مشخصات سوال

بهاره حیدری , bahareh_20r
23 بهمن 86 - 15:56
کمبود ویتامینهای B باعث چه نوع بیماریهایی میشود


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
بابک     , babak1363
86/11/23 (17:06)
كمبود ویتامین b افسردگی را به همراه دارد
به گفته محققان كمبود ویتامین b در بدن باعث افسردگی مزمن می شود.

به نقل از پایگاه خبری آبزرور فرانسه، نیاسین یكی از انواع ویتامین bاست كه در سلامت سیستم عصبی بدن نقش مهمی دارد و در موارد كمبود در سیستم مركزی اعصاب اختلالات به وجود می آید.
بنابراین گزارش، گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، بادام زمینی، لوبیا، نخود، غلات، سبوس، مغزها و پسته و گردو از منابع غنی نیاسین هستند.
یادآور می شود، مصرف پروتئین های حیوانی در بدن تبدیل به نیاسین شده كه در سلامت سیستم عصبی و قدرت یادگیری موثر هستند.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/11/23 (19:59)
راشیتیسم، بری بری، D-:

2.    86/11/23 (20:05)
کمبود ویتامین B در بدن ضایعات پوستی و مخاطی مانند تورم لب‌ها،‌ترک گوشه لب و بینی را به همراه دارد. محمد رضا مقیمی کارشناس غذایی درگفت و گو با خبرنگار سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، در خصوص این ویتامین‌ها می‌گوید: ویتامین‌ها در رشد و سلامت بدن نقش اساسی دارند و کمبود هر یک از آن‌ها بیماری‌ها و عوارض گوناگونی را به وجود می‌آورد، واژه ویتامین به معنی حیاتی است و نخستین بار پزشکی به نام فونک این واژه را به کارگرفت. ویتامین‌های محلول در آب شامل ویتامین c و ویتامین گروه B17,B15,B12, B6, B3, B2, B1 همه این ویتامین‌ها در جگر وجود دارد. دسته دوم ویتامین محلول درچربی شامل ویتامین K،E، D، A است. وی افزود:‌ به عنوان مثال ویتامین B2 در جگر ،‌زرده تخم مرغ ، جوانه گندم، سیب زمینی، لیموترش به مقدار زیاد یافت می شود. این ویتامین در رشد ونمو تاثیر فراوانی دارد وکمبود آن در کودکان سبب توقف رشد می شود. ازدیگر عوارض ویتامین B2 دربدن، ضایعات پوستی و مخاطی مانندتورم لب‌ها،‌ترک گوشه لب و بینی و نیز تورم زبان است. وی درخصوص ویتامین C افزود: مقدار ویتامین C در میوه‌های ترش و کال بیشتر است و به تدریج با رسیده شدن و شیرین شدن آن از میزان ویتامین موجود در آن کاسته می‌شود. فلفل سبز،‌ انواع کلم،‌شلغم، تمشک، توت فرنگی، جگر،‌ترب،‌گوجه فرنگی، طالبی، لیموترش، نارنگی، سیب زمینی به مقدار زیاد ویتامین C دارند
ویتامین B1
تیامین یا ویتامین B1 از ویتامین‌های محلول در آب است که در سلامت اعصاب نقش مهمی دارد و کمبود آن باعث ایجاد عوارض عصبی می ‌شود.

براساس تحقیقات، تزریق مقادیر بالای این ویتامین عوارضی از قبیل سردرد، تشنج ، ضعف عضلات، بی ‌نظمی در ریتم قلب (آریتمی قلبی) و واکنش‌های آلرژیک را ایجاد می ‌نماید. در حالی که استفاده از منابع غذایی سرشار از ویتامین B1 نه تنها در انسان عارضه‌ ای ایجاد نمی ‌کند، بلکه در حفظ سلامت و فعالیت سیستم عصبی نقش مهمی به عهده دارد.
ویتامین B3
نیاسین یا ویتامین B3 از دیگر ویتامین‌های گروه B می‌ باشد که در منابعی مانند گوشت کم‌ چرب، مرغ، ماهی، بادام‌ زمینی و مخمر یافت می ‌شود.

