مشخصات سوال

مائده  ایرانی , maede_h
3 دی 86 - 01:21
یک خانم باردار، به چه نکاتی باید توجه داشته باشد؟
اطلاعات بیشتر : وقتی خانمی باردار می شود، از زمانی که می فهمد قرار است مادر بشود، چه وظایفی بر عهده دارد؟ به چه نکاتی بیشتر باید دقت کند تا بچه بهتری به دنیا بیاورد؟ آیا عملکرد مادر در دوران بارداری در شخصیت آینده کودک تاثیری دارد یا خیر؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
مریم ملکی , maryam_ges
86/10/4 (12:54)
شروعی سالم
وقتی به بچه دار شدن فکر می کنید، دوست دارید تا آنجا که می توانید سالم بمانید. با تغییراتی در شیوه زندگیتان می توانید دوران حاملگی راحت تری داشته باشید و بیشتر مراقب سلامتی خود و فرزندتان باشید. این نکات را مورد توجه قرار دهید:

سیگار
زنانی که سیگار می کشند بچه هایی با وزن هایی پایین تر به دنیا می آورند که بیشتر در خطر مشکلات رشدی هستند. همچنین افراد سیگاری ممکن است دیرتر موفق به حامله شدن شوند چون سیگار باروری هم زن و هم مرد را تهدید می کند. از آنجا که حاملگی دورانی است پر استرس و فشار، خیلی خوب است که حتی قبل از حامله شدن سیگار را ترک کنید.

مشروبات الکلی
نوشیدن مشروبات الکلی در زمان حاملگی مشکلات بسیاری برای جنین به وجود می آورد. تحقیقات جدید نشان می دهد که حتی یک تا پنج بار در هفته هم می تواند احتمال حاملگی را تا 50 درصد کاهش دهد. قبل از حامله شدن بهترین زمان برای ترک نوشیدن اینگونه مشروبات است. برای ترک آن می توانید حتی از کمک هایی که در مراکز درمانی ارائه می شود نیز استفاده کنید.

داروها
اگر از داروهای بخصوصی استفاده می کنید، بهتر است که از پزشک معالجتان راهنمایی بخواهید تا اطمینان یابید که هیچ یک از این داروها روی حاملگی شما تاثیر منفی نمی گذارد. حتی می توانید از داروهای گیاهی نیز برای این منظور استفاده کنید. قبل از شروع استفاده از هر دارو برچسب آن را به دقت مطالعه کنید. و از مصرف هر دارویی که برای زنان حامله مضر شناخته شده است جلوگیری کنید. اگر از داروهای شادی بخش استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که بیشتر این داروها روی جنین تاثیر منفی می گذارند. پس خیلی بهتر است که حتی قبل از اینکه حامله شوید مصرف داروهایی را که برای حاملگی و جنین مضر است کنار بگذارید.

ورزش
ورزش منظم روزانه ماهیچه های شما را قوی تر خواهد کرد، انرژی بیشتری به شما خواهد داد و باعث می شود که احساس بهتری داشته باشید. همه این موارد در دوران حاملگی و پس از تولد بچه بسیار مفید خواهد بود. سعی کنید روزانه به طور منظم ورزش کنید تا هم خود و هم فرزندتان در سلامتی باشید.

رژیم غذایی مناسب
استفاده از یک رژیم غذایی مناسب به شما این اطمینان را می دهد که بدنتان همه مواد غذایی مورد نیاز بدن برای ساختن یک فرزند سالم را دارا می باشد. یکی از مهمترین این مواد غذایی فولیک اسید است. فولیک اسید به همراه کلسیم و آهن مهمترین مواد مورد نیاز بدن در این دوره می باشند.

اشعه ایکس
اگر به هر دلیلی نیاز پیدا کردید که در معرض اشعه ایکس قرار بگیرید، به پزشکتان متذکر شوید که می خواهید حامله شوید.
بسیاری از خانم ها قبل از حامله شدن به پزشک مراجعه می کنند. در این حالت می توانید در مورد همه موارد و نکات درمانی با پزشکتان مشاوره کنید. بیماری هایی مثل دیابت، آسم یا فشار خون می تواند روی حاملگی شما تاثیر بگذارد. پزشک شما می تواند شما را در صورت نیاز به یک متخصص معرفی کند. اگر شما یا همسرتان در سابقه خانوادگیتان دچار بیماری خاصی بوده اید، زمان خوبی است که در آن رابطه نیز با پزشکتان مشاوره کنید.

تست حاملگی
در تست حاملگی هورمونی به نام کوریونی گنادوتروپین (HGG ) اندازه گیری می شود. پوسته تخمدان در زمان حاملگی این هورمون را ترشح می کند. جنین بعد از اینکه این هورمون به دیواره رحم برخورد می کند شروع به تولید آن می کند. اینکه از چه زمان می توان حاملگی را تشخیص داد به موارد زیر بستگی دارد:
چه مقدار HGG تولید شده باشد
نوع تست حاملگی (از طریق خون یا ادرار)
مقدار HGG که توسط تست اندازه گیری می شود.

