مشخصات سوال

سارا ازادی , sanaz_kinde
3 اسفند 86 - 15:29
درمان واریس مری؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
علی ز , aazavvar
86/12/3 (18:36)
شناخت سیروز كبدی و راه های سازگاری با آن
مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران

سیروز كبدی چیست؟
وزن كبد در حالت معمولی در حدود 5/1كیلوگرم و بزرگترین غده بدن می‏باشد. كبد در قسمت ربع فوقانی سمت راست شكم و پشت دنده‏های تحتانی قرار دارد. چنانچه كبد به دلیل عفونت مزمن فرسوده شود اصطلاحاً سیروز كبدی نامیده می‏شود.
عللم مهم و عمده ایجاد سیروز چیست؟
سیروز علل زیادی دارد. در ایالات متحده شایعترین علت آن مصرف مشروبات الكلی است و در كشور ما ابتلا به ویروسهای هپاتیت B و‌ ‍‍C و D می‏باشد كه التبه درصدی از آنها بدلیل هپاتیت مزمن به سیروز ختم می‏شوند. تعداد كمتری نیز به دنبال بیماریهای ارثی مانند فیبروزكیستیك، كمبود آنزیمی بنام 1- الفاآنتی‏تریپسین، گالاكتوزومی و بیماری ذخیره‏ای گلیكوژن به سیروز مبتلا می‏شوند.
دو نوع اختلال ارثی نیز می‏تواند ایجاد سیروز كند كه یكی ویلسون بدلیل ذخیره مس و دیگری هموكروماتوز بدلیل ذخیره آهن می‏باشد. در بیماران ویلسونی مس در انساجی مانند مغز و كلیه ها و قرینه رسوب می‏كند. در هموكروماتوز آهن زیادی جذب می‏شود و در انساجی مانند لوزالمعده، پوست، مخاط روده، قلب، غدد داخلی و كبد رسوب می‏كند. از علل دیگر سیروز انسداد طولانی مدت مجاری صفراوی بهر دلیل می‏باشد. در واقع مجاری صفراوی حامل صفرا از كبد به روده‏ها جهت هضم چربیها می‏باشند.
•در اطفال علت سیروز انسداد مادرزادی این مجاری است كه به اترزی مجاری مشهور است. دراین حالت باعث برگشت صفرا به كبد و آسیب كبدی می‏گردد. البته بوسیله جراحی می‏توان این مجاری را باز كرد و به بیماران كمك كرد.
•در بزرگسالان مجاری صفراوی ممكن است بدلایلی ملتهب و دچار انسداد شوند از جمله این دلایل بیماری سیروز صفراوی اولیه است. نوع دیگر سیروز صفراوی بدلیل عمل جراحی
كیسه صفرا می‏باشد كه به دنبال آن مجرای صفراوی بدلیل عمل جراحی آسیب می‏بینند. از علل
غیر شایع دیگر واكنش شدید به بعضی داروها و یا مصرف طولانی مدت بعضی داروها و سموم محیطی و نیز نارسائی احتقانی قلب كه باعث احتقان كبد و در نهایت سیروز می‏گردد.
علائم سیروز چیست؟
بیماران سیروتیك اكثراً علائم مختصری دارند. دو مشكل عمده ای كه در نهایت باعث ایجاد علائم در اینها می‏شود، از دست رفتن تدریجی عملكرد سلول كبدی بدلیل فرسودگی كبد و فیبروز (لیفی شدن) آن مس باشد. بیماران ممكن است حالاتی مانند خستگی، ضعف، ناتوانی، بی‏اشتهایی، تهوع و یا كاهش وزن داشته باشند. با كاهش تدریجی عملكرد كبد، پروتئین كمتری در این عضو ساخته می‏شود فی المثل ساختن آلبومین كه پروتئین مهم خون است كاهش یافته و در نتیجه در اثر كمبود آن آب در پاها تجمع می‏یابد كه به آن ادم می‏گوییم و یا اینكه آب در شكم تجمع می‏یابد (آسیت). از طرفی كاهش پروتئین های انعقاد خون ایجاد كبودی در پوست بدن و خونریزی از سوراخها و مخاطهای بدن را افزایش می‏دهد.
•در مراحل نهایی پوست ممكن است زرد شود كه این دلیل رنگدانه‏های زرد صفراوی است و در بعضی افراد خارش پوست دلیل رسوب املاح صفراوی در زیر جلد است. شیوع بیشتر سنگ
كیسه صفرا در این افراد بدلیل عدم وجود صفرای كافی در كیسه صفرا می‏باشد.
•كبد این افراد توانائی خنثی سازی سمومی كه در خون ساخته و حمل می‏شوند را ندارد. این سموم باعث كاهش عملكرد ذهن و تغییرات شخصیتی و حتی خواب آلودگی و كما می‏شوند. ممكن است اولین علامت تجمع این سموم در مغز، بی‏توجهی به ظاهر شخصی خود، فراموشی، عدم تمركز حواس و تغییر در عادت زمان خواب باشد (شب بی خوابی-و چرت زدن روزانه) بطور معمول داروها توسط كبد گرفته و از بدن پاك می‏گردند در بیماران سیروتیك روند پاكسازی بدن از داروها به كندی صورت می‏گیرد. لذا تأثیر داروها در بدن تا مدتهای بیشتری می‏ماند لذا بیماران سیروتیك به عوارض جانبی داروها حساستر می‏باشند.
•از مشكلات دیگر بیماران سیروتیك وضعیت فشار خون عروقی است كه در كبد جریان دارند. بطور طبیعی خون از روده‏ها و طحال از طریق وریدباب وارد كبد می‏شود. ولی در این بیماران این جریان خون كند می‏شود و باعث بالا رفتن فشار در وریدباب می‏گردد این مسئله باعث توقف جریان طبیعی خون گردیده و باعث بزرگ شدن طحال شده از طرفی خون از جریانات فرعی اطراف كبد سعی به فرار دارد كه این امر باعث می‏شود در بعضی از نواحی بدن واریس های متورم ایجاد شود از جمله ایجاد واریس مری و معده و ایجاد واریس مقعدی و واریس اطراف ناف.
•یادآوری می‏شود شیوع هموروئید در بیماران سیروتیك ربطی به بالا رفتن فشار وریدباب ندارد.
