مشخصات سوال

رزیتا رزی , rozrooz68
27 بهمن 90 - 20:29
خیلی زودرنج و حساسم چیکار کنم ؟
اطلاعات بیشتر : با کمترین حرفی حساس میشم و عصبانی میشم و گریه میکنم و زود قهر میکنم و تا عمر دارم اون مسله یادم نمیره این باعث شده که در زندگی شاد نباشم و حتی در بهترین لحظات زندگی اون ناراحتی کوچولو اجازه نده من شاد باشم


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
آریا مهرآئین , aryamehraein
90/11/28 (00:18)
دوست من
راه حل مشکل شما بکار بستن این موارد است:
1- سطح توقع خود را از دیگران کاهش دهید.از هر کسی به اندازه ی ظرفیتش توقع داشته باشید.
2- یادتان باشد که انسان ها موجوداتی غیر قابل پیش بینی هستند.پس همواره از هر کسی منتظر هر چیزی باشید.انسانها در شرایط مختلف واکنش های عجیبی از خود بروز می دهند.آمادگی قبلی شما باعث می شود که ناراحت و حساس نگردید.
3- عمر ما کوتاه تر از آنی است که فکرش را می کنید.قدر لحظه های زندگی را بدانید و از هر ثانیه ی آن برای زندگی کردن با ارامش و خوشحالی استفاده کنید.به دنیا اعتباری نیست.دم غنیمت است.
4- ملاک تشخیص اینکه یک طرز فکر یا روش در زندگی صحیح است یا خیر،توجه به نتایج اجرای آن روش یا طرز تفکر است.وقتی شما از وضعیت فعلی خود حاصلی جز رنج و ناراحتی نداشته اید،یعنی روش و منش زندگی شما مناسب نیست و باید تغییرش دهید.
موفق باشید
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    90/11/28 (00:20)
به نام خدا
1-سعی کن بیشتر قاتی جمع باشی
2-با دوستات بیشتر شوخی کن
3-جنبه شوخی رو در خودت بیشتر کن
4-مسائل و مشکلات زندگی رو با مشورت حل کن
5-سخت گیر نباش
6-با خانواده خودت صمیمی باش


2.    90/11/28 (07:49)
سلام...
من روش شخصی خودم رو برات مینویسم...شاید برات کاربرد داشته باشه...
با توجه به چند اصل که برای خودم طرح زدم سعی کردم حساس بودنم رو تعدیل کنم و نذارم رو لحظه هام تاثیر بذاره...
اول اینکه معتقدم هر کسی رفتاری داشته که ناراحت کننده بوده...همینه که هست...
به خودم میگم...سطحش همینه...توقع بیشتر ازش نداشته باش...
ولی سعی کن خودت مثل اون نباشی...
به خودم میگم...بگذر ازش...ارزش نداره وقتت رو برای ناراحت شدن از دست بدی و ذهنت رو درگیر کنی...
در کنارش تو دلم با خودم حرف میزنم...با خودم درد دل میکنم تا آروم شم...
اون محیط رو ترک میکنم...و اگر نشد...سرد و بی تفاوت برخورد میکنم انگار اون فرد وجود نداره...
سعی میکنم خوب باشم...برای دیگران آرزوهای خوبی داشته باشم...این تحملم رو برده بالا...
مثلا تو اتوبوس نشستم و به ادمای پیاده رو نگاه میکنم بر مبنای ظاهرشون یا حسی که نسبت بهشون دارم براشون یه خواسته ی خوب مطرح میکنم...
مثلا میگم الهی امروزش شاد طی شه...
الهی به اونی که دوست داره برسه...
و...
و اصل بازخورد...
هر کاری که من میکنم بازخوردی داره...
شاید مشکل از منه که چنین شرایطی پیش اومده پس رو خودم آوار نمیشم و از خودم میگذرم....وگاهی هم برای رفع مشکل درونیم دنبال چاره میرم...
و...
مشکلات و ناراحتی ها رو مرور نکن...نذار ذهنت مشغول شه...هر وقت دیدی دور باطلی تو ذهنت طرح خورده داری وقایع رو مرور میکنی حالتت رو عوض کن...مکانت رو عوض کن...
و یه تسبیح همراهت داشته باش...
هر وقت دیدی داری به فاز زودرنجی وارد میشی یا ذهنت درگیر شده شروع کن به گردوندن دونه های تسبیح چه با ذکر چه بدون ذکر...
و در نهایت...
قرص ب کمپلکس و روی برای بالا بردن آستانه تحمل و رفع روحیه ضعیف مفیده...شاید کمبود روی زودرنجت کرده!!!

