مشخصات سوال

عبدالرضا سقاف زاده , 09132284729
24 آبان 89 - 10:02
علت گرفتن ماهیچه پا در هنگام خواب چیست؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
وحید احمدی , vahidahmadi69
89/8/24 (11:15)
سلام من هم توی خواب این درد روداشتم به دکتر مراجعه کردم ودکتر گفت که به علت کمبود کلسیم ماهیچه های پشت پا منقبض میشن درمانشم خوردن شیر زیاد وقرص کلسیم هست
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    89/8/24 (22:47)
گرفتگی عضلات در خواب اغلب به دلیل عكس العمل (reflex) بیش از حد عضلات است. وقتی شما در خواب جابجا شده و تكان می خورید، ماهیچه های ساق پایتان جمع شده و تاندون ها كشیده می شوند. این عمل، باعث تحریك گیرنده های عصبی موجود در تاندون ها شده و با فرستادن پیام های عصبی به نخاع، منقبض شدن عضلات را اعلام می كنند.

بعضی اوقات، عضلات در همان حالت انقباض باقی مانده و صدمه می بینند.
گرفتگی دردناك عضلات در شب، می تواند به دلیل صدمات عصبی مانند كوفتگی عصب، آسیب های عضلانی، قطع موقتی جریان خون به پاها و مقادیر غیرعادی املاح یا هورمون ها در بدن شما باشد كه اگر دارای یكی از این مشكلات بودید، بایستی به پزشك مربوطه مراجعه كنید.

2.    89/8/29 (09:59)
بخاطر غلیظ بودن خون است
حجامت کن و غذاهای ترش بخور
خوب میشی

3.    89/8/30 (11:22)
سلام علت اصلیش عدم خونرسانی به عضله پا میباشد

4.    89/9/4 (10:17)
گرفتن عضلات پا در هنگام خواب اغلب به دلیل عکس العمل (reflex) بیش از حد عضلات است. وقتی شما در خواب جابجا شده و تکان می خورید، ماهیچه های ساق پایتان جمع شده و تاندون ها کشیده می شوند. این عمل، باعث تحریک گیرنده های عصبی موجود در تاندون ها شده و با فرستادن پیام های عصبی به نخاع، منقبض شدن عضلات را اعلام می کنند و به همین دلیل شما احساس میکنید پاهایتان سخت گرفته و درست مثل یک چوب خشک شده است
علت گرفتگی عضللات اما این گرفتگی حالت بسیار بدی دارد و در هنگام خواب و درست وقتی که بدن در حال استراحت است بسیار دردناک است و شخص حس میکند که پایش را در اختیار ندارد و یا مثل اینکه پایش زیر یک وزنه بزرگ گیر کرده است.
این حالت برای اکثر اشخای که معمولا سابقه بیماری خاصی هم داشته باشد مثلا از قبیل سیگاری بودن و داشتن فشار خون و داشتن چربی خون بالا بعضی مواقع رخ میدهد.
اما بای حل این مشکل چکار باید کرد:
- انجام ورزش مخصوص پا که باعث کشیدگی ساق پا شوند. در این ورزش، فرد روی شکم دراز کشیده و کف دستها را بر روی زمین گذاشته و با بالا و پایین آوردن دست ها ، شکم را به زمین نزدیک و دور می کند.
۲- استفاده از تشک گرماده به مدت ۱۰ دقیقه قبل از خواب که باعث گرم شدن پا شود.
تنها داروی موثر برروی گرفتگی شبانه عضلات، " کوئی نین" است ولیFDA اعلام کرده است هیچ یک از داروهای تجویز شده برای گرفتگی عضلات، سالم و موثر نیستند

5.    89/9/9 (16:14)
با سلام

اگر جزو افرادی هستید که تعریق زیاد دارید یک دلیلش کم شدن مایعات بدن است که با خوردن آب وآبمیوه از این حالت جلوگیری میشود/دومین مطلب کمبود کلسیم است /وسوم ورزش و فعالیت زیاد روزانه است/و چهارمین دلیل نشستن طولانی مدت در طول روز و کم تحرکی میباشد/در زمانی که این گرفتگیها رخ میدهد حتما آنرا چرب کرده و ماساز دهید تا عضله شل شود و کیسه ابگرم خیلی به بهبودی کمک میکند اگر این کارهای اولیه انجام نشود ان عضله مستعد است که باز هم بگیرد.
با تشکر وارزوی بهبودی