مشخصات سوال

مرتضی س , mo_darya_sa
2 دی 86 - 18:10
چه کسانی می دانند که کارت اهدای عضو چیست؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
رکسانا آر , roxaanaa
86/10/3 (11:32)
سلام
روز بخیر دوست گرامی

در مورد کارت اهدای عضو من آدرس سایت اینترنتی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری ( واحد فراهم آوری اعضای پیوندی )رو به شما میدم
مطمئن هستم در سایت مذکور به پاسخ سوالاتت میرسی

www.iran-ehda.ir

در پناه خدا
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/3 (11:32)
سلام کارت اهدا عضو کارتی است که شما به دیگران اجازه می دهید در صورتص که برای فرد حادثه ای پیش آید از اعضا قابل پیوند فرد برای سایر افراد استفاده گردد با مراجعه به مرکز پیوند اعضا بیمارستان شما می توانید در این بانک عضو شوید و از مزایای آن مطلع شوید
در تهران بانک پیوند اعضا بیمارستان امام

2.    86/10/3 (12:03)
چه اعضاء و بافت های قابل اهداء می باشد؟

اعضاءقابل اهداء قلب و ریه ها ، کبد و روده ها ، لوزالمعده و کلیه ها می باشد. علاوه بر این اعضا، برخی از بافتهای بدن نیز قابل پیوند می باشند. بااهداء قرنیه می توان بینایی رابه فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده باز گرداند. تاندون و غضروف باعث باز سازی اعضاء آسیب دیدهٔ مربوطه می شوند. پیوند استخوان می تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود. دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می رود. پیوند پوست نجاتبخش بیماران با سوختگی شدید می باشد. پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون می باشد. برخلاف عضو، بافت می تواند تا 24 ساعت بعد از مرگ فرد اهداء شود و حتی می توان آن را برای مدتهای طولانی ذخیره کرد.

· آیا فرد زنده هم می تواند اهداء کننده باشد؟

بله، در بعضی شرایط.

اهداء کلیه یکی از معمولترین اعضاء اهدائی افراد زنده می باشد. زیرا یک فرد سالم با یک کلیه هم قادر است به زندگی طبیعی خود ادامه دهد. در ضمن زمان بقاء کلیه پیوندی از افراد زنده نسبت به فرد فوت شده طولانی تر است. قسمتی از کبد یا ریه و در موارد نادر قسمتی از روده کوچک نیز قابل اهداء می باشد.· آیا اهداء کنندگان عضو از نظر بیماریهای خاص غربالگری خواهند شد؟

بله، همه اهداء کنندگان عضو از نظر ایدز و هپاتیت و یک سری بدخیمی ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.· آیا داشتن " کارت اهداء عضو " برای اهداء اعضاء پس از مرگ کفایت می کند ؟

بسیار مهم است که نزدیکان نیز در جریان این امر خداپسندانه قرار گیرند تا در زمان فوت فرد در خصوص اهداء عضو غافلگیر نشوند و آنرا مصیبتی افزون بر از دست دادن عزیز خود ندانند. آگاهی نزدیکان همچنین می تواند سبب شود که زمان برای دسترسی به "کارت اهداء عضو" ازدست نرود.· مراسم خاکسپاری فرد اهداء کننده چقدر به تاخیر خواهد افتاد؟

کل مراحل اهداء و پیوند عضو ( اخذ رضایت از خانوادهٔ فرد اهدا کننده تا پایان برداشت و پیوند عضو ) معمولا ٣٦ ساعت بطول می انجامد.· واحد فراهم آوری اعضای پیوندی چگونه از وجود مرگ مغزی مطلع خواهد شد؟

بنا بر قانون، کلیه بیمارستانها در سطح کشور اعم از دولتی و غیر دولتی موظفند موارد مرگ مغزی را به اطلاع این واحد برسانند. سپس هماهنگ کنندگان عضو پیوندی در محل حاضر شده و با خانواده فرد اهداء کننده زمینه ابعاد قانونی و اخلاقی اهداء صحبت خواهند کرد.· آیا خانواده های فرد اهداء کننده و فرد گیرنده عضو پیوندی یکدیگر را ملاقات خواهند کرد ؟

خیر، هویت طرفین محرمانه خواهد ماند، البته تعدادی از خانواده ها تمایل خواهند داشت که از طریق نامه های بی نام و نشان (با همکاری واحد فراهم آوری اعضای پیوندی) با هم مکاتبه داشته باشند.· چه کسی اولویت دریافت اعضاء و بافت های پیوندی را در زمان اهداء خواهند داشت ؟

لیست انتظار بیماران نیازمند در شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی تنظیم و به روز میگردد ودر زمان اهداء،تخصیص اعضاء فقط توسط این مرکز صورت خواهد گرفت.

