مشخصات سوال

الهام ز , elham_za62
8 اسفند 88 - 10:42
علت اصلی خونریزی در دوران حاملگی قبل از 3 ماهگی چیست؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
  , sarabeofogh
88/12/8 (11:16)
معمولاَ اغلب لکه بینی و خونریزی ها درسه ماهۀ اول بارداری رخ می دهد. بسیاری از خانم ها تصور می کنند که این همان پریود آنهاست که در زمان بارداری نیز ادامه پیدا کرده است، که البته این فرضیه درست نیست. به محض وجود جنین در بدن شما، مغزتان به رحمتان فرمان می فرستد تا از وقوع قاعدگی(پریود) جلوگیری کند.
برخی از خانم ها حدود 14-10 روز پس از لقاح متوجه خونریزی سبکی می شوند. این خونریزی به القاء معروف است و علت آن هم این است که هنگامی که تخمک بارور شده ، خود را داخل رحم شما القاء می کند، ممکن است به دیوارۀ رحم آسیب رسانده و باعث خونریزی خفیف شود. این خونریزی نباید بیشتر از چند روز به طول انجامد و معمولاَ بسیار سبک نیز می باشد. خونریزی القاء نباید باعث نگرانی شود ولی اگر این زمان بیش از چند روز طول کشید و یا به خونریزی سنگین تبدیل شد، فوراَ پزشک معالج خود را در این باره ببینید.
در ابتدای دوران بارداری رحم شما دچار تغییرات بسیاری شود تا بتواند جنین را در خودش جای دهد. بدن شما مقدار بیشتری خون را به رحم پمپ می کند تا بتواند جنین را تغذیه کند، گاهی همین امر می تواند باعث خونریزی بسیار سبک در سه ماهۀ اول حاملگی باشد. دلایل دیگر برای خونریزی می تواند داشتن نزدیکی با همسرتان و یا معاینۀ پزشک زنان باشد که باعث التهاب گردن رحم و در نتیجه لکه بینی یا خونریزی شود. به خاطر داشته باشید در حالی که این خونریزی ها سبک و کوتاه مدت باشند، جای نگرانی نیست. اگر این زمان بیش از چند روز طول کشید و یا به خونریزی سنگین تبدیل شد، فوراَ پزشک معالج خود را در این باره ببینید.
برخی از خونریزی ها در سه ماهۀ اولیه بارداری می توانند نشانۀ مشکلی برای شما یا جنین باشند:
.
سقط جنین:
حدود - حاملگی ها به سقط جنین ختم می شوند. احتمال بروز سقط جنین معمولاَ تا هفتۀ 12 بارداری وجود دارد. خونریزی و یا لکه بینی به خصوص اگر تواَم با دل درد، تب و یا لرز باشد، می تواند دلیل سقط جنین باشد. در صورت داشتن این علایم سریعاَ به پزشک مراجعه کنید.
.
بارداری خارج از رحم:
خونریزی در سه ماهگی اول بارداری می تواند به علت باردلری خارج از رحم باشد. در هر 60 حاملگی 1 حاملگی خارج از رحم اتفاق می افتد. این حالت می تواند هم برای مادر و هم برای جنین بسیار خطرناک باشد. بنابراین اگر کوچک ترین شکی به حاملگی خارج از رحم دارید سریعاَ به پزشک و یا بیمارستان مراجعه کنید. از علایم بارداری خارج از رحم، علاوه بر خونریزی سنگین می تواند درد ناگهانی در زیر شکم معمولاَ در یک طرف، سرگیجه و یا ضعف که می تواند دلیلی بر خونریزی داخلی باشد، باشد.

.
لکه بینی و خونریزی در سه ماهۀ دوم یا سوم حاملگی:
با اینکه اغلب خانم ها در صورت داشتن لکه بینی و خونریزی آن را در ابتدای حاملگی تجربه می کنند، ولی گاهی ممکن است لکه بینی و خونریزی در ماه های آخر نیز اتفاق بیفتد.
بعضی اوقات این خونریزی ممکن است به دلایل نامربوط به بارداری باشد. گاهی ممکن است عفونت و یا گرفتن بیماری های جنسی سبب ملتهب کردن رحم و در نتیجه باعث لکه بینی و خونریزی شود.
در اواخر دوران بارداری، خونریزی یا لکه بینی به خصوص اگر همراه با دل درد و یا انقباضات باشد، می تواند دلیلی برای زایمان زودرس و پیش از موعد باشد. برای اطمینان از اینکه چه عاملی باعث این علایم شده است حتماَ به پزشک مراجعه کنید.
هر چند احتمال سقط جنین بعد از سه ماهۀ اول بسیار کم است، ولی وجود خونریزی شدید می توان به این خاطر باشد. در صورت هر گونه لکه بینی و خونریزی غیر عادی به پزشک مراجعه کنید.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/12/18 (01:17)
تهدید به سقط