مشخصات سوال

محسن  _ پسرک خوشانس!!! , 44
14 بهمن 86 - 09:03
آیا حیوانات هم روح دارن؟؟؟ با اثبات !!
اطلاعات بیشتر : ما انسانها روح داریم كه بعد از مردن از تنمون جدا میشه... آیا حیوانات هم روح دارند؟؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
عمری عمری , amry
86/11/14 (11:37)
با سلام
"یسئلونك عن الروح قل الروح من امر ربى و ما اوتیتم من العلم الا قلیلا"
"از تو درباره روح سؤال مى‏كنند بگو: روح از فرمان پروردگار من است و جز اندكى از دانش به شما درباره روح داده نشده است‏"

از نظر بسیار ای علما و مفسرین اسلامی و حتی بسیاری از اندیشمندان غربی و غیر اسلامی حیوان فاقد روح هست و برتری انسان به حیوان و اشرف و ارباب مخلوقات زمینی بودن انسانها به واسطه همین روح دار بودن ادمی میباشد..
اما بعضی از فرقه ها و مذاهب اعتقاد به وجود روح در بین حیوانات دارند. كه نسبت به گردش و به تكامل رسیدن روح بین حیوانات و انسانها باور دارند كه برای مثال روح ابتدا در قالب یك حیوان متولد شده و با بلوغ و به تكامل رسیدن با حیوانات مختلف در قالبهای انسانی ظهور میكند و در نهایت در قالب یك ابرمرد یا فرا-زن به اوج رسیده و از قالبهای جسمی مادی خارج شده و به واحد میپوندد... و برخی حتی عكس این پروسه را متصور هستند و تكامل را در حیوانات میجویند كه برخی از گاو پرستان و حیوانپرستان در هند از ان دسته هستند... ولی اثبات وجود روح یا عدمش در بین حیوانات از معیارهای علمی عقلی تقریباً غیر ممكن هست
  • .100%

