخامت قرنیه کم است، افراد ورزشکار و ارتشی ها PRK مناسب تر است.مزایای عمل PRK

برای نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم کم تا متوسط مناسب تر است.
طول زمان عمل نسبت به لیزیك كوتاه تر است.
عوارض مربوط به ایجاد فلاپ، نظیر: بروز التهاب های عمقی قرنیه (DLK) ، چین و چروک فلپ، جدا شدن کامل فلپ، برش ناقص فلپ و ... وجود ندارد.
به میكروكراتوم و تكنولوژی مربوطه نیاز ندارد.
در قرنیه های نازك قابل انجام است
در افراد ارتشی و ورزشکاران مناسب تر است.معایب عمل PRK:

درد و ناراحتی بعد از عمل بیشتر و طولانی تر است.
زمان بهبودی و مدت زمان نیاز به مصرف دارو طولانی تر است.
در شماره های بالا ممکن است باعث کدورت قرنیه شود .