این ویتامین در سوخت و ساز مواد انرژی ‌زا نقش مهمی دارد. همچنین در تنفس داخل سلولی دخالت دارد.

مضرات استفاده‌ی مکرر از منابع دارویی نیاسین عبارتند از:

- عوارض آلرژیک، از قبیل گر گرفتگی

- تشدید جراحات بیماران مبتلا به زخم ‌معده

- تشدید عوارض آسم

- به جا گذاشتن اثرات سمی در کبد

- ایجاد اختلالات کبدی

ویتامین B6
یکی دیگر از ویتامین‌های گروه B، پیریدوکسین یا ویتامین B6 است که در سلامت اعصاب و نیز خون سازی موثر است.

این ویتامین در موادی مانند گوشت، غلات سبوس‌دار، سبزی‌ها و مغزها وجود دارد که با مصرف این مواد نیاز انسان به این ویتامین تامین می ‌گردد، ولیاستفاده‌ی زیاد و بی‌ رویه از منابع دارویی ویتامین B6 می ‌تواند به ایجاد عوارض عصبی همراه با اختلالات در راه رفتن، ضعف و بی ‌خوابی منجر شود.3.    86/11/24 (07:53)
بیماری روحی ، بیماری‌ای نیست که به‌طور ناگهانی بروز کند، بلکه در اثر یک رشته علل پیش می‌آید.

خوشبختانه بعضی از دلایل بروز بیماری‌های روانی صرفاً به تغذیه مربوط می‌شوند ، بنابراین می‌توان با تغییر شیوه‌ی رژیم غذایی آن را برطرف ساخت. از مدت‌ها پیش ثابت شده است که کمبود ویتامین‌های گروه B می‌تواند یک نوع جنون ایجاد کند.

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که تحت رژیم‌های غذایی فاقد ویتامین‌های گروهB قرار گرفته‌اند، به اختلال روانی، اضطراب شدید و افسردگی مبتلا شده‌اند.

این آزمایش‌ها به صراحت ثابت می‌کند که کمبود ویتامین‌های B می‌تواند یکی از علل اصلی بعضی از اختلالات روانی باشد. گروهی از دانشمندان در سوئد، مغز اشخاصی را که در حالت جنون از دنیا رفته بودند، با مغز اشخاصی که با مرگ‌های ناگهانی و به‌طور عادی مرده بودند تشریح و مقایسه کردند و دریافتند که چهار ماده در مغز اشخاص عادی وجود دارد که در مغز کسانی که در اثر جنون جان خود را از دست داده بودند، وجود ندارد. این چهار ماده عبارت است از: 1- آدنین، 2- تیامین، 3- سیتوزین، 4- گوآمین .

این چهار ماده در گوشت‌ها مانند گوشت گوساله یا گوسفند ،جگر، مغز و قلوه وجود دارد.

کمبود ویتامین های گروه B باعث ایجاد اختلالات عصبی مانند اضطراب شدید ، افسردگی ، عصبانیت و فشار عصبی می شود.
اضطراب شدید و ناراحتی عصبی دائمی اغلب ناشی از کمبود ویتامین‌های گروه B بخصوص تیامین (ویتامین B1) است و اگر رژیم غذایی شما سرشار از مواد نشاسته‌ای (کربوهیدرات‌ها) باشد، عواقب کمبود ویتامین شدیدتر خواهد بود.

چنانچه غذای شما حاوی کلسیم کافی نباشد، میزان کلسیم در بدن شما پایین خواهد آمد و در نتیجه اعصاب شما تحریک خواهد شد. شیر و فرآورده‌های آن، بهترین منبع کلسیم محسوب می‌شوند. توصیه می‌شود مصرف آنها را جدی بگیرید.

خوب است بدانید که کلسیم زمانی به طور موثر جذب بدن می‌شود که ویتامینD به میزان کافی در روده‌ها باشد. اگر شما زندگی بدون تحرک و آرامی دارید ،می‌توانید مقدار زیادی کلسیم مصرف کنید. در این مورد توصیه می‌شود غذای خود را با یک قرص ویتامین‌ِِِD تقویت نمایید.

