مشخصات سوال

آیدا تنها , ayda99
17 فروردین 87 - 13:10
کار استپر موتور چیست
اطلاعات بیشتر : اگه خراب بشه چه اتفاقی میفته


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
رضا کلانتری , reza1353
87/1/17 (13:48)
استپ موتور چهار وظیفه مهم دارد : 1- روشن نگه داشتن خودرو در حال دور آرام 2- در هنگام كولر روشن با افزایش مقداری گاز از افت قدرت موتور جلوگیری به عمل می آورد . 3- نقش ساسات را در خودرو دارد 4-حفظ تعادل دور موتور در صورت استفاده از لوازم برقی
اگر استپ موتور خراب شود به طور خلاصه با چهار حالت مواجه می شویم : 1- دور بالای موتور بعد از روشن شدن 2 - خاموش شدن خودرو در هنگم رها كرن ناگهانی پدال گاز 3- كاهش دور موتور در هنگام كولر روشن 4- عدم پایداری دور موتور . در نهایت خرابی آن باید توسط دیاگ تایید شود.
استپ موتور روی هوزینگ دریچه هوا قرار دارد.استپ موتور هرچند وقت یك یار احتیاج به تمیز كردن دارد كه توضیح آن را حسین جان در یك تاپیك اختصاصی داده است فقط مطلبی را كه باید در این جا متذكر شوم این است . استپ موتور یك موتور الكتریكی است هیچ گاه آن را با حلال هایی مانند بنزین تمیز نكنید حتی اجازه این كار را به مكانیك ندهید.

منبع: آشنایی و عیب یابی سیستم انژكتوری پژو 206 ایران / گرشاسپی سیامك / انتشارات كوهسار/1382
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/1/17 (18:31)
استپر موتور تقریبا کارکردی شبیه ساسات در موتورهای کاربراتوری دارد.البته وظایف دیگری نیز دارد.که علاوه بر وظیفه گفته شده می باید توازنی بین گشتاور و بار موتور به وجود بیاورد تا سرعتی ثابت را در دور ارام به وجود اید.البته می باید قطعات دیگری نظیر سنسور دور ارام وجود داشته باشد.

عمده خرابی این قطعه در هنگام عملکرد موتور در دور ارام نمایان می گردد.خرابی ان باعث نوسان دور موتور در دور ارام خواهد شد.معولا اولین کار مکانیک جهت رفع ایراد تمیز کردن استپر و محوظه ان خواهد بود.که تا حدودی مشکل بر طرف خواهد شد.

در صورت عدم رفع مشکل در مرتبه بعد چک کردن نشتی هوا از اطراف محوطه استپر موتور است .که معمولا اورینگ ان تعویض خواهد شد.این نشتی هوا در سیستم ورودی هوا نیز می تواند وجود داشته باشد.در مراحل بعد در صورتیکه موتور در موارد ذیل دچار ایراد نباشد می باید نسبت به تعویض استپر موتور اقدام نمود.

1-خرابی سیستم سنسور موقیعت دریچه گاز

2-نشتی هوا در سیستم ورودی هوا

3-پاشش نا منظم سوخت از انژکتورها

4-معوب بودن سیستم جرقه2.    87/1/17 (19:08)
سلام.

پاسخ شما رو از موسسه ایران ستاپ می دهم:


استپر موتور وظیفه دارد سرعت آیدل موتور را تنظیم كند. این قطعه درست در كنار تراتل بادی نصب شده است. تراتل بادی قطعه ای استكه كه دریچه گاز درون آن قرار دارد و سیم گاز هم به آن وصل می شود. پس به راحتی می توانید تراتل بادی را پیدا كنید. اما بر روی تراتل بادی قطعه استوانه ای شكل سیاه رنگی وجود دارد كه یك سوكت سیم چهار رشته به آن متصل است. این قطعه توسط دو عدد پیچ چهارسو یا ستاره ای در محل خود محكم می شود. بهتر است همانطوریكه دوست عزیزمان اشاره كردند هر چهار ماه یكبار آنرا باز كرده و درون سوراخ آنرا به دستمال تمیز كنید.

تذكر مهم: كلا سوییچ را قطع كرده و بعد این كار را انجام دهید. مواظب باشید پیستون استپر موتور از جایش بیرون نپرد كه جا انداختن آن دردسر دارد.

این قطعه در تمام خودروهای تولید ایران خودرو و سایپا وجود دارد. البته مشكل اصلی مربوط به پیكان است. زیرا بلوبای موتور یا به عبارتی بخار روغن آن زیاد است و موجب كثیف شدن زودتر مسیر هوا می شود. باید بگویم كه موقع آیدل هوا از كنار استپر موتور عبور می كند و سرعت آیدل موتور توسط آن تنظیم می شود. استپر موتور ربطی به بنزین ندارد و تنها با هوا ارتباط دارد كه چون بخار روغن موتور پیكان زیاد است آنرا كثیف می كند و بهتر است آنرا تمیز كنید.

فراموش نكنید كه ریست كردن كامپیوتر را انجام دهید. برای این كار بعد از بستن استپر موتور به مدت حدود 10 دقیقه كانكتور كامپیوتر را جدا كنید و بعد از 10 دقیقه آنرا وصل كنید تا حافظه آن ریست شود. بعد سوییچ را بچرخوانید ولی موتور را استارت نزنید. یعنی سوییچ را روشن كنید و به مدت 10 ثانیه صبر كنید. بعد سوییچ را خاموش كنید . بعد از آن می توانید موتور را با خیال راحت روشن كنید.


امیدوارم موفق باشید.
IranSetup.com3.    87/1/17 (23:56)
pasokhe 2 kamele

4.    87/1/18 (09:04)
علاوه بر شناخت کار استپر شناختن راههای نگهداری از آن در مقابل استهلاک به سایتهای زیر مراجعه کنید
golalreza1343.blogfa.com
یا
safa21.blogfa.com


5.    87/1/22 (11:21)
یه چیزی تو مایه های ساساته.اگه خراب شه ماشنی بدون گاز روشن نمیشه موقع حرکتم یه هو ممکنه دور موتور بیفته ماشین خاموش شه.

6.    87/1/26 (22:42)
خودرو را در دور آرام روشن نگاه می‌دارد

7.    87/1/28 (14:20)
وقتی شما استارت میزنید از لحظه روشن شدن ماشین تا زمانی كه ماشین حركت میكند استپر موتوز وظیفه دارد ماشین را روشن نگه دارد و در صورت عدم كار كردن صحیح استپر ماشین بلافاصله بعد از روشن شدن خاموش خواهد شد.

8.    87/2/1 (18:43)
salam
steper motor mesle motorhaye mamulist faghat age zire bare ziad basheh bar ruye motor feshar nemiad va kharab nemisheh
va sorate an ghabele tanzim mibashad