بهترین پاسخ از نظر تیم متخصصین طبقه
پدر آریوس , poparyus
86/11/23 (07:13)
براساس تحقیقات فلاسفه اسلامی، گیاهان و حیوانات نیز روح دارند. البته روح در آنها متفاوت با انسان است و روح گیاه نیز متفاوت با روح حیوان است.
درباره حشر حیوانات در آخرت از بعضی آیات چنین به دست می‏آید كه حیوانات در آخرت محشور می‏شوند. برای توضیح بیشتر به دو مطلب می‏پردازیم:
1. آیا رستاخیز برای حیوانات هم وجود دارد؟
شك نیست كه نخستین شرط حساب و جزا مسئله عقل و شعور و بدنبال آن تكلیف و مسئولیت است، طرفداران این عقیده می‏گویند مداركی در دست است كه نشان می‏دهد حیوانات نیز به اندازه خود دارای درك و فهمند، از جمله:
زندگی بسیاری از حیوانات آمیخته با نظام جالب و شگفت‏انگیزی است كه روشنگر سطح عالی فهم و شعور آنها است كیست كه درباره مورچگان و زنبور عسل و تمدن عجیب آنها و نظام شگفت‏انگیز لانه و كندو، سخنانی نشنیده باشد، و بر درك و شعور تحسین‏آمیز آنها آفریننگفته باشد؟ گرچه بعضی میل دارند همه اینها را یك نوع الهام غریزی بدانند، اما هیچ دلیلی بر این موضوع در دست نیست كه اعمال آنها به صورت ناآگاه (غریزه بدون عقل) انجام می‏شود.
چه مانعی دارد كه این اعمال همانطور كه ظواهرشان نشان می‏دهد ناشی از عقل و درك باشد؟ بسیار می‏شود كه حیوانات بدون تجربه قبلی در برابر حوادث پیش‏بینی نشده دست به ابتكار می‏زنند، مثلاً گوسفندی كه در عمرش گرگ را ندیده برای نخستین بار كه آن را می‏بیند بهخوبی خطرناك بودن این دشمن را تشخیص داده و به هر وسیله كه بتواند برای دفاع از خود و نجات از خطر متوسل می‏شود.
علاقه‏ای كه بسیاری از حیوانات تدریجا به صاحب خود پیدا می‏كنند شاهد دیگری برای این موضوع است، بسیاری از سگهای درنده و خطرناك نسبت به صاحبان خود و حتی فرزندان كوچك آنان مانند یك خدمتگذار مهربان رفتار می‏كنند.
داستانهای زیادی از وفاق حیوانات و اینكه آنها چگونه خدمات انسانی را جبران می‏كنند در كتابها و در میان مردم شایع است كه همه آنها را نمیتوان افسانه دانست. و مسلم است آنها را به آسانی نمی‏توان ناشی از غریزه دانست، زیرا غریزه معمولاً سرچشمه كارهای یكنواختو مستمر است، اما اعمالی كه در شرایط خاصی كه قابل پیش‏بینی نبوده بعنوان عكس العمل انجام می‏گردد به فهم و شعور شبیه‏تر است تا به غریزه.
هم امروز بسیاری از حیوانات را برای مقاصد قابل توجهی تربیت می‏كنند، سگهای پلیس برای گرفتن جنایتكاران، كبوترها برای رساندن نامه‏ها، و بعضی از حیوانات برای خرید جنس از مغازه‏ها، و حیوانات شكاری برای شكار كردن، آموزش می‏بینند و وظائف سنگین خود رابا دقت عجیبی انجام می‏دهند، (امروز حتی برای بعضی از حیوانات رسما مدرسه افتتاح كرده‏اند!)
از همه اینها گذشته، در آیات متعددی از قرآن، مطالبی دیده می‏شود كه دلیل قابل ملاحظه‏ای برای فهم و شعور بعضی از حیوانات محسوب می‏شود، داستان فرار كردن مورچگان از برابر لشكر سلیمان، و داستان آمدن هدهد به منطقه «سبا و یمن» و آوردن خبرهای هیجان‏انگیزبرای سلیمان شاهد این مدعا است.
در روایات اسلامی نیز احادیث متعددی در زمینه رستاخیز حیوانات دیده می‏شود، از جمله: از ابوذر نقل شده كه می‏گوید: ما خدمت پیامبر(ص) بودیم كه در پیش روی ما دو بز به یكدیگر شاخ زدند، پیغمبر(ص) فرمود، می‏دانید چرا اینها به یكدیگر شاخ زدند؟ حاضران عرضكردند: نه، پیامبر(ص) فرمود ولی خدا می‏داند چرا؟ و به زودی در میان آنها داوری خواهد كرد، (تفسیر مجمع البیان و نور الثقلین ذیل آیه بالا).
و در روایتی از طرق اهل تسنن از پیامبر نقل شده كه در تفسیر این آیه فرمود: ان الله یحشر هذه الامم یوم القیامة و یقتص من بعضها لبعض حتی یقتص للجماء من القرناء خداوند تمام این جنبندگان را روز قیامت بر می‏انگیزاند و قصاص بعضی را از بعضی می‏گیرد، حتی قصاص حیوانی كه شاخ نداشته و دیگریبی‏جهت باو شاخ زده است از او خواهد گرفت (تفسیر المنار ذیل آیه).
در آیه 5 سوره تكویر نیز می‏خوانیم و اذا الوحوش حشرت هنگامیكه وحوش محشور می‏شوند اگر معنی این آیه را حشر در قیامت بگیریم (نه حشر و جمع بهنگام پایان این دنیا)یكی دیگر از دلایل نقلی بحث فوق خواهد بود.
2. اگر آنها رستاخیز دارند تكلیف هم دارند
سؤال مهمی كه در اینجا پیش می‏آید و تا آن حل نشود تفسیر آیه فوق روشن نخواهد شد این است كه آیا نمی‏توانیم قبول كنیم كه حیوانات تكالیفی دارند با اینكه یكی از شرایط مسلم تكلیف عقل است و بهمین جهت كودك و یا شخص دیوانه از دایریه تكلیف بیرون است؟ آیاحیوانات دارای چنان عقلی هستند كه مورد تكلیف واقع شوند؟ و آیا می‏توان باور كرد كه یك حیوان بیش از یك كودك نابالغ و حتی بیش از دیوانگان درك داشته باشد؟ و اگر قبول كنیم كه آنها چنان عقل و دركی ندارند چگونه ممكن است تكلیف متوجه آنها شود.
در پاسخ این سؤال باید گفت كه تكلیف مراحلی دارد و هر مرحله ادراك و عقلی متناسب خود می‏خواهد، تكالیف فراوانی كه در قوانین اسلامی برای یك انسان وجود دارد بقدری است كه بدون داشتن یك سطح عالی از عقل و درك انجام آنها ممكن نیست و ما هرگز نمی‏توانیمچنان تكالیفی را برای حیوانات بپذیریم، زیرا شرط آن، در آنها حاصل نیست، اما مرحله ساده و پائین‏تری از تكلیف تصور می‏شود كه مختصر فهم و شعور برای آن كافی است، ما نمی‏توانیم چنان فهم و شعور و چنان تكالیفی را بطور كلی درباره حیوانات انكار كنیم.
حتی درباره كودكان و دیوانگانی كه پاره‏ای از مسائل را می‏فهمند انكار همه تكالیف مشكل است مثلاً اگر نوجوانان 14 ساله كه به حد بلوغ نرسیده ولی كاملاً مطالب را خوانده و فهمیده‏اند در نظر بگیریم، اگر آنها عمدا مرتكب قتل نفس شوند در حالی كه تمام زیانهای این عملرا می‏دانند آیا می‏توان گفت هیچ گناهی از آنها سر نزده است؟ قوانین كیفری دنیا نیز افراد غیر بالغ را در برابر پاره‏ای از گناهان مجازات می‏كند، اگر چه مجازاتهای آنها مسلما خفیف‏تر است. بنابراین بلوغ و عقل كامل شرط تكلیف در مرحله عالی و كامل است، در مراحل پائین‏تر یعنیدر مورد پاره‏ای از گناهانیكه قبح و زشتی آن برای افراد پائین‏تر نیز كاملاً قابل درك است بلوغ و عقل كامل را نمی‏توان شرط دانست.
با توجه به تفاوت مراتب تكلیف، و تفاوت مراتب عقل اشكال بالا در مورد حیوانات نیز حل می‏شود.