تست حاملگی در خانه
تست های حاملگی در خانه روی ادرار انجام می گیرد. کیت هایی که برای این آزمایش استفاده می شود در مقابل مقدار مشخصی از HGG واکنش نشان می دهند و رنگ آن تغییر می یابد. هر چه مقدار کمتری HGG در این آزمایش مورد اندازه گیری قرار گیرد، حاملگی زودتر تشخیص داده می شود. به طور کلی 10 روز تا دو هفته پس از تخم گذاری این کیت ها می تواند حاملگی را تشخیص دهد. اگر این آزمایش به طور صحیح انجام شود و جواب آن مثبت باشد معمولاً جواب آن درست است. هر چند که اگر جواب منفی باشد لزوماً به این معنا نیست که شما حامله نیستید. تکرار آزمایش یک هفته بعد می تواند جواب صحیح تری به شما بدهد.

تست حاملگی در مطب دکتر
بهتر است که نتیجه آزمایش خود را که در خانه انجام داده اید در مطب دکتر هم دوباره تکرار کرده و مطمئن شوید. این زمان خوبی هم خواهد بود که با پزشکتان در رابطه با مراقبت از جنین قبل از تولد صحبت کنید. تستی که توسط پزشک انجام می گیرد آزمایش خونی است که مقدار هورمون HGG را در آن اندازه گیری می کنند. این آزمایش می تواند پزشک را از اندازه دقیق این هورمون در خون شما مطلع کند. اگر مقدار این هورمون غیر عادی بود مشخص می شود که مشکلاتی وجود دارد.

  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/4 (14:45)
salam
aziz baraye dorane bardaret say kon az tamame mavad estefadeh koni mewsl gosht sefed va ghermez hatman to vadehaye ghazeyet bashh
.sat esterahateto hatman moshakhas kon shabro say kon bekhabe chon in harekat5 ro raftare kodak taser dareh
.mahhaye payani hatman az ab meveh haye tabeye estefadeh kon
tamame meveh haro bokhor hata ageh dost nadare
aramesheh khoideto hamesheh hefz kon
. bemerestani ke baraye zayeman entekhab mekone hatman dar moredesh tahghegh kon
chon zamane bedonya omadan va rozaye ke on jahaste moheme
ham baraye madar ham kodak
movafagh bashi

2.    86/10/4 (14:46)
ba salam
aziz soale shoma kheili koli hastesh in maghooleye toolani hast va mavarede kheili ziadi dare
aval inke ghabl az bardar shodan bayad madar amade paziresh hamelegio dashte bashe
va azmayeshtae lazem ro anjam bede
ba pezeshkesh mashverat kone va rejime ghazaesho tasihih kone va dar soorati ke sabeghe bimarihaye asabi dar khanevade dashte ya sabeghe be donya avardane bachei ba naghse asabi bayad az 3 mah ghabl az bardari khordane asid folic ro shoroo kone
bad az bardar shodan mohemtarin mozoo taghzie sahih hastesh ke hameye mavade lazem ro bayad dar rejime ghazae khodesh begonjone va hadeaghal roozi
3 livan shir bokhore va age nemitone shir bokhore jash ro tarjihan ba mast ya labaniat por kone
khordane mive va sabzi goosht makhsoosan mahi
mohem hastesh
khordane folic asid az avale bardari va ghorse ahan az mahe 4 be baad
lazem hast
va khordane multi vitamin mofid hast
madar dar tole bardari bayad az taneshhaye ravani jologiri kone
va saay kone ta hade emkan oghate aroomi ro separi kone
chon in mozooat bar roye janin asare ziadi mizare
ertebat bargharar kardan ba janin mozooe mohemi hast
inke bahash harf bezane va ya barash ketab bekhoone
inha barooye shakasiate nozad asar mizare
doroste ke ghesmati az kholgho kooye nozad fetri hastesh
ama in masael rooye oo taasire ziadi dare
varzeshhaye sangin dar bardari bayad motevaghef she
va arjihan varzeshhaye sabok anjam beshe
shena dar toole in modat albate ta hadi ke madaro khaste nakone
mofid hast
agar ghablan madar darooe masraf mikarde bayad baad az bardari ba pezeshk dar morede masrafe daroo moshavere kone
ta dar soorate niaz daroo ghat ya taviz she
agar sigar mikeshide ya mashroobat alkoli masraf mikarde
dar toole bardari bayad motevaghef she
chon asarate besiar zianbari baraye janin dare
va dar akhar inke hatal emkan az raftan be makanhaye aloode va tamas ba afrade bimar khoda dari kone
dar zemn vacsinasione madar faramoosh nashe

3.    86/10/4 (16:01)
1:جیغ کشیدن
2:از عقب دادن
3:خفه کردن خود در حوض
4:با مشت به شکم کوبیدن
5:آخرش مرگ

4.    86/10/4 (20:23)
یه چیزی که خیلیا نمیدونن اینه که سروصدای زیاد باعث میشه بچه ها مخصوصا پسرا لب شکری بشن. دلیل علمی شو یادم نیست اما چندوقت پیش توی درس ژنتیک میخوندیمش

