مشخصات سوال

رامین پاشایی , ramin12324
7 اسفند 89 - 09:45
تمرین برای تقویت اراده
اطلاعات بیشتر : هدف من بیشتر اراده در درس خواندن و ورزش کردن ان هم به صورت مستمر و مادام العمر است


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
  , tna_s
89/12/7 (10:41)
این چیزها برمیگرده به خود آدم, اگه درستو و ورزشی که میخوای انجام بدی واقعا دوستشون داشته باشی این ارادتو قوی تر میکنه که کاری که بهش علاقه داری حتما انجام,
یه زمانی هم آدم یه کاریو مجبوره انجام بده که اگه براش یه هدف خوب تایین کنی و واقعا بخوای به هدفت برسی اراده هم خود به خود قوی تر میشه,
بعضی ها هم برای اینکه دلشون نمیخواد در مورد درس یا ورزش جلوی دیگران تحقیر بشن یا کم بیارن این غرور باعث میشه با اراده حتی درسو ورزشی که براشون خوشایند نیستو یاد بگیرن.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    89/12/7 (11:13)
اراده انسان تنها با توکل به خدا به صورت که واقعا توکل به خدارو باور داشته باشیم و برابرده نشدن نیازش از دیگران قوی میشه
به طوری که خودشو تنها ببینه و به هیچ کس جز خدا و خودش متکی نشه و خودشو تکیه گاه دیگران کنه نه خودشرو وابسته به دیگران .

2.    89/12/8 (00:01)
باسلام
یكی از بهترین تمرینات تقویت اراده اینه كه بعد از ظهر ها نخوابی تا بتونی شب زودتر بخوابی و صبح موقع اذان صبح بیدار بشی و دیگه نخوابی
اگه یه روز این كار را بكنی نشاط را در طول روز تجربه می كنی
و با ادامه دادن این تمرین این نشاط عمیقتر میشه
تا جایی كه تجربه های معنوی خوبی را خواهی داشت
موفق باشی

3.    89/12/8 (09:08)
باید اراده قوی داشته باشی تا اراده ات را بتوانی قوی کنی

4.    89/12/10 (19:31)
اولا باید ایمان داشته باشی که درس خواندن یا ورزش کردن تورا به درجه عالی می رساند ثانیا اگر یه مدت تمرین کنی دیگه برایت عادت میشه و اگر تلاش و سعی را قطع کنی احساس کمبود میکنی ... ودر آخر نابرده رنج گنج میسر نمیشود

5.    89/12/22 (17:40)
راهکارهایی برای تقویت اراده
رسیدن به آرامش و درك زندگی پاك، یكی از مهم‌ترین اهداف آفرینش انسان است. خدای رحمان به ما عقل و چشم و گوش و مهم‌تر از همه ، پیام‏هایش را عنایت فرمود تا « آرامش و زندگی پاك » را تجربه كنیم:

«ألا بذكر الله تطمئن القلوب». (1)

بدون خدا، زندگی رنجی است بی پایان ، « وَ مَنْ أعْرَضَ عَنْ ذِكْری فَإِنَّ لَهُ مَعیشَه ضَنْكاًً». (2)

«كسانی كه به خدا ایمان آورده و ایمان خود را به ظلم نیالوده‌اند ، دارای ایمنی و مصونیتند و آنان هدایت یافتگان واقعی هستند» (3)

بنیامین راش، پدر روان‌پزشكی آمریكا می‌گوید: « دین آن قدر برای پرورش و سلامت روح آدمی ‏اهمیت دارد كه هوا برای تنفس». (4)

یونگ، روانكاو می‌گوید: «در مورد بیماران روحی كه از 35 سال به بالا داشتند ، حتی یك نفر یافت نمی‏شود كه مشكل روانی او در آخرین مرحله تحلیل، به ایمان مذهبی مربوط نگردد و بهتر است بگوییم كه هر فرد از آنان، به علت فقدان آن چه كه دین به اشخاص می‏دهد ، بیمار شده‏اند و هیچ كس از آن ها كه نظر دینی و مذهبی خویش را باز نیافتند ، واقعاً درمان نشده‏اند». (5)

امام علی علیه السلام می‌فرماید: « تقوا، داروی بیماری دل‏های شما و شفای مرض بدن‏های شماست». (6)

امام كاظم علیه السلام می‌فرماید: « لقمان به پسرش گفت: دنیا ، دریای ژرفی است كه افراد بسیاری در آن غرق شده‏اند و تقوا و پرهیزكاری، كشتی توست. آن كشتی‌ای كه آكنده از ایمان باشد ، بادبان‏های آن، توكل به خدا و پاس‌دارش، عقل و ناخدایش، علم و فرمان آن، بردباری و تحمل است». (7)

زندگی، قانون دارد. خوشبختی، با فهم و رعایت قانون زندگی و سیه‌روزی، با نادیده انگاشتن قانون زندگی، حاصل می‌شود.