  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/11/14 (13:49)
سلام

جواب: کتاب مقدس هیچ تعلیم خاصی مبنی بر اینکه آیا حیوانات دارای "روح" هستند ویا اینکه به بهشت میروند، ندارد. با این وجود، استفاده از چند اصول کلی کتاب مقدسی میتواند تا حدودی موضوع را روشن تر کند. کتاب مقدس روشن کرده است که در انسان (پیدایش 2: 7) و در حیوانات (پیدایش 1: 30 ؛ 6: 17 ؛ 7: 15 و22 ) روح حیات دمیده شده است. مهمترین تفاوت بین انسان و حیوان در این است که انسان به صورت خداوند و در شباهت او آفریده شده است (پیدایش 1: 26- 27). اما حیوانات به صورت خدا خلق نشدهاند. آفریده شدن به صورت خدا به این معناست که بشر مثل خداوند است، یعنی مانند خدا یک موجود روحانی بوده، دارای فکر، احساسات و اراده میباشد؛ او صاحب صورت و منظری است که بعد از مرگ هم ادامه خواهد داشت. به همین خاطر اگرهم حیوانات دارای روح یا جنبهای معنوی باشند، "کیفیت" آن متفاوت و ناچیز است. احتمالاً این تفاوت به این معناست که روح آنان بعد از مرگ باقی نخواهد ماند.

