مشخصات سوال

تایماز و , taymaz_v
25 بهمن 90 - 10:54
علت بزرگ شدن کیست کلیه چیست؟راه درمان کیست کلیه؟
اطلاعات بیشتر : 1-چگونه میشود جلوی بزرگ شدن کیست کلیه را گرفت.سال به سال بزرگ میشود
2-عارضه و صدمه جانی کیست کلیه چه خواهد بود؟
3-دارو و شربت گیاهی که جلوی کیست کلیه را گرفت؟- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
ترنم م , tarranomm
90/12/6 (11:43)
تا می توان باید از ناراحتی های عصبی پرهیز کرد.فشار خون را در حد نرمال نگه داشت
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    90/11/25 (16:07)


وجود کیست در کلیه انواع مختلف دارد بعضی ها نادر هستند بعضی ها شایع هستند. گاهی متعدد هستند گاهی تکی. متعدد ها گاهی چند عدد بزرگ هستند گاهی کوچک و به تعداد زیاد هستند. گاهی در نوزادی ظاهر می شوند گاهی در بزرگسالی . گاهی مادرزادی هستند گاهی اکتسابی مثلا به دلیل دیالیز

کیست ساده کلیه

کیست ساده کلیه معمولا یک طرفه بوده و منفرد است اما می تواند متعدد چند حفره ای و با شیوع کمتر دوطرفه نیز باشد. مشخص نیست که کیست ساده کلیه , نوعی اختلال مادرزادی است و یا در زمره اختلالات اکتسابی قرار می گیرد. به نظر میرسد که دیالیز مزمن در ایجاد کیست ساده کلیه نقش دارد

کیست ساده کلیه معمولا قطب تحتانی کلیه را درگیر می کند.کیست هائی که سبب بروز علائم می شوند , بطور متوسط 10 سانت قطر دارند , این کیست ها حاوی مایعی کهربائی رنگ می باشند و دیواره ای نازک دارند. 5% کیست ها حاوی مایعی خون آلود هستند و احتمالا در دیواره نمی از این کیست ها سرطان نوع پاپیلری وجود دارد

با رشد کیست پارانشیم کلیه در اطراف آن فشرده شده , می تواند تخریب شود. اما بندرت کیست های ساده سبب
اختلال در عملکرد کلیه می شوند. کیست ساده می تواند حالب را تحت فشار قرار داده هیدرونفروز ایجاد کند

تظاهرات بالینی
درد ممکن است بیمار از درد پهلو یا پشت ( معمولا متناوب و مبهم ) شکایت داشته باشد. در صورت خونریزی در کیست , درد می تواند شروعی ناگهانی داشته باشد. علائم گوارشی ممکن است وجود داشته باشد که در این صورت زخم معده یا بیماری کیسه صفرا باید رد ش وند. در صورت عفونی شدن کیست , بیمار از درد پهلو , بی حالی و تب شکایت دارد. معاینه بالینی معمولا طبیعی است اما گاه توده ای لمس شده یا در دق تشخیص داده می شود. در صورت عفونت کیست تندرنس پهلو ایجاد می شود.

ct اسکن دقیق ترین روش برای افتراق بین کیست و سرطان است.سونو گرافی در بسیاری از موارد می تواند یک کیست را از توده توپر افتراق دهد. در صورت عدم توانائی در افتراق بین کیست و سرطان باید نمونه گیری و آسپیراسیون انجام شود.

درمان
اگر بتوان با سونو گرافی و سی تی اسکن و MRI بتوان به تشخیص دقیق کیست رسید معمولا به حال خودش رها می کنند و باید با سونو گرافی پیگیری کرد و بیمار را تحت نظر داشت

اگر نتوان به تشخیص دقیق رسید ممکن است نیاز به آنژیو گرافی کلیوی یا آسپیراسیون باشد.

اگر مایع بدست آمده در نمونه گیری شفاف باشد حاکی از خوش خیم بودن ضایعه می کند. البته باید با ارزیابی سیتولوژی و میکروسکوپی مایع بدست آمده خوش خیم بودن را تائید کرد

در برخی مراکر پس از آسپیراسیون مایع , ماده حاجب به درون آن تزریق می کنند. صاف بودن دیواره کیست از خوش خیم بودن آن حمایت می کند.

