مشخصات سوال

نازنین ص , nazanin_jon
7 تیر 89 - 11:34
لنز طبی رنگی
اطلاعات بیشتر : 4 5 ساله خارج از منزل لنز طبی می زنم.می خوام لنز رنگی طبی بگیرم.کسی در موردش اطلاعاتی داره؟آیا برا چشمم مشکلی ایجاد می کنه و عوارض داره؟
دکتری رو می شناسید معرفی کنید برای خرید لنز خوب؟و قیمتش رو حدودا می دونید؟شنیدم 150 تومنه.- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
محمد  علیزاده , fa2_actor
89/4/7 (16:08)
دكتر محمد ناصر هاشمیان، دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران در بیمارستان فارابی و مسئول قسمت سگمان قدامی بخش اورژانس این بیمارستان در گفتگویی در مورد عفونت قرنیه در پی استفاده از لنز رنگی گفت: در دوهفته گذشته ما موارد متعددی از عفونتهای میكروبی قرنیه را در بخش اورژانس مشاهده كردیم كه به دنبال مصرف لنزهای رنگی ایجاد شده بود. این لنزها كه به طور غیر استاندارد تهیه شده بود و به طور غیر قانونی شاید به فروش می رسد ، از لوازم آرایشی فروشی و اماكنی كه صلاحیت فروش چنین لنزهایی را ندارند، خریداری شده بود. كه متاسفانه به دلیل هزینه كمتر و قیمت نازلتر این لنزها، مصرف كنندگان كه عموما از قشر جوان جامعه هستند تمایل بیشتری جهت خرید آنها را دارند .
در تمامی مواردی كه به این بخش مراجعه كرده بودند چند ساعت پس از استفاده از این لنزها ، چشم قرمز و دردناك شده بود و لذا این امر مشخص می كند كه در بسته بندی و پكیج لنز آلودگی وجود داشته است و این لنزها غیر استاندارد تهیه شده و یا مواردی كه جهت ضدعفونی باید استفاده شود یا استفاده نشده و یا خارج از تاریخ مصرف بوده است. بهر طریق این لنزها متاسفانه در بازار ایران به وفور یافت می شود كه ما بخشی از این ضایعات را در این بیمارستان می بینیم.
این افراد اغلب جوان هستند ما مورد 15 ساله و 17 ساله داریم كه گناهشان نداشتن آگاهی بوده است و این وظیفه ماست كه آگاهیهای لازم را به آنها بدهیم و بایستی مردم ما به لحاظ فرهنگی به آن حد از آگاهی برسند كه این نوع وسائل را كه با سلامت چشم ارتباط دارد از هر جایی تهیه نكنند نه تنها لنز بلكه هر وسیله ای كه با سلامتشان ارتباط دارد .
ایشان در ادمه صحبتهایشان فرمودند: مردم باید بدانند كه جهت تهیه لنز بایستی با چشم پزشك مشورت نمایند، چرا كه همانطور كه مسایل قانونی عوارض در هر اقدام پزشكی متوجه پزشك است، در صورت تهیه لنز با مشاوره متخصص نهایتا پزشك مسول می باشد ما وظیفه داریم كه به مردم آگاهی دهیم كه جهت تهیه لنزها به مراكز و مطب های تخصصی چشم مراجعه نمایند و چشم پزشك هم موظف است كه در مورد نحوه استفاده، نحوه پیگیری و نحوه برخورد با مشكل ( بعنوان مثال: قرمز شدن چشم ، تاری دیدو درد غیر عادی پس از استفاده از لنز ) به بیمار توضیح دهد.
ما باید بدانیم كه فروش لنز در برخی از اماكن غیر قانونی است و وزارت بهداشت و درمان كه متولی امر بهداشت و سلامت جامعه است بایستی در مورد جمع آوری این لنزها و ممنوع كردن فروش این لنزها از طریق غیر قانونی اقدام كند.
دكتر هاشمیان افزود: به طور كلی لنزهای تماسی دونوع هستند یا طبی و یا زیبایی. استفاده از هر نوع این لنزها اگر استانداردهای استفاده از لنز و نحوه استفاده آموزش داده نشودذ می تواند عوارض زیادی داشته باشد كه مهمترین آنها و متاسفانه خطرناكترین آنها عفونت قرنیه است كه منجر به حتی تخلیه چشم هم می شود . عامل عفونت در بیماران ما در این مركز یك نوع میكروب بسیار خطرناك بنام پسودومونا بود كه این میكروب می تواند قرنیه را كاملا ذوب كند و از بین ببرد و سوراخ كند و عفونت به قسمتهای عمقی تر چشم برود. لذا باید به مصرف كنندگان لنزها ابتدا آگاهی های لازم داده شود و بعد لنز تماسی تجویز شود.
از علائم شروع مشكل در چشم بعداز استفاده از لنز تماسی میتوان به قرمز شدن چشم ، تاری دید و درد بیش از اندازه چشم اشاره كرد . در صورت مواجهه با این سه علامت استفاده كننده از لنز بایستی در هر كجا كه هستند با همراه داشتن كیف مخصوص لنز و جالنزی ، لنزرا ازچشم خارج نمایدتاخیر در این امر می تواند موجب از بین رفتن زمان طلایی جهت بهبود فرد شود باخارج كردن لنز از چشم به چشم فرصت داده می شود كه مكانیسمهای دفاعی خود چشم فعال شود و حداقل از ایجاد ضایعه بیشتر جلوگیری شود . پس از خارج كردن لنز از چشم بایستی سریعا به چشم پزشك مراجعه شود .
در تجویز لنز تماسی چشم پزشكان به موارد متعددی توجه می نمایند :
اینكه بیمار شرایط و محیط زندگیش چگونه است. وضعیت بهداشت فردی افراد چگونه است و غیره ...
لذا افرادیكه سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و افراد معتاد در معرض خطر بیشتری قرار دارند و در صورت ایجاد عفونت ، گسترش آن سریعتر می باشد .
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    89/4/7 (12:43)
سلام. لنز رنگی انواع مختلفی داره. 100% عوارض داره. و قیمتش از 20 تومان به بالا هست. میتونید برای اطلاعات بیشتر به چشم پزشک مراجعه کنید.

2.    89/4/8 (04:02)
دوست عزیزم استفاده از لنز خطرات خاص خودش رو داره و باعث الودگی های مختلف چشم میشه .مخصوصا لنز های طبی که مدت زمان خیلی زیادی هم روی چشم هستن و هم روزهای بیشتری ازشون استفاده میشه .
من دقیقا نمیدونم لنز بیرنگ طبی با رنگیش چه فرقی داره .
به نظر من لنز ، لنزه . ولی بهتره با دکترت مشورت کنی .

یه پیشنهاد دارم .
چرا چشمات رو لیزیک نمیکنی که دیگه از دست لنز هم راحت بشی و ریسک این همه الودگی رو به جون نخری !
از یه طرف هر لنز رنگی معتبری رو هم میتونی استفاده کنی .
البته سعی کن از هیچ لنزی ساعات طولانی و دفعات زیاد استفاده نکنی چون خود من 2-3 دفعه چشمام به مرحله حاد رسید و اخر سر لیزیک کردم و الان 5 ساله که راحته راحتم .