در حال حاضر بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که از مصرف غذاهای حاوی کلسیم و نیز انواع ویتامین‌ها غافل نشوید.

همان‌طور که ذکر شد کمبود ویتامین B می‌تواند منجر به فشار عصبی شود. کمبود شدید تیامین (ویتامین B1)، نیاسین (ویتامین B3) و پیریدوکسین (ویتامین B6) می‌تواند اختلالات عصبی وخیمی را به‌وجود آورد.
------------------------------
اگر متوجه ماده سفید دلمه مانندی بر روی دهان یا زبان
شدید، احتمالاً دچار عفونتی قارچی به نام کاندیدیاز دهان
شده‌اید، مخصوصاً اگر این پوشش تا مدتی باقی بماند و
احساس مزه تخمیر در دهان بکنید. چند نوع قارچ کاندیدا
ممکن است زخم قرمز رنگ ایجاد کنند.
علل شایع دیگری هم برای زخم دهان وجود دارد. کسانی که
دندان مصنوعی می‌گذارند، اغلب دچار زخم در دهان می‌شوند.
درست قرار نگرفتن دندان‌ها و تمیز نکردن آنها باعث
زخم‌هائی می‌شوند که معمولاً بدون درد هستند ولی به‌مدت
طولانی باقی می‌مانند.
کمبود ویتامین‌های B (مخصوصاً ویتامین B۲) هم ایجاد
زخم‌های کوچک در گوشه‌های لب می‌کند.
آسپیرین هم مشکل‌ساز است. این مسکن بسیار خوب اگر بر روی
دندان گذاشته شود می‌‌تواند به بافت دهان آسیب رسانده و
آن را زخم کند. آسپیرین یک اسید است و بافت را
می‌سوزاند.
مصرف طولانی توتون و سیگار رنگ لثه‌ها و دیوارهٔ گونه‌ها
را سفید می‌کند که این تغییر رنگ می‌تواند مقدمهٔ سرطان
باشد..
همچنین، زخم دهان ممکن است ناشی از گرفتاری‌های کوچکی
مثل گازگرفتن زبان و گونه یا در اثر اَفْت باشد.

- درمان زخم دهان
آنچه که امروز بدن ناراحتی است ممکن است فردا گرفتار
کننده شود. هر زخم دهان را به پزشک نشان دهید، چون این
زخم‌ها گاهی پیش درآمد سرطان هستند.
سیگار نکشید. کشیدن سیگار و جویدن توتون را کنار
بگذارید. اگر بعد از ترک اینها، هنوز هم رنگ دهان سفید
است نزد پزشک بروید.
دارو بخورید. برای درمان عفونت کاندیدیاز، پزشک نیستاتین
یا داروی دیگری تجویز می‌کند. دستورات پزشک را در مورد
طرز مصرف دارو به دقت رعایت کنید.
ویتامین بخورید. خوردن روزانهء یک قرص مولتی ویتامین
زخم‌های ناشی از کمبود ویتامین را برطرف می‌کند. برای
خوردن این قرص‌ها از پزشک خود اجازه بگیرید.
آسپیرین را ببلعید. آسپیرین از طریق گردش خون تأثیری
بهتری دارد. در هنگام دندان درد، آسپیرین را روی دندان
نگذارید.
دندان‌های مصنوعی را درست کنید. چون نادرست قرار گرفتن
دندان‌های مصنوعی بر روی لثه‌ها ایجاد زخم دهان می‌کند،
سالی یک بار کنترل آنها نزد دندان‌پزشک بروید. اگر وزن
کم یا اضافه کرده‌اید، دندان‌ها را باید عوض کنید، چون
لثه‌ها نیز لاغر یا چاق شده‌‌اند و دیگر دندان‌ها برای
آنها متناسب نیست.
رجوع کنید به: اَفْت؛ تبخال.