واریس مری و معده گاه خطرساز شده و منجر به خونریزی می گردند در این صورت بیمار در معرض خطر جدی قرار گرفته و پزشك باید فوراً خونریزی را بصورتی بند آورد.
تشخیص سیروز چگونه است؟
پزشك اغلب از روی علائم بیمار و آزمایشات به این بیماری پی می‏برد. پزشك در معاینات بالینی ممكن است در وهله اول متوجه بزرگ شدن اولیه كبد باشد و یك آزمایش خون از شما انجام دهد و این آزمایشات نشان دهنده بیماری كبد خواهد بود و گاه پزشك ممكن است از بیمار سونوگرافی، سی‏تی‏اسكن و یا اسكن‏ایزوتوپ از كبد و طحال بعمل آورد.
•گاه پزشك جهت تأیید تشخیص تصمیم به بیوپسی كبد از راه پوست می‏گیرد. كه طی این عمل با كمك یك سوزن از طریق پوست وارد كبد شده و نمونه ای از نسج كبد گرفته می‏شود و جهت آسیب‏شناسی به آزمایشگاه فرستاده می‏شود.
•گاه بطور اتفاقی در حین جراحی و یا انجام لاپاراسكوپی كه طی آن از طریق یك لوله دوربین داخل شكم دیده می‏شود، متوجه كبد فرسوده و چروكیده فرد سیروتیك می‏شوند.
درمان سیروز چیست؟
درمان سیروز، توقف و تأخیر روند پیشرفت و به حداقل رساندن تخریب سلولهای كبدی توقف مصرف الكل می‏تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری كند. در صورتی كه بیمار هپاتیت داشته باشد پزشك ممكن است در مواردی با دادن كورتون بطور محدود یا داروهای ضد ویروسی آسیب كبدی را كاهش دهد.
دارو ممكن است بعضی علائم بیمار سیروتیك را مانند خارش رفع یا كاهش دهد. ادم و آسیت (احتباس مایع) را می‏توان با كاهش مصرف نمك غذایی كم كرد. داروهای مدر (ادرارآور) می‏توانند مایعات اضافی بدن را كاهش دهند و از ایجاد ادم جلوگیری كنند. تغییرات عملكرد ذهنی كه درجریان سیروز ممكن است رخ دهد با رژیم غذایی و دارو تا حدودی قابل اصلاح می‏باشد. بطور مثال كاهش مصرف پروتئین روزانه به همراه مصرف شربت مسهل مثل لاكتولوز كه از جذب سریع سموم (كه باید در كبد خنثی می‏شد) از روده جلوگیری می‏كند، به بهتر شدن وضعیت ذهنی كمك می‏كند، دو مشكل عمده در بیماران سیروتیك یكی نارسائی كامل كبد و دیگری خونریزی بدلیل بالا رفتن فشار وریدباب است. پزشك ممكن است جهت كاهش این فشار از داروهای كاهنده فشار خون مانند ایندرال جهت كاهش فشار وریدباب استفاده كند، در صورتی كه از واریس‏های معده و مری خونریزی رخ دهد، فوراً پزشك با تزریق یك داروی مسدد عروقی (اسكلروزان) از طریق آندوسكوپ كه یك لوله قابل انعطاف می‏باشد و از طریق دهان وارد می‏شود، می‏تواند خونریزی را بند آورد. در شرایط بحرانی چاره نهائی انجام عمل جراحی شنت برای تغییر مسیر خون از وریدباب به جای دیگر است (شنت پورتوكاو) و یا انجام پیوند كبد خواهد بود. اكثر بیماران سیروتیك سالها سلامت زندگی می‏كنند و اگر دچار عوارض بیماری شوند معمولاً درمان می‏شوند و بعضی از آنها بطور موفقیت‏آمیز با كبد پیوند شده زندگی می‏كنند.
توصیه‏هایی به بیماران سیروتیك
در مواقع افزایش تورم پاها یا قطر كمر از مصرف نمك و آب اضافی جداً پرهیز كنید، و مصرف پروتئین غذایی و نیز هرگونه استرس و فعالیت جسمانی را كاهش دهید.
-از مصرف بی‏رویه دارها حتی استامینوفن (بدون نظر پزشك) پرهیز كنید.
-هرگز ناامید نشوید. خود ناامیدی باعث تشدید بسیاری از بیماریها می‏شود.
-بیماری خود را از دیگران مخفی نسازید.
-ناخن های خود را مرتب كوتاه كنید.
-از تخلیه شدید و محكم بینی خودداری كنید.
-از مسواك با پرزهای نرم استفاده كنید.
-داروهای تجویزی را مرتب مصرف كنید و سرخود مقدار داروی مصرفی را كم و یا زیاد نكنید.
-علاوه بر خواب شبانه، روزانه 4 تا 6 ساعت استراحت كنید.
-در صورت آب آوردن شكم روزانه 2 ساعت داخل وان آب ولرم تا گردن استراحت كنید.
-اصول بهداشتی جهت پیشگیری از بیماریهای عفونی را رعایت كنید.
-رژیم غذایی و میوه و سبزیجات را طوری تنظیم كنید كه روزانه دو یا سه بار دفع مدفوع شكل (نه آبكی) داشته باشید.
-در صورت بروز تب بلافاصله به پزشك مراجعه كنید.
-در صورت بروز سوزش ادرار با پزشك خود مشورت كنید.
-در صورت تهوع و درد شكم بلافاصله به بیمارستان مراجعه نمائید.
-در صورت سیاه شدن مدفوع بلافاصله به بیمارستان مراجعه كنید.
توصیه غذایی
1-مصرف سبزیجات، میوه‏های تازه و فیبرهای غذایی
2-از روغن‏های گیاهی مایع و عمده غذای خود را از غذاهای نشاسته‏ای مانند برنج و گندم انتخاب كنید.
3-بیشتر از گوشت سفید استفاده كنید (مرغ و ماهی)
4-مصرف روزانه پروتئین باید در حد معمول gr80-60 باشد. و در صورتی كه بیمار سابقه پیدایش اختلال ذهنی اخیر داشته باشد باید تا حد gr40-30 كاهش یابد.
5-از خوردن غذاهای نمك دار مثل پنیر و آش رشته پرهیز كنید.
6-از مصرف خوردنیهای وانیل دار مثل بستنی و بیسكوئیت كارامل‏دار و بعضی تنقلات مثل آجیل،
بادام‏زمینی، گردو پرهیز گردد.
7-برای جبران كمبودهای ویتامینی توصیه می شود روزانه بطور معمول با تجویز پزشك مولتی‏ویتامین و كلسیم مصرف گردد.

