نتایج جستجو : پتروشیمی - 176 مطلب

96/02/24 17:31
دکترمحمدباقر قالیباف , ghalibaf_ir
قالیباف در مسجد جامع ورامین،‌ در جمع پرشور مردم ورامین:

مواد اولیه ای را ما در حوزه پتروشیمی تبدیل به مواد خام اولیه می کنیم. این مواد خام باید به صنایع پائین دستی بیاید و به بسیاری از کالاها و محصولات تبدیل شود. بسیاری از کالاهایی که در زندگی روزمره استفاده می کنیم در صنایع پائین دست پتروشیمی تولید می شود. بیشترین شغل و ارزش و افزوده اینجا است اما رانت خوارانی وجود دارند که این گاز را با کمترین قیمت ممکن می‌گیرند و در مجتمع ها تبدیل به مواد خام می کنند. به جای اینکه این مواد خام در صنایع پائین دستی استفاده شود با کمترین قیمت به خارج صادر می‌شود.
99
5
1
5
95/07/17 17:46
احسان حسنانی , hosnani
صنعت پتروشیمی در سال 1920 متولد شد. این صنعت به صورت یکنواخت تا سال 1950 رشد کرد تا اینکه در سال1970 به مرحله پختگی (Maturing)رسید. جنگ جهانی دوم صنعت پتروشیمی را با بازار جدیدی مواجه کرد.صنایع لاستیک وپلاستیک انگیزه خوبی برای توسعه صنایع پتروشیمی بودند.
برای مشاهده ادامه مطلب، از لینک درج شده در زیر بازدید نمایید: ↓↓↓↓↓
95/03/4 08:15
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
شرایط تحریم سبب کاهش صادرات محصولات پتروشیمی ایران به کشورهای اروپایی شده بود که اکنون با افزایش تعاملات بین المللی، رکورد صادرات این محصولات به اروپا شکسته می شود.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا با تاکید بر لزوم همكاری مجتمع های پتروشیمی با یکدیگر اظهارکرد: یکپارچگی و هم افزایی مجتمع های پتروشیمی سبب هموار شدن روند توسعه صنعت پتروشیمی می شود.
علی محمد بساق زاده افزود: با توجه به شرایط جدید به وجود آمده درکشور صنعت پتروشیمی یکی از صنایع پیشرو و در حال توسعه است و برهمین اساس مجتمع های پتروشیمی می توانند افزون بر تامین نیاز بازارهای داخلی در زمینه صادرات و افزایش ورود ارز نقش آفرین باشند.
وی با اشاره به اهمیت انتقال و تبادل تجربه های مجتمع های پتروشیمی برای هم افزایی و افزایش تعامل در تمام فعالیت های شرکت ها گفت: قابلیت های فراوانی برای افزایش حضور در بازارهای مختلف بین المللی وجود دارد و در این مسیر هماهنگی و همدلی میان شرکت های پتروشیمی منجر بر تحکیم حضور در بازارهای منطقه ای و بین المللی خواهد شد.
مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: امسال با بهره برداری از چندین طرح جدید پتروشیمی، مقصدهای صادراتی محصولات پتروشیمی ایران متنوع‌تر می شود و با توجه به این که پس از برجام کشورهای زیادی افزون برمشتریان دائمی فرآورده‌های پتروشیمی کشورمان، خواستار خرید این محصولات از ایران هستند همکاری و تعامل مجتمع های پتروشیمی می تواند هدف گذاری ها برای تحقق جهش در صادرات را محقق کند.
بساق زاده به صادرات محصولات پتروشیمی ایران به کشورهای آسیای دور و نزدیک، اقیانوسیه، آفریقا و آمریکای لاتین اشاره کرد و گفت: شرایط تحریم در گذشته سبب کاهش صادرات این محصولات به کشورهای اروپایی شده بود که امیدواریم اکنون با اجرایی شدن برجام و افزایش تعاملات بین المللی، رکورد صادرات این محصولات به اروپا نیز که در سال های قبل از تحریم حدود ٢٥ درصد بوده است شکسته شود.
95/02/28 12:21
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
وزیر نفت گفت: سال گذشته از دولت در خواست کردیم تا دو درصد از هزینه های مربوط به اجرای پروژه های صنعت نفت به اهداف اجتماعی اختصاص یابد.