4.    86/11/24 (19:40)
ویتامین ب- کمپلکس
--------------------------------------------------------------------------------
ویتامین‌های ب-کمپلکس برای سلامت هیجانی و ذهنی، نقش اساسی دارند. این ویتامین‌ها در بدن ما ذخیره نمی‌شوند. بنابراین باید روزانه در رژیم غذایی ما گنجانده شوند. ویتامین‌های ب توسط الکل، شکر، نیکوتین و کافئین از بین می‌رود. در نتیجه، تعجبی ندارد که بسیاری از مردم دچار کمبود این نوع ویتامین هستند.
یافته‌های جدید درباره ارتباط ویتامین‌های ب- کمپلکس و افسردگی به قرار زیر است:

• ویتامین ب-1 (تیامین): مغز انسان از این ویتامین برای کمک به تبدیل قندخون به سوخت و عامل محرّک استفاده می‌کند و بدون آن، مغز به سرعت بدون انرژی می‌ماند.

این امر می‌تواند به خستگی، افسردگی، تندخوئی، زودرنجی، اضطراب و حتی فکر خودکشی بیانجامد. کمبود ویتامین ب-1، همچنین می‌تواند باعث مشکلات حافظه، کم‌اشتهایی، بیخوابی و اختلالات گوارشی گردد. مصرف کربوهیدراتهای تصفیه شده، مثل شکر، نیاز ویتامین ب-1 بدن را تامین می‌کند.

• ویتامین ب-3 (نیاسین): سرانجام کشف شد که بیماری پلاگر ( pellagra ) که روان‌پریشی و زوال عقل از جمله نشانه‌های آن است، به دلیل کمبود نیاسین بروز می‌کند. هم اکنون بسیاری از محصولات غذایی حاوی نیاسین هستند و بیماری پلاگر تقریباً ریشه کن شده است. کمبود ویتامین ب-3 می‌تواند باعث بیقراری، اضطراب و نیز کند ذهنی و کم تحرکی گردد.

• ویتامین ب-5 (اسیدپانتوتنیک): نشانه‌های کمبود این ویتامین عبارتند از خستگی، اضطراب مزمن وافسردگی. ویتامین ب-5 برای ایجاد هورمونها و استفاده از اسیدهای آمینه و استیل کولین ( acetylcholine ) شیمیایی مغز که به کمک هم از انواع خاصی از افسردگی جلوگیری می‌کنند مورد نیاز است.

• ویتامین ب-6 (پیریدوکسین): این ویتامین به پردازش اسیدهای آمینه که عناصر سازنده تمام پروتئین‌ها و برخی از هورمونها هستند، کمک می‌کند. این ویتامین همچنین در تولید سروتونین، ملاتونین و دوپامین مورد نیاز است. کمبود ویتامین ب-6 که البته بسیار نادر است، باعث آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن، ضایعات پوستی و آشفتگی ذهنی می‌گردد. کمبود این ویتامین گاهی در افراد الکلی، بیمارانی که دارای نارسائی کبدی هستند، و خانمهایی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می کنند، بروز می‌کند. بسیاری از متخصصان تغذیه عقیده دارند که اغلب رژیم‌های غذایی، به مقدار بهینه و کافی این ویتامین را تامین نمی‌کنند.

• ویتامین ب-12: به دلیل اهمیت ویتامین ب-12 در تشکیل گلبولهای قرمز خون، کمبود آن به مشکلاتی در اکسیژن رسانی که به کم‌خونی خطرناک موسوم است، منجر می‌شود. این اختلال می‌تواند باعث تغییر حالت مداوم، پارانویا (بدگمانی)، تحریک‌پذیری، گیجی، زوال عقل، توهّم زدگی یا شیدایی و سرانجام به دنبال آن کم اشتهایی، سرگیجه، ضعف، نفس تنگی، تپش قلب، اسهال و احساس سوزش در اندامهای انتهایی مثل دست و پا گردد. کمبود این ویتامین پس از یک دوره طولانی پیش می‌آید زیرا در کبد انسان برای سه تا پنج سال ذخیره وجود دارد. هنگامی که کمبود ویتامین ب-12 در فردی بروز می‌کند، معمولاً به خاطر کمبود آنزیمی است که باعث جذب آن در روده می‌شود. به دلیل آن که با بالارفتن سن از مقدار این آنزیم کاسته می‌شود، افرد مسن بیشتر در معرض کمبود ویتامین ب-12 هستند.