---------------------------------------------------------------
واریس های مری چه هستند؟


واریس های مری، واریکوز، یا وریدهای متورم در دیواره مری(لوله مری یا لوله بلع که به معده منتهی می شود) هستند. فشار در وریدها از حالت طبیعی بالاتر است.


· آنها بسیار شکننده هستند و به آسانی مستعد خونریزی هستند.
· واریس های مری با بیماریهای کبد مرتبط هستند.

· علایم شامل استفراغ خونی(خون قرمز روشن یا خون

شبیه رسوبات قهوه)، ظاهر رنگ پریده، احساس ضعف و مدفوع سیاه (faeces) هستند که معمولاً به معنای خونریزی از معده یا مری است.


شما چطور به واریس مری مبتلا می شوید؟


واریس های مری با بیماریهای خاص کبد مرتبط هستند.


· آنها از فشار بالاتر از نرمال در سیستم وریدهایی که از ناحیه کبد بالا می آیند و آنهائیکه شناخته شده اند که توسط بیماریهای کبدی تحت تاثیر قرار می گیرند ناشی می شوند
.

· آنها بخصوص در بیماریهایی که کبد را زخم می کنند از قبیل سیروز دیده می شوند.


واریس های مری چقدر شدید هستند؟


واریس های مری می توانند شدید باشند زیرا گاهی اوقات خونریزی می کنند، این خونریزی ممکن است حجیم باشد و از دست دادن زیاد خون می تواند مشکلات مهم ایجاد کند و تهدید کننده حیات باشد.


واریس مری چه مدت طول می کشد؟


واریس های مری ممکن است در طی چندین ماه یا چندین سال بروز کنند. به محض اینکه بروز می کنند به خودی خود برطرف نمی شود.


واریس های مری چگونه درمان می شوند؟


خونریزی از واریس ها به درمان فوری در بیمارستان نیاز دارد. توجه به بیماری که سبب زخم شدن کبد می شود از قبیل سیروز مهم است. تعدادی از داروها نیز ممکن است جهت کاهش فشار خون در واریس ها بکار روند شامل بتا بلاکرها.
http://www.patienthealthinternational.com/article/501569.aspx

---------------------------------------------------------

یك متخصص روماتولوژی گفت: مصرف متعادل تركیبات و موادغذایی مثل گوجه فرنگی و توت فرنگی ‌كه‌ حاوی ‌ویتامین «ث»‌ هستند با بهبود در‌ عملكرد و ساخت ‌فیبر‌های ‌كلاژن ‌در‌ كنترل ‌و‌ ‌پیشگیری‌ ‌از بیماری واریس ‌موثر می‌باشد.

دكتر محمد باقر اولیاء در گفت‌وگو با خبرنگار‌ بهداشت و درمان ‌خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ‌منطقه یزد،‌ با‌ بیان‌ این ‌كه‌ واریس بیماری‌ عروق وریدی است، اظهار داشت:‌ وریدها دارای ‌دریچه‌هایی‌ هستند‌ ‌با نام‌ دریچه‌های لانه كبوتری ‌كه وظیفه ‌این ‌دریچه‌ها‌، ایجاد‌ ‌جریان یك‌ طرفه‌ خون‌ به‌ سمت‌ قلب‌ می‌باشد.

