مشخصات سوال

سیاوش کرمی , siamak_k
8 بهمن 86 - 15:01
کاربرد تقویت کننده های تفاضلی چیست؟
اطلاعات بیشتر : Differential Amlifiers


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
مهدی میریان , junior
86/11/8 (18:04)
سلام! برای از بین بردن قسمت مشترک دو خط سیگنال (Common Mode) که معمولا نویز یا قسمت DC سیگنال است کار برد داره. البته گینش از سینگل اندد (Single Ended) خیلی بیشتره(معادل دوطبقه ی عادیه). که معمولا یه عددی هم بهش نسبت میدن (CMRR = Common Mode Rejection Reitio) که نسبت گین تفاضلی به گین مشترکه و نشان دهنده ی خالص شدن سیگنال تفاضلی از مقدار مشترکه. معمولا این تقویت کننده ها، طبقه ی اول قرار می گیرند بنابراین مشکل جدیدی به نام ولتاژ آفست و جریان آفست رو ایجاد می کنند. و هیشه طبقه ی اول هر Op Amp مثل 741 هستند. بخاطر گین بالا شون پاسخ فرکانسی بدی دارن که معمولا تفاضلیارو Cascode می سازند تا پاسخ بهتری داشته باشن. یعنی ترکیب امیتر مشترک و بیس مشترک که این مقدار آفست ها رو باز اضافه می کنه. نمی دونم ما تو درسامون، پاسخ فرکانسی آپ امپ رو که می خوایم حساب کنیم قطعا به این نتیجه می رسیم که همین طبقه ی تفاضلیه که کار و خراب می کنه!!!!!!
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/11/8 (15:39)
تقویت کننده های تفاضلی به علت پاسخ فرکانسی خوب حذف نویز پهنای باند خوب کاربرد های فراونی دارند بسته به نوع بکار بردنشون استفاده های زیادی می شه ازشون کرد.اگه حالت خواصی رو در نضر دارین بگین تا کامل بازش کنم بطور مثال یک طبقه قبل از خروجی آملی فایر ها

2.    86/11/8 (19:38)
اینجا رو نگاه کن امیدوارم کمک کنه
http://edu.tebyan.net/textbooks/0622/index.htm
یه مثال ساده:
فرض کنید در ورزشگاه آزادی هستید و صدای تماشاگران به قدری زیاد هست که صدای گزارشگر به خوبی شنیده نمی شود.
کاربرد بسیار جالب تقویت کننده های تفاضلی اینه که می شه با استفاده از دو میکروفن که یکی جلوی گزارشگر و دیگری دور از او(که فقط صدای تماشاگران را بگیرد) قرار می گیرد. می توان صدای تماشاگران را از (صدای گزارشگر+ صدای تماشاگر) کسر کرد و تنها صدای گزارشگر را تقویت نمود.

3.    86/11/10 (23:19)
برای تکمیل کردن توضیحات دیگر دوستان باید بگویم که ترکیب گیلبرت هم یک مدار بر اساس ساختار تفاضلی است که کاربرد های زیادی در ضرب کننده ها و دیگر مدار های پردازش سیگنالهای دیجیتال دارد حتی در پیاده سازی شبکه های عصبی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.