5.    86/11/25 (01:05)
سلامبر اساس نوشته‏های چینی متعلق به ویتامینهای گروه «ب» در منابع غذایی به صورتی مرتبط با هم وجود دارند و از نظر تأثیرات فیزیولوژیک در بدن به خصوص در رابطه با سوخت و ساز و متابولیسم بدن نیز این وابستگی و ارتباط چشمگیر است. بنابراین تقریبا هیچ وقت نمی‏توان گفت که بدن با کمبود تنها یک نوع از این گروه ویتامین مواجه است. به عبارت دیگر کمبود یکی از ویتامینهای گروه «ب» می‏تواند در اعمال سایر ویتامینهای این گروه اشکال ایجاد کند. بنابراین بهم پیوستگی این گروه از ویتامینها قابل توجه است. کمبود یکی از ویتامینهای «ب» باعث نارسایی در اعمال فیزیولوژیک و متابولیکی سایر اعضای گروه خواهد شد. البته در شرایطی ممکن است کمبود یکی از انواع ویتامینهای «ب» شدیدتر باشد و علایم بالینی ناشی از این کمبود بیشتر جلب توجه کند اما نباید تصور کرد که فقط با تجویز آن ویتامین خاص مشکل حل می‏شود و ناراحتی به طور کامل مرتفع می‏شود و معمولاً توصیه می‏شود که درمان کامل شامل تجویز مجموعه ویتامینهای

گروه «ب» می‏باشد.

بیماری بری بری (Beri beri) تب زیاد، مصرف زیاد مواد قندی و هیدروکربونها الکلسیم و پرکاری شدید تیروئید و تیروتوکسیکوز ممکن است نیاز بدن به ویتامین B1را افزایش دهند و به بیان دیگر باعث کمبود ویتامین B1 در بدن می‏شوند. کمبود ویتامین B1، باعث بروز علایم و شکایاتی می‏شود. این علایم گاهی مبهم هستند. کمبود B1سبب بی‏اشتهایی، حالت کم‏حسی و پارستزی شبیه حالتی مثل راه رفتن مورچه روی پوست و احساس گز گز و به قول بیماران سوزن سوزن شدن بدن، کرامپها و انقباضات عضلانی، درد و ناراحتی در عضلات ساق پا که بیشتر به صورت کرامپ است، اتفاق می‏افتد. کمبود ویتامین B1منجر به عکس‏العمل شدید رفلکس زانو و قوزک پا می‏شوند و بعد از گذشت زمان به مرور به کاهش عکس‏العمل رفلکس زانو و آشیل می‏شود. کمبود ویتامین B1 با تظاهرات شدید و گاه دیررس بیماری بری بری (Beri beri) همراه می‏شود. این علایم شامل بی‏اشتهایی، پلی‏نوریت (التهاب چندین عصب)، ترشحات مایع در فضاهای بالقوه و جنبی در اطراف ریه‏ها، قلب و شکم، ادم یا خیز و ورم در زیر پوست به دلیل نشت مایع و تجمع آن در زیر جلد، فلج عضلانی به خصوص در اندامها می‏باشد. به دلیل تجمع مایع در اطراف قلب علایم نارسایی قلب به مرور ایجاد می‏شود و این عوارض شامل تاکیکاردی یا افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، ادم (ورم)، بالا رفتن فشار خون وریدی، نارسایی در گردش خون می‏باشد. وجود این علایم دلیل بر کمبود تدریجی و زیاد ویتامین B1 است. ویتامین B1 را تیامین هم می‏نامند.