به گزارش نیپنا؛ بیژن نامدار زنگنه صبح امروز (سه شنبه، ٢٨ اردیبهشت ماه) در آیین گشایش همایش«مسئولیت اجتماعی شرکت؛ مسئولیت اجتماعی صنعت نفت» با بیان این که صنعت نفت به مسئولیت اجتماعی خود واقف است اما باید در اجرای این مسئولیت دولت نیز کمک کند، افزود: در سیاستهای اقتصاد مقاومتی که بخشی از آن به صنعت نفت مربوط می شود، به رویکرد عدالت بنیانی توجه شده که این مسئله همان مقوله CSR است.
زنگنه به افزایش اختصاص درآمدهای نفت به عمران مناطق نفتی اشاره کرد و افزود: این مقدار هم اکنون به ٢ درصد رسیده است در حالی که در سال ٧٩، ٢ در هزار بوده است.
وزیر نفت با اشاره به توجه دولت دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسئولیتهای اجتماعی ادامه داد: به پیشنهاد وزیر کشور قرار شده است تا از طریق وزارت نفت برای عمران مناطق هزینه شود که این مسئله از جمله اقدامات موثر برای بهبود سلامت در مناطق است.
وی ادامه داد: پارسال از دولت درخواست کردیم تا دو درصد از هزینه طرحها به اهداف اجتماعی اختصاص یابد که دولت نیز با این مسئله موافقت کرد و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز ابلاغ شد.
وزیر نفت با بیان این که وزارت نفت به اجرای مسئولیتهای اجتماعی واقف است، افزود: پارسال ٣٨٠ میلیارد تومان به عمران مناطق نفتخیز اختصاص یافت که امسال این رقم تا ٧٠٠ میلیارد تومان افزایش می یابد.
وزیر نفت به حضور انجمنها و سازمانهای مردم نهاد در این همایش اشاره و اظهار کرد: رفتار ما باید به گونه ای باشد که ساکنان محلی احساس کنند که ما آنها را دوست داریم و می خواهیم در بلندمدت همراه و همگام آنها باشیم و با آنها زندگی کنیم.
وی با تاکید بر توانمندسازی جوامع محلی در حوزه مسئولیت اجتماعی افزود: توجه به این مسئله سبب می شود تا مشکلات بعدی ما در این جوامع حل شود.

لزوم توجه به توسعه مراکز آموزش فنی و حرفه ای
زنگنه نخستین گام در این زمینه را آموزش اعلام کرد و افزود: از زمانی که صنعت نفت در ایران آغاز به کار کرد، به مسئله آموزش نیز توجه شده است؛ من نیز همیشه تاکید کرده ام که به هنرستانها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای توجه ویژه ای شود.
وزیر نفت توسعه هنرستانها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای را اثرگذارتر از دانشگاهها دانست و افزود: توسعه این مراکز علاوه بر این که سبب اشتغالزایی ساکنان محلی مناطق می شود، سبب می شود تا نیروهای حرفه ای آموزش دهیم که این موضوع سرانجام به نفع صنعت نفت تمام می شود.
وی ادامه داد: نخستین کاری که مراکز فنی و حرفه ای انجام می دهند، استفاده از نیروهای بومی است نه این که در مناطق نفتی از نیروهایی غیربومی استفاده کنیم.

جلوگیری از شهرک سازی در منطق عملیاتی
وزیر نفت توجه به حوزه سلامت و بهداشت محیط را نیز از دیگر مواردی یاد کرد که وزارت نفت به آن توجه می کند و افزود: طی چند سال گذشته تلاش کرده ایم تا از شهرک سازی در مناطق عملیاتی خودداری کنیم چراکه این موضوع را آفتی برای جامعه محلی می دانیم.
وی ادامه داد: با پیشنهاد همکاران بخش اجتماعی، اصل بر اینست که در درون شهرها به ساخت واحدهایی اقدام کنیم و افراد نیز در آنجا زندگی کنند درست است که در مرحله اول امکان دارد ٨٠ درصد امکانات مربوط به صنعت نفت باشد اما افراد به هم پیوسته خواهند بود و به مرور نیز مردم با یکدیگر پیوند داشته و ارتباط برقرار می کنند.