5.    86/10/4 (23:12)
با سلام
سئوال شما خیلی كلی است
به طور كلی نیز باید جواب داد چون اگر بخواهم وارد جزییات شوم خودش یك كتاب است
1- بلافاصله پس از اطمینان از فهمیدن بارداری باید زیر نظر یك متخصص زنان یا مامائی قرار بگیرد كه خدمات مشاوره ایی و مراقبتی را به وی ارائه دهد كه می تواند بخش خوصی باشد یا از درمانگاه بصورت رایگان دریافت كند
2- به نكات تغذیه ای - توجه به علایم خطر - اهمیت به انجام مراقبت های دوره ای توسط ماما از وی - انجام توصیه های پزشكی و بهداشتی كه از سوی ماما به وی ارائه می شود - انجام واكسیناسیون كزاز در صورت نیاز - رعایت بهداشت فردی و دهان ودندان - انجام ورزش
3- حمایت پدر خانواده از مادر در زمان بارداری بسیار مهم است
4- بله بسیار موثر است زیرا ثابت شده است كه جنین به عكس ا لعمل های روانی و روحی مادر پاسخ های مثبت و منفی می دهد همانطور كه استفاده از داروهای غیر مجاز در بارداری و عكس برداری و كشیدن سیگار و دمای زیاد برای جنین خطرناك است و باعث اسیبهای جسمی می شود وضعیت روحی و روانی مادر باعث اثر در روحیه و اخلاق اینده نوزاد می شود
برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به كتابهای مرتبط در این زمینه مراجعه كنید یا در اینترنت با كلمات " مراقبتهای دوران بارداری " سرچ كنید


6.    86/10/4 (23:48)
مراقبت از مادران باردار

پرسش : هدف از مراقبتهای دوران بارداری چیست ؟

پاسخ : بارداری یك امر طبیعی است. مراقبت از مادران باردار یكی از مسئولیتهای مهم مردم و دولت می باشد . هدف از این مراقبت حفظ سلامت و آرامش خیال زن حامله و كم كردن خطر ات و مشكلاتی است كه در این دوران می تواند برای زن باردار پیش بیاید.

_ مادر باردار در طی این دوران می بایست برای انجام زایمان طبیعی آماده شود و در مورد مكان و نوع زایمان خود تصمیم بگیرد.

_ در نهایت اگر این مراقبت به خوبی انجام نشود . مرگ و میر زنان باردار و فرزندان میبایست كاسته شود. همچنین مراقبت صحیح می تواند باعث پیشگیری و كاهش سقط جنین ، تولد نوزاد نارس می شود .

پرسش : اولین علامت بارداری در یك خانم چیست ؟

پاسخ : هر زن همسر داری كه از شیوه مطمئن پیشكیری از بارداری استفاده نمی كند و عادت ماهیانه اش به عقب افتاده باشد ، مشكوك به باردار بودن می باشد.

پرسش : تغییرات مهم بارداری كدامند ؟

پاسخ :

_حالت تهوع و استفراغ به طور معمول در سه ماه اول بارداری دیده می شود . دلیل عمده آن تغییرات هورمونی است . در صورت شدید بودن آن ، احتمال دارد حاملگی چند قلو یا حاملگی غیر طبیعی ( مول یا بچه خوره ) اتفاق افتاده باشد.

_ پستانها در این دوران سنگین و بزرگ میشوند . نوك پستانها و هاله اطراف آن تیره رنگ میشود . و در اواخر بارداری ترشحات غلیظ از نوك پستان خارج می گردد. سینه مادر در این دوران برای شیردهی به نوزاد آماده می گردد.

پرسش : تغییرات دستگاه ادراری در دوران بارداری كدامند ؟

پاسخ : در ماههای اول بارداری ، بدلیل آنكه رحم بزرگ می شود و به مثانه فشار وارد می كند ، حالت تكرر ادرار پیش میاید این مشكل در طی ماههای بعدی از بین میرود .

در ماههای پایان بارداری نیز به دلیل پایین آمدن رحم و فشار مجدد به مثانه ، احساس تكرر ادرار پیش میاید كه تا زمان زایمان ادامه می یابد . در این دوران احتمال عفونت مجاری ادراری افزایش می یابد . به این دلیل رعایت بهداشت دستگاه ادراری در این دوران بسیار لازم است . هر عفونت ادراری در دوران بارداری می بایست جدی فرض شود و به وسیله پزشك درمان شود.

پرسش : تغییرات دستگاه گردش خون در دوران بارداری كدام است ؟

پاسخ : حجم خون مادر باردار افزایش پیدا می كند به این دلیل غلظت هموگلوبین خون كم میشود و یك نوع كم خونی موقتی اتفاق می افتد . این حالت باعث ایجاد عوارضی مثل خستگی زود رس ، تنگی نفس ، تند شدن ضربان قلب میشود . به دلیل جلوگیری از بروز این عوارض است كه به مادر باردار توجه می شود از پایان ماه چهارم بارداری به بعد ، به بعدروزانه یك عدد قرص آهن میل كند . برای جلوگیری از واریس توجه میشود زن باردار به مدت طولانی سر پا نایستد . در صورتی كه زن باردار مجبور است به طور ایستاده كار كند می بایست به طور مرتب پا ها را حركت دهد تا تخلیه خون از ورید های پا راحت تر انجام شود .

پرسش : تغییرات دستگاه گوارش در دوران بارداری چیست ؟

پاسخ :

_ برای جلوگیری از تهوع و استفراغ توجه میشود ، زن باردار هنگام بیدار شدن در صبح ، مقداری غذای خشك مثل بیسكوییت میل كند.

_ در ایام بارداری به دلیل افزایش فشار رحم بر روی روده ها ، گاز در معده ها جمع شده و باعث اتساع آن میشود. لذا توصیه میشود میوه های خام ، سبزیجات خام ، نخود و لوبیا و غذاهای سرخ كرده كه نفاخ میباشد ، در این ایام كمتر میل شود .

_ بزاق دهان زن باردار زیاد شده و جنس آن اسیدی میشود به این دلیل شانس پوسیدگی دندان در ایام بارداری بیشتر است .