مسئله دیگری که در این سئوال مورد توجه قرار میگیرد این است که خداوند حیوانات را به عنوان بخشی از فرایند آفرینش خلق نمود. خداوند حیوانات زمین را آفرید و دید که نیکوست (پیدایش 1: 25). و دلیلی وجود ندارد که حیوانات نتوانند در زمین جدید حضور داشته باشند (مکاشفه 21: 1). پس به طور قطع حیوانات در جشن هزار ساله ملکوت خواهند بود (اشعیا 11: 6 ؛ 65: 25). اما غیر ممکن است که دقیقاً بگوییم این حیوانات همان حیوانات اهلی ما برروی زمین هستند . میدانیم که خداوند عادل است. بنابراین زمانیکه به بهشت برویم، با تصمیم او در این مورد، هر چه که باشد، موافقت کامل خواهیم داشت.

2.    86/11/14 (18:12)

به نام دوست
دوست عزیز
بنا بر آنچه از برخی آیات و روایات و به تبع آن در بیان بسیاری از دانشمندان علوم اسلامی آمده است، باید گفت: حیوانات هم روح دارند و هم پاداش و كیفر اخروی، ولی به تناسب درك و شعور خودشان.
در نهج البلاغه و سایر كتب روایی نیز وجود روح برای حیوانات اثبات شده است. از جمله در خطبه 165 نهج‏البلاغه آنجا كه درباره شگفتی‏های جانداران كوچك سخن می‏رود با تصریح به این عبارت: "مِمّا اَوْلَجَ فیهِ الرُّوحَ؛ از آنچه كه در آن نفوذ كند" روح‏دار بودن حیوانات را تأیید می‏كند. البته مشخص است كه نوع روح حیوانات با روح انسان‏ها تفاوت فراوانی نهج البلاغه، صبحی صالح، خطبه 165 )

3.    86/11/14 (18:30)
فلاسفه نفس را به سه قسم: نباتی، حیوانی و انسانی تقسیم كرده و گفته اند: از ویژگی های نفس نباتی، تغذیه و رشد و تولید مثل است. هر گیاهی در ابتدا از گیاه دیگری به وجود می آید (تولد) و سپس رشد و نمو می كند و سرانجام منشأ تولید گیاهان همنوع خود می گردد.
ویژگی نفس حیوانی ادراك جزئیات و حركت ارادی است. ویژگی نفس انسانی نیز دارا بودن دوقوه عاقله و عامله است.
قوّه عاقله مُدْرِك كلیات و قوة عامله عضلات را بر اساس رأی صادر شده از عقل عملی، به حركت در می آورد.
انواع نفوس نباتی و حیوانی و انسانی از حیث درجات كمال وجودی در یك مرتبه قرار ندارند، مثلاً بین خزه و درخت نخل از حیث مرتبه وجودی، تفاوت فراوانی هست، از همین رو است كه درخت نخل منشأ آثار وجودی بیشتر و متنوع تری می گردد.
در حیوانات بین كرمی كه تنها قوه لامسه دارد، با حیواناتی كه دارای تمام قوای حیوانی در حدّ كامل تر می باشند، اختلاف شدیدی وجود دارد.
بنابراین حیوان

4.    86/11/14 (19:26)
به نظر خودت تو روح داری؟ اگه داری حیون ها هم دارن....

5.    86/11/14 (21:39)
سلام
هم انسان و هم حیوان هر دو دارای روح هستند ولی حیوانات چون فاقد شعور هستن با مرگشون روحشون هم از بین میره
اما انسان چون موجودی با شعور هست و کاراش رو از روی عقلش انجام می ده پس باید بعد از مرگ مسولیت کاراش رو عهده دار بشه.
خدا گفته « به واسطه تو (عقل) عذاب می کنم و به واسطه تو (عقل) پاداش می دهم»

