مشخصات سوال

فاطمه ن , saraa_rad
22 آبان 89 - 16:26
چرا برای کسی که مرحوم می شه سوم و هفتم و چهلم و... می گیرن؟
اطلاعات بیشتر : دلیل خاصی داره؟ تو دین دستوری داده شده؟ حدیثی، آیه ای ، سخنی چیزی براش هست؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
پاسخگوی  تاریخی , p_tarikhi
89/9/5 (19:48)
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز،در پاسخ به این سوال باید عرض کنم:
بسیاری از چیزهایی كه هم اكنون در جامعه جزء سنت های فراموش نشدنی مردم شده است فاقد وجاهت شرعی و دینی است . یكی از همان سنت ها مراسمی است كه هنگام فوت و خصوصا بعد از فوت تحت عنوان های مختلف برگزار می شود.در حالی كه برخی از این كارها برعكس روایات و احكام دینی است.
اگر شخصی از خانواده ای رحلت كرد و از دنیا رفت مستحب است كه تا سه روز غذایی از بیرون تهیه كرده و برای بازماندگان ارسال كنند و این سنت احتمالا تا به امروز در بعضی از كشورهای اسلامی متداول است. نقل شده در نقاطی از استان لرستان ایران مردم به این مهم اهتمام داشته و عمل می كنند.
امام باقر (ع) فرمود: سزاوار است همسایگان صاحب عزا به مدت سه روز برای صاحبان عزا طعام درست كنند. (1)
امام صادق (ع) فرمود: غذا خوردن نزد اهل مصیبت از كارهای دوران جاهلیت است و سنت (پسندیده) آن است كه برای آنان (عزاداران) طعام و غذا ارسال شود. آن گونه كه پیامبر اسلام (ص) درباره بازماندگان جعفر بن ابی طالب سفارش به ارسال طعام كردند(2) پس سنت اسلام این است .
البته گرفتن مجلس ترحیم و خواندن فاتحه بدون پذیرایی های مفصل خوب است ، تا ثواب فاتحه و ... به میت واصل شود. و در عوض هزینه های هنگفتی كه می شود، می توان در راههای بهتر و سودمند تر برای میت و بازماندگان خرج كرده مانند وقف و دیگر صدقات جاریه، خدمات آموزش و پرورش، مدرسه سازی، ساختن راه ها و بناهایی كه عموم مردم از آن استفاده كنند و شناسایی افراد فقیر و مستمند و رسیدگی به وضع آنان .
در مورد مراسم سوم و هفتم و ... در روایات چیزی ذكر نشده است ، اما مراسم چهلم به خصوص متأثر از برپایی مراسم اربعین سالار شهیدان می باشد.

پی نوشت ها :
1 - وسایل الشیعه، ج2، ص 889 ، حدیث 5.
2 - همان، حدیث6.
دوستان عزیزمی توانند سوالات دینی خود را دركلوب مركزملی پاسخگویی به سوالات دینی مطرح كنند.
http://www.cloob.com/club/post/show/clubname/pasokh
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    89/8/22 (16:53)
خیراتی كه به منظور روز سوم یا هفتم یا چهلم و یا به نام سال رواج یافته است اساس شرعی ندارد ( و رسم و رواج مردم است) اما مطلق خیرات و صدقات بعد از گذشت سه روز مانعی ندارد بلكه اساس شرعی هم دارد، در حدیثی از ابوهریره رضی الله عنه به این مضمون آمده است: ان رجلا قال یا رسول الله ان ابی مات و ترك مالا و لم یوص فهل یكفر عنه ان اتصدق عنه؟ قال نعم. (سنن نسائی)
مردی از آن حضرت صلی الله علیه وسلم پرسید ای رسول خدا! پدر من وفات كرده و بعد از خود مالی را گذاشته است مگر وصیت نكرده است اگر من از عوض وی خیرات بدهم گناهان او بخشیده می شود؟ رسول الله فرمودند: بلی.
از اینها گذشته این رسم به لحاظ همدردی با بازماندگان است بیشتر هم در کشور ایران به خاطر به علت بالاتر بودن عواطف در مردم مرسوم میباشد

2.    89/8/22 (20:04)
×× اسرار شب سوم و هفتم و چهلم و سالگرد یک فرد فوت شده چیست؟؟

انسان بعد از مرگ به جهان برزخ میرود .و برزج عبارت است از امر جدا کننده میان دو چیز مثل حد فاصل خورشید و سایه و یا حد فاصل معلوم و مجهول و یا حد فاصل منفی و مثبت و یا معقول و غیر معقول یعنی نه مثبت است و نه منفی ! نه معلوم است و نه مجهول و … ! «حایل» میان اینها همان برزج است و چیزی جز «خیال معقول» نیست. اگر چه حس درک نمی کند ولی عقل حکم می کند که میان آنها حایل است و این «حایل عقلی» همانا برزج است.

مثال واضح : مثل دیدن چهره خود در آینه و درک واقعی چهره خود بدون دیدن در آینه ! این درک حسی خیالی از خودتان بدون آینه که نه واقعاً خودتانید و نه واقعاً دروغ است همانا چیزی شبیه برزج است.
در نتیجه وقتی فردی فوت میکند و به این حایل حسی میرود(برزخ)متحیر و سرگردان و گیج است بین زنده و مرده بودن ، واقعی و دروغی بودن ، غم و شادی ،رنج و راحتی … این حالت سرگردانی و گیجی مرده باعث ترس و وحشت بسیار زیادی برایش می شود !!! بنابراین حکیمان الهی و طبیبان آخرتی و اولیاالله… با کشف خود اعلام کردند در « شب و روز سوم و هفتم و چهلم و سالگرد» روح فرد فوت شده ناگهان بیشترین یاد احساس جسم خود و دنیا و خویشان و رنج و دردش می افتد و در این حال بیشترین ترس و وحشت و حیرانی و گیجی بر وی حاصل می شود پس بهتر است در این روزها مجلس ترحیم و ذکر و قرآن و دعا نذر و خرما .. برای روح میت برگزار شود تا روح میت به آرامش و سکینه موقت برسد و بعد از این روزها روح میت مجدداَ به سایر عالم ها می رود و کم کم خود را از بقایای جسمانیت و علایق دنیا و خویشان پاک می شود .

حکیم قائینی (عارف قرن نهم)معتقد است «برخی از ارواح حتی بعد از پانصد سال هم یاد جسم و دنیا می افتند و گرد مقابر (قبرها) و یا خانه های خود بصورت اشباح ظاهر میشوند چون هنوز از بقایای علایق و جسمانیت و احساس تن خود جدا نشده اند برخی از مردم با دیدن این اشباح وحشت میکنند در صورتی که خود این ارواح در وحشت و سرگردانی هستند» پس چه بهتر که کمتر به دنیا و علایق آن تشنه باشیم . این خلاصه اسرار این روزها در اسلام بود.http://www.cloob.com/profile/memoirs/one/username/nazanin_jon/memid/1487585/redirectkey/db03bf9e53c7be37686089d165a2294355e3ca4a

3.    89/8/22 (21:00)
میدونی چرا چون آدما از مرگ می ترسن خیلی خیلی هم میترسن
فکر میکنن با این کارا میتونن ترسشون و جبران کنن

4.    89/8/22 (21:24)
نه دوست عزیز !!! هیچ جای قرآن نیامده !!! این یک فرهنگ است که متاسفانه به دلیل گران شدن و تو فاز منفی افتادن و خیلی مسائل دیگر بهتر است این فرهنگ برداشته شود و نیز متاسفانه با این فرهنگ به ما مرده پرست هم میگویند !!! دیری نمیرسد که این فرهنگ برداشته خواهد شد .

موفق باشی دوست خوبم

5.    89/8/22 (22:20)
یه علتش مسایل عاطفی هستش

6.    89/8/22 (23:04)
بخاطر اینکه شخص را خیلی دوست دارن و کمی برای او خیرات کرده باشند

7.    89/8/22 (23:06)
با توجه به اینکه از دست دادن عزیزی برای یک شخص و خانواده خیلی سخت است و روزهای اول بسیار سخت تر از قدیما رسم شده که مردمان در این مواقع به کمک هم میشتابند و با حضور در مراسمات سعی میکنند فرد معزی را به حدی به کارهای جانبی مشغول کنند که بتواند با گذشت زمان با مساله کنار بیاید و از انسو هم ان خانواده برای قدر دانی از حضور مردمان اقدام به احسان یا مهمانی میکند تا از شرکت کننده ها در غم و دردش قدر دانی نماید
و بنظر بنده تمام کارهای و مراسمات بعد فوت برای بازماندگان است و مرده را در ان سهمی نیست
سنگ قبر هم نوعی جاودانگی است که خانواده به متوفی میبخشند
حرفهای بسیاری است

8.    89/8/23 (09:11)
اعداد 3 - 7 و 40 در تمام آئین ها اعداد مقدسی هستند و به نوعی مرموز هستند

9.    89/8/23 (11:05)
بله دلیل داره.سوم روزیه که جسم شروع به فاسد شدن و از بین رفتن میکنه.هفتم روزیه که سر میت رو به فساد میره.چهلم جسم کامل فاسد شده و در یک سال فقط اسکلت باقی مونده. خیرات برای اینه که تو این شرایط سخت به یاد عزیز فوت شده باشیم و براش طلب آمرزش کنیم.

10.    89/8/25 (10:38)
نه بابا.اون بدبخت که زنده نمیشه فقط پول حروم میکنن.

11.    89/9/3 (15:27)
سلام
در این دوره زمونه اگر نگیرن براشون تو در و همسایه و فامیل ابرو نمیمونه
فقط برا خودنمایی...
نه برا مرده بد بخت...