منابع غذایی تیامین (B1)چیست؟

منابع طبیعی و غذایی ویتامین B1 شامل جگر، گوشت، قلوه و دانه‏های کامل غلات است و پختن این مواد با آب یا بخار مقدار ویتامین را کاهش می‏دهد. ولی کمبود B1 یا هیپوویتامینوز B1 ناشی از کاهش ورود آن به بدن است که غالبا به دلیل عدم استفاده از منابع طبیعی آن به علت نوع ذائقه و سلیقه غذایی و یا به دلیل دستکاری مواد غذایی یا پختن زیاد آن می‏باشد.

درمان بری بری؟ کمبود

ویتامینB1؟

به دلیل عوارض و آثار نامطلوب و خطرناک کمبود ویتامین B1 برای پیشگیری از بروز علایم شدید بیماری اقدام درمانی ضروری است. استفاده از کلریدرات تیامین و ویتامین B1 به میزان 50 ـ 20 میلی‏گرم روزانه از طریق خوراکی یا عضلانی است. در مواقع ضروری از نوع تزریقی در دوزهای منقسم و به مدت 2 هفته استفاده می‏شود و سپس این مقدار را به روزی 10 میلی‏گرم خوراکی ادامه می‏دهند. در صورت کمبود ویتامین B1، عکس‏العمل بیمار و کاهش علایم پس از 48 ـ 24 ساعت بهترین معیار تشخیص می‏باشد.

آثار و عوارض کمبود ویتامینB2

«ریبوفلاوین»

علاوه بر عللی که باعث کمبود ویتامین B1می‏شوند، مصرف کم لبنیات و شیر نیز از علل مهم کمبود B2 می‏باشد. زنانی که از قرصهای ضد بارداری استفاده می‏کنند ممکن است که به کمبود ویتامین B2 یا ریبوفلاوین مبتلا شوند. علایم و تظاهرات اولیه در اثر کمبود ویتامین B2 شامل رنگ‏پریدگی دهان، ترکهای سطحی در گوشه لبها، ورم ملتحمه و ترس از نور «فتوفوبیا»، کاهش نیروی جسمی، ناراحتی عمومی، ضعف بدن و لاغری می‏باشد. علایم دیگر به صورت دیررس تظاهر پیدا می‏کنند. این علایم مشتمل بر شکاف گوشه دهان، ترک خوردن دهانه سوراخهای بینی، زبان جگری‏رنگ براق، ادم یا ورم متوسط در اندامها، کم‏خونی، دیسفاژی یا سختی بلع، قرنیه پرعروق توأم با قرمزی اطرافش می‏باشد. همچنین التهاب پوست یا درماتیت سبورئیک هم ناشی از کمبود ویتامین B2 وجود دارد.

ویتامینهای گروه B و

بیماری پلاگر

درمان کمبود ویتامین B2بستگی به شدت علایم دارد ولی به هر صورت برای محو علایم بیماری به خصوص زخم و شقاقهای متعدد گوشه لب و بینی لازم است

از ریبوفلاوین به مقدار روزانه 50 ـ 40 میلی‏گرم نوع تزریقی یا خوراکی استفاده شود. در صورتی که تشخیص صحیح باشد به طور معجزه‏آسایی علایم برطرف می‏شوند. همچنین می‏توان از قرصهای خشک مخمر جو به مقدار 30 گرم سه بار در روز استفاده کرد.

