مشخصات سوال

کیوان               , brit
27 مهر 89 - 00:07
وجود ناخالصی چه تاثیری بر نقطه ی جوش دارد؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
محسن   , mohsen4465
89/7/27 (18:51)
وجود ناخالصی معمولاً باعث افزایش نقطه ی جوش میشه چون مولکول های ناخالصی در واقع با ایجاد پیوند با مولکول های حلال در داخل اون حل میشن که این پیوند معمولاً قویتر از پیوند های بین مولکول های حلاله چون در غیر این صورت اون ماده ناخالصی اصلاً حل نمیشد. بنابراین به دمای بیشتری نیاز داریم تا بتونیم پیوندهای جدید و قویتر بین حلال و ماده ناخالصی رو بشکنیم. این حالت در بسیاری از محلول ها دیده میشه؛ محلول آب و گاز کلرید هیدروژن مثال خیلی خوبیه. آب در 100 درجه و کلرید هیدروژن در منهای 84 درجه میجوشه اما محلول این دو در 110 درجه بجوش میاد که از دمای جوش هر دو ماده خالص بیشتره. در واقع در محلول فوق پیوندهای جدیدی بوجود میاد که از پیوند های قبلی قویتره و دمای جوش رو بالا میبره. محلول نمکها هم همگی همین ویژگی رو دارن چون یون های فلزی پس از انحلال در آب با مولکول های آب پیوند های کوئوردینانسی تشکیل میدن که از پیوند های هیدروژنی مولکول های آب قویترن و دمای جوش آب رو بالا میبرن.

اما همه ناخالصی ها لزوماً دمای جوش آب رو بالا نمیبرن. بعضی مواد فرار هستن که میتونن پیوندهای نسبتاً قوی با حلال خودشون برقرار کنن و با ایجاد زوج های مولکولی «حلال-حل شونده» به مولکول های حلال در جدا شدن از سطح مایع کمک کنن. برای مثال محلول آمونیاک در آب (محلول 32 درصد) در 24.7 درجه سانتیگراد بجوش میاد. در واقع مولکول های آمونیاک و آب بصورت زوج مولکولی «آمونیاک-آب» یا همون هیدروکسید آمونیوم (NH4OH) از سطح مایع جدا میشن. الکل معمولی هم میتونه این کار رو انجام بده. البته چون پیوند اون با مولکول آب ضعیفتره عمل کاهش دمای جوش آب رو بمراتب ضعیفتر انجام میده؛ محلول 95.63 درصدی اتانول در آب (یا بهتره بگیم محلول 4.37 درصدی آب در الکل) در 78.2 درجه سلسیوس میجوشه که حتی 0.2 درجه سلسیوس از دمای جوش خوده اتانول هم (78.4 درجه) کمتره. در واقع زوج های مولکولی «اتانول-آب» دمای جوش کمتری دارن. در هر دو مورد (آمونیاک و اتانول) برای افزایش احتمال تشکیل این زوج ها باید به اندازه کافی ماده فرار اضافه کرد تا مولکول های آب شانس کمتری برای اتصال با هم داشته باشن. برای آمونیاک که پیوندهای قویتری با آب میده غلظت 32 درصدی آمونیاک در آب کافیه ولی برای اتانول باید غلظت آب رو به تقریباً 4.4 درصد کاهش داد تا از تشکیل پیوندهای قویتر آب-آب جلوگیری بشه. :)
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    89/7/27 (10:54)
باعث افزایش دمای جوش میشه

2.    89/7/27 (12:31)
مولکولهای ناخالص باعث میشوند که مولکولهای ماده نتوانند خود را به راحتی به سطح برسانند در نتیجه باید انرزی بیشتری مصرف شود و این یعنی افزایش نقطه جوش

3.    89/7/27 (13:59)
بستگی به ناخالصی داره ممکنه افزایششش بده یا کاهشش

4.    89/7/27 (19:43)
به به آقای رفعت....!
مهندس علوم دامی و یگانه ستاره ی درخشان علم....!
با جواب 4 موافقم...