وی افزود: در صورتی ‌كه ‌دریچه‌های‌ وریدی ‌دچار آسیب شوند‌، اتساع وریدهای‌ سطحی ‌ایجاد و فرد‌ دچار بیماری واریس می‌شود.

دكتراولیاء ‌با ‌بیان ‌این‌ كه ‌واریس بیشتر در زنان‌30 تا 50 ساله دیده می‌شود، در خصوص محل ‌بروز بیماری واریس گفت: بیشترین محلی ‌كه‌ عروق واریس خود را نشان می‌دهند در اندام‌های تحتانی،‌ خلف‌ ران‌ و ساق ‌پاها است.

وی با اشاره به این كه كلیه وریدهای بدن می توانند دچار واریس شوند، افزود: وریدهای داخل مری هم ممكن است، دچار واریس شود.

وی ‌با بیان‌ این‌ كه ‌واریس ‌ممكن است ‌به‌ صورت ‌اتساع وریدهای ‌سطحی‌، وریدهای عمقی را نیز مبتلا كند، اظهار داشت‌:‌ بیماری واریس به اتساع وریدهای سطحی زیر جلدی گفته می‌شود كه عمدتاً از اختلال عملكرد دریچه‌های لانه كبوتری ایجاد می‌شود.

دكتر اولیاء با اشاره به این كه‌ اضافه‌ وزن‌ یك‌ عامل ‌تشدید كننده برای ایجاد و توسعه واریس است، گفت: زمینه‌های ‌فامیلی ‌و ژنتیكی، چاقی، زایمان‌های متعدد، ایستادن‌های طولانی مدت از عوامل مستعد كننده بیماری واریس است.

متخصص روماتولوژی ‌در خصوص‌ علایم ‌بیماری‌ واریس ‌گفت: ایجاد یك ‌تصویر برجسته‌ عروقی ‌درسطح پوست‌ یك ‌شكایت‌ شایع است‌ كه‌ این ‌بیماران از دردهای‌ مبهم در اندام‌ها كه ‌باعث ‌خستگی ‌پا و ‌مشكلات‌ ر‌وحی ‌می‌شود، شاكی‌ هستند.

وی كاهش وزن، پرهیز از ایستادن‌های طولانی، جلوگیری از متوقف‌ كردن‌ خون ‌در وریدها، استفاده از جوراب‌های واریس و قرار‌ دادن پاها در سطحی بالاتر از سطح قلب هنگام خواب را از جمله ‌راههای پیشگیری ‌از بیماری‌ واریس عنوان كرد و گفت: استفاده از غذاهایی ‌كه‌ حاوی ‌فیبر ‌هستند می‌توانند از ‌بیماری واریس ‌پیشگیری كنند.

وی ادامه داد: این بیماران ‌در صورت‌ عدم استفاده از جوراب‌های واریس ‌می‌توانند از باندهای‌كشی استفاده كنند.

این ‌فوق‌ تخصص ‌روماتولوژی‌ ‌درخصوص‌ درمان ‌این بیماری ‌گفت: در مرحله اول ‌باید ‌از روند بیماری جلوگیری كنیم. همچنین ‌استفاده از داروهایی ‌كه ‌به ‌داخل ‌وریدها تزریق می‌شود می‌تواند ‌در‌ وریدهای‌سطحی كوچك مناسب باشد. راه دیگر درمان ‌واریس، ‌اقدام ‌به‌ جراحی و برداشتن ‌وریدها‌ می‌باش

------------------------------------------------------------------------------
سیروز


درمان
درمانی برای سیروز وجود ندارد اما درمان مناسب می‌تواند از آسیب بیشتر كبد جلوگیری كرده و یا آن را به تاخیر اندازد.

اصول درمان عبارتند از:

1. تشخیص علت سیروز واز بین بردن علت زمینه‌ای جهت جلوگیری از آسیب بیشتر كبد
2. اجتناب از مواد مضر برای كبد مثل الكل
3. درمان و پیشگیری علائم و عوارض سیروز
4. در صورت در خطر بودن حیات و واجد شرایط بودن بیمار، دریافت پیوند كبد می‌تواند تنها راه درمان باشد.

درمان خود شامل درمان ابتدایی و مراقبت خانگی و نیز درمان در مراحل پیشرفته می‌باشد.درمان خانگی و ابتدایی:

تغییر نحوة زندگی كردن می‌تواند سبب كند كردن سیر بیماری شده و از آسیب بیشتر كبد و بروز عوارض سیروز جلوگیری نماید.

