مشخصات سوال

  , sahelomrani
11 فروردین 91 - 15:38
تفاوت وزن و جرم؟
اطلاعات بیشتر : تفاوت وزن و جرم؟توضیح دهید


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
م ص ط ف ی     , yasmangola_love2000
91/1/11 (21:14)
سلام

اغلب وقتی افراد در موضوع وزن و جرم صحبت می کنند، هر دو را از یک کمیت می دانند و با واحد کیلوگرم مشخص می کنند، در صورتی که وزن و جرم دو کمیت متفاوت هستند و تفاوت آنها در موارد زیر است:

1- جرم کمیتی است عددی و وزن کمیتی است برداری.
2- یکای جرم در SI ، کیلوگرم و یکای وزن نیوتن است.
3- جرم هر جسم از خواص ذاتی آن جسم است، ولی وزن جسم به جرم جسم و میدان گرانش بستگی دارد.
4- جرم جسم ثابت است ، ولی وزن تغییر می کند.
مثلا جرم جسمی ثابت و تقریبا 10 کیلوگرم است، ولی وزن آن که در سطح زمین N 100 است، در ارتفاع 1000 کیلومتری زمین ، N75 و در ارتفاع 5000 کیلومتری N31 است. هر چه از سطح زمین دورتر شویم ، اثر جاذبه زمین کمتر و وزن جسم به همان نسبت کمتر می شود.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    91/1/12 (16:25)
سلام
جرم خاصیت جسمه كه نسبی نیست. جرم مقداری مشخص از یك ماده در تمام نقاط كهكشان (از دید تئوری) ثابته. اما وزن خاصیتی نسبیه مثل رنگ.
وزن از جنس نیرو هست و برابر حاصل ضرب جرم ماده در شتاب گرانش محل.
برای نمونه وزن یك جسم در كره ماه كه شتاب گرانشش حدود یك هفتم شتاب گرانش زمین هست، معدل یك هفتم وزنش در زمینه اما جرمشون در هر دو نقطه برابره. به طور كلی اگر ترازوی دو كفه ای داشته باشیم میتونیم با جرمهای استاندارد جرم رو به دست بیاریم. اگرنه با ترازوهای یك كفه ای اصولا وزن اندازه گیری میشه و به جرم تبدیل میشه. به همین علت ترازویی كه با وزن روی زمین كار میكنه برای رفتن به كره ماه باید مجددا تنظیم بشه.
پیروز باشی!

2.    91/1/12 (17:39)
جرم خاصیتی ذاتی از خود ماده است و ربطی به هیچ چیز دیگه در جهان خارج نداره
اما وزن نیروی گرانشی وارد بر ماده در اثر داشتن جرم اون است.

3.    91/1/12 (17:49)
دوست شماره 1 تفاوت ها رو بخوبی گفتن اما من یکم عامیانه تر برات توضیح میدم متوجه بشی:

جرم بیانگر مقدار توده ی مادهست و بنابراین تا زمانی که توده ماده تغییر نکنه جرم هم تغییر نمیکنه. اما وزن بیانگر نیروییه که از طرف سیاره ای که جسم روی اون قرار داره به اون وارد میشه. مسلماً این نیرو (وزن) که ناشی از گرانش سیاره ست در فضا صفره اما جرم همچنان در فضا هم وجود داره.

رابطه جرم و وزن (نیروی گرانش وارده) هم به این صورته:

W=mg

این فرمول همون فرمول مشهور نیوتونه که بشکل دیگه ای بیان شده:

F=ma

بنابراین همونطور که میبینی وزن (W) همون نیروه (F) که توسط شتاب گرانش (g) بر جرم (m) وارد میشه. بنابراین دو فرمول بالا هر دو در واقع یک فرمول هستن و فقط نماد ها رو در اون عوض کردن.

در بین عوام هر دو واژه جرم و وزن یکسان تصور میشن و حتی واحد کیلوگرم رو برای وزن بکار میبرن. هر چند این استفاده از لحاظ علمی صحیح نیست اما در کل نیرو رو هم میشه با مقیاس کیلو گرم بیان کرد و مشکل خاصی پیش نمیاد. :)