_ برای پیشگیری از یبوست ، توجه میشود خانم باردار ، به طور ناشتا یك لیوان آب سرد با كمی آب لیمو میل كند ومقداری روغن زیتون به غذا و سالاد اضافه كند .

_ میوه و سبزیجات خام به خصوص گلابی ، آلوچه و آلو در طول روز یا قبل از خواب میل كند.

پرسش : در چه مواردی استفراغ دوران بارداری غیر طبیعی تلقی می شود ؟

پاسخ : استفراغ شدید می تواند علامت حاملگی جند قلو یا مول ( بچه خوره ) باشد . در صورتی كه استفراغ كنترل نشود جهت بررسی بیشتر می بایست به پزشك مراجعه شود تا در صورت نیاز بستری شود .

پرسش : در صورتی كه لكه بینی و خونریزی در دوران بارداری پیش بیاید ،چه باید كرد ؟

پاسخ : بروز هر نوع لكه بینی و خونریزی در دوران بارداری كاملا غیر طبیعی است كه می بایست توسط پزشك بررسی شود . مهمترین علت خونریزی و لكه بینی در ماه های اول حاملگی ، تهدید به سقط و در سه ماهه آخر بارداری ، جدا شدن جفت و یا وجود جفت سر راهی می باشد.

پرسش : چه نوع ورمی در دوران بارداری غیر طبیعی است ؟

پاسخ : به طور عمومی در حاملگی ورم پا ها وجود دارد . ولی اگر مقدار این ورم زیاد شود به طوری كه دستها ، صورت و شكم نیز ورم داشته باشد و وزن بیش از مقدار طبیعی اضافه شده باشد احتمال مسمومیت حاملگی وجود دارد و می بایسنت به پزشك مراجعه شود.

پرسش : مسمومیت حاملگی چیست ؟

پاسخ : خانم بارداری كه در سه ماهه دوم یا سوم بارداری ، ورم غیر طبیعی داشته باشد . و فشار خون او افزایش داشته باشد . مشكوك به مسمومیت حاملگی است. در این خانم می بایست آزمایش ادرار از جهت آلبومین ادرار انجام شود در صورتی كه جواب آلبومین ادرار مثبت شود این فرد مشكوك به مسمومیت حاملگی خواهد بود.

پرسش : خانمی كه مبتلا به مسمومیت حاملگی شده است چه علامتهایی دارد ؟

پاسخ : فشار خون این فرد بالاست و می تواند به علایمی چون سرگیجه ، درد ناحیه جناغ سینه ، تشنج داشته باشد. در صورت كنترل نشدن بیماری خدای نا كرده حالت اغما پیش می آید در نهایت بیمار حتی فوت می نماید .

نكته مهم : فردی كه مبتلا به مسمومیت حاملگی است ، می بایست حتما در یك مركز مجهز بستری شود و تحت نظارت و درمان پزشك باشد.پرسش : دلیل بروز كم خونی در مادر باردار چیست ؟

پاسخ : كم خونی معمولا بدلیل كمبود آهن بدن در اثر حاملگیهای پشت سر هم با فاصله كوتاه ، وجود بیماریهای انگلی و گوارشی ، عدم مصرف كافی غذا ، یا از دست دادن خون از راه دستگاه كوارش یا خونریزیهای زنانه پیش می آید .افزایش حجم خون مادر باردار ، باعث رقیق شدن خون میشود كه میتواند یك نوع كم خونی گذرا نیر ایجاد كند .پرسش : برای اندازه گیری دقیق فشار خون مادر چه نكاتی باید رعایت شود .؟

پاسخ : اضطراب و ترس مادر میتواند باعث بالا رفتن فشار خون اندازه گیری شده شود .

- سرمای محیط و پربودن مثانه میتواند باعث بالا رفتن فشار خون شود .

- درصورتی كه تحرك داشته اید ، 5 تا 1. دقیقه استراحت كنید و سپس فشار خون اندازه گیری شود. ترجیحا بهتر است از دست راست فشار خون گرفته شود . بهترین حالت اندازه گیری فشار خون ، در حالت خوابیده به پهلوی چپ است . در حالت نهشسته نیز میتوان فشار خون را اندازه گیری كرد . بهتر است در این حالت دست بر روی چیزی تكیه كند تا عضلات شل باشد .پرسش : به چه روش ساده أی میتوان كم خونی را در مادر باردار بررسی نمود ؟

پاسخ : دست های خود را با آب و صابون بشویید . پلك تحتانی ( پایین ) چشم مادررا با انگشت شست و سبابه گرفته و به آهستگی به طرف پایین بكشید و مخاط پشت پلك را بررسی كنید . در صورتی كه مخاط پلك تحتانی ، صورتی یا كم رنگ باشد ، مادر مبتلا به كم خونی است و می بایست جهت شروع درمان به پزشك ارجاع داده شود .

میتوان از مخاط لب و لثه ها نیز جهت بررسی كم خونی استفاده نمود .پرسش :یك زن بار دار در معاینه پستان خود به چه نكاتی می بایست دقیق شود ؟

پاسخ : هر دو سینه او می بایست قرینه باشد . پوست پستان و محل نوك پستان از نظر زخم و حالت غیر طبیعی دقت شود . مادر باردار می بابیست بداند كه در دوران بارداری رنگ و اندازه نوك پستان تغییر می كند و به خصوص در هفته های اول آبستنی ، پستانها درد ناك می شود .پرسش : در چه موقعی است كه مادر باردار نیاز مند توجه ویژه أی از طرف پزشك دارد ؟

پاسخ : مادری كه سابقه سقط جنین یا مرده زائی در آخرین باردرای دارد ، یا در هر یك از حاملگی های قبل ، تشنج كرده یا غش نموده است . ورم دست و صورت دارد ، سابقه فشار خون بالا دارد ، بیش از 4 مورد زایمان داشته است یا فاصله این بارداری از بارداری های قبل كمتر از دو سال باشد . خانم هائی كه در حاملگی های قبقل نوزاد كم وزن به دنیا آورده اند .