1. اجتناب از الكل: حتی اگر علت سیروز شما مصرف الكل نباشد، در صورتیكه مبتلا به سیروز هستید باید از مصرف الكل اجتناب نمایید. چرا كه مصرف الكل سبب بدخیم‌تر شدن بیماری كبدی شما می‌شود.
2. رژیم غذایی مناسب: سدیم سبب احتباس آب در بدن و افزایش احتمال آسیت و ادم و مشكلات تنفسی می‌شود. تغییر رژیم غذایی شامل محدود كردن مصرف نمك و پروتئین لازم است خصوصاً اگر مبتلا به آسیت ( تجمع مایع در فضای شكمی) شده‌اید. اگر مستعد آسیب مغزی (آنسفالوپاتی) هستید پزشك كاهش پروتئین رژیم غذایی را به شما توصیه می‌كند. به هر حال تغذیة خوب نیاز به پروتئین دارد كه در سیروز بیشتر پروتئین رژیم غذائی از سبزیجات تامین می‌شود و پروتئین‌های مصرفی گیاهی هستند نه حیوانی. از مصرف یكجا و زیاد پروتئین نیز بپرهیزید. حتماً با متخصص تغذیه در مورد رژیم خود مشورت كنید. اكثر غذاهای كنسرو شده و تهیه شده در رستورانها مقادیر زیادی نمك دارند سعی كنید مصرف این غذاها را كم كنید و از طریق خواندن محتویات غذا كه روی بستة آن درج شده، مقدار سدیمی را كه مصرف می‌كنید، حتماً بدانید، در حین آشپزی از اضافه كردن نمك به غذای خود بپرهیزید و از طعم دهنده‌های كم نمك استفاده نمائید ،از سبزیهای تازه استفاده كنید سبزیهای كنسرو شده را بشوئید و از مصرف سس قرمز، سس خردل پرهیز نمائید. جالب است بدانید كه 3/2 از سدیم مصرفی، از طریق غذاهای رستورانها و كنسرو شده و تنها 15% سدیم مصرفی از طریق اضافه كردن نمك حین آشپزی و غذاخوردن تامین می‌شود. لذا پس از مشورت با متخصص تغذیه و دریافت برنامة صحیح اقدام به اندازه‌گیری سدیم غذای خود ( از روی بستة مواد غذایی) بر حسب میلی گرم كرده و حساب كنید روزانه چقدر سدیم مصرف می‌كنید. سپس یادداشت خود را با پزشك خود در میان گذارید و راهنمائیهای لازم را دریافت نمائید.
3. اجتناب از داروهای مضر برای كبد: شامل استامینوفن كه سبب تسریع آسیب كبدی در سیروز می‌شود. داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ( مثل ایبوپروفن، ناپروكسن) كه شانس خونریزی از واریس گوارشی را افزایش دهد. لذا حتماً پزشك را در جریان تمام داروهایی كه مصرف می‌كنید ( اعم از مولتی ویتامین‌ها و مكمل‌ها و داروهای گیاهی)قرار دهید.
4. بهبود شرایط بهداشتی و سلامتی خود:
* انجام واكسیناسیون علیه هپاتیت B، آنفولانزا و پنوموكوك
* اجتناب از سیگار كه سبب بهتر شدن شرایط جسمی شما شده و می‌تواند شرایط شما را برای دریافت پیوند كبد بهبود بخشد.
* در صورت استفاده از مولتی ویتامین و مكملها، بدون تجویز پزشك هرگز از مكمل‌های حاوی آهن استفاده نكنید.
* مسواك كردن و استفاده از نخ دندان روزانه جهت جلوگیری از عفونت‌های دهان و دندان و آبسه.درمان در مراحل پیشرفته و درمان‌های دارویی:

بستگی به نوع علایم و عوارض ایجاد شده توسط سیروز در شما، ممكن است نیاز به درمانها و داروهای متفاوتی داشته باشید.

درمان آسیت:

1.
كم كردن سدیم رژیم غذایی
2.
استفاده از داروهای مدر مانند اسپیرونولاكتون، فروزماید توجه كنید كه حتماً این داروها توسط پزشك تجویز شود.
3.
پاراسنتز: در مواردی كه آسیت به درمان با داروهای مدر و كم كردن نمك رژیم غذایی جواب ندهد اقدام به كشیدن مایع درون شكم از طریق سوزن می‌كنند كه این عمل پاراسنتز نامیده می‌شود.
4.
استفاده از آنتی بیوتیك‌هایی مانند سیپروفلوكساسین و سفوتاكسیم كه توسط پزشك و در صورت ابتلا به پریتونیت خودبخودی باكتریال تجویز می‌شود.
5.
اعمال جراحی در موارد آسیت مقاوم به درمان‌های فوق

درمان خونریزی از واریس گوارشی:

1.
اجتناب از مصرف آسپیرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی
2.
استفاده از داروهای مسدود كننده گیرنده‌های بتا مانند پروپرانولول و نادولول كه سبب كاهش فشار سیستم پورت و احتمال خونریزی از واریس گوارشی می‌شوند.
3.
داروهای تنگ كننده عروقی: كه در درمان خونریزی ناگهانی از واریس گوارشی استفاده می‌شود. سوماتوستاتین واكترئوتاید از داروهای این دسته می‌باشند.
4.
جهت درمان و جلوگیری از خونریزی واریس گوارشی در مری از اسكلروتراپی یا استفاده از باندهایی برای جلوگیری از خونریزی استفاده می‌شود. ( از طریق آندوسكوپ اسكلروتراپی و یا باند گذاری صورت می‌گیرد.)
5.
اعمال جراحی: جهت هدایت بیشتر جریان خون به ارگانهای دیگر
6.
تامپوناد با بالون: درمان موقتی برای جلوگیری از خونریزی شدید از واریس و برای ثابت شدن وضعیت و شرایط بیمار قبل از انجام درمان دائمی صورت می‌گیرد. همچنین وقتی با هیچ روش دیگری خونریزی متوقف نشود از این روش استفاده می‌كنند. بالون در معده جایگذاری و باد می‌شود و از طریق فشار آوردن روی وریدها به قطع خونریزی كمك می‌كند.