6.    86/11/15 (02:38)
سلام گرامی
از وضعیت حیوانات در قیامت اطلاع دقیقی در دست نیست. در سوره تكویر فرمود: (وَ اِذاَ الوُحوُشُ حُشِرَت؛ هنگامی كه حیوانات وحشی محشور شوند). بعضی از مفسران گفته‏اند: این آیه راجع به قبل از قیامت است و مراد آن است كه وحوش از جنگل‏ها و نیزارها بیرون آمده و وحشت زنده گرد هم جمع می‏شوند.
در سوره انعام می‏فرماید: (هیچ جنبنده‏ای در زمین و پرنده‏ای كه با دو بال خود می‏پرد نیست مگر این كه آن‏ها نیز مانند شما گروه هایی هستند و همه به سوی پروردگار خود محشور خواهند شد). از این آیات استفاده می‏شود كه حیوانات محشور می‏شوند. علامه مجلسی (ره) بعد از نقل آیات و روایات فرموده: (وحوش محشور شده، تقاضای دادرسی نسبت به ظلم هایی كه بر آن‏ها رفته است می‏كنند. بعضی حیوانات دیگر برای بعضی مصالح زنده می‏شوند و بعضی مانند ناقه صالح و سگ اصحاب كهف و گرگ حضرت یوسف و حمار بلعم باعورا داخل بهشت می‏شوند.
اكثر متكلمین شیعه در این مورد به اجمال سخن گفته‏اند.) ( شهید دستغیب، 82 پرسش، ص 98، با تلخیص؛ تفسیر نمونه، ج 5، ص 225)
بهشت و جهنم عملكرد آدمیان است. حیوانات نیز در عالَم خود به اندازه قدر و منزلت شان، در عالم دیگر محشور خواهند شد و در جایگاهی متناسب با خود (نه از بهشت و جهنم) در خوشی یا عذاب خواهند بود. ابوذر می‏گوید: نزد رسول خدا (ص) شتری دید كه جهازش بر پشت او بود و صاحبش آن را بسته و دنبال كارش رفته بود، فرمود: (صاحب این شتر كجا است؟ به او بگویید خودش را برای پاسخ گویی به این شتر در قیامت آماده كند.) امام صادق (ع) فرمود: (شتری كه سه یا هفت سال برای حج از آن استفاده شود، از شترهای بهشتی خواهد بود).
اما در مورد انجام اعمال خالصانه باید بگوئیم كه: به دست آوردن اخلاص کامل و صد در صد نیاز به تمرین و تلاش زیادی دارد پس نگران نباشید و حواستان جمع باشد که شیطان شما را مأیوس و ناامید نکند و با عزمی راسخ مسیر را ادامه دهید. آنچه که شما در راستای اعمالتان وظیفه دارید این است که قبل از هر عمل، نیت آن را برای خدا قرار دهید، یعنی قصد کنید که آن عمل را برای خدا انجام می دهید، و در طول انجام آن نیز حواستان جمع باشد که نیت شما اگر چیز دیگری شد، سریعا آن را اصلاح کنید. ریا یک صفت درونی است یعنی شما وقتی به قلب خود مراجعه می کنید متوجه می شوید که این عمل را برای خدا می خواهید انجام دهید یا برای این که دیگران مشاهده کنند. بعضی اشتباها تصور می کنند که اگر عملی را مقابل جمعی از افراد انجام دهند، چون دیگران می بینند این کار ریاست در صورتی که چنین نیست، بعضی از افراد هستند که شاید مقابل صدها نفر کاری را انجام می دهند و همه دارند به او نگاه می کنند ولی این شخص ریا نمی کند چرا که هدفش از این کار جلب رضایت خداست نه جلب توجه دیگران شما اگر انگیزه ای که شما را به عمل وادار کرده، رضایت خدا بوده، لزومی ندارد که نگران باشید عمل را با نیت الهی شروع کنید و در طول مسیر نیز حواستان جمع باشد که شیطان شما را فریب ندهد. اصلا در روایت داریم که شیطان بعضی اوقاب برای اینکه بنده ای را از عملی باز دارد و یا باعث شود، بنده از انجام آن عمل لذت نبرد از حربه (ریا) استفاده می کند، یعنی می گوید این کار را انجام نده چرا که ریا می شود در این موارد انسان باید یک لحظه با خود خلوت نموده، سریع نیت خود را اصلاح کند و توجه داشته باشد که تنها موجودی که شایسته است تا انسان برای او کاری انجام دهد و بندگی او را بکند، خداست. و بعد از آن شروع به عمل نموده و از خداوند متعال بخواهد که او را یاری و کمک نماید.
چیز دیگری که می تواند در این مسیر ما را موفق کند و تمرین اخلاص خوبی برای ما باشد این است که کارهایی که جنبه عبادی ندارد مثل کمک به والدین و کسی نیز به نگاه عبادت به آن نمی نگرد را با نیت الهی انجام دهیم، کارهای کوچکی که به چشم نمی آید ولی ما می توانیم در آن تمرین اخلاص کنیم به طور مثال به مسجد رفته ایم برای نماز، می توانیم برای رضای خدا مهر هایی که دور مسجد گذاشته شده جمع کرده و در جا مهری بگذاریم. و یا اگر کاغذی، چیزی داخل مسجد افتاده، با نیت الهی برداشته و داخل سطل بیندازیم.
اما در مورد قسمت آخر سوالتان باید بگوئیم كه:
البته انسان در علم آموزی باید قصد قربت داشته باشد و آموختن علم را عبادت تلقی کند، بنابراین تقوا و اخلاص در علم آموزی از عوامل دیگر اهمیت بیشتری دارد. تزکیه و طهارت قلبی اخلاص می آورد و انگیزه الهی برای یادگیری و علم فراهم می کند و به قول امام خمینی (ره): (اگر تهذیب در کار نباشد علم توحید هم به درد نمی خورد). اگر اخلاص و تقوا معیار علم نباشد، شیطان از همه افضل است، زیرا شیطان همه چیز را می داند ولی تقوا و اخلاص ندارد.