تصور پول دار بودن نفت درست نیست
وی با بیان این که وزارت نفت به مسئولیت اجتماعی خود واقف است اما تصور پول دار بودن نفت درست نیست، افزود: با این که وزارت نفت پول زیادی را تولید می کند اما بخش قابل توجهی از آن به یارانه اختصاص می یابد و مبلغ ناچیزی به این صنعت می رسد حتی در مواردی نیز ما در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکل روبرو هستیم.
زنگنه با حمایت از توجه به سلامت و بهداشت تصریح کرد: همه فکر می کنند ما پولدار هستیم اما درآمدهای ناشی از صادرات نفت به خزانه واریز می شود و تنها مبلغ کمی از آن سهم نفت است.
وزیر نفت با بیان این که اجرای همه امور افزون بر پول به کار مدیریتی نیاز دارد به اهمیت نقش بانوان در اجرای فعالیتهای اجتماعی تاکید کرد و افزود: ما نمی توانیم کار اجتماعی را در مناطق انجام دهیم و به بانوان توجه نکنیم زیرا رضایتمندی بانوان سرانجام به رضایتمندی افراد منجر می شود.
وی افزود: اگر بانوان راضی باشند، جامعه نیز راضی است و اگر آنها ناراضی باشند سرانجام شاهد نارضایتی افراد خواهیم بود.زنگنه با بیان این که باید به ورزش، رفاه و اوقات فراغت بانوان نیز توجه کنیم، افزود: باید کاری کنیم تا بانوان راضی باشند.
95/02/28 12:17
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
همایش "مسئولیت اجتماعی شرکت؛ مسئولیت اجتماعی صنعت نفت" (CSR) از دقایقی پیش در مرکز همایشهای بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به کار کرد.

به گزارش نیپنا؛ همایش «مسئولیت اجتماعی شرکت؛ مسئولیت اجتماعی صنعت نفت» صبح امروز (سه شنبه، ٢٨ اردیبهشت ماه) با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت، سیدکاظم وزیری هامانه قائم مقام وزیر نفت، منصور معظمی رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و سایر مدیران ارشد وزارت نفت در مرکز همایشهای بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به کار کرد.
بر پایه این گزارش، همایش «مسئولیت اجتماعی شرکت؛ مسئولیت اجتماعی صنعت نفت» در صدد اشاعه مفهوم مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت و ارائه و تبادل تجربیات عملی شرکتهای نفـتی این زمینه است و تلاش می کند مدیران و کارکنان صنعت نفت نسبت به مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت، شناخت جامعی پیدا کنند.
همزمان با برگزاری این همایش، نمایشگاه جنبی CSR با حضور چهار شرکت اصلی و تعدادی از شرکتهای فعال دایراست که وزیرنفت پیش از آغاز رسمی همایش از این نمایشگاه بازدید کرد.
همایش «مسئولیت اجتماعی شرکت؛ مسئولیت اجتماعی صنعت نفت» عصر فردا (چهارشنبه، ٢٩ اردیبهشت ماه) به کار خود پایان می دهد.
95/02/26 09:05
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
عضو کمیسیون عمران گفت: توسعه صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی در رشد اقتصادی و پایداری آن نقش ایفا می کنند. از این رو، تقویت سازوکارهای توسعه ای در آنها، آثار مثبت اقتصادی دارد.