افزون بر سازگاری خونی و بافتی بیمار ، وخامت شرایط بالینی و طول مدت انتظار در لیست پیوند ، فاصله مکانی شخص از واحد فراهم آوری عضو پیوندی نیز در اولویت بندی و انتخاب گیرنده عضو پیوندی نقش دارد.· آیا ممکن است بدن فرد گیرنده ، عضو پیوندی را رد کند ؟

آمار موفقیت پیوند در اکثریت موارد بیش از ٧٠ درصد گزارش شده است. بدن گیرنده عضو پیوندی در صورت عدم مراقبت صحیح فرد از خود و یا در موارد بسیار نادر بطور خود بخودی ، می تواند عضو پیوندی را رد کند.· اگر عضو پیوندی، توسط بدن فرد گیرنده رد شود چه خواهد شد؟

در اکثریت مواقع در صورت تشخیص بموقع رد پیوند ، امکان درمان آن وجود خواهد داشت. کنترل دقیق بیمار بعد از انجام پیوند عضو ، مصرف مرتب دارو های مربوطه و انجام آزمایشات لازم می تواند از رد کامل پیوند پیشگیری نماید.· آیا پیوند عضو میان جنس ها و نژادهای مختلف امکان پذیر است ؟

آری، البته اندازه عضو پیوندی در مورد قلب، کبد و ریه حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد و بویژه انطباق بافتی در خصوص پیوند کلیه حیاتی است.· چه مدت باید یک بیمار نیازمند دریافت عضو پیوندی در لیست انتظار بماند؟

مدت زمانی که بیمار در لیست انتظار خواهد بود می تواند از چند روز تا چند سال بسته به وخامت شرایط بالینی، موجود بودن عضو پیوندی و سازگاری آن تفاوت کند.· کدام بیماری های زمینه ای مانع اهداء عضو فرد خواهند شد؟

بیماری های عفونی مانند ایدز و اکثر بد خیمی ها مانع از اهداء عضو خواهند شد. البته همه این شرایط در زمان فوت شخص مجدداً ارزیابی می گردند.· چه کسی می تواند جزو اهدا کنندگان عضو باشد؟

همه می توانند درامر اهداء عضو پیشقدم شوند و محدودیت سنی منظور نشده است. تنها عاملی که می تواند مانع اهداء عضو شود شرایط بالینی فرد اهداء کننده است که در زمان فوت وی توسط پزشک متخصص تشخیص داده خواهد شد.3.    86/10/3 (12:28)
salam az esmesh moshakhase kartie ke mishe ba on kart age khodai nakarde marge maghzi beshi ya meslesh bedone ajaze valedin va digaran azato be niazmandan pivand mizanan

4.    86/10/3 (12:34)
از طریق لینک زیر اطلاعات کاملی می تونید در مورد اهدای عضو و کارت اهدا عضو پیدا کنید.
http://www.netcenter.ir/index.php?option=com_content&task=view&id=125&Itemid=61

5.    86/10/3 (13:08)
salam.
ye karti hast ke bayad hamishe hamrahet bashe ke dar woghoe hadese mesle khodai nakarde zarbeye maghzi ke dige nemitawani az noghate ghabele peywande khod estefade koni betawanand estefade konan.albate ghablesh byad in jaryano ba khanewade dar miyan bezari bad darkhaste kart bedin .albate aszaton soal mikonan ke hameye bafthaye ghabele peywando amadegi darid ya ghesmati az an bad az moshakhas shodanwa........ shoma jozwe adamaye niko kar hastin ke tasmim be amale kheyri darid.
yaali
albate dar sayte iran ehda ham mitawanid ozw beshid bad az por kardane form wa amade shodane an bad az modati karte shoma baraton post mishe.

6.    86/10/3 (13:45)
دوست دارم پس از مرگم به دیگران زندگی هدیه کنم .

این شعار اعضای اهدای عضو هستن . من خودم فرمشو از هلال احمر گرفتم .میتونین از فرمشم کپی بگیرید .احتیاج به هزینه ی پستی هم نداره کافیه فرم و تا کنید و به صندوق پستی بندازین .