در هر صورت نباید گذر زمان و بالا رفتن سن رو ندیده گرفت...
کم کم ثبات احساسی در وجودت شکل میگیره...اینم یه برهه از زندگیته...سخت نگیر...
الهی لحظه هات خوب و شاد طی شن...
با آرزوی بهترین ها : رها

3.    90/11/28 (10:44)
سلام
زودرنج بودن و حساس بودن باعث میشه آدم مهربونی باشی!این یه امتیازه برا یه خانوم هست ولی وقتی كلمه خیلی (خیلی زودرنج)اولشون بیاد تبدیل به یه نقطه ضعف برا شما میشه.
شما سعی كن به مسائل بصورت دیگه ای فكر كنی(مثبت فكر كنی)
و توقع از دیگرانو كم كنی.
یادتون باشه تغییر هیچ هزینه ای نداره فقط یكم اراده میخواد همین.

4.    90/11/28 (13:31)
زود رنجی خیلی چیزه طبیعیه و این بخصوص در خانم ها به دلیل احساساستی بودنشون عادیه و اگه باشه جای تعجب نیست بلکه اگه نباشه جای تعجبه!

گاهی نیز زودرنجی از آثار حس حقارت در انسان است،

?- سعی شود علل حقارت پیدا شود.

?- سعی شود تا آنجا که امکان دارد نسبت به دیگران مهربان باشید.

?- به خصلت های پسندیده خود پی برده و آنها را افزایش دهید.

در مباحث اخلاق برای درمان زودرنجی گفته اند از نکاتی که تأثیر بسزایی در این امر دارد رفق و مدارا در برخورد و معاشرت با دیگران است.

این رفق و مدارا نشأت گرفته از عظمت روح و شرح صدر انسان است، به میزانی که آدمی شرح صدر داشته و دریا دل باشد با دیگران با مدارای بیشتری برخورد نموده و درصد تحمل او در قبال برخورد با سخنان دیگران افزایش یافته و از زودرنجی رهایی پیدا خواهد کرد.

در روایت وارد شده است که “همانا در رفق زیادت و برکت است و کسی که از رفق محروم شد از خیر محروم است.”

و همین دریادلی و شرح صدر که تحمل انسان را بالا می برد باعث خواهد شد انسان براحتی خشم خود را فرو برد و مصداق این حدیث شریف قرار گیرد که رسول گرامی اسلام(ص) می فرماید”” کسی که دوست دارد در راه خدا گام بردارد دو جرعه نصیبش می شود, جرعه ای که خشمش را تبدیل به حلم می کند و جرعه ای که مصیبتش را تبدیل به صبر می کند.

(کتاب روانشناسی برای زیستن دکتر جلالی رو حتما مطالعه کنید بسیار مفید و سودمند است)

موفق و پیروز باشید...

5.    90/11/29 (23:50)
نمیدونم چرا بعضی ها اینقدر حساسن! من خودم هم چند نفرو سراغ دارم...
به نظرم خیلی به همسر آیندتون(یا حال حاضرتون) وابسته بشید!