علی نعمت چهاردولی در گفتگو با خبرنگارنیپنا ، با اشاره به لزوم توسعه صنایع پتروشیمی در ایران، اظهار کرد: توسعه این صنایع به دلیل پیامدهای مثبت اقتصادی و اجتماعی، دارای اهمیت است و دولت و مجلس از توسعه این صنعت حمایت می کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس نهم افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده از جمله در سند چشم انداز، ظرفیت تولید این صنایع در کشور افزایش می یابد که این می تواند در توسعه کشور نقش خوبی ایفا کند.

این نماینده مجلس گفت: رشد و توسعه صنایع ایجاد کننده ارزش افزوده با وجود آنکه مزیت های اقتصادی زیادی دارد در گرو سرمایه گذاری مناسب است.بنابراین، بخش خصوصی و دولت می توانند در کنار هم و در یک سازوکار مشخص، روند توسعه این صنعت را شتاب دهند.

چهاردولی گفت: توسعه صنایع بزرگ سبب رشد و پایداری اقتصاد می شود و افزون بر این صادرات غیرنفتی که از اهداف اقتصاد مقاومتی است را افزایش دهد. بنابراین از منظر اقتصادی و پیامدهای مثبت آن، تقویت این دست صنایع سازنده و مناسب است.
وی ابراز امیدواری کرد: با توسعه صنایع تکمیلی در صنعت پتروشیمی کشورمان روند اشتغالزایی در کشور سرعت یابد.
گفتنی است که افزایش صادرات پتروشیمی، در بند 13 سیاست های اقتصاد مقاومتی آورده شده است.
صاحب نظران بر این باورند که توسعه صنایع پتروشیمی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش بسزایی دارد زیرا این صنعت می تواند روند فروش مواد خام را کاهش دهد ضمن انکه سبب ایجاد شغل و بهره مندی بهتر از مزیت های اقتصادی کشور نیز می شود.
1
95/02/20 08:39
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
28 طرح جدید پتروشیمی با توجه به منابع گازی و هیدروکربوری موجود در کشور، تعریف شده است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آخرین روز از بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در یک نشست خبری، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان یک سازمان توسعه ای و حاکمیتی، وظیفه اصلی اش، برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان و و ناظر و پیگیر تحقق یافتن برنامه های است که برای صنعت پتروشیمی پیش بینی شده است.

شاهدایی در ادامه با ارائه گزارشی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی وظیفه برنامه ریزی کلان و نظارت بر تحقق یافتن طرح های پتروشیمی را برعهده دارد، هم اکنون ظرفیت تولید ٦٠ میلیون تن است و پارسال تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود ٤٦,٣ میلیون تن، بود که این مقدار تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار درصد افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در سال ٩٤ بیش از ١٤ میلیارد دلار محصول پتروشیمی در ایران تولید شده از از این مقدار 9.4 میلیارد دلار آن صادر شده است.

تکمیل طرح های نیمه تمام

شاهدایی افزود: برنامه ریزی سال آینده، در راستای تحقق یافتن اجرایی شدن طرح های نیمه تمام و شروع طرح های جدید است. در حقیقت، برآورد ما برای سال 95 آن است که 10 طرح به مرحله راه اندازی می رسند. افزون بر آن، فاز 1 و 2 خط لوله اتیلن غرب از عسلویه تا مهاباد تکمیل و پس از آن، بخشی از شاخه گچساران شروع می شود. فاز 1 پتروشیمی دماوند در عسلویه نیز تا پایان سال تکمیل خواهد شد.

وی تصریح کرد: از جمله این طرح ها پتروشیمی لرستان است که هفته پیش بطور رسمی افتتاح شد و 2 طرح دیگر در غرب، کردستان و مهاباد است همچنین دو طرح اوره آمونیاک داریم .

شاهدایی ادامه داد: طرح های پردیس 3 و شهدای مرودشت، فاز 2پتروشیمی کاویاناز طرح هایی است که امسال راه اندازی خواهد شد، همچنین بخش دوم پتروشیمی مروارید یا واحد MEG آن اکنون در مدار تولید قرار گرفته و به زودی افتتاح می شود. پتروشیمی انتخاب، و بزرگ ترین واحد پلی استراین با ظرفیت 250 هزار تن در سال، در نیمه دوم سال راه اندازی خواهد شد.