اگر مایع خونی باشد باید اقدام به جراحی کرد

پیش آگهی
توصیه می شود که برای پیگیری کیست ساده سالانه سونو گرافی انجام شود. اگر تغییرات مشاهده شده سرطان را مطرح کند باید سی تی اسکن انجام شود


كیست‌ها و تومورهای كلیه با خصوصیات متفاوت و در بسیاری از افراد حتی بدون علامت و یا فقط با وجود خون در ادرار مشخص می‌شوند. این نوشتار به انواع كیست‌های كلیه می‌پردازد.

كلیه‌های پلی‌كیستیك بالغین: شایع‌ترین بیماری ارثی است كه علائم آن معمولا قبل از 40 سالگی ظاهر می‌شود و كودكان مبتلا اغلب طول عمر كوتاه دارند. كلیه‌ها بزرگ و دارای كیست‌های متعدد می‌باشند. گاهی كیست‌ها به اندازه یك توپ فوتبال با وزن 8 كیلوگرم هم می‌رسند.
علائم: وجود خون در ادرار و درد كلیه شایع‌ترین علائم هستند. یك سوم افراد در آزمایش اتفاقی دارای خون میكروسكوپی در ادرار هستند. در صورت عفونت، كلیه‌ها دردناك و همراه با تب و لرز است، علائم تحریكی مثانه و نارسایی كلیه كه با سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف و كاهش وزن بروز می‌كند نیز وجود دارد. گاهی بیمار متوجه یك توده شكمی می‌شود. در 60 تا 70 درصد از بیماران افزایش فشارخون وجود دارد. بسیاری از مبتلایان به بیماری پلی‌كیستیك كلیه دچار نارسایی كلیه می‌شوند.
درمان: رژیم كم پروتئین و مایعات زیاد و عدم فعالیت‌های گرم‌كننده بدن. جراحی فقط در صورت نیاز صورت می‌گیرد.
كیست ساده: شایع‌ترین و در عین حال كم اهمیت‌ترین اختلال كیستیك كلیه است و احتمال بروز آن با افزایش سن بیشتر می‌شود. اغلب بدون علامت هستند و زمانی علامتدار می‌شوند كه به حدود 10 سانتی‌متر برسند. اگر باعث ادرار خونی یا درد شكم شدند حتما باید به فكر پیدایش سرطان در كیست‌ها بود.
علائم: درد پهلو یا پشت به شكل متناوب و مبهم وجود دارد. در صورت اتساع دیواره كیست در اثر خونریزی به داخل آن، درد ناگهانی و شدید ظاهر می‌شود و گاه علائم شبیه زخم معده یا بیماری كیسه صفرا احساس می‌شود. در صورت عفونی شدن كیست، علائم تب و درد پهلو وجود دارد.
درمان: سونوگرافی سالیانه برای پیگیری كیست از نظر اندازه، شكل و قوام آن توصیه می‌‌شود. در صورت روشن بودن رنگ مایع داخل كیست، ضایعه خوش‌خیم است ولی در صورت خون‌آلود بودن مایع، احتمال رشد سلول سرطانی زیاد است.
تومورهای بدخیم كلیه: تومور آدنوكارسینوم از دهه 5 و 6 عمر با شیوع دو برابر در مردان دیده می‌شود. سیگار مهم‌ترین عامل خطرساز است. تقریبا یك سوم افراد در زمان تشخیص، متاستاز دارند كه شایع‌ترین محل آن ریه است ولیكن كبد، استخوان، غدد لنفاوی مجاور و غده فوق كلیه نیز مكان‌های شایع متاستاز هستند.
علائم: معمولا 3 نشانه وجود خون در ادرار در 60 درصد موارد، درد پهلوها و توده قابل لمس در 40 درصد موارد وجود دارد. علائم متاستاز در 30 درصد موارد شامل سرفه، تنگی نفس، تشنج، سردرد و درد استخوان می‌باشد. افزایش فشارخون نیز در 40 درصد موارد وجود دارد كه نسبت به داروهای ضد فشارخون مقاوم است.
درمان: در مراحل ابتدایی، تنها راه درمان برداشتن كلیه است و در حالت پیشرفته از دارو، رادیوتراپی، شیمی‌درمانی و جراحی با توجه به شرایط بیمار استفاده می‌شود.

