مشخصات سوال

محمد صدیقی , mohammad_sdml
17 فروردین 87 - 16:08
راههای تقویت listening در یادگیری زبان انگلیسی چیست؟
اطلاعات بیشتر : به نظر شما چطور میشه listening رو تقویت کرد تا در مکالمه و شنیدن اخبار و دیدن فیلم کمتر مشکل پیدا کنیم؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
دی  دی , vernoos
87/1/19 (23:05)
اگر در حال حاضر انگلیسی رو حداقل در حد متوسط بلدی و می خوای روی "شنیدار" کار کنی، توصیه های زیر ممکنه مفید باشه.

در ابتدا از اخبار شروع کن، به دو دلیل: اول اینکه اخبار گوها معمولا لهجه های غلیظی ندارند و اینکه شمرده صحبت می کنند. دوم اینکه تصاویری که در حین اخبار پخش میشه معمولا سرگرم کننده نیستند و این باعث میشه که حواست از موضوع پرت نشه. ولی فیلم هم سرگرم کننده است و هم گویندها با لهجه ها و سرعت های متفاوت صحبت می کنند. در مورد موزیک هم همینطوره. معمولا نوع خواندن آهنگ توسط خواننده و ریتم موزیک اجازه دنبال کردن جملات رو به آدم نمیده و برای اینکار باید به اندازه کافی شنیدار خوبی داشته باشیم.
مزیت دیگه اخبار اینه که خیلی کوتاه راجع به یک موضوع صحبت می کنه و اگر یک قسمت رو از دست بدی می تونی موضوع بعدی رو پیگیری کنی.

در اولین ساعات تمرین از دیکشنری استفاده نکن و فقط سعی کن همان لغاتی رو که بلدی از توی جملاتی که می شنوی بیرون بکشی. یعنی به عبارتی جملات رو به لغات تجزیه کنی. بعد از مدتی وقتی تونستی کلمات رو از هم تشخیص بدی، خود بخود معنای جمله رو هم درک خواهی کرد.

همچنین در ابتدا سعی نکن دنبال مفهوم جمله باشی و سعی در درک مطلب نکن(چون خیلی زود خسته ات می کنه). فقط تمرین کن که گوشت بتونه کلمات رو یکی یکی و جدا از هم بشنوه. پس اگر کلمه جدیدی در جملات شنیدی و معنی اش رو نمی دونستی بهش توجه نکن. یادگیری لغات جدید رو بگذار برای مرحله بعدی.

نکته مهم دیگه اینکه: از تمرین زیاد خودت رو خسته نکن. اگه نمی تونی روزی دو ساعت تمرین کنی به راحتی کمش کن و به جای اینکه از ساعات زیاد مثلا دو الی سه ساعت شروع کنی از ساعات کم شروع کن. انقدری که خسته ات نکنه و دلزده نشی. چون ممکنه نصفه کاره رهاش کنی و دیگه اینکه نیم ساعت تمرین کردن بهتر از دو ساعت تمرین نکردنه.

من خودم در "شنیدار" خیلی ضعیف بودم و در این زمینه هم استعدادم خیلی کمه، در عین حال که می تونستم کتاب بخونم و حرف بزنم. با این شیوه تمرین بعد از حدود دویست ساعت، پیشرفت قابل ملاحظه ای کردم. منظورم این نیست که الان کل یک فیلم رو متوجه می شم. ولی به این مرحله رسیدم که حداقل می تونم تمرین هام رو با فیلم و گوش کردن موزیک ادامه بدم و هرچی بیشتر میگذره، بیشتر متوجه میشم.

برای گوش کردن اخبار هم می تونی از پادکست های CNN استفاده کنی که از سایتش قابل دانلود هستند.

موفق باشی.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/1/17 (18:08)
سلام دوست من.
خب می شه گفت که بهترین راه برای listening رفتن به کلاس مکالمه درست حسابیه. چون بهترین راه برای یادگیری شنیدن جز به جز و بعد در کنار هم قرار دادن کلماته درسته که فیلمهای زیرنویس یا شبکه های خارجی کمک می کنن اما اونطور که باید و شاید... نه
چیز دیگه اینکه یه سری cdو نوار شنیداری هم به همراه کتابشون هست که تو کتابفروشیا عرضه می شن اونام بد نیستن. موفق باشی

2.    87/1/17 (19:02)
استفاده از مجموعه های follow me و how do you do
و USA Family album

خریدن یک mp3 player و گوش دادن یه متن ها ،فیلم های انگلیسی

تماشای کانالهای انگلیسی ماهواره

3.    87/1/17 (19:15)
باید بطور مداوم و بدون وقفه نوار گوش کنی خیلی موثره
البته اگه با کتاب و تصاویر هم باشه اثرش خیلی بیشتر میشه
استاد خوب هم خیلی موثره
که بتونه راهنماییت کنه