موفقیت‏ها به بخت و اقبال وابسته نیست، بلكه زندگی پاك را با احترام به قوانین، می‌توان در آغوش کشید.

جوانان، دانشجویان و استادان بزرگوار، باید بدانند كه دنیای بی‌خدای امروز، برای کسب موفقیت کامل و آرامش واقعی، حرف زیادی ندارد و طی دو یا سه قرن گذشته ، برخی از دانشمندان تربیتی و روان‌شناسان غربی توانسته‏اند به برخی از قوانین آن – به گونه‌ای ناقص – پی ببرند اما (قرآن و عترت)، ???? سال قبل، آن هم با رعایت همه عرصه‏های زندگی و باور به سرای ابدی، دقیق‌ترین قواعد را برای درك یك زندگی پاك، بیان كردند ، « من عمل صالحاً من ذكر و أنثی فهو مؤمن فلنحیینه حیاه طیبه». (8)

اینك برای این كه دچار « روابط و دوستی‏های ویران‌گر» نشویم ، چند قاعده را به اختصار بیان می‌كنیم که در این مقاله به اولبن مورد که تقویت اراده است می پردازیم :
- تقویت اراده در انجام برنامه‏ها

شخص با اراده كسی است كه وقتی درباره ی كاری، به خوبی تأمل كرد و آن را نافع دانست، تصمیم به انجام آن می‏گیرد و با فعالیت و ثبات قدم، آن را به اجرا در می‏آورد (9) و در مقابل، فرد سست اراده ، با كمترین مشكلی، از انجام دادن كار، دلسرد شده ، دست از تلاش برمی‏دارد.

شخص با اراده، كسی است كه دارای هدفی معقول است و تا موقعی كه به آن نرسیده، از تعقیب آن باز نمی‏ایستد و مشكلات و موانع روانی یا مادی، به اراده و عزم او لطمه نمی‏زند و از پیشرفتش، جلوگیری نمی‏كند.

كسی كه اراده‌ای قوی دارد ، آن چه را خواسته است، با كوشش و ثبات قدم، به دست می‏آورد. شخص با اراده، كسی است كه دارای هدفی معقول است و تا موقعی كه به آن نرسیده، از تعقیب آن باز نمی‏ایستد و مشكلات و موانع روانی یا مادی، به اراده و عزم او لطمه نمی‏زند و از پیشرفتش، جلوگیری نمی‏كند.

راهكارهای تقویت اراده

الف) تعیین هدف یا اهداف

انسان باید ابتدا هدف و یا اهداف خود را در زندگی و یا كاری كه می‏خواهد انجام دهد ، به طور دقیق و مشخص، ترسیم كند. طبیعی است كه این هدف، باید شفاف، معقول، قابل دست‌یابی، بدون افراط و تفریط ، مطابق توان و استعداد خود و واقع‌بینانه باشد نه بلندپروازانه و خارج از توانایی‌‏های شخص. در غیر این صورت، وقتی با مشكلات و موانع سختی رو‌به‌رو شود ، ناامید و دلسرد شده ، از ادامه كار، منصرف می‏‏شود و خود را ناتوان و بی‌‏اراده می‏بینید.ب) شناخت توانایی‌‏ها و استعدادها

همه ما در وجود خود ، از استعدادهایی برخورداریم . كافی است این نیروها را بشناسیم و برای رسیدن به هدف، آنها را به كار گیریم.ج) برنامه‌‏ریزی

باید برای تمام كارها و فعالیت‌‏های شبانه‌روزی، برنامه‌‌ای مدون و منظّم داشته باشید .بدین منظور از جدولی استفاده كنید كه در ستون افقی آن، ساعات شبانه‌روز و در ستون عمودی، ایام هفته را یادداشت و تمام كارهای روزانه – خواب، استراحت، ورزش، مطالعه - را در آن درج كنید و هر فعالیتی را در زمان خاص خود ، در جدول بنویسید و هیچ زمانی را بدون كار ، خالی نگذارید. هر روز صبح با نگاهی به آن برنامه ، به اجرای دقیق آن بپردازید و شب‏ها، قبل از خواب، آن را محاسبه و ارزیابی كنید. شایسته است همچون یك محاسبه‌‏گر جدی و قاطع ، فعالیت‏های روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن آن ها را بررسی كنید و در صورت موفقیت، خود را تشویق و در صورت تخلّف و سهل‌‏انگاری در اجرا، خود را تنبیه كنید.

آجر‏های بنای هستی‌مان را، طرز تفكرمان می‏سازد و اگر بخواهیم در دنیای‌مان اتفاق زیبایی بیفتد ، گام اول ، تغییر در نگاه و بینش ماست.