خانم هائی كه حاملگی نوبت اول نیزهستند جزو موارد در معرض خطر تلقی می شوند .

همچنین مادرانی كه سابقه بیماری خاصی داشته باشند از جمله بیماری قلبی ، اعصاب ، سل ، بزرگ شدن غده تیروئید ، فشار خون ، دیابت …

این موارد نیاز مند توجه ویژه أی از طرف پزشك دارند .

پرسش: در صورت بروز كدام علائم است كه زن باردار می بایست سریعا به پزشك مراجعه كند ؟

پاسخ : اگر مادر علائمی مثل لكه بینی ، خونریزی از مجرای زنانه را دید ، یا استفراغ مداوم داشت یا دچار سوزش ادرار شد ، یا حركات جنین خود را حس نكرد ، یا ورم دست و صورت داشت ، سردرد شدید و مداوم داشت درد شكم ، تاری دید ، تب و لرز پیدا كرد . در این حالت نیاز به مراجعه زود هنگام به پزشك می رود .

پرسش : مادر بار دار چه نكاتی را در مورد بهداشت فردی خود می بایست رعایت كند ؟

پاسخ : قلب از پختن غذا ، قبل از خوردن غذا ، قبل از رفتن به توالت و نیز قبل از غذا دادن به كودكان می بایست دست های خود را با آب و صابون بشوید .

ناخنهای خود را كوتاه كند . از وسایل شخصی از قبیل حوله ، دستمال ، مسواك ، وسایل حمام … استفاده كند و حداقل هشت ساعت در شبانه روز بخوابد . از هوای آزاد و ورزش ملایم استفاده كند .پرسش : جهت حفظ سلامت دهان و دندان رعایت چه نكاتی ضروری است ؟

پاسخ : بعد از هر وعده غذا مادر بار دار باید دندانهایش را به روش صحیح مسواك بزند تا خرده های غذا درلا بلای دندانها باقی نماند . در برنامه غذائی روزانه از شیر و فر آورده های لبنی استفاده كند .

از خوردن زیاد مواد قندی كه باعث پوسیدگی دندانها میشود خود داری كند .

اجسامی مثل گردو ، فندق را با دندان نشكند ، این كار باعث آسیب دندان میشود .

مایعات سرد و گرم را بلافاصله به دنبال هم ننوشد .

در صورت وجود خراش در زبان یا حفره دهان توجه كند كه در این خراشها ، بیماری های قارچی مثل برفك رشد نكند .

پرسش : چه تفاوتی میان درد های حقیقی و درد های كاذب زایمانی وجود دارد ؟

پاسخ : درد حقیقی زایمانی شدید است ، با فاصله های زمانی تكرار میشود ، هر چه زمان بگذرد فاصله زمانی میان دو درد كوتاه میشود و بر شدت درد افزوده میشود . این درد در شكم و ناحیه تحتانی پشت حس میشود و به دارو های مسكن معمولی پاسخ نمی دهد .

وجود این درد ها هر چند آزار دهنده است ولی در حقیقت منشا خیر بوده و به پائین آمدن بچه در كانال زایمانی كمك می كند .

همزمان با این در دها ، از مجرای زنانه ترشح قر مز رنگی خارج می شود كه این مقدمه ای برای انجام زایمان است .

درد های كاذب زایمانی ، منجر به پیشرفت زایمان نمی شود و با مصرف دارو های آرام بخش معمولی تسكین می یابد .

پرسش : وقتی یك خانم با ردار درد های زایمانی اش شروع میشود ، چه باید بكند ؟

پاسخ : از هنگام شروع درد های حقیق زایمانی ، مادر بار دار می بایست هیچگونه ماده غذائی یا آشامیدنی مصرف نكند .

به محلی كه قرار است زایمان خود را انجام دهد مراجعه كند . وسایل مورد نیاز نوزاد را به همرا داشته باشد . آرامش خود را حفظ كند و به حرف های كسی كه مسئول انجام زایمان اوست به دقت گوش كند و با او همكاری كند .

در فاصله میان دو درد نفس عمیق بكشد . در فاصله میان دو درد از زور زدن نابجا پرهیز كند .نكته : خانواده و همسر زن باردار در این زمان وظیفه مهمی جهت ایجاد آرامش مادر به عهده دارند .

پرسش : دوره نفاس ( نقاهت پس از زایمان ) چیست ؟

پاسخ : تا 6 هفته بعد از زایمان ، مرحله أی است كه بدن زائو به حال طبیعی قبل از بار داری بر می گردد . به دلیل حساسیت این مرحله زمانی ، مادر باردار در این زمان می بایست حداقل دو نوبت توسط مركز بهداشتی در مانی ، پزشك یا ماما ویزیت شود .

