مشخصات سوال

 سلیمانی , sina600
7 اسفند 86 - 07:21
علت اصلی بیماری پروستات(تورم غده زیرین مجاری ادرار) چیست؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
شهرزاد    , rani60
86/12/7 (10:45)
شایعترین بیماری پروستات این بیماری است. بیماری پروستاتو دینیا حالتی از این بیماری است که سلولهای تحریک شده در ادرار دیده نمیشود. من در باره علت بیماری, علائم بالینی, تشخیص چیزی نمیگم فقط خلاصه ای از درمان را میگم.

متاسفانه در مان قطعی وجود ندارد.عده ای از بیماران به درمان آنتی بیوتیکی
جواب میدن که در اینصورت باید در مان را تا چند هفته ادامه داد.آلفا بلاکر ها( یک دسته داروهائی که روی اعصاب و عضلات اثر دارند) با کم کردن تون مجرایئ و بدنبال آن کاهش ریفلاکس ادرار به داخل پروستات ممکن است موثر باشند.و اثرات آن در مطالعات مختلف دیده شده است و حتی در ترکیب با آنتی بیوتیک اثرات بهتری از آن گزارش شده است. بعلت رسوب اورات بدنبال ریفلاکس ادرار , عده ای تجویز داروی آلوپورونیول را مطرح کرده اند و در گزارشات اثرات آنرا در کاهش علائم مشاهده نموده اند.تکنیک های relaxation کف لگن, بیوفیدبک, ماساژ پروستات و شل کننده های عضلانی جهت کاهش اسپاسم کف لگن و برطرف نمودن درد موثرند. داروهای ضد التهاب, sitz bath و فعالیت جنسی نرمال ممکن است در برطرف کردن علائم کمک کننده باشد.

عوارض: اثرات مهمی بر باروری دارد. کاهش اسپرم و اختلالات حرکتی و ظاهری اسپرم ها که با گذشت زمان بذتر میشوند دیده شده است

امیدوارم با توسعه سایت و افزایش کاربران شما بتونید افراد دیگه ای را که مثل خودتون دچار این مشکل هستند پیدا کنید و با هم تبادل نظر کنید و از تجربیات کسانی که سالهای بیشتری با این بیماری سرو کتر داشتند استفاده کنید. در عین حال با اجازتون من عنوان این تاپیک رو به درد مزمن ناحیه لگن( پروستا تیت) تغییر دادم.
بزرگی خوش خیم پروستات
بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) باعث ایجاد گره در قسمت هایی از پروستات، که در اطراف مجرای ادرار قرار دارد، می شود. این گره ها به صورت برآمدگی یا برجستگی در کناره های مجرای ادرار (بزرگی لوب های کناری) و یا به شکل برآمدگی در محل اتصال مجرا به گردن مثانه (بزرگی لوب میانی) ظاهر می شود.

چرا غده پروستات بزرگ می شود؟
علت بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) التهاب غده پروستات است. عوامل التهاب در غده پروستات موجب افزایش تولید بافت کلاژن و افزایش سلول های مختلف در پروستات و همچنین سبب تحریک مکانیسم ساخت عروق خونی جدید در پروستات می شوند.
براساس تئوری مرگ سلولی برنامه دار (apoptosis) تولید سلول های جدید و مرگ سلول های پیر در بافت های مختلف در بدن انسان بر طبق برنامه صورت می گیرد. در حالت طبیعی روزانه یک تا دو درصد به حجم بافت سلولی در پروستات اضافه می شود که این افزایش سلولی با مرگ سلولی برنامه دار در یک موازنه قرار دارد. هر گاه این موازنه بهم خورد و رشد سلولی نسبت به مرگ سلولی فزونی یابد باعث ایجاد التهاب و در نهایت بزرگی خوش خیم پروستات می شود.
نکته:افزایش سن در مردان با تغییرات هورمونی همراه است. در طی این تغییرات، نسبت هورمون مردانه (تستسترون) به هورمون زنانه (استروژن) به هم می خورد. این امر باعث ترشح موادی از سلولهای مختلف می شود که عامل مهم به هم خوردن موازنه سرعت تولید سلول های جدید و سرعت مرگ سلولهای پیر است.

میزان شیوع بزرگی خوش خیم پروستات
براساس مطالعات انجام شده در زمینه بافت شناسی، بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) در هشت درصد از مردان بین سنین 31 تا 40 سال، چهل درصد از مردان بین سنین 51 تا 60 سالگی و هشتاد درصد از مردان با سن بیش از 80 سال دیده می شود.
مطالعات بالینی نشان می دهد علائم ادراری شصت درصد مردان با سن بالای 60 سال دارای علائم ادراری هستند ولی در سنین 40 تا 49 سالگی سیزده درصد از مردان و در سن بالاتر از 70 سال بیست و هشت درصد از مردان علائم متوسط تا شدید ادراری دارند .