6.    90/11/30 (09:53)
عین منی . من یه کم بیشتتتتتر بدترم

7.    90/11/30 (10:19)
حساسیت شما باعث شده کینه ای بشید شما باید با افکار ناراحت کنندتون مقابله کنید باید کمتر به حرفای که ناراحتتون می کنه فکر کنید و این افکار رو خیلی مهم تلقی نکنید وقتی کسی بهتون حرفی می زنه که ناراحتتون می کنه به جای فکر کردن به حرف ناراحتت کنندش به خوبیای اون شخص فکر کنید تا براتون کینه نشه سعی کنید با دید شوخی به حرفا نگاه کنید و باور کنید که یه شوخیه تا حساسیتون کم وکمتر بشه

8.    90/12/7 (16:46)
کلیــد رازهای امروز در دست گذشتگان است
حتمن جسته و گریخته به این نکته برخورد کردید که : از خود شناسی به خدا شناسی میرسیم . این مهم نیست که چقدر به خدا شناسی توجه می کنیم . مهم اینجاست که با ذکر این جمله به اهمیت خود شناسی می رسیم . بر حسب این اعتقاد که خدا ، کاملترین ، محبوب ترین و قدرتمند ترین موجود است . نکته ی دوم هم روشن میشه . اونم اینه که ما آدم ها پتانسیل کامل شدن ، قدرتمند شدن و محبوب شدن رو داریم . خب ! بریم سراغ مشکلی که شما عنوان کردید : زودرنجی ، خشم ،گریه ، قهر ، کینه و در نتیجه خوشحال نبودن . ....
اینها همه گره هایی هستند که پای شما رو برای رفتن به سمت آرامش می بندند و انسان تا وقتی که به آرامش درون نرسه ، نمیتونه رشد کنه و انسان موفقی باشه . پس قدم اول خود شناسیه. لطفن توانایی ها ، مهارت ها ،نقاط ضعف و علاقه ها و چیزهایی که کمتر دوست دارید یا اصلن دوست ندارید و امیدها و آرزوهاتونو دوباره ارزیابی کنید . یک روش ساده نوشتن همه ی اینها به روی کاغذه . چون بازخوانی هر کدوم باعث میشه که دوباره خودتونو وارسی کنید . خواهید دید به نکات تازه تری دست پیدا خواهید کرد . در ارتباط با زودرنجی باید بگم که با شناخت بیشتر خودتون میتونید سطح توقعاتتون رو از دیگران در حد متعادل قرار بدید و همچنین سطح توقعاتتون رو از تأیید دیگران تعدیل کنید . با تمرکز به تقویت اعتماد به نفس و تقویت حس انساندوستی و گذشت و ریشه یابی ِ دقیق عقده ها و احساس حقارت و مبارزه با اونها ، میتونید از شر زودرنجی خلاص بشید . انشاالله!
و اما خشم : این یک اتفاق طبیعی ست و مصداق اون طبیعت دریاست . تا به حال متوجه شدید که دریا چطور میتونه تمام زباله هایی که ما انسانها به او سرازیر می کنیم رو از خودش دور کنه! مسلمن با طوفان امواج و در نهایت اونها رو به ساحل بر می گردونه . اما دقت کنید که دریا همیشه هم طوفانی نیست . پس بروز خشم تا جایی لازمه که بجا و سازنده ست نه همیشه .
گریه : بهترین اتفاق برای زلال تر شدن احساس آدمیه . اما وقت و بی وقت اشک ریختن نشونه ی خوبی نیست . روی اعتماد به نفست بیشتر کار کن !
قهر : بلوغ در دو شکل خودش رو نشون میشه . بلوغ جسم و بلوغ فکر یا شخصیت . با مطالعه و بالا بردن سطح آگاهی به بلوغ فکری خودت کمک زیادی خواهی کرد . اگر تونستید ، کتاب وضعیت آخر نوشته ی اریک برن رو مطالعه کنید . بعد از مطالعه مشکل کینه هم حل خواهد شد انشاالله ، چون سطح آگاهی شما ارتقاء پیدا کرده .
و شک نکنید همین قدم های کوچیک در شما جرقه ی ایمان به بی حد و مرزی خدایی که همین نزدیکی ست رو در شما ایجاد میکنه و با قوت قلب بیشتری به زندگی انسانی خودتون ادامه خواهید داد . موفق خواهی بو د ... شک نکن ! در پناه حمایت های بی حد خدای نور و امید باشی ....