د) اصل تلقین یا خودگویی‏های مثبت

گفتن، باور داشتن است. وقتی می‏گوییم من آدم شكست خورده‌ای هستم، بی‌استعدادم و عوض شدنی نیستم، در واقع، حكم محكومیت خود را صادر می‏كنیم. روان‌شناسی شناخت، به ما چنین می‏گوید: دستور دادن، فرایند شدن است و ما را دستورات می‏سازند. ما همواره با خودمان حرف می‏زنیم و هفتاد درصد (70%) وقت‌مان با گفت‌وگو سپری می‏شود حتی زمان خواب و ما همان می‏شویم كه با خود حرف می‏زنیم. سعی كنید دستورات خوبی به خودتان بدهید. شما با خودتان چه می‏گویید؟ فرهنگ ذهن و زبان شما، مثبت است و نیروزا و یا منفی است و نیروبر؟آجر‏های بنای هستی‌مان را، طرز تفكرمان می‏سازد و اگر بخواهیم در دنیای‌مان اتفاق زیبایی بیفتد ، گام اول ، تغییر در نگاه و بینش ماست. با تغییر نگاه ، ایده‌آل‏ها و اهداف زندگی‌مان به درستی شكل می‏گیرند و آن گاه گام دوم، یعنی تلاش مستمر و انتخاب‏های عالی و فرداساز، در دنیای ما رخ خواهد داد . «إن الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بأنفسهم».

نگرش‏ها و اندیشه‏های ما، مهم‌ترین عامل تغییر به شمار می‏آیند. نود درصد (90%) تغییرات خوب و بد زندگی‌مان، به نوع نگرش ما به رخدادهای زندگی بستگی دارد و ده درصد (10%) آن به وقایع بیرونی وابسته است.ادیسون می‏گوید: « مشكل افرادی كه شكست خورده‏اند و دست از تلاش بر‌داشتند ، این بود كه نمی‏دانستند كه در یك قدمی ‏پیروزی‏اند » و می‏گفت: راز توفیقم این بود كه هرگاه برای باز كردن دری تلاش می‏كردم و باز نمی‏شد ، بارها و بارها تلاش می‏كردم و با خود می‏گفتم: حتماً این كلید ، درب را در صدمین بار، باز خواهد كرد.ه) تدریجی بودن تقویت اراده

برای به دست آوردن اراده‏ای قوی و محكم، باید به تدریجی بودن آن و نیاز آن به تمرین، توجه داشت. گمان نكنید می‏توانید به طور دفعی و بدون تلاشی درخور، به آن دست یابید. بنابراین، به راهكارهای عملی زیر توجه كرده، به آنها پای‏بند باشید:

- هر روز صبح حداقل بیست دقیقه ، به طور مرتب و در ساعتی معین ، ورزش كنید.

- صبح‏گاهان، هر زمان كه بیدار شدید ، بی‌‏درنگ برخیزید و از رختخواب بیرون روید ، حتی اگر خواب‌آلودگی مزاحمتان است، از اتاق بیرون روید و قدری نرمش كنید تا خواب‌آلودگی از بین برود.

- در صورت امكان، چند دقیقه قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده، نماز شب بخوانید و اگر در آن وقت بیدار نشدید ، قضای آن را به جا آورید.

- مقید باشید هر روز تعداد آیات معینی از قرآن را تلاوت كنید (حداقل 30 تا 50 آیه) و در صورت تمایل، در هفته‌‏های بعد، بر میزان آن بیفزایید.

- ترك گناه و مخالفت با هواهای نفسانی، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده و نهادینه كردن آن در درون انسان دارد.

- هرگز در كارها، ناامید نشوید و با حالتی تهاجمی، برای پی‌گیری و به انجام رساندن كارهای ناقص و ناموفق، تلاش كنید.

- كارهایی را كه به عهده می‏گیرید، ناتمام رها نكنید و آن ها را به نحو احسن و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، ادامه دهید و از پراكنده كاری و آشفتگی در كارها كه موجب به هم ریختگی نظام فكری می‏شود ، بپرهیزید و به فعالیت‏های خود ، تمركز و انسجام ببخشید.

- همواره بر خداوند ، توكل كرده و در همه امور، از او استمداد جویید. (10)

ادامه دارد...

پی‌نوشت:

1. رعد، آیه 28.

2. طه، آیه 124.

3. انعام، آیه 82.

4. مجله پیوند، ش 257، ص 34.

5. موسوی لاری، رسالت اخلاق در تكامل انسان، ص 170.

6. نهج البلاغه، خ 198.

7. كلینی، اصول كافی، 1، 19.

8. نحل، آیه 97.

9. نیروی اراده نیرویی باطنی برای اتخاذ تصمیمات، اقدام به كار، اداره و انجام اهداف و وظـایـف است.

10. محمدرضا احمدی، پرسش‏ها و پاسخ‏ها، دفتر هفتم .

منبع: www.tebyan.net