مشخصات سوال

سعید دولی بولی , sshr
13 مرداد 90 - 22:30
چه چیزهایی صفرا بر هستند ؟
اطلاعات بیشتر : بدنم صفرا داره
با چی ها صفراشو از بین ببرم ؟
مثل شربت عناب آبغوره هندوانه ... دیگه چی ها هست ؟
عرقیجات ؟- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
ارکید پینک , orkid1
90/5/15 (12:06)

می دانیدكه یكی از وظایف مهم كبد و تهیه و ساخت صفرا است صفرا دارای خواص بسیار زیاد است . خون وقتی وارد كبد شد در آنجا تغییر می یابد و مقداری از آن در كبد باعث ساخته شدن صفرا می شود . یعنی اگر كبد دارای گردش خون منظم و سالمی نباشد نمیتواند صحیح ودرست صفرا بسازد و آنرا وارد روده كند .

كبد در شبانه روز در حدود دو كیلوگرم صفرا می سازد . این صفرا وارد كیسه می شود و از آنجا بوسیله مجرای مخصوص به روده می ریزد . اگر كبد در ساخت صفرا دچار كندی شود هضم غذاهای چرب دچار اختلال شده واحیانا دچار یرقان می شود . اگر كبد به مقدار كافی صفرا بسازد و وارد كیسه صفرا كند ، ولی صفرا در این كیسه حبس شود و نتواند وارده روده شود باز هم حالت یرقان و اختلالات هاضمه ظاهر می گردد . یعنی هم باید كبد به خوبی و به اندازه كافی صفرا ترشح كند و هم كیسه صفرا باید صفراهای ساخته شد را به آسانی در روده ریخته و چنانچه صفرا در كیسه صفرا انباشته شده و راه خارج نداشته باشد صفرای حبس شده به درون مجاری صفراوی پس زده و مانع ترشح صفرا می شود كیسه از كار ساخت صفرا باز می نماید.

وقتی این مطلب را به خوبی دانستید باید بدانید كه بعضی غذاها و داروها و میوه ها دارای این خاصیت هستند كه باعث ترشح مقدار زیاد صفرا به وسیله سلولهای كبدی می شود به چنین مواد و غذاها را صفرا زا یا كارتپك نام داده اند ، یعنی خوردن آنها باعث می شود كه سلولهای كبدی را تقویت و اگر در كار آنها تنبلی حاصل شده باشد برطرف گردد و تهیه و ساخت صفرا مجددا به حالت اول بازگردد . بعضی از غذاها و داروها خاصیت دیگری دارند یعنی كارشان این است كه كیسه صفرا را منقبض كرده و باعث می شوند كه تمام صفراهایی كه در كبد جمع آوری شد است در اثر حركات انقباض شدید به داخل روده بریزد . به این غذاها و داروها به اصطلاح مواد صفرابر نام نهاده اندكه دارای انواع و اقسام مختلف هستند و روغن زیتون و آب زرشك ، سولفات دو منیزی ، تره فرنگی و امثال آن در زمره آنهاست .

بدین وسیله ملاحظه می كند كه انسان به مواد صفرازا و هم به مواد صفرا بر نیاز دارد زیرا این مواد وقتی با هم تجویز شوند باعث می شود كه هم كبد صفرای زیادی ترشح كند و هم كیسه صفرا این صفرا ها را در روده بریزد .به هر حال اگر كبد شما خسته است . اگر عادت داریدكه غذای چرب بخورید ، اگر عادت دارید كه ورزش وپیاده روی نكنید ، میوه و سبزی خام زیاد بخورید . صلاح است مواظب خود باشید زیرا خوردن غذاهای پرادویه و چرب ، شب زنده داری ، عصبانیت ، انجام كارهای سنگین و بدون تفریح باعث خستگی شدیدكبد می شود و وقتی كبد خسته شد اشتها مختل می شود. و انسان وقتی غذاهای چرب می خورد سنگین می شو و بعد از غذا تنبل می گردد . وضعش طوری می شود كه نمی تواند با میل و رغبت كاركند و گرفتن رژیم های غذایی می تواند وضع مزاجی انسان را مرتب كند .

در مواردیكه مجاری كیسه صفرا مریض شده بایدكاری كرد كه دوباره به كار افتد . اختلال مجرا و كیسه صفرا در اثر غذاهای گوشتی و چربی و ناسازگاری شیمیایی تركیبات اغذیه پیدا می شود و باید توجه كرد كه اختلالات عصبی نیز در بیماری مجرای كیسه صفرا تاثیر فراوان دارد مانند : غم و غصه ، نومیدی دركار ، افكارمنفی ، اندیشه های حزین زیان بخش ، خود پرستی ، و افكار ترسناك تاثیر زیادی در اختلال كار كیسه صفرا دارد واحتقان خون در كیسه صفرا اغتشاش و اختلالی در دستگاه بدن بوجود می آورد كه اگر مدت زمان طولانی بشود نوعی سرطان ایجاد میكند كه صفرا دگرگون می شود و خون بدن را مسموم می كند.

درمان از نظر پروفسور كاپو ایتالیائی : معالجه كیسه صفرا با رژیم انگور اگر بافر است . در موارد اختلال كیسه صفرا باید دقت و توجه كرد كه انگور زیاد رسیده و شیرین نباشد . برعكس انگور ترشی باشد . اگر انگور ترش در دسترس شما نبود می توانید آب انگور شیرین را بگیرید و بعد آب خالص به آن اضافه تا شیرینی آن كم شود و یك روز در میان بجای آب انگور آب لیمو ترش را با سوپ پیاز پخته مصرف كنید . در روزیكه بجای آب انگور آب لیمو می خورید باید هر ساعت آب دو لیمو تازه را گرفته بنوشید و ناهار و شام سوپ پیاز پخته بخورید .

برای تسهیل در رفع سمومی كه در كیسه صفرا جمع می شود می توان با ورزشهای تنفسی از داخل و یا كمپرس های آب گرم از خارج كمك گرفت . كمپرس های آبگرم باید روی كبد گذاشت . وقتی كیسه صفرا درد شدید دارد هم نیم ساعت به نیم ساعت دو یا سه بار آنرا تكرار كرد و باید هر روز چهار تا شش كیلوگرم انگور مصرف كرد و انگور را باید خوب جوید و با بزاق دهان مخلوط كرد و فرو داد . كبد خود را فعال نگاهدارید . خوردن یك یا دو قاشق روغن زیتون هر صبح ناشتا كار یك صفرا بر قوی را انجام داده و كبد احساس آرامش می كند . غوره در طبیعت سرد و خشك وعصاره آن سردتر از غوره است برطرف كننده حرارت بدن و صفراست
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    90/5/17 (12:12)
سلام
توضیح بالا خوب بود اما ممکنه حوصلتونو سر ببره
من خلاصه میگم
صفرابر؟
یعنی چی
چرا می خاین صفرا بره
اگه صفرا نباشه سوء تغذیه شدید ایجاد می شه
همونطور که در بالا توضیح ئائن صفرا هم جزیی از بدن هست
مثل خون
با این حال تنها مشکل صفرا
سنگ های صفراوی هستند
اگه در مورد سنگ ها سوال دارین بگین جواب بدم
در هر حال برخی داروها صفرا رو دفع می کنن
مثل اورسوبیل اما توجه بشه که هدف چیه
لذا واسه شما اصلا توصیه نمیشه