مشخصات سوال

تایماز و , taymaz_v
12 اسفند 89 - 23:27
دارو و درمان قطعی برای نقرس پا چی سراغ دارید؟
اطلاعات بیشتر : دارو و درمان قطعی برای نقرس پا چی سراغ دارید؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
ارکید پینک , orkid1
89/12/16 (09:15)

نقرس نوعی التهاب مفاصل ( arthritis ) است که با حملات

ناگهانی و شدید درد،تورم و حساس شدن به لمس شروع

می شود.نقرس بیشتر مفاصل درشت شست پاها را دچار

می کند گاهی در زانو ها، پاشنه ها ، دست ها و مچ دست ها

هم ظاهر می شود .

ناراحتی های نقرس با افزایش مقدار اسید اوریک در خون

همراه است .

وقتی مقدار اسید اوریک درگردش خون افزایش می یابد،

کریستال های تیز و سوزنی شکل در مفاصل و بافت های

اطراف آن شکل می گیرند و درد و تورم راسبب می شوند .

ممکن است مفاصل تغییر شکل پیدا کنند و سر انجام به

وسیله ی کریستال ها فرسوده شود .

تشخیص و درمان

برای تشخیص مقداری از مایع موجود در مفصل آلوده ، برای وجود احتمالی کریستال های اوریک اسید ، تست شود .
نقرس را نمی توا ن درمان کرد .بهترین تدبیرتجویز دارو ورژیم غذایی است . داروهای دفع کننده ی اسید اوریک که دفع این ماذه از ادرار تسریع می کنند .
غذاهای دریایی ،لوبیا ، غذای جو ،اسفناج و گل کلم و کلم

به طور کلی گوشت ها ،ماهی و پرندگان و تخم آنها دربیماران

نقرسی باید به طور محدود مصرف شود .

در بیماران نقرسی نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع می باشد .

برعکس نوشیدن آب به مقدار زیاد برای کمک به حل شدن

اسیداوریک توصیه می شود .

از کم کردن سریع وزن و روز ه گرفتن باید اجتناب شود به علت

کم شدن آب بدن تراز اسید اوریک در خون بالا برود .

بیماری نقرس را بیماری پولدارها می نامند چرا که این بیماری در اثر مصرف میزان بالای پروتئین پدید می‌آید و از آن جایی که مواد غذایی حاوی پروتئین‌هایی با کیفیت مانند گوشت ، مرغ ، ماهی و تخم مرغ جزو غذاهای گران قیمت بشمار می‌آیند ، این بیماری را بیماری پولدارها نام نهاده اند
بیماری نقرس به نوعی ثابت می‌کند بر خلاف آنچه گفته می شود باید روزانه به مقدار زیادی پروتئین مصرف کنیم تا تندرستی‌مان تضمین شود ، مصرف مجاز پروتئین برای یک فرد ۷۰ کیلوگرمی برابر با ۵۶-۴۲ گرم است که با مصرف روزانه ۳ برش نان بربری (هر برش به اندازه یک کف دست) و به اندازه یک قوطی کبریت پنیر و به اندازه دو بند انگشت گوشت و یا حتی همان نانی که برای صبحانه میخورید و ۱۰۰ گرم آجیل تأمین می شود.

بیماران مبتلا به نقرس عموماً دچار حمله های شدید همراه با درد می شوند که اصولا در مناطق حساس دست و پا و اکثرا مفصل ها پدید می آید ، حمله های نقرسی بسیار شدید و دردناک است. معمولا درد در ناحیه شصت پا شروع می شود و به نحوی دردناك است كه از خواب بیدارتان می كند. نقرس بیماری است كه خود را با افزایش اسید اوریك خون ، التهاب دردناك مفاصل ، رسوب كریستال‌های اورات سدیم و سنگ‌های كلیوی اسید اوریكی نشان می‌دهد.

طبق آمار موجود ، از هر 1000 مرد حدود 7 نفر و از هر 1000 زن حدود 1 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. میزان بروز این بیماری در مردان ، با میزان اسیداوریك خون ارتباط دارد ، به طوری كه با اسید اوریك كمتر از 7 میلی‌گرم در دسی‌لیتر ، میزان این بیماری به 1/0 و با اسید اوریك بالای 9 میلی‌گرم در دسی‌لیتر ، میزان بروز این بیماری به 5 درصد می‌رسد. مقدار طبیعی اسیداوریك در خانم‌ها بین 6 ـ 6/2 و در آقایان 2/7 ـ 5/3 میلی‌گرم در دسی‌لیتر است.

نقرس در اثر تولید بیش از حد یا دفع كم‌ترازحد اسید اوریك (یا هر دو) بوجود می‌آید. از میزان600 تا 700 میلی‌گرم اسید اوریكی كه روزانه دفع می‌شود ، یك سوم از رژیم غذایی (پورین موجود در مواد غذایی مصرفی) و دو سوم از منابع داخلی بدن حاصل می‌شود.

10 درصد موارد نقرس بر اثر تولید بیش از حد اسیداوریك و 90 درصد آن بر اثر كاهش دفع اسیداوریك است. برخی از داروها و اختلالات و بیماری‌ها هم می‌توانند عامل افزایش غلظت ‌اسید اوریك باشند. داروهایی كه می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند عبارتند از: مصرف طولانی مدت و زیاد داروهای مُدر ، لوودوپ ، اسید نیكوتینیك ،‌ پیرازینامید و … . مصرف الكل و مشروبات الكلی نیز از عوامل افزایش اسید اوریك خون می‌باشد.

از اختلالاتی كه می‌تواند منجر به افزایش اسیداوریك خون شود ، می‌توان به لوسمی‌ها (سرطان خون) ، لنفوم ، نارسایی كلیه ، گرسنگی‌های طولانی و مفرط ، چاقی ، مسمومیت با سرب و … اشاره كرد.

شایع‌ترین علامت بیماری نقرس در كنار افزایش سطح اسیداوریك خون ، التهاب مفصلی دردناك است. همان طور كه گفته شده ، معمولا بیماری به صورت درد در مفاصل اندام تحتانی و در درجه اول انگشت شست پاست كه البته سایر نقاط بدن به ترتیب شیوع ، بعد از مفصل انگشت شست ، می‌تواند مچ پا،‌ پاشنه ، زانو ، مچ انگشتان دست‌ها و آرنج باشد.

زالو درمانی یکی از روش های درمانی برای مقابله با نقرس است
  • .100%

پاسخی ارسال نشده است.