چرا بزرگی پروستات نیاز به درمان دارد؟
چنانچه بزرگی خوش خیم پروستات درمان نشود موجب بروز اختلال ادراری می گردد. این اختلال مشکلاتی در کار، زندگی روزمره، خواب شبانه و در نهایت باعث ناراحتی اعصاب، کاهش کارایی و از بین رفتن کیفیت زندگی فرد می شود. در صورت ادامه اختلال ادراری و عدم تخلیه مثانه، فشار مثانه افزایش می یابد. این مسئله بتدریج سبب عدم خروج ادرار از حالب به مثانه و پس زدگی ادرار به حالب ها و بدنبال آن پس زدگی ادرار به کلیه ها می شود.
در این حالت به علت عدم خروج مناسب ادرار از کلیه ها فشار داخلی کلیه ها افزایش می یابد و کم کم به نارسایی در کار کرد مثانه منجر می شود. این امر می تواند باعث تجمع ادرار باقیمانده در مثانه و در نهایت منجر به عفونت های ادراری مکرر گردد.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/12/8 (00:48)
رئیس انجمن علمی اورولوژی ایران دکتر سیدجلال حسینیاعلام کرده علت بزرگ شدن پروستات مشخص نشده است، و می گوید:شیوع این بیماری با افزایش سن بیشتر می‌ شود، به طوری‌ که بیش از ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال و ۹۰ درصد بیماران بالای ۸۰ سال مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات هستند.
حسینی از کاهش فشار و قطع و وصل شدن جریان ادرار، تاخیر در شروع ادرار، نیاز به تخلیه مکرر ادرار و احساس باقی ماندن ادرار در مثانه و... به عنوان علائم این بیماری نام برده و گفته است: علائم بزرگی خوش خیم پروستات به علت فشار پروستات بر مجرای ادراری ایجاد می‌ شود.
رئیس انجمن علمی اورولوژی ایران تاکید کرد: بیمارانی که این علائم را دارند، باید به متخصص اورولوژی مراجعه نموده و تحت معاینه و بررسی قرار گیرند.
وی؛ انسداد کامل راه خروج و بند آمدن ادرار، خونریزی ادراری، تشکیل سنگ مثانه، عفونتهای ادراری، نارسایی کلیه و از کار افتادن مثانه را، از عوارض عدم درمان این بیماری عنوان کرد.
حسینی، از درمان دارویی و جراحی به عنوان دو روش درمان بیماری بزرگی خوش خیم پروستات یاد کرد و افزود: عفونتهای مکرر ادراری، سنگ مثانه، خونریزی ادراری و عدم پاسخ به درمان دارویی، موجب می شود که از روش جراحی برای درمان این بیماری استفاده شود.

2.    86/12/8 (20:02)
با سلام

پروستات چیست؟
پروستات یکی از غدد جنسی بدن مرد است که دارای ترشحات مخصوص است که این ترشحات با اسپرم‌هایی که در بیضه‌ها ساخته می‌شود، مخلوط شده و مایعی به نام منی را تشکیل می‌دهد که در انزال از طریق مجرای ادراری (پیشابراه) خارج می‌شود. پروستات در حالت طبیعی 20 گرم وزن دارد و درست در زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادراری از داخل آن عبور می‌کند و حدود 2.5 سانتیمتر از مجرای ادراری (پیشابراه) در داخل آن قرار دارد.

علت بیماری
علت اصلی بیماری نامشخص است اما دو عامل برای ایجاد آن ضروری است.


بالا رفتن سن: بررسی‌ها نشان می‌دهد که با افزایش سن پروستات به هورمونهای مردانه (آندروژنها) حساس‌تر شده و بزرگ می‌شود.


وجود دهیدروتسترون: طوریکه اخته کردن (برداشتن بیضه‌ها) باعث پیشرفت و بهبود علایم بیماری می‌شود. بنابراین افزایش استروژن ، همراه با افزایش سن با اثر بر روی سلولهای پروستات و حساس نمودن آنها به تستوسترون نقش اساسی را در ایجاد بیماری بزرگی خوش‌خیم پروستات دارند.


در مورد نقش ژنتیک گفته می‌شود که افرادی که زیر 60 سال دچار نوع پیشرفته بزرگی خوش‌خیم پروستات می‌شوند، احتمالا به نوع ارثی این بیماری دچار می‌باشند که بصورت اتوزوم غالب به ارث می‌رسد و خطر ایجاد این بیماری در بستگان درجه اول اینها 4 برابر افراد عادی می‌باشد.