درمان آنسفالوپاتی:

تغییرات عملكرد مغز ( آنسفالوپاتی) هنگامی رخ می‌دهد كه كبد قادر به خارج كردن سموم بدن خصوصاً موادی كه توسط باكتریهای روده بزرگ تولید می‌شود نباشد و تجمع این سموم در خون سبب اختلال در كاركرد مغز خواهد شد. جهت درمان آنسفالوپاتی اقدامات زیر انجام می‌شود:

1. تجویز لاكتولوز: برای جلوگیری از تولید آمونیاك و دیگر سموم تولید شده در روده بزرگ
2. مصرف متعادل پروتئین: بدن به پروتئین نیاز دارد اما در بیماریها و آسیبهای كبدی پروتئین زیاد می‌تواند به سموم مضر تبدیل شود. لذا در این موارد حتماً با پزشك جهت دریافت برنامة غذایی صحبت كنید.
3. جهت جلوگیری از بدتر شدن علائم آنسفالوپاتی از مصرف داروهای خواب آور و آرام بخش و ضداضطراب بپرهیزید.

مراجعه مرتب به پزشك و انجام آزمایشات جهت ارزیابی وضعیت شما الزامی بوده همچنین باید از نظر ابتلا به واریس گوارشی و سرطان كبد (هپاتوسلولار كارسینوما) نیز بررسی شوید.

بیمارانی كه در اولین آندوسكوپی انجام شده، واریس گوارشی نداشته‌اند در عرض 2 – 1 سال بعد، باید مجدداً آندوسكوپی شوند و در صورتیكه واریس بزرگ گوارشی داشته باشند آندوسكوپی‌های بیشتر و درمان با مسدود كننده‌های گیرنده‌های B را لازم دارند.

در صورت خونریزی از واریس گوارشی، احتیاج به بررسی‌های بیشتر و درمان با داروهای مسدودكننده گیرنده‌های B و یا طبق نظر پزشك استفاده از باند برای جلوگیری از خونریزی می‌باشد.

جهت غربالگری از نظر سرطان كبد هر 6 ماه تا 1 سال نیز از بیماران مبتلا به سیروز یك سونوگرافی شكم بعمل آمده و نیز سطح آلفافیتوپروتئین در خونشان اندازه‌گیری می‌شود. یك روش دیگر بررسی كبد با سی‌تی اسكن می‌باشد.

پیوند كبد:

با توجه به ماهیت تهدید كننده حیات بیماری سیروز، تنها درمان قطعی برای این بیماری پیوند كبد است كه پیوند كبد در بیماران با آسیب جدی و تهدید كنندة حیات در كبد همراه با عوارض جدی سیروز مانند افزایش فشار در سیستم وریدی پورت صورت می‌گیرد. پیوند كبد عملی گران قیمت بوده، باید مدتی طولانی منتظر اهدا شدن كبد باشید و در نهایت ممكن است عمل پیوند موفقیت آمیز نباشد.

شرایط مناسب برای دریافت پیوند كبد عبارتند از

1. عدم استفاده از الكل و داروهای غیرمجاز در 6 ماه اخیر
2. برخورداری از حمایت خوب خانواده و دوستان
3. تحمل درمان بعد از عمل پیوند برای جلوگیری از پس زدن كبد پیوند شده

در صورت ابتلا به بیماری‌های جدی مانند بیماری‌های قلبی و ریوی و عدم تحمل بیهوشی و جراحی ،دریافت پیوند كبد ممكن است مناسب نباشد.

مراقبت تسكینی:

مراقبت تسكینی با مراقبت درمانی متفاوت است. در مراقبت تسكینی هدف ارتقاء سطح زندگی شما و بهبود طرز فكر و ارتقاء روحیة شما می‌باشد. مراقبت تسكینی و درمانی ممكن است با هم تلفیق شوند. مراقبت تسكینی به شما در پذیرش بیماری مزمن، كنترل علائم و عوارض بیماری، برنامه‌ریزی جهت برخورداری از درمان مناسب و برخورداری از حمایت و همدردی مناسب خانواده با شما، كمك می‌كند لذا در این زمینه حتماً با پزشك خود صحبت كنید

------------------------------------------------c
از عوارض هپاتیت واریس مری است كه یكی ازدرمان های آن آندوسكپی است.
البته خوشبختانه اكثركسانی كه در ایران به هپاتیت B آلوده هستند، هپاتیت غیر فعال دارند (كسانی كه فقط ویروس در بدنشان وجود دارد) و فقط باید هر 6 ماه یك بار آزمایش بدهند. ولی متاسفانه هپاتیت‌C و‌B بیشتر در سنین بین 20 تا 40 سالگی دیده می‌شود و 80 تا 90 درصد مبتلایان به هپاتیت‌B و‌C را مردان تشكیل می‌دهند.>
امروزه حدود نیم میلیارد نفر در دنیا با یكی از انواع ویروس‌های هپاتیت دست و پنجه نرم می‌كنند. از این بین هپاتیت‌B با بیش از 300 میلیون نفر آلوده و پس از آن هپاتیت‌C با بیش از 170 میلیون نفر قربانی در صدر قرار دارند. هپاتیت پس از سل و مالاریا شایع‌ترین بیماری عفونی دنیاست. این در حالی است كه بیماران آلوده به انواع ویروس‌های هپاتیت می توانند به راحتی با عدم رعایت نكات بهداشتی ویروس بدن خود را به دیگران انتقال دهند. به همین دلیل، سالانه بیش از 50 میلیون نفر نیز به تعداد افراد آلوده به ویروس هپاتیت اضافه می‌شود.