پرسش : درد های بعد زایمان چیست ؟ و د رچه زمانی تمام میشود ؟

پاسخ : بعد از زایمان به خصوص در خانم هائی كه چند بار زایمان داشته اند ، درد هائی در منطقه رحم ایجاد میوشد كه میتواند چند روز طول بكشد . این درد در موقع شیر دادن به نوزاد شدید تر میشود . مادر می بایست به یاد داشته باشد این درد ها طبیعی است و در بیشتر مواقع از روز سوم بعد از زایمان از شدت آن كاسته میشود و پس از مدتی كاملا بهبود می یابد .پرسش : آیا مادر بار دار بعد از زایمان ، ترشحات زنانه نیز خواهد داشت ؟

پاسخ : بعد از زایمان تا حدود 1. روز ترشحاتی از مجرای زنانه خارج می شود كه مشخصات آن به صورت زیر است . ابتدا ترشح قرمز رنگ خارج میشود كه بعد از 3 تا 4 روز روشن تر میشود و از روز دهم به رنگ سفید مایل به زرد در می آید .پرسش : در چه صورت تر شحات زنانه در دوره نفاس غیر طبیعی تلقی خواهد شد ؟

پاسخ : اگر ترشحات قرمز رنگ بیش از 2 هفته باقی بماند یا همراه بوی بد باشد ، باید به مركز بهداشتی در مانی ، پزشك یا ماما مراجعه شود .پرسش : به چه دلایلی در دوره بعد از زایمان مارد بار دار تب می كند ؟

پاسخ : جمع شدن شیر و پرخونی در پستانها می تواند منجر به تب در مادر بار دار شود . با دوشیدن پستانها از این كار جلو گیری میشود .

هر نوع تب كه بیش از 24 ساعت طول بكشد ، ممكن است نشان دهنده یك كانون عفونی در بدن مادر بار دار باشد . جهت بررسی بیشتر مادر می بایست به مركز بهداشتی در مانی ، پزشك یا ماما مراجعه كند .پرسش : در هفته های اول بعد از زایمان ، مادر بار دار چه میزان از وزن بدن خود را از دست می دهد ؟

پاسخ : در طی دو ران بار درای مادر به طور متوسط حدود 1. كیلو گرم افزایش وزن دارد ( این میز ان می تواند كمتر یا بیشتر نیز باشد ) .

حدود 5.5 كیلو گرم از وزن مادر در طی زایمان از دست میرود ( كه شامل وزن جنین ، جفت ، كیسه آب و پرده های جنینی می باشد

پرسش : عادت ماهیانه مادر در چه زمانی بعد از زایمان شروع می شود ؟

پاسخ : نمیتوان زمان دقیقی را برای ایجاد اولین قاعدگی پس از زایمان تعیین كرد . شروع اولین عادت ماهیانه در زنان شیر ده از ماه دوم تا هیجدهم متفاوت است و گاهی تا پایاین شیر دهی ایجاد نمی شود .

در زنانی كه نوزاد خود را شیر نمی دهند ، باز گشت قاعدگی می تواند زود تر شروع شود . در این زمان حتی در هفته سوم پس از زایمان نیز ممكن است قاعدگی شروع شود .

به همین دلیل است كه شیر دهی ، به دلیل آن كه مانع شروع قاعدگی و تخمك گذاری است ، میتواند جلوی بار داری مجدد را بگیرد .پرسش : چه نكاتی در مورد مراقبت از ناحیه تناسلی ، توسط مادر بار دار می بایست رعایت شود ؟

پاسخ : اگر در حین زایمان ، مجرای زنانه بخیه زده شده باشد ، توصیه میشود پس از هر بار اجابت مزاج یا ادرار كردن ، ناحیه تناسلی را از جلو به عقب شستشو داده و خشك كنند.

قبل از شستشوی ناحیه تناسلی ، دستها با دآب و صابون می بایست شسته شود .

از لباسهای زیر نخی ، استفاده شود و از نوار های بهداشتی تمیز یا كهنه اتو كشیده استفاده شود .پرسش : برای جلو گیری از احتیاس ادرا ر در دوران بعد از زایمان چه باید كرد ؟

پاسخ : برای جلو گیری از این حالت توصیه میشود زائو كمی راه برود ، ناحیه تناسلی را با آب ولرم شستشو دهد . چنانچه مادر باز هم نتوانست ادرار كند می بایست به مركز بهداشتی د رمانی ، پزشك یا ماما مراجعه كند .

برای جلو گیر ی از بروزعفونت های ادراری ، رعایت بهداشت ناحیه تناسلی ضروری است .

پرسش : بر أی این كه مادر اجابت مزاج مناسب داشته باشد ، چه باید بكند ؟

پاسخ : معمولا مادر باید در 48 ساعت پس از زایمان اجابت مزاج داشته باشد . ممكن است به علت احساس دردر در ناحیه بخیه ها و كاهش فعالیت دستگاه گوارش ، زمان اجابت مزاج به تاخیر بیفتد . مصرف مایعات فراوان وغذا های حاوی فیبر و سلولز

( سبزی و میوه ) و زود بلند شدن از خواب در بهبود این حالت كمك می كند .

استفاده از ملین در شرایط شدید تر و با تجویز پزشك امكان پذیر است .پرسش : مادر در چه زمانی از زایمان ، می بایست حركت و فعالیت را شروع كند ؟

پاسخ : توصیه میشود مادر بعد از روز اول پس از زایمان ، از بستر بلند شود و حركت كند . توصیه میشود در روز های اول زائو با كمك فرد دیگر از جا بلند شده و راه برود .