2.    90/11/26 (12:43)
سلام دوست من.لیه‌ها خون را از مواد زاید پاك كرده، در ضمن با عمل فیلتراسیون ادرار تولید می‌كنند. همان طور كه افراد مسن‌تر می‌شوند كیسه‌هایی حاوی مایع به نام سیست یا كیست ممكن است در كلیه‌ها شكل بگیرند. که اینها اغلب كوچك، گرد و با جداره نازك هستند. كیست‌های كلیه تقریبا همیشه خوش‌خیم (یا غیرسرطانی) هستند، اغلب مشكلی ایجاد نمی‌كنند و بسیاری از افراد عمر طبیعی می‌نمایند، بدون این كه از وجود آنها در بدن خود اطلاع داشته باشند.
كیست‌های كلیه چقدر شایع هستند؟
معمولاً كیست‌ها هر كجای بدن ممكن است شكل بگیرند. اما اختصاصا در كلیه بیشتر دیده می‌شوند. 50% افراد بالا 50 سال دارای كیست كلیه هستند.
چگونه كیست‌های كلیه شناسایی می‌شوند؟
تقریبا تمامی آن‌ها در بررسی‌های رادیولوژیك كشف می‌گردند.
مثلاً : سونوگرافی، سی تی اسكن و غیره كه برای مطالعه سایر اندام‌های بدن به كار گرفته شده‌اند. به همین دلیل نام دیگرآن، كیست‌های اتفاقی است چرا كه پزشك در حین بررسی سایر اندام‌ها به طور اتفاقی آن‌ها را مشاهده می‌نماید.
حالا اگر من كیست داشته باشم، پزشك چه اقدامی خواهد كرد؟
ابتدا پزشك در مورد مشكلات احتمالی كه ممكن است كیست برای شما ایجاد كرده باشد سوالاتی خواهد كرد. مثلا این‌كه درد در ناحیه پهلو دارید یا خیر و یا سابقه‌ایی از تب یا ادرار خونی را ذكر می‌كنید یا نه؟
اگر كیست شما كوچك باشد و هیج یك از شكایات فوق را نداشته باشید به احتمال زیاد اقدام درمانی خاصی نیز لازم نخواهد بود. فقط ممكن است پزشك صلاح بداند 6 تا 12 ماه بعد با سونوگرافی یا سی تی اسكن اندازه یا احتمال رشد كیست را پی‌گیری نماید. مجدداً یادآوری می‌گردد بسیاری از مردم اطلاعی از كیست كلیه خود ندارند و یا اصلا" نیاز به بررسی‌های اضافی یا پی‌گیری نخواهند داشت. اما اگر كیست كلیه بزرگ یا دارای رسوبات كلسیم باشد یا درون آن‌ها بجای مایع از بافت سفت پرشده باشد، آن وقت به بررسی دقیق‌تر و احتمالا درمان جدی‌تر نیاز می‌شود.
آیا جراحی برای برداشتن كیست لازم است؟
به احتمال قوی خیر، بیشتر كیست‌های ساده بدون خطر بوده و نیاز به جراحی ندارند. مگر اینكه كیست كلیه در حال رشد، یا علایمی ایجاد كرده باشد و یا پزشك به بدخیمی یا عفونی بودن آن مشكوك گردد. لازم به یادآوری است که در نوعی، بیمار ناشی از اختلال ژنتیک، کلیه ها در سنین بالای 40 سال دچار کیست های متعدد پیشرونده شده و کم کم بافت طبیعی خود را از دست می دهند، در این حالت رژیم ها و درمان های نگهدارنده توصیه می شود.