هپاتیت در مناطق مختلف
مناطق جغرافیایی دنیا از نظر درصد انسان‌های آلوده به هپاتیت به 3 دسته تقسیم می‌شوند:
)1 مناطقی با آلودگی كم، كه میزان ناقلین هپاتیت آن كمتر از دو درصد و شامل آمریكا و اروپاست.
)2 مناطق با آلودگی متوسط، بین 2 تا 7 درصد است.
)3 مناطقی با آلودگی بالا كه میزان ناقلین بیش از 7 درصد و شامل كشورهایی همچون چین و تایوان است. ایران تا 10 سال پیش در منطقه با شیوع متوسط قرار داشت (حداقل 3 درصد ابتلا به هپاتیت در كشور.) اما باز جای شكرش باقی است كه در حال حاضر با پیشگیری و اجرای واكسیناسیون كشوری، در برخی از نواحی، میزان ابتلا به زیر 2 درصد رسیده است؛ به عنوان مثال در تهران میزان شیوع كمتر از دو درصد است.

هپاتیت یعنی‌التهاب كبد
هپاتیت یعنی التهاب كبد كه در میان عوام به یرقان مشهور است. مهم‌ترین عوامل ایجادكننده هپاتیت، ویروس‌ها هستند كه شایع‌ترین آنها ویروس‌های هپاتیت A، B و C هستند. البته ویروس‌های دیگری هم باعث ایجاد هپاتیت می‌شوند كه بر اساس حروف الفبای انگلیسی نام گذاری شده اند: هپاتیت D، E و....
در هپاتیت ویروسی، ویروس وارد سلول‌های كبدی شده و تكثیر می‌یابد. سیستم ایمنی بدن هم بیكار ننشسته و به ویروس‌ها هجوم می‌برد.
در این حمله سیستم ایمنی بدن، تر و خشك با هم می‌سوزند و همراه ویروس‌ها خود سلول‌های كبدی هم آسیب می‌بینند. این روند باعث ایجاد التهاب می‌شود. به همین خاطر این بیماری را التهاب كبد یا هپاتیت می گویند.

انواع هپاتیت
هپاتیت از لحاظ بالینی به دو دسته تقسیم می‌شود حاد و مزمن. ولی آنچه كه برای اولین بار پس از ورود ویروس به بدن اتفاق می‌افتد، هپاتیت حاد است. هپاتیت حاد ویروسی پس از یك دوره نهفتگی كه بر حسب نوع عامل آن A(، B، C،D و...) متغیر است ، رخ می‌دهد. هپاتیت حاد معمولا قبل از بروز بیماری اصلی با یك سری علایم پیش درآمد همراه است. علایم پیش درآمد هپاتیت حاد ویروسی بسیار متغیرند و بیشتر شامل علایم عمومی مثل بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، خستگی، ضعف، سردرد، سرفه و ... است. در بسیاری از موارد فرد دچار تب می‌شود. وجود تب بین 38 تا 39 درجه در هپاتیت A و E شایع‌تر از هپاتیت‌B یا C است. نشانه اصلی خود بیماری هپاتیت، زردی است. در این حالت پوست و مخاط بیمار به دلیل بالا رفتن بیلی‌روبین در خون زرد می‌شوند. معمولا اولین جایی كه زرد می‌شود، سفیدی چشم است. البته برخی از بیماران با وجود ابتلا به هپاتیت دچار زردی نمی‌شوند. در عین حال ممكن است، سایر علایم هپاتیت مثل بزرگ شدن كبد و طحال نیز بیمار را گرفتار كند.‌در مورد هپاتیت A باید به طور خاص گفت كه در كشورهای در حال توسعه اكثر افراد در دوران كودكی با این بیماری در تماس بوده و به آن مبتلا می‌شوند. در این نوع هپاتیت هرچه سن ابتلا پایین‌تر باشد علایم بیماری خفیف‌تر است، به حدی كه برخی اوقات به صورت یك سرماخوردگی ساده بروز كرده و كسی متوجه ابتلای كودك به هپاتیت A نمی‌شود. هپاتیت A معمولا خیلی بیماری خطرناكی نیست.

سرانجام بیماری
هر كسی كه دچار هپاتیت ویروسی خصوصا انواع B و C می شود ممكن است بعد از طی شدن دوره حاد بیماری بهبود نیافته و گرفتار یك یا تعدادی از عوارض آن شود. 90 درصد افراد مبتلا به هپاتیت B، سلامت خود را به دست می‌آورند و نسبت به آن ایمنی پیدا می‌كنند ولی 10 درصد مبتلایان تبدیل به ناقل می‌شوند. درصدی از ناقلین هم گرفتار نوعی بیماری به نام <هپاتیت B مزمن> وعده‌ای هم دچار <سرطان كبد> می‌شوند. هپاتیت مزمن یعنی یرقانی كه باعث آسیب‌ كبدی شده و بیش از 6 ماه طول بكشد. البته مفهوم این طول كشیدن الزاما همراه بودن با زردی بدن نیست. این هپاتیت مزمن معمولا منجر به ضایعات كبدی جبران‌ناپذیر می‌‌شود. متاسفانه، درصد قابل‌توجهی از هپاتیت B و C در بدن مزمن شده و ایجاد آسیب می‌كنند. هپاتیت A باعث ایجاد هپاتیت مزمن نمی‌شود.
-------------------------------------------------
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/12/4 (01:22)
واریس های مری، واریکوز، یا وریدهای متورم در دیواره مری(لوله مری یا لوله بلع که به معده منتهی می شود) هستند. فشار در وریدها از حالت طبیعی بالاتر است.


· آنها بسیار شکننده هستند و به آسانی مستعد خونریزی هستند.
· واریس های مری با بیماریهای کبد مرتبط هستند.

· علایم شامل استفراغ خونی(خون قرمز روشن یا خون

شبیه رسوبات قهوه)، ظاهر رنگ پریده، احساس ضعف و مدفوع سیاه (faeces) هستند که معمولاً به معنای خونریزی از معده یا مری است.


شما چطور به واریس مری مبتلا می شوید؟


واریس های مری با بیماریهای خاص کبد مرتبط هستند.


· آنها از فشار بالاتر از نرمال در سیستم وریدهایی که از ناحیه کبد بالا می آیند و آنهائیکه شناخته شده اند که توسط بیماریهای کبدی تحت تاثیر قرار می گیرند ناشی می شوند
.

· آنها بخصوص در بیماریهایی که کبد را زخم می کنند از قبیل سیروز دیده می شوند.


واریس های مری چقدر شدید هستند؟


واریس های مری می توانند شدید باشند زیرا گاهی اوقات خونریزی می کنند، این خونریزی ممکن است حجیم باشد و از دست دادن زیاد خون می تواند مشکلات مهم ایجاد کند و تهدید کننده حیات باشد.


واریس مری چه مدت طول می کشد؟


واریس های مری ممکن است در طی چندین ماه یا چندین سال بروز کنند. به محض اینکه بروز می کنند به خودی خود برطرف نمی شود.


واریس های مری چگونه درمان می شوند؟


خونریزی از واریس ها به درمان فوری در بیمارستان نیاز دارد. توجه به بیماری که سبب زخم شدن کبد می شود از قبیل سیروز مهم است. تعدادی از داروها نیز ممکن است جهت کاهش فشار خون در واریس ها بکار روند شامل بتا بلاکرها

2.    86/12/4 (12:39)
سلام
شما میتونید با طب مكمل فرا درمانی بدون هیچ هزینه ای درمان شوید . اگه تمایل داشتید برای من پیغام بگذارید

3.    86/12/4 (19:21)
واریس های مری، واریکوز، یا وریدهای متورم در دیواره مری(لوله مری یا لوله بلع که به معده منتهی می شود) هستند. فشار در وریدها از حالت طبیعی بالاتر است.


· آنها بسیار شکننده هستند و به آسانی مستعد خونریزی هستند.

· واریس های مری با بیماریهای کبد مرتبط هستند.
· علایم شامل استفراغ خونی(خون قرمز روشن یا خون

شبیه رسوبات قهوه)، ظاهر رنگ پریده، احساس ضعف و مدفوع سیاه (faeces) هستند که معمولاً به معنای خونریزی از معده یا مری است.


شما چطور به واریس مری مبتلا می شوید؟


واریس های مری با بیماریهای خاص کبد مرتبط هستند.


· آنها از فشار بالاتر از نرمال در سیستم وریدهایی که از ناحیه کبد بالا می آیند و آنهائیکه شناخته شده اند که توسط بیماریهای کبدی تحت تاثیر قرار می گیرند ناشی می شوند

.
· آنها بخصوص در بیماریهایی که کبد را زخم می کنند از قبیل سیروز دیده می شوند.


واریس های مری چقدر شدید هستند؟


واریس های مری می توانند شدید باشند زیرا گاهی اوقات خونریزی می کنند، این خونریزی ممکن است حجیم باشد و از دست دادن زیاد خون می تواند مشکلات مهم ایجاد کند و تهدید کننده حیات باشد.


واریس مری چه مدت طول می کشد؟


واریس های مری ممکن است در طی چندین ماه یا چندین سال بروز کنند. به محض اینکه بروز می کنند به خودی خود برطرف نمی شود.


واریس های مری چگونه درمان می شوند؟


خونریزی از واریس ها به درمان فوری در بیمارستان نیاز دارد. توجه به بیماری که سبب زخم شدن کبد می شود از قبیل سیروز مهم است. تعدادی از داروها نیز ممکن است جهت کاهش فشار خون در واریس ها بکار روند شامل بتا بلاکرها.

4.    86/12/8 (21:34)
salam nemidonam

5.    86/12/14 (19:06)
خونریزی از واریس ها به درمان فوری در بیمارستان نیاز دارد. توجه به بیماری که سبب زخم شدن کبد می شود از قبیل سیروز مهم است. تعدادی از داروها نیز ممکن است جهت کاهش فشار خون در واریس ها بکار روند شامل بتا بلاکرها