پرسش : نقش و اهمیت تمرینات ورزشی ، پس از زایمان چیست ؟

پاسخ : حاملگی و زایمان موجب تغییراتی در شكل بدن می شود . كه از بین آنها می توان شل و آویزان شدن شكم را نام برد . بستن شكم باعث ضعیف شدن بیشتر عضلات شكم می شود .

بهترین روش برای باز گرداندن این تغییرات به حالت پیش از حاملگی ، انجام یك سری حركات ورزشی است كه باعث قوی شدن عضلات شكم میوشد .پرسش : د رچه زمانی بعد از زایمان تغذیه مادر می تواند شروع شود ؟

پاسخ : پس از گذشت 2 ساعت از زایمان ، در صورتی كه مشكلی وجود نداشته باشد و زائو تشنه باشد ، می تواند مایعات بنوشد و در صورتی كه گرسنه باشد از إذا های با حجم كم و انرژی زیاد استفاده كند .پرسش : در زمان شیر دهی مادر برای نرم كردن نوك پستان ، چه كار یمی توان انجام داد؟

پاسخ : برای این كار ، استفاده از پماد ، محصولات دارای الكل یا مواد نفتی مناسب نیست . این مواد باعث از بین رفتن نرم كننده های طبیعی موجود در نوك پستان و هاله پستان می شود .

برای تمیز كردن نوك پستان فقط باید از آب استفاده شود . چون صابون نیز می تواند نوك پستان را خشك كند .

برای نرم كردن نوك پستان بهتر است قطره أی شیر روی آن مالیده و منتظر ماند تا د رهوای آزاد خشك شود .

اگر خروج شیر از پستانها موجب خیس شدن لباس میشود ، مادر می تواند یك تنظیف تمیز بر روی نوك پستان قرار دهد .

پرسش : چه علائمی است كه اگر توسط مادر در دوره نفاس دیده شود ، میبایست به طور سریع به پزشك مراجعه كند ؟

پاسخ : وجود ترشح بد بو و غیر طبیعی از مجرای زنانه ، خونریزی بیش از حد ، رنگ پریدگی رخسار مادر ، وجود سر درد و سرگیجه ، وجود علائم افت فشار خون مثل سردی اندام ، تنفس تند و گیج بودن نیز از جمله علائم خطر ناك می باشد .

اگر مادری درد شدید داشت یا این كه بخیه های زده شده ورم كرده بودند . یا اگر درد و قر مزی و تورم پستانهایش را داشت . و یا این كه هر نوع اشكالی در دفع ادرار یا مدفوع داشت . در این حالت بررسی دقیق توسط مركز بهداشتی در مانی ، پزشك یا ماما ضرورت دارد .

مامان خوب و گلی باشی ایشالا

7.    86/10/5 (07:19)
salam
bastegi dare chand hafte hamele bashi?
b har hal 1 seri testhay azemayeshgahi hast k bayad anjam bedi va daroohai k bayad bokhori,pas b nazdiktarin markaze behdasht va ya motekhasese zanan baray tashkil parvande morajee kon.oonha revale karo midoonan va amoozeshate lazemo midan

8.    86/10/5 (16:39)
شروعی سالم
وقتی به بچه دار شدن فکر می کنید، دوست دارید تا آنجا که می توانید سالم بمانید. با تغییراتی در شیوه زندگیتان می توانید دوران حاملگی راحت تری داشته باشید و بیشتر مراقب سلامتی خود و فرزندتان باشید. این نکات را مورد توجه قرار دهید:

سیگار
زنانی که سیگار می کشند بچه هایی با وزن هایی پایین تر به دنیا می آورند که بیشتر در خطر مشکلات رشدی هستند. همچنین افراد سیگاری ممکن است دیرتر موفق به حامله شدن شوند چون سیگار باروری هم زن و هم مرد را تهدید می کند. از آنجا که حاملگی دورانی است پر استرس و فشار، خیلی خوب است که حتی قبل از حامله شدن سیگار را ترک کنید.

مشروبات الکلی
نوشیدن مشروبات الکلی در زمان حاملگی مشکلات بسیاری برای جنین به وجود می آورد. تحقیقات جدید نشان می دهد که حتی یک تا پنج بار در هفته هم می تواند احتمال حاملگی را تا 50 درصد کاهش دهد. قبل از حامله شدن بهترین زمان برای ترک نوشیدن اینگونه مشروبات است. برای ترک آن می توانید حتی از کمک هایی که در مراکز درمانی ارائه می شود نیز استفاده کنید.

داروها
اگر از داروهای بخصوصی استفاده می کنید، بهتر است که از پزشک معالجتان راهنمایی بخواهید تا اطمینان یابید که هیچ یک از این داروها روی حاملگی شما تاثیر منفی نمی گذارد. حتی می توانید از داروهای گیاهی نیز برای این منظور استفاده کنید. قبل از شروع استفاده از هر دارو برچسب آن را به دقت مطالعه کنید. و از مصرف هر دارویی که برای زنان حامله مضر شناخته شده است جلوگیری کنید. اگر از داروهای شادی بخش استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که بیشتر این داروها روی جنین تاثیر منفی می گذارند. پس خیلی بهتر است که حتی قبل از اینکه حامله شوید مصرف داروهایی را که برای حاملگی و جنین مضر است کنار بگذارید.

ورزش
ورزش منظم روزانه ماهیچه های شما را قوی تر خواهد کرد، انرژی بیشتری به شما خواهد داد و باعث می شود که احساس بهتری داشته باشید. همه این موارد در دوران حاملگی و پس از تولد بچه بسیار مفید خواهد بود. سعی کنید روزانه به طور منظم ورزش کنید تا هم خود و هم فرزندتان در سلامتی باشید.

رژیم غذایی مناسب
استفاده از یک رژیم غذایی مناسب به شما این اطمینان را می دهد که بدنتان همه مواد غذایی مورد نیاز بدن برای ساختن یک فرزند سالم را دارا می باشد. یکی از مهمترین این مواد غذایی فولیک اسید است. فولیک اسید به همراه کلسیم و آهن مهمترین مواد مورد نیاز بدن در این دوره می باشند.

اشعه ایکس
اگر به هر دلیلی نیاز پیدا کردید که در معرض اشعه ایکس قرار بگیرید، به پزشکتان متذکر شوید که می خواهید حامله شوید.
بسیاری از خانم ها قبل از حامله شدن به پزشک مراجعه می کنند. در این حالت می توانید در مورد همه موارد و نکات درمانی با پزشکتان مشاوره کنید. بیماری هایی مثل دیابت، آسم یا فشار خون می تواند روی حاملگی شما تاثیر بگذارد. پزشک شما می تواند شما را در صورت نیاز به یک متخصص معرفی کند. اگر شما یا همسرتان در سابقه خانوادگیتان دچار بیماری خاصی بوده اید، زمان خوبی است که در آن رابطه نیز با پزشکتان مشاوره کنید.

تست حاملگی
در تست حاملگی هورمونی به نام کوریونی گنادوتروپین (HGG ) اندازه گیری می شود. پوسته تخمدان در زمان حاملگی این هورمون را ترشح می کند. جنین بعد از اینکه این هورمون به دیواره رحم برخورد می کند شروع به تولید آن می کند. اینکه از چه زمان می توان حاملگی را تشخیص داد به موارد زیر بستگی دارد:
چه مقدار HGG تولید شده باشد
نوع تست حاملگی (از طریق خون یا ادرار)
مقدار HGG که توسط تست اندازه گیری می شود.

تست حاملگی در خانه
تست های حاملگی در خانه روی ادرار انجام می گیرد. کیت هایی که برای این آزمایش استفاده می شود در مقابل مقدار مشخصی از HGG واکنش نشان می دهند و رنگ آن تغییر می یابد. هر چه مقدار کمتری HGG در این آزمایش مورد اندازه گیری قرار گیرد، حاملگی زودتر تشخیص داده می شود. به طور کلی 10 روز تا دو هفته پس از تخم گذاری این کیت ها می تواند حاملگی را تشخیص دهد. اگر این آزمایش به طور صحیح انجام شود و جواب آن مثبت باشد معمولاً جواب آن درست است. هر چند که اگر جواب منفی باشد لزوماً به این معنا نیست که شما حامله نیستید. تکرار آزمایش یک هفته بعد می تواند جواب صحیح تری به شما بدهد.

تست حاملگی در مطب دکتر
بهتر است که نتیجه آزمایش خود را که در خانه انجام داده اید در مطب دکتر هم دوباره تکرار کرده و مطمئن شوید. این زمان خوبی هم خواهد بود که با پزشکتان در رابطه با مراقبت از جنین قبل از تولد صحبت کنید. تستی که توسط پزشک انجام می گیرد آزمایش خونی است که مقدار هورمون HGG را در آن اندازه گیری می کنند. این آزمایش می تواند پزشک را از اندازه دقیق این هورمون در خون شما مطلع کند. اگر مقدار این هورمون غیر عادی بود مشخص می شود که مشکلاتی وجود دارد.

9.    86/10/12 (21:36)
سلام

بهتره كه حاملگی با برنامه ریزی صحیح باشه و خانم قبل از اینكه باردار بشه با پزشكش مشورت داشته باشه و چون اكثر خانمها بخصوص زنان كشورهای در حال توسعه درجاتی از كم خونی دارند پس بهتره یكسری تستهای خونی قبل از حاملگی انجام بگیره همچنین قرص فولیك اسید برای پیشگیری از ناهنجاریهای عصبی (روزانه یك عدد) سه ماه قبل از بارداری تا آخر حاملگی مصرف بشه .
حالا خانمی حامله شده ( چه با برنامه ریزی و چه بدون برنامه ریزی) در اولین فرصت باید به پزشك( یا مراكز بهداشتی) مراجعه كند و آزمایشات مربوطه ( Hb; Hct; BG & Rh; CBC; BUN; Cr; UA; UC; Ab Toxo, Ab Rubella, Ab CMV, Hbs Ag).... و یك سونوگرافی اوایل حاملگی جهت تخمین زمان زایمان انجام بده.
در مورد تغذیه هم كه بقیه دوستان صحبت كردند، ولی نكته مهم اینه كه حتما از پایان ماه چهارم قرص آهن تا سه ماه بعد از زایمان مصرف بشه( ترجیحا با معده خالی و آب یا آب پرتقال)
گذشته از همه موارد مهمترین نیاز یه خانم باردار ، تامین آرامش روحی از طرف خانواده مخصوصا همسر می باشد، همانطوری كه همه می دونند زیبایی مخصوصا برای خانمها یه مسئله جدی هست و خانمها در دوران بارداری نباید احساس كنند كه از زیبایی اونا كم شده و حمایت روحی و روانی از طرف یه همسر خوب مطمئنا یه بارداری خوب رو در پی خواهد داشت.