مشخصات سوال

حمید محمدی , hamidparsi
16 بهمن 90 - 21:34
بهترین کتاب گزیده ی مثنوی مولوی را معرفی کنید.
اطلاعات بیشتر : با سلام دوستان
---همونطور که میدونید استادان و ادبای متعددی برای کل 6 دفتر مثنوی مولانا ٕ شرح و تفسیر جامع نوشته اند که از جمله ی بهترین شرح ها میتوان به شرح نیکلسون(خیلی تخصصی) و شرح مثنوی استاد کریم زمانی و شروح جامع از اساتید دیگر نام برد.
---اما برای افرادی که میخواهند برای اولین بار به دریای مثنوی وارد بشوند خرید و مطالعه ی این شرح های جامع و قطور خیلی پر خرج و شاید خسته کننده باشد. ولی در عوض مطالعه ی گزیده ای از بهترین حکایات به همراه معنی کلمات دشوار و شرح حکایات با زبانی ساده و در عین حال عمیق ٕ در یک کتاب نه چندان قطور ٕ برای این افراد خیلی مطلوب است.
---از اینرو از دوستان تقاضا میشود که با توجه به تجربه ی شخصی و یا با تحقیق و پرسش از اساتید ٕ بهترین کتابی را که دربرگیرنده ی گزیده ای از داستان های 6 دفتر مثنوی معنوی میباشد را معرفی نمایید تا در آینده ی نزدیک ٕ نتیجه ی این همه پرسی را در وبلاگ و سایت های مختلف اعلام کنیم. تا مورد استفاده ی دیگر عزیزان همزبونمون نیز قرار بگیره.
---با تشکر از توجهتون.- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
یحیی   , thedarkness
90/11/16 (22:27)
http://www.adinebook.com/gp/product/9642905010
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    90/11/23 (03:29)
سلام من با توجه به اینکه ادبیاتی هستم باید بگم متاسفانه کتابی که مد نظر شما هست که خلاصه وار داستانهای مثنوی رو بنویسه و به قول شما به صورت ساده وجود نداره و کتابی که دوست عزیز به عنوان نی نامه گفتن فقط دیدگاه زرین کوب در مورد مثنوی هست نه خود داستانهاش و بهترین شرح هم مال استاد فروزانفر هست که متاسفانه قبل از به اتمام رساندن کتابشان فوت کردند ولی شرح ناتمامی در قالب 3جلد از ایشون در دسترسه که در ابتدا هر داستانی رو شرح مختصری دادندولی واقعا متاسفانه تعداد چند داستان ابتدایی رو نوشته اند.
من به عنوان یکی که همه این شرح ها رو خوندم و خود مثنوی رو هم خوندم بهتون پیشنهاد میدم هرگز کتابی مثل مثنوی رو با شرح دیگران نخونید. مثنوی به قدری ساده نوشته شده که هر کسی می تونه اونو به راحتی درک کنه.
وکتابیه که به قول خود مولوی هر کسی بنا به نیازی که داره از اون استفاده میکنه ...
اگه طولانی شد ببخشید .
ولی باید بگم که داستانهای مثنوی مانند هیچ داستان دیگری نیست که بشه خلاصه اش کرد واسه همینم تا حالا این کار انجام نشده.