مشخصات سوال

سارینا سلطانزاده , m323323
5 اسفند 88 - 09:01
هیدروکینون
اطلاعات بیشتر : واسه از بین بردن دونه های قرمز که روی پوست پا بوجود اومده میشه از هیدروکینون 4 درصد استفاده کرد؟
اگه همزمان اکسیددوزنگ بزنم مسئله ای نیست؟- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
شیانا  افشاری , shiana
88/12/6 (00:01)
مكانیسم اثر: مصرف موضعی این دارو دفع ملانین از ملانوسیت ها را افزایش داده و موجب اثر بیرنگ كننده پوست میشود. برخی متخصصین معتقدند كه این دارو موجب كاهش تولید ملانین میشود. این دارو موجب تخریب ملانوسیتها یا بیرنگ شدن دائمی نمیشود.

موارد مصرف: هیدروكینون برای كاهش تدریجی زیادی رنگدانه پوست در مواردی مانند كك و مك، كلواسمای غیر فعال، لنتیگوی منتشر دوران پیری و سایر موارد زیادی ناخواسته رنگدانه ملانین مصرف میشود. این دارو همچنین برای كاهش زیادی رنگدانه پوست ناشی از حساسیت به نور همراه با التهاب یا ناشی از مصرف برخی عطرها نیز مصرف می شود

موارد منع مصرف: سابقه حساسیت یا واكنشهای آلرژیك به دارو.

عوارض جانبی: التهاب خفیف جلدی و حساس شدن پوست، از جمله سوزش، گزش و درماتیت آلرژیك. همچنین خشكی و شقاق اطراف بینی و زیر چشمها نیز گزارش شده است.

نكات قابل توصیه: در صورت عدم مشاهده بیرنگ شدن پوست پس از 2 ماه درمان، از ادامه درمان خودداری كنید.
خاصیت رنگ زدائی هیدروكینون در شرائط دور از آفتاب سریعتر، با دوامتر و راحت تر حاصل میگردد. لذا استفاده از یك ضد آفتاب و یا یك پوشش در طول روز از اهمیت بسیار برخوردار میباشد. در طول درمان و حتی پس از آن از یك ضدآفتاب استفاده كنید.
زمان لازم برای شروع اثر، میزان اثر و طول مدت اثر این دارو در بیماران مختلف متفاوت است. برای بروز اثر این دارو ممكن است 1-4 هفته زمان لازم باشد، زیرا ابتدا میبایست ملانین موجود درپوست قبل از درمان، از طریق پوسته ریزی طبیعی از لایه شاخی پوست، از بدن خارج شود و سپس اثردارو در دفع ملانین جدید آشكار گردد. اثر بیرنگ كننده پوست تا 2-6 ماه پس از خاتمه درمان ادامه دارد.

هشدارها :
این كرم فقط برای مصرف موضعی است و از تماس آن با چشم خودداری شود.
تست حساسیت: قبل از استعمال این كرم، مقدار كمی از آن را بر روی پوست سالم مالیده و بعد از 24 ساعت چك كنید. در صورت بروز حالت خارش، یا التهاب همراه قرمزی ( نه فقط قرمزی خفیف) از مصرف آن خودداری كنید.
از مصرف این كرم در نواحی نزدیك چشمها، برروی بریدگی، خراشیدگی یا آفتاب سوختگی، پس از تراشیدن مو یا مصرف مواد موبر و همچنین روی نواحی عرق سوز شده خودداری كنید.
در صورت بروز التهاب یا بثورات جلدی در طول مصرف این دارو، درمان با هیدروكینون را قطع نموده و سپس به پزشك مراجعه كنید.
سلامت و كارآئی مصرف كرم هیدروكینون در كودكان زیر 12 سال تعیین نشده است.

مقدار مصرف: یك لایه نازك از كرم دو بار در روز (صبح و شب) بر روی ناحیه مورد نظر مالیده می شود. مصرف این دارو باید به ناحیه ای با وسعت معادل صورت و گردن یا دستها و بازوها محدود شود . در صورت محافظت پوست از اشعه آفتاب و استفاده از ضدآفتابهای مناسب پاسخ سریعتر و مناسبتری از دارو گرفته می شود . پس از دستیابی به پاسخ مناسب، تنها باید بر حسب نیاز و برای حفظ بی رنگی حاصل از درمان مصرف شود.

بارداری و شیردهی: مصرف كرم هیدروكینون در خانمهای باردار تنها در صورت توصیه پزشك و در مواقعی كه ضرورت بسیار دارد مجاز میباشد. از آنجائیكه میزان جذب این دارو و ترشح آن در شیر مشخص نیست، مصرف آن در دوران شیردهی باید با احتیاط صورت گیرد.


چگونگی دارو : كرم موضعی هیدروكینون 4% در تیوبهای 30 گرمی به بازار عرضه می گردد .

شرایط نگهداری: دارو در دمای پایین تر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت گردد. دور از دسترس اطفال نگهداری شود. پس از مصرف درپوش كرم را محكم بسته و از نور شدید محافظت كنید.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/12/5 (09:38)
نه عزیز من تشخیص درمان رو به عهده متخصصش بگذارید

2.    88/12/13 (22:18)
رژیم غذاییت رو درست بکن و روز 17 ماه قمری یک حجامت از پشت کمر سمت راست بکن این دارو را هم مصرف نکن. اگه اطلاعات بیشتر خواستی ایمیل بزن