7.    86/11/16 (19:15)
سلام دوست عزیز
ببین مغز ما انسانهافقط حدود 2.5درصد ان استفاده میشود (درمورد مغز انیشتاین تحقیق شد).
یعنی 97.5 درصد ازمسایل دنیا برای ما هنوز ناشناخته است.
با پیشرفت علم ودانش كم كم این سوالات جواب داده خواهند شد:
امروز این اسیر
انسان محكوم ورنجدیده قرنها
تاج ازسر زمین وزمان ربوده است
انگشت بر دریچه خورشید سوده است
تا واكند دری به آسمان دیگری!

8.    86/11/17 (21:51)
heyvanat roh daran chon jondaran
ama fekr nemikonam ke u manzoreton in roh bashe u manzoreton ehsas hast albate man in jori fekr mionam
age ehsas manzoreton bashe bayad begam
na nadaran
va hamash ye gharize bishtar nist
cho ye heyvon age ye joft dashte bashe va azash joda koni to lak mire vali age ye done dige ya ye joft dige pishesh koni hech etefagh nemiufte
inam esbat bye

9.    86/11/17 (23:25)
adam ba manteghe khodesh chizio sabet kone behtare ta be manteghe ino oon ektefa kone!
hameye heyvanato nemidoonam, valy az oonja ke axaran tabe vahshi ya ahali daran, ya inke afsorde mishano bazi jaha be ham rahm mikonan mitoone dalile khoobi bashe vase inke begim heyvanat ham rooh daran...
hame midoonan ke ehsasat az rooh sar cheshme migire na az ozvi ke khoon ro too badan micharkhoone.
hamoonjoor ke vaghty ye ensan aroome ya kollan asabiye migim roohiyash ine , pas mitoonim begim heyvooni ke darndas daraye roohiyeye khashen va heyvooni ke ahliye daraye roohiyeye saketo aroomiye...

10.    86/11/18 (03:13)
بدلیل داشتن روح خدائی انسان اشرف مخلوقات شد .و هیچ شیعی ویا جسمی ویا ماده ای از روح جز خداوند وفرشتگان اوبهر مند نیستند

11.    86/11/21 (15:20)
آره دارن

12.    86/11/21 (15:46)
بله حتما ولی روح حیوانات بعد از مرگ از بین میرود