مشخصات سوال

هیوا حسینی , ghasedak2002
12 اسفند 88 - 10:46
رایت سی دی
اطلاعات بیشتر : سلام
یه سؤال ساده در مورد کامپیوتر که مطمئنم خیلی ها جوابشو میدونن ولی چون من تا حالا این کارو انجام ندادم بلد نیستم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
اما سؤالم : چه جوری میشه سی دی رایت کرد؟ برای رایت سی دی حتما باید برنامه ی
nero
رو کامپیوتر نصب باشه؟
من رو کامپیوترم این برنامه رو ندارم و وقتی فایلی رو رو سی دی کپی می کنم با زدن گزینه ی
write these file to cd
پنجره ی ویزارد باز میشه .از این روش (ویزاردی) میشه سی دس رو رایت کرد ؟اگه نمیشه با
nero
چه جوری میشه سی دی رو رایت کرد؟؟- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
سام نت , samnet
88/12/12 (11:04)
دوست عزیز با اون ویزارد خود ویندوز هم میشه ولی فقط میتونی data رایت کنی ولی اکر میخوای VCD یا DVD یا در کل فایل هایی غیر از data رایت کنی نمیشه
امروزه برای رایت كردن سی دی، نیازی به نرم افزار جانبی خاصی نداریم، چرا كه خود ویندوز می تواند این كار را( البته با محدودیت هایی) انجام دهد. با ویندوز اكس پی، رایت كردن تقریبا مثل كپی كردن است. كافی است فایل های مورد نظر را با ماوس بگیرید و به داخل پنجره درایو سی دی بیندازید. ولی البته نمی توانید مثلا سی دی بوت درست كنید، یا محتوای یك سی دی را به صورت فایل ISO یا image ذخیره كنید. حتی نمی توانید یك فایل بزرگ را بین چند سی دی رایتر شما صرفا یك سی دی رام است، چه دردسرهایی درست می شود. در این مواقع، مجبورید با درستكاری رجیستری، مشكل را برطرف كنید. اگر برای رایت كردن، امكانات پیشرفته تری بخواهید، در حال حاضر دو گزینه پیش رو دارید، برنامه Nero كه حالا نسخه 6 آن موجود است، و Roxio Creator7 كه در ویندوزهای 98 و ME به Easy CD معروف بود. این برنامه ها چیزی فراتر از صرفا ابزار رایت كردن هستند. مثلا می توانید صوت و تصویر را به MP3 و MPEG-4 تبدیل كنید، نویزهای نوارهای قدیمی را حذف كنید، آلبوم عكس درست كنید، منوهای DVD بسازید، برچسب و جلد سی دی طراحی كنید و خیلی كارهای دیگر كه در این مقاله می خواهیم به شما معرفی كنیم.

1- بستن انتهای سی دی
حتما می دانید كه اگر انتهای سی دی را نبندید، می توانید باز هم روی آن رایت كنید، منتها فقط كامپیوتر خودتان می تواند تمام فایل های روی سی دی را نشان دهد. بنابراین اگر مثلا فایل های MP3 خود را طی چند مرحله روی سی دی رایت كنید و در پایان سی دی را finalize كنید (اصطلاحا آن را ببندید)،و آن وقت سی دی را داخل یك دستگاه مستقل Player بگذارید، فقط آهنگ هایی كه درآخرین Session رایت شده بودند، پخش خواهد شد.

2- رایت كردن در اكس پی
در ویندوز اكس پی، اگر فایل های خود را داخل پنجره سی دی درایو بیندازید، فایل ها رایت می شوند. منتها اگر سی دی شما CD-R باشد نه CD-RW ، عمل رایت بلافاصله صورت نمی گیرد، بلكه فایل ها ابتدا در یك فضای موقت (فولدری در داخل Documents and Setting و تحت عنوان اسم كاربری شما) قرار می گیرند. برای این كه عمل رایت واقعا صورت بگیرد، باید روی آیكون درایو سی دی كلیك راست كرده و گزینه Burn these files to disc را انتخاب كنید. خوبی این روش این است كه اگر اشتباها فایلی را داخل سی دی بیندازید، فرصت برگشت دارید. خوبی دیگر فایل، یك Session جدید تعریف كنید. در ویندوز اكس پی، multi-Session برای سی دی دیتا، همیشه روشن و برای سی دی صوتی، همیشه خاموش است.