نیاسین و بیماری پلاگر

نیاسین هم مثل سایر ویتامینهای گروه B در جگر، مخمر، گوشت، غلات کامل و بادام زمینی به مقدار قابل توجهی موجود است. علاوه بر این نیاسین یا اسید نیکوتینیک از ترتیتوفان موجود در بدن هم ساخته می‏شود. عواملی که باعث کمبود نیاسین و نیاسینامید می‏شود مثل سایر ویتامینهای گروه B است و عمدتا در اثر فقر غذایی ایجاد می‏شود که منجر به بیماری پلاگر می‏شود. همچنین کمبود تریپتوفان در بدن و مواد غذایی هم در ایجاد این بیماری نقش دارد. علایم اولیه و خفیف بیماری پلاگر به صورت یک سری علایم مبهم اما متعدد مانند قرمزی و زبری یا خشونت پوست، برجستگی و هیپرترونی‏پاپی‏های و قرمزی زبان می‏باشد. در مراحل و موارد شدید پلاگر علایمی چون اسهال، اتساع شکم، قرمزی مخملی‏رنگ زبان همراه به تحلیل رفتن آترونی‏پاپی‏های زبان، استوماتیت، افسردگی، فراموشی و سختی عضلانی ایجاد می‏شود. در پلاگر شدید و پیشرفته سطح پوست خشن و ناهموار می‏شود. به خصوص در مناطقی که در معرض نور خورشید قرار دارند. در مناطقی که عمدتا از ذرت استفاده می‏کنند، نیاسین به صورت اتصال یافته است و قابل جذب نیست و به همین دلیل سندرم غیر منتظره کمبود نیاسین در مردم بومی ایجاد می‏شود. تجویز طولانی‏مدت داروهایی مثل ایزونیازید و 6 مرکاپتوپورین نیز منجر به کمبود نیاسین می‏شوند. واژه پلاگر به طور تحت‏اللفظی به معنی «پوست خشن» است. درمان پلاگر و کمبود نیاسین با تجویز سیکوتیناسید یا نیاسینامید به مقدار 500 ـ 50 میلی‏گرم در روز از راه دهان و یا تزریقی است. نیاسین یا اسیدنیکوتینیک به دلیل خاصیت عروقی و سقوط شدید فشار خون کمتر مصرف می‏شود.

کمبود B6 یا پیریدوکسین

کمبود اولیه این ویتامین که با علایم بالینی واضح همراه باشد در انسان به ندرت دیده می‏شود. ویتامین B6 تقریبا در تمام غذاها موجود است ولی ممکن است در جریان آماده‏سازی غذا، این ویتامین تخریب شود و فرد دچار کمبود پیریدوکسین شود. مثلاً در سالهای گذشته شیرخوارانی که با ترکیبات شیر خشک ناقص تغذیه می‏شدند دچار کمبود ویتامین B6 می‏شدند. داروهایی نظیر ایزونیازید، استروژنها و پنی‏سیلامین باعث کمبود ویتامین B6 می‏شوند. بنابراین در صورت مصرف این داروها بایستی از ویتامین B6 هم استفاده شود.


موفق باشید

6.    86/11/25 (15:41)
افسردگی بری بری

7.    86/11/27 (18:50)
چند نوع كمبود ویتامین بی داریم كه شامل
بری بری كمبود ویتامین بی
بری بدی كمبود پول
بدی بری كمبود وقت
بدی بدی كونت پارس ( داری از كف میری زود شوهر كن )

8.    86/11/28 (18:49)
سلام
منبع کتاب نگاهی تازه به غذا و تغذیه دکتر موسی صالحی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ( که استاد خودم بودن)
به طور خلاصه:
1)تیامینB1
بربری (اثر بر روی قلب و عروق واعصاب،گیجی، عدم تعادل و...) ، بی اشتهایی ، کاهش وزن ، خستگی شدید ، افسردگی ، عصبانیت ، ترس ، ادم در پاها ، قلب بزرگ ، تپش قلب کم ، کم ادراری.
2)ریبوفلاوین B2
ضعف ، بی اشتهایی ، بی حسی ، سوزش در گوشه دهان چشم ها و پوست ، تغییرات پوستی ، کیسه های چرکی در گوشه دهان (کیلوز) ، متورم شدن زبان ، ضعف بینایی
3)نیاسین B3
ضعف ، بی اشتهایی ، بی حسی ، یبوست ، پلاگر(زخم های پوستی متقارن) ، بیماری 4D (پوستی ، اسهال ، عقب افتادگی ذهنی ، مرگ)، افسردگی گیجی
4) پیرودوکسین B6
بی اشتهایی عصبی ، تهوع ، بی قراری ، ....
5)اسید پانتوتونیک
.... سوزش کف پا ، تغییر ضربان قلب ، فشار خون
6)فولیک اسید B9
کم خونی ماکروسیستیک
7)B12
کم خونی پرنی شز