وی اظهار کرد: پتروشیمی تخت جمشید پارس با ظرفیت 50 هزار تن پلی استراین به مرحله تولید خواهد رسید. فاز 2 پتروشیمی کارون با ظرفیت 115 هزار تن در سال تا آخر سال راه اندازی می شود.مجموعا 10 طرح هست که به مرحله راه اندازی می رسد و ظرفیت تولیدشان حدودا 8 میلیون تن به ظرفیت تولید کشور اضافه خواهد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، از برنامه های کلان امسال، 55 طرح نیمه تمام است که همین ده طرح را هم شامل می شود. مجموع سرمایه گذاری مورد نیاز برای این طرح های نیمه تمام 41 میلیارد دلار است که برای تکمیل این ها حدود 27 میلیارد دلار دیگر مورد نیاز است و در حقیقت، یکی از برنامه ریزی های شرکت نیز در همین زمینه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.

شاهدایی اظهار کرد: 28 طرح جدید پتروشیمی با توجه به منابع گازی و هیدروکربوری موجود در کشور، تعریف شده اند. این طرح ها، شامل طرح های اوره امونیاکی، GTO یا GTP است که در طی این فرایند از گاز، الفین یا پروپیلن تولید شود و این 28 طرح در مجموع به 32 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که با توجه به شرایط جدید و برجام و بهبود روابط بین المللی، قرار است فاینانس این ها به طور مستقیم و از طریق سرمایه گذاری خارجی تامین شود.
95/02/20 08:37
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
شرکت های بزرگ فعال در صنعت پتروشیمی و سرمایه گذاران خود را آماده ورود به طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی ایران می کنند.

عباس شعری مقدم نایب رییس هیدت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه بیست و یکیمن نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا اظهار کرد: امسال نمایشگاه با دوره های پیشین تفاوت های بسیاری دارد و حضور پررنگ خارجی ها حاکی از اهمیت این رویداد بزرگ نمایشگاهی دارد.

وی افزود: سرمایه گذاران خارجی بسیاری طی چند روز گذشته در مذاکره های خود برای حضور در کشورمان اعلام آمادگی خود را اعلام کردند اما حضور آنها منوط به تسهیل نقل و انتقال های مالی و روابط بانکی است.

شعری مقدم ادامه داد: ظرفیت های بسیاری برای همکاری با کشورهای توسعه یافته در صنعت پتروشیمی وجود دارد و مانیز به آنها اعلام کرده ایم که هرگونه حضور در صنعت پتروشیمی ایران افزون بر سرمایه گذاری باید همراه با انتقال دانش فنی و فناوری های روز جهان باشد.

وی با بیان این که بیست و یکیمن نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی فرصت مناسبی برای ارائه دستاوردهای صنعت پتروشیمی کشورمان و معرفی آن به جهانیان است گفت: پتروشیمی به عنوان صنعتی پیشرو با شتاب در حال رشد است و در صورت حمایت های مورد نیاز در مسیرتوسعه این صنعت بزودی به قطب بزرگ پتروشیمی منطقه تبدیل خواهیم شد.
95/02/20 08:36
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
معاون اول رئیس جمهوری گفت: همه مقررات مربوط به قراردادهای نفتی، شفاف و روشن است و سرمایه گذاران با فضایی روشن و آگاه در ایران فعالیت خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری امروز (شنبه، ١٨ اردیبهشت ماه) در سومین روز از برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران در محل سالن میلاد گفت: سیاست اقتصاد مقاومتی، سیاستی است که می خواهد از تمام ظرفیتهای جهان استفاده کند؛ این اقتصاد خواهان بهره گیری از منابع مالی، بازارهای دنیا و فناوری های جهان است.

وی افزود: امروز اقتصاد مقاومتی، اقتصادی دانش بنیان و متکی به دانش روز است؛ همچنین اقتصادی است که محور آن، حول بخش خصوصی بوده و عدالت محور است.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: در میان بخشهای مختلف، حوزه نفت و گاز و پتروشیمی از مهمترین بخش هایی هستند که اقتصاد مقاومتی در آن قرار گرفته است.

وی ادامه داد: هدف ما و یکی از اولویت های دولت، جذب سرمایه گذاری مستقیم است و ما از شرکت هایی که در این خصوص با ایران وارد مذاکره می شوند، استقبال می کنیم؛ زیرا اعتقاد داریم با این کار، مدیریت این شرکت ها و جذب سرمایه گذاری ها نیز در اختیار ما قرار خواهد گرفت.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: بخش نفت و گاز مهمترین و محوری ترین بخش اقتصاد کشور است؛ همانطور که ایران امروز به سمت صنعتی شدن حرکت می کند، صنعت ایران نیز در آینده حول محور نفت و گاز شکل خواهد گرفت.وی افزود: اصول قراردادهای نفتی در دولت تدوین شد؛ برخی بر این قراردادها نقد وارد کردند که ما در پاسخ به آنها عنوان کردیم که می توانند مطالب خود را به وزارت نفت و دولت بازتاب دهند که دهها جلسه نیز در این باره برگزار شد.

جهانگیری ادامه داد: اصول حاکم بر قراردادهای نفتی، دقیق بوده و برای سرمایه گذاران نیز جذابیت دارد؛ البته اگر این قراردادها نیاز به اصلاح داشته باشد، ظرف یکی دو هفته آینده این اتفاق خواهد افتاد اما فکر نمی کنم که تغییر خاصی در آنها ایجاد شود.
95/02/11 14:48
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: باید با بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود تلاش کرد عملیات اجرایی طرح های پتروشیمی شتاب بیشتری بگیرند.

به گزارش خبرنگار نیپنا، مهندس مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه بازدید از طرح پتروشیمی لردگان (شرکت کود شیمیائی اوره لردگان) در جمع مدیران و کارکنان این طرح افزود:رونداجرایی تمامی طرح های پتروشیمی بطور منظم رصد می شوند واین در حالیست که به دنبال ایجاد تحرک و شتاب در ساخت طرح های توسعه ای این صنعت در سراسر کشور هستیم.
وی افزود: ساخت پتروشیمی لردگان پس از حدود 10 سال که با مشکلات مختلفی روبرو بود، طی چند ماه گذشته با تلاش های صورت گرفته ازپیشرفت خوبی برخوردار شده است و این روند بسیار امیدوارکننده است.
معاون وزیر نفت در خصوص خرید تجهیزات و قطعات این طرح پتروشیمی، ادامه داد: ورود تجهیزات و قطعه های مورد نیاز این طرح که از سوی برترین سازندگان بین المللی ساخته شده است می تواند خبر خوبی برای سایر طرح ها باشد اما باید در نحوه سفارش و پایش برخی سازندگان خارجی دقت و توجه ویژه ای کرد.
وی با اشاره به اهمیت استفاده از دانش و فناوری های پیشرفته در صنعت پتروشیمی اظهارکرد: روش های نوین مدیریت و نیز سیستم های اجرای طرح ها در صورت نهادینه شدن می تواند شتاب در ساخت طرح های پتروشیمی را به دنبال داشته باشد و در این مسیر باید از روش ها و فناوری های نوین جهان استفاده کرد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که بخش مهندسی باید در طرح پتروشیمی لردگان با جدیت بیشتری فعال شود گفت: همکاری مستمر میان شرکت های داخلی و سازندگان ایرانی همکاردر پتروشیمی لردگان با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای ساخت این طرح از اهمیت بسیاری برخوردار است.
شاهدایی با تاکید بر اهمیت تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی از مدیران طرح پتروشیمی لردگان خواست تا زمینه را برای توسعه این صنایع در سطح منطقه بررسی کرده و امکان ساخت صنایع تکمیلی را در صورت امکان فراهم کنند تا زمینه برای توسعه اقتصادی و نیز اشتغال زایی فراهم شود.
به گزارش نیپنا، مجتمع پتروشیمی لردگان در زمینی به مساحت 300 هکتار در شهرستان لردگان واقع در استان چهارمحال و بختیاری منطقه فلارد (در فاصله 55 کیلومتری شهر لردگان و 7 / 2 کیلومتری روستای سندگان بالا) در حال ساخت است.
این مجتمع به­ دلیل دسترسی مناسب به منابع آبی و منابع گازی (نزدیکی به سه­ خط لوله گاز کشوری) و همچنین دارا بودن زمین مناسب از نظر تسطیح و انجام کارهای زیربنایی، از موقعیت مکانی مناسبی برخوردار است.
95/02/11 08:50
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
معاون وزیر نفت در امر پتروشیمی به منظور بررسی پیشرفت عملیات اجرایی پتروشیمی لردگان عازم این منطقه شد.

به گزارش نیپنا؛ مرضیه شاهدایی مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در راس هیئتی از مدیران ارشد این شرکت صبح امروز چهارشنبه( 8اردیبهشت ماه) به منظور بررسی روند اجرایی احداث پروژه کود شیمیایی اوره لردگان به این منطقه سفر کرد.
95/02/1 14:01
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس علاوه بر صادرات محصولات متنوع به کشورهای آسیایی، بازارهای جدید در اروپا را هدف گذاری کرده است.

عادل نژاد سلیم، مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس در گفتگو با خبرنگار نیپنا با تاکید بر نقش این شرکت در توسعه صنعت پتروشیمی کشورمان اظهار کرد: گفت: پتروشیمی در اقتصاد کشورمان دارای جایگاه بسیار ارزشمندی است و باید این نکته را مد نظر داشت که ایران دارای مزیت رقابتی در صنعت پتروشیمی است که باید از آن به خوبی استفاده کرد و در این مسیر هلدینگ خلیج فارس به دنبال افزایش و تنوع تولید با هدف حضور در بازارهای بین المللی است.
95/02/1 14:00
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی موفق شدند تا با هدف بهبنه سازی مصرف، روشی جدید را طراحی کنند.

به گزارش نیپنا، در راستای بهینه سازی مصرف آب، در آزمایشگاه پژوهش های پلیمری یکی از پژوهشگران شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی موفق به طراحی سیستمی شده است که با استفاده از آن آب دور ریز سیستم های تقطیر دوباره به چرخه استفاده باز گرداننده می شود.
در این دستگاه از 1عدد کنترلر برای کنترل نمودن دمای کاری آب سیستمهای تقطیر،1عدد پمپ برای پمپاژ،1عدد کنترلر جهت کنترل حجم آب و مخزن و1عدد آلارم افزایش ایمنی کار با دستگاه ساخته شده است.هزینه تمام شده برای ساخت این دستگاه فقط 500 هزار تومان است وچنانجه سیستم تقطیر به صورت شبانه روزی در سرویس باشد میزان صرفه جویی بالغ بر 30 هزار لیتر در ماه بر آورد
می گردد که معادل آب مصرفی برای آشامیدن و نظافت حداقل 100 خانوار در طول یکماه است.
95/02/1 13:59
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی خبر داد: صنعت پتروشیمی ایران آمادگی کافی برای همکاری با شرکت های اروپایی در بخش های مختلف این صنعت رو به رشد دارد.

فریدون فدایی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا گفت: صنعت پتروشیمی ایران با شتاب در حال رشد است و ظرفیت های زیادی برای سرمایه گذاری در این صنعت وجود دارد و خوشبختانه در نمایشگاه ایران پلاست مذاکرات خوبی با اروپایی ها و هندی ها و چینی ها انجام شده تا جایی که طرف های گفتگو قول مساعد داده اند تا در چند ماه آینده برای بازدید از طرح ها و امضا تفاهم نامه به ایران بیایند.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی افزود: تکمیل زنجیره ارزش باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد و در حال حاضر دنیا در حال رفتن به سمت صنایع پایین دست پتروشیمی است ، بنابراین یکی از اهداف این صنعت گسترش صنایع پایین دستی است.
وی ادامه داد: ