مشخصات سوال

محمد ارسیان , mamaligroups
3 شهریور 90 - 15:27
اطلاعات کاملی در باره قرص ریتالین
اطلاعات بیشتر : دوستان اطلاعات مفیدی در باره قرص ریتالین و اینکه این دارو چه ضرر و زیان هایی برای بدن دارد و مقدار دوز آن و .... و خواصیت این دارو.


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
ارکید پینک , orkid1
90/6/4 (13:44)
قرص های ریتالین در وهله اول برای درمان یکی از انواع اختلال بیماریهای روانی دوران کودکی به نام "بیش فعالی همراه با نقص توجه" استفاده می شود, در مواقعی نیز توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به " حمله خواب" تجویز می شود ولی در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در کشور ما رو به افزایش گذاشته است که عدم آگاهی از آثار و ویژگی های این قرص می تواند نگران کننده باشد. هم اکنون گزارش های متعددی وجود دارد که برخی از افراد برای بیدار ماندن در شبهای امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند. شواهد متعدد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند

از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص های بی خطرند و آن " بد نامی " مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. شایع ترین عوارض مصرف خود سرانه قرص های ریتالین عبارتند از:

- عصبی شدن و بی خوابی

- حالت تهوع و استفراغ

- احساس سرگیجه و سردرد

-تغییرات ضربان قلب و فشار خون(که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود)

- خارش و جوش های پوست

- دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده

- مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی)

- بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالین

- بروز افسردگی پس از قطع مصرف


عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین:

- از دست دادن اشتها و سوء تغذیه

- لرزش و پرش عضلات

- تب,تشنج و سردرد

- نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند

- تکرار حرکات و اعمال بی هدف

- بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان

  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    90/6/4 (21:45)
سلام خدمت بذار تا تجربه خودمو به دور از هر چی تبلیغه بگم راستش من یك چند سالی بود افسرده بودم و یك پسره دوستم بود كه پزشكی میخوند یك بار بحثمون سر یك دارو شد اون گفت بپا فقط معتاد ریتالین نشی منم گفتم ریتالین؟!! بعدش رفتم سراغش به هر بدبختی بود گیرش اوردم بسته ای 1300 میترسیدم چون قبلش همش دربارش تبلیغ بد دیده بودم چمیدونم میگن مثل شیشست اعتیاد داره مخدر هزار جور كوفت زهر مار پشت این دارو كه نوشته شده منو ترسوند من دفعه اول یك دونه انداختم از مارك نواریس از اون 10 میلی هاش دیدم بعد حدود نمی ساعت كمی پر حرف شدم زیاد حرف میزدم بعدش روز بعد دوتا اندختم حدود سه روز گذشت دیدم وقتی میرفتم تو خیابون چنان اعتماد به نفسی پیدا كردم كه تو عمرم تجربه نكردم ولی از اون طرف بهت بگم بی خوابی برات میاره اگه میخوای شبیه این دارو رو گیر بیاری شبیه ترینش سرژیلینه این دارو رو میتونی از هر داروخونه ای گیر بیاری بدون نسخه هم میدنش مثل ریتالینه ولی برا اینكه اثرشو ببینی باید دوتا بندازی بالا و اینكه یكمی تاكید میكنم یكمی نوشابه سیاه بخور نه زرد چون كولایی كه تو نوشابه سیاه هست سرژیلینو تو مغزت به امفتامین تبدیل میكنه امفتامین هم همون ماده اصلی ریتالینه !!
در ضمن من الان یك ماهی است كه ریتالین نمیهورم هیچ عارضه ای هم برام نداشته ولی به خاطر این قطش كردم كه بی خوابی میاره اگه میخوای تمركزت بره بالا همین سرژیلینو با یكم نوشابه كولا بخور زیاد نخوری كه عوارضی كه برات پیش میاد پای خودته! در ضمن بسته ای 700 تومنه و مثل ریتالین سهمیه بندی نشده حالا خود دانی!!!

2.    90/6/8 (23:51)
خطر خطر خطر

3.    90/6/10 (17:25)
سلام دوست عزیز من رضا هستم امید وارم مفید باشه برای شما
تاریخچه ریتالین
«متیل فنیدیت» (MPH) با نام تجاری «ریتالین» توسط كمپانی داروسازی «نوارتین» در سال 1954 به بازار دارویی دنیا عرضه شد. در ابتدا قرار بود این دارو برای درمان افسردگی، خواب آلودگی در طول روز و سند رم خستگی مزمن استفاده شود اما بتدریج با پیشرفت علم و تجربه های گوناگون مشخص شد می توان از این دارو در درمان كودكانی كه دچار اختلال بیش فعالی و كم توجهی هستند (ADHD) نیز استفاده كرد.
در ابتدا تمام ماجرا از كالجهای آمریكایی و استرالیایی شروع شد. قرص «ریتالین» خواصی شبیه آمفتامین (همان قرصی كه به اكستازی مشهور است) دارد و دانشجویان به دلیل تأثیر آن در درمان خواب آلودگی در طول روز، برای درس خواندن و یا مهمانی های شبانه شان چند عدد از این قرصها را مصرف می كردند.
سوء مصرف قرص های ریتالین ( متیل فندیت)
قرص های ریتالین در وهله اول برای درمان یکی از انواع اختلال بیماریهای روانی دوران کودکی به نام "بیش فعالی همراه با نقص توجه" استفاده می شود, در مواقعی نیز توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به " حمله خواب" تجویز می شود. همچنین ریتالین به عنوان دارویی با اثر سریع در درمان افسردگی كاربرد دارد. ولی در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در کشور ها رو به افزایش گذاشته است که عدم آگاهی از آثار و ویژگی های این قرص می تواند نگران کننده باشد. هم اکنون گزارش های متعددی وجود دارد که برخی از افراد برای بیدار ماندن در شبهای امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند. شواهد متعدد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند
آثار مصرف ریتالین:
از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص ها بی خطرند و آن " بد نامی " مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. پزشکان و روانپزشکان با صراحت اعلام می‌كنند ترك كردن داروهای محرك آمفتامینی نظیر ریتالین و اكستازی، بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از كراك، هرویین و سایر مواد مخدر است. استفاده محدود و كنترل شده ریتالین باعث عادت كردن بدن مصرف كننده به دوزهای پایین و در نتیجه ایجاد علاقه فرد به استفاده از دوزهای بالاتر و حتی مصرف داروهای سنگین‌تر و خطرناك‌تر می‌شود.
شایع ترین عوارض مصرف خود سرانه قرص های ریتالین عبارتند از:
• عصبی شدن و بی خوابی
• حالت تهوع و استفراغ
• احساس سرگیجه و سردرد
• تغییرات ضربان قلب و فشار خون (که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود(
• خارش و جوش های پوست
• دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده
• مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی(
• بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالین
• بروز افسردگی پس از قطع مصرف
عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین:
• از دست دادن اشتها و سوء تغذیه
• لرزش و پرش عضلات
• تب,تشنج و سردرد
• نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند
• تکرار حرکات و اعمال بی هدف
• بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان
• احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست
• مرگ (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است)