3- كشیدن و انداختن
وقتی با استفاده از پنجره اكسپلورر خود ویندوز اكس پی فایل هایتان را روی سی دی RW رایت می كنید، فرمت دیسك UDF می شود كه در اكثر پی سی ها قابل استفاده است، ولی در خیلی از كامپیوترهای Mac نه. فرمت UDF برای تصحیح خطا، یك فضای اضافی را برای خود در نظر می گیرد. با این كار، عملا چیزی در حدود 533 مگابایت روی CD-RW برای شما باقی می ماند. اما در عوض لازم نیست برای هر بار رایت، یك Session جدید تعریف كنید.
4- تراك یا دیسك
هنگام رایت كردن دیسك های multi-session ، درایو قسمت « جدول محتویات» دیسك را باز می كند، فایل ها را روی سی دی می نویسد و سپس با اصلاح جدول محتویات معلوم می كند كه هر فایل در كجای دیسك ذخیره شده و كجا پایان می یابد، به این شیوه Track-At-Once می گویند و نگهداری این گونه اطلاعات طبیعتا فضایی را روی دیسك اشغال می كند. روش دیگری به نام Disk-At-Once وجود دارد كه كل دیسك را در یك مرحله رایت كرده و ته آن را می بندد. برای دیسك های صوتی باید از این روش استفاده كنید و كسانی كه به تكثیر سی دی می پردازند. نیز این روش را انتخاب می كنند. معمولا خود كاربر می تواند تشخیص دهد كه كدام روش برایش مناسب تر است. Esay Media Creator بسته به نوع پروژه، به طور خودكار روش مناسب را انتخاب می كند، ولی Nero به كاربر اجازه می دهد خودش روش كار را تعیین كند.

5- نوشتن نام آهنگ ها
اگر بخواهید، می توانید برای سی دی های صوتی نام آهنگ ها را هنگام پخش به نمایش در آورید. برای این منظور، باید از حالت Disk-At-Once استفاده كنید. هرچند برای رایت كردن سی دی صوتی خواه ناخواه مجبورید از این حالت استفاده كنید. نرم افزار رایت شما اطلاعات لازم را از قسمت metadata فایل صوتی برخواهد داشت (درست مثل پخش كننده های MP3 )، اما معمولا می توانید اسامی آهنگ ها و خواننده ها را ویرایش كنید.

6- معاینه داده ها
همیشه بعد از رایت ، دیسك خود را كنترل كنید. مقایسه بیت به بیت زمان می برد، اما این تنها راهی است كه می توانید از صحت رایت اطمینان حاصل كنید. برای دیسك های مهم حتی بهتر است به كمك برنامه هایی چون CD-DVD Speed ( كه در Nero 6 موجود است)، وجود خطاهای احتمالی را بررسی كنید، هنگام پخش آهنگ ها، درایو سعی می كند با استفاده از داده های تكراری از پس خطاهای ناشی از گرد و غبار یا خش برآید. اما هرچه این خطاها از همان اول كمتر باشند، بهتر است.

7- گرفتن تصویر سی دی
ابزار داخلی رایت سی دی در ویندوز اكس پی نمی تواند كپی سی دی به سی دی انجام دهد یا از كل یك سی دی image بگیرد. ولی در نرم افزار رایگان ISO Recorder Power Toy می تواند این دو كار را انجام دهد. اگر سرویس پك دو ویندوز اكس پی را نصب كرده اید، از نسخه بتای این نرم افزار استفاده كنید. در غیر این صورت نسخه اصلی را دانلود و نصب كنید. برای گرفتن تصویر از سی دی، كافی است روی آیكون درایو سی دی در My Computer كلیك راست كنید و گزینه Create lmage from CD انتخاب نمایید. برای رایت كردن فایل تصویر روی سی دی هم كافی است روی فایل، كلیك راست كرده و گزینه Copy image to CD را بزنید. با این برنامه نمی توانید سی دی های صوتی، تصویری یا قفل شده را كپی كنید.

8- رایت كردن فرمایشی
اگر بخواهید تعدادی فایل مشخص را به صورت سری رایت كنید با خط فرمان كار سریع تر انجام می شود تا ماوس، برای این منظور، از Creata CD استفاده كنید. این برنامه می تواند از طریق خط فرمان داسی، روی سی دی رایت كند. با یك فایل Batch ساده، می توانید Windows Backup را به اجرا در آورده و فایل ها را روی سی دی رایت كنید.

9- تبدیل فرمت ها به یكدیگر
اگر به سی دی رایت كردن عادت كرده اید، شاید حوصله نكنید كه زمان رایت خیلی طول بكشد. ولی صبور باشید. اگر می خواهید فیلمی را كه در كامپیوترتان ویرایش كرده اید، روی DVD رایت شود و در تلویزیون قابل مشاهده باشد، باید صبر كنید تا به فرمت MPEG-2 تبدیل شود. این تبدیل معمولا به طور خودكار هنگام رایت كردن انجام می شود. ولی زیاد طول می كشد. خود عمل رایت در عرض چند دقیقه و خیلی زود تمام می شود. DVD+R كمی سریعتر از DVD+R است، و نوشتن روی DVD های قابل رایت مجدد، در حدود یك ربع طول می كشد.

10- فضای لازم برای تبدیل
هنگام رایت فایل های تصویری روی سی دی، فایل تبدیلی به طور موقت روی هارددیسك ذخیره شده و در پایان رایت، به طور خودكار حذف می شود. بنابراین باید به اندازه كافی فضای خالی روی دیسك داشته باشید. زیاد فرق نمی كند AVL داشته باشید یا MREG یا هر چیز دیگر، سایز فایل نهایی MPEG-2 برای همه این ها تقریبا یكسانخواهد شد.

11- 1.02 UDF را امتحان كنید
اگر نتوانستید DVD ساخت خود را روی دستگاه پخش كنید یا پیام Disc Error می گیرید، به جای UDF1.05 نسخه 1.02 را امتحان كنید (DVD پخش كن های جدید نسخه 1.02 را می شناسند.) مثلا در Nero ، بعد از انتخاب حالت (UDF ) DVD-ROM به صفحه Multisession بروید و نگاه كنید ببینید No Multisession تیك خورده باشد. سپس به صفحه UDF بروید و پارتیشن را Physical انتخاب و نوع سیستم فایلی را UDF 1.02 تعیین كنید. (خطاهای موجود در دیسك را بررسی كنید. خطاهای C1 به شرطی كه زیاد نباشند، قابل چشم پوشی هستند. ولی خطاهای C2 باعث پدید آمدن خطاهای زمان خواندن می شوند.)

12-آهنگ های بیشتری كپی كنید
اگر از سی دی مناسبی استفاده كنید، می توانید آهنگ های بیشتری روی سی دی صوتی رایت كنید. CD-R99, CD-R99,CD-R80 به اندازه 80 ، 90 و 99 دقیقه فضا برای موسیقی دارند و بیشتر سی دی پخش كن های عادی می توانند سی دی های طولانی را بدون مشكل پخش كنند. اگر می خواهید هنگام رایت روی سی دی های صوتی طولانی تر از 80 دقیقه مشكلی پیش نیاید، سعی كنید سرعت رایت را پایین بیاورید. سرعت 1X و 2X تقریبا همیشه جواب می دهد. اما در سرعت های بالاتر در بعضی رایترها، ممكن است لبه های سی دی به خوبی رایت نشوند.

13-جای مناسب بگذارید
هر چه اطلاعات بیشتری روی سی دی بگذارید. خش افتادن روی سی دی، بیشتر می تواند دردسر درست كند. ضمن این كه بهتر است سی ی های خام را داخل همان قوطی استوانه ای خودش نگه دارید، سی دی های رایت شده را هم در یك قاب محكم قرار دهید. پاكت های مشمعی یا كاغذی، پوشش خوبی برای دیسك نیستند. قاب هایی كه برای DVD طراحی شده اند. باعث می شود هنگام بیرون آوردن دیسك، فشار كمتری به سطح سی دی وارد آید.

14- به دقت حمل كنید
ضمن این كه DVD ها را باید داخل جعبه های مخصوص خودشان قرار دهید تا از گرد و خاك در امان باشند، آن ها را لب پنجره یا زیر نور آفتاب هم نگذارید. لایه رنگی DVD ، به گرما و نور حساس است و گذاشتن آن ها زیر نور آفتاب در چند روز ممكن است به آن ها آسیب برساند. اگر روی دیسك خیلی خاك گرفت یا به هر علت موقع خواندن مشكل پیدا كرد، سعی كنید با یك پارچه بدون پرز آن را تمیز كنید. پارچه های مخصوص شیشه عینك و این جور چیزها برای سی دی مناسبند، اما دستمال كاغذی اصلا چیز خوبی نیست. موقع پاك كردن، پارچه را به آرامی از داخل به سمت بیرون بكشید، نه این كه روی سی دی بچرخانید.

15- با دقت برچسب بزنید
برای نوشتن روی سی دی، ماژیك های آبی از ماژیك های الكلی بهتر هستند. در ضمن روی DVD به هیچ وجه برچسب های كاغذی چسب دار نزنید، مگر این كه برچسب حلقه ای با چسب خیلی خوب باشد. كاغذهای چسب دار به مرور كنده می شوند و موقع چرخش دیسك، حالت نامتعالی ایجاد می كنند كه باعث خطای خواندن می شود. یك راه بهتر هم این است كه از چاپگرهای مجهز به سی دی چاپ كن استفاده كنید. اپسون استایلوس 900 و كانن IP4000R دو چاپگری هستند كه مستقیم روی سی دی چاپ می كنند. برای این منظور باید دیسك خام با قابلیت چاپ جوهرافشان داشته باشید كه پشت آن سفید یا نقره ای باشد.

16- با لیزر برچسب بزنید
رایترهای مجهز به نشانه گذار نوری از همان لیزری برای نوشتن برچسب روی پشت سی دی استفاده می كنند كه برای رایت كردن اطلاعات روی سطح اصلی به كار می برند، شركت های HP و Lacie رایتر مجهز به LighScribe می سازند، و Nero اولین نرم افزاری است كه گزینه LightScribe را گذاشته است. تكنولوژی مشابه یاماها موسوم به DiscT@2 (بخوانید دیسك تاتو) برچسب را روی فضای خالی سطح اصلی دیسك رایت می كند، كه این یعنی جای كمتری برای اطلاعات.

17- اسم فایل ها
اگر سی دی را برای استفاده در كامپیوتر خودتان رایت می كنید، اسامی 64 كاراكتری برای فایل ها در ویندوز مشكلی ندارد و به طور خودكار اسامی 8 كاراكتری با پسوند 3 كاراكتری تولید می شوند. اما اگر می خواهید مطمئن باشید كه فایل هایتان در سیستم های لینوكس یا Mac هم( برای جادادن بیش از 80 دقیقه موسیقی روی سی دی صوتی Overburning را روشن كنید. كارخانه زیادی CD یا DVD تولید می كنند. برنامه می تواند كارخانه سازنده را مشخص كند.) قابل شناسایی خواهند بود، به جای Joliet سیستم ISO96 را انتخاب كنید.

18- دو درایو
امروزه كمتر پیش می آید لازم باشد هم سی دی رایتر در كامپیوتر خود داشته باشید و هم DVD رایتر، چرا كه بیشتر DVD رایترها می توانند با سرعتی بیش از سی دی رایترها، رایت كنند. اگر برای رایت سی دی به سی دی، به فكر خرید دو درایو هستید، اشتباه نكنید. با یك سی درایو هم می توان این كار را كرد. ولی به هر حال داشتن یك درایو اضافی این خوبی را دارد كه می تواند سی دی رایت شده خود را روی یك درایو متفاوت امتحان كنید.

19- دسترسی مستقیم به حافظه
DMA یا « دسترسی مستقیم به حافظه» یعنی درایوهای IDE ، از جمله سی دی رایترها، می توانند اطلاعات را مستقیما از حافظه دریافت كنند. بدون این كه به CPU مراجعه كنند، و این یعنی رایت كردن با سرعت 12X فقط 5 درصد از CPU شما را اشغال می كند نه 50 درصد. و باز هم این یعنی كم شدن احتمال سوختن سی دی به علت كم آوردن بافر. بعضی از رایترها نمی توانند با سرعت های بالا رایت كنند، مگر این كه DMA را برای آن ها فعال كرده باشید. تعداد معدودی از رایترها هم در صورت خاموش بودن DMA بهتر كار می كنند. عجیب آن كه برای تنظیم DMA باید از طریق كنترل گر IDEATAARAPi در DeviceManagerاقدام كنید، نه از طریق خود درایو سی دی.

20- رایت كردن DVD
با استفاده از Windows Media Center 2005 می توانید به رایت DVD بپردازید. بدون این كه به نرم افزار دیگری احتیاج پیدا كنید. البته این در( تنظیمات DMA برای CD یا DVD را می توانید در قسمت Device manager انجام دهید. ) صورتی است كه مجوز رایت CD را از Sonic گرفته باشید. وگرنه، مجبورید یك نسخه از برنامه Sonic Prime Time Deluxe را نصب كنید.

میتونی لینکه ای زیر هم ببینی
http://www.shegerdha.com/amooz/amooz-3.htm

http://parscms.com/c_1518__با-چگونگی-رایت-CD-آشنا-شوید.htm

اینم یه فایل آموزشی برای دانلود با فرمت PDF
http://blog-aghigh2009.vatanblog.com/7-3
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/12/12 (14:01)
kamelo jame' goftan dige:d

2.    88/12/12 (14:24)
سلام هیوا خانم ...
دوست شماره 1 تقریبا درست گفتند ولی فقط از جایی که کپی گرفتند مال خیلی وقت پیشه چون نوشته که نرو 6 جدیدترین ورژنه در صورتی که الان نرو 9 هم به بازار اومده ...
ولی در مورد سوالتون در حالت عادی بله میشه به صورت دیتا بدون هیچ برنامه ای سی دی رو رایت کرد ولی اگه سی دی صوتی یا فیلم یا mp3 رو بخواهید حتما باید با یه برنامه دیگه مثل نرو رایت کنی. ...
اگه نرو رو داری که اونو نصب کن و ورژنش رو بگو تا بهت بگم چه جوری کار کنی ولی اگه نداری باز هم بهم پیام بده تا یه نروی خیلی ساده و سبک رو برات آپلود کنم.

3.    88/12/13 (19:06)
به به واست کتاب نوشت برو حال کن