مشخصات سوال

افتاده  , dele_sheida1363
13 آبان 89 - 12:36
اطلاعات در مورد انواع سمعك ها و قیمت واقعی آنها
اطلاعات بیشتر : سلام دوستان
اگه سایتی كه اطلاعات كافی درباره انواع سمعك و قیمت اون هست برام معرفی كنید.
همچنین راه های تقویت عصب شنوایی چیست؟

كلا اطلاعات كافی و مطالب مفید در مورد شنوایی می خوام
اگر سایت یا كتابی می شناسی كه مفید هست معرفی كنید
اگر هم اطلاعاتی خودتون دارین خوشحال میشم استفاده كنم با تشكر- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
ارکید پینک , orkid1
89/8/13 (14:51)
انواع مختلف سمعک با توجه به شکل ظاهری آنها
امروزه سمعک های تجویزی،یکی از 4 نوع سمعک های داخل گوشی،پشت گوشی،جیبی وعینکی می باشد.اندازه سمعک شما با توجه به سن،شکل قالب گوش،میزان کاهش شنوایی و...قابل تجویز می باشد.هرنوع از آنها با توجه به شکل،اندازه ومیزان تقویت صدا،مزیتهای خودرا دارا است.
سمعکهای داخلی گوش :
که به طور کامل در کانال گوش خارجی قرار می گیرد و برای کمبود شنوایی خفیف تا شدید استفاده می شو . جلد این سمعک که تمام قسنتهای آن را در بر می گیرد ، از نوعی ماده پلاستیکی سخت ساختهشده است . این سمعک ، کاملا متناسب با شکل و اندازه گوش خارجی و کانال ، درست و درون آن قرار می گیرد . ولوم و کنترل دیگر سمعک بسیار کوچک بوده و در نوع دیجیتال معمولا ولوم وجود ندارد .

سمعک های پشت گوش :
که در پشت گوش قرار می گیرند و به وسیله قالب که در گوش خارجی جای دارد ، صدا را به کانال گوش هدایت می کنند .
این نوع سمعک ، معمولا برای کم شنواییهای ملایم تا عمیق مورد استفاده قرار می گیرد . تمامی قطعات در داخل یک جلد کوچک ، نصب می شوند و سمعک در پشت لاله گوش قرار می گیرد . ولوم و کلید خاموش – روشن ، بزرگ هستند و به راحتی برای فرد ، قابل استفاده است .

سمعکهای جیبی :
این سمعکها ، عموما برای افت های شنوایی بسیار شدید استفاده می شوند . در این نوع سمعک ، میکروفن و آمپلی فایر درون محفظه ای نصب شده که در جیب یا جای مناسب دیگر قرار می گیرد و از طریق یک سیم به بلند گو وصل می شود و به وسیله قالب ، داخل گش فرد قرار می گیرد . از این نوع سمعکها ، غالبا در مواردی که نتوان سمعکهای دیگر را تجویز کرد ، استفاده می شود .
سمعکهای عینکی :
در این نوع سمعک ها ، تمامی قطعات در داخل دسته عینک جاسازی می شوند و برای کم شنوایی ملایم تا شدید مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع سمعک ها برای موارد خاصی استفاده می شود
کاشت حلزون روش نوینی است برای افراد ناشنوایی کامل که اعصاب شنوایی سالم دارند ، پروتز کاشت حلزون شامل الکترودهایی است که در حلزون گوش داخلی کار گذاشته می شوند تا عصب شنوایی را تحریک کنند و به یک رسیور ، انتقال دهنده ، ریز پردازنده و میکروفن متصل می شود . لازم به توضیح است این وسیله برای ناشنوایان مطلق که امکان استفاده از سمعک را ندارند ، می توان مورد استفاده قرار گیرد .


انواع مختلف سمعک بر اساس نوع مدار آن

مکانیسم داخلی سمعکهای مختلف حتی اگر از یک نوع باشد ، متفاوت است . سه نوع مدار متفاوت ، برای تولید سمعک مورد استفاده قرار می گیرد .

سمعک آنالوگ :
در این نوع سمعکها ، آمپلی فایر از یک چیپ الکترونیکی تشکیل شدهاست و دارای امکانات تنظیم صدا و کنترل زیر بمی می باشد . این نوع از مدار ، معمولا کمترین قیمت را دارد .

سمکهای قابل برنامه ریزی :
دراین نوع سمعکها ، شنوایی شناس لز طریق کامپیوتر برای برنامه ریزی کردن سمهک استفاده می کند . این نوع مدار ، قدرت پذیرش بیش از یک نو برنامه را دارد . اینوع مدار ، می توانند برای انواع سمعک مورد استفاده قرار گیرد و بر حسب آزمایشات شنوایی سنجی تنظیم و برنامه ریزی شود . در این سمعک ها ، نحوه تقویت سیگنال به صورت آنالوگ و نحوه تنظیم آن به صورت دیجیتال است .

سمعکهای دیجیتال :
در ایننوع مدار ، شنوایی شناس ، سمک را با کمک کامپیوتر برنامه ریزی کرده و کیفیت صدا برداری هر فرد به طور جداگانه با توجه بهخصوصیاتش تنظیم می کند . در این سمعکها ، صدا توسط میکروفن دریافت شده و در آمپلی فایر توسط مبدل A/D (آنالوگ به دیجیتال) تبدیل به علامتهای دیجیتال می شود . سپس قسمت پردازش ، تقویت و کنترل صدا دقیقا بر اساس برنامه هایی که توسط ادیولوژیست و کامپیوتر در مدار مجتمع ثبت شده ، اعمال می گردد و سپس از طریق مبدل D/A (دیجیتال به آنالوگ) تبدیل به سیگنالهی آنالوگ شده و به رسیور منتقل می شود . مدار دیجیتال بیشترین قابلیت انطباق را برای تنظیم سمعک برای شنوایی شناس فراهم می کند . مدار دیجیتال در انواع سمعک می تواند مورد استفاده قرار گیرد و بیشترین قیمت را بین مدار ها دارد
  • .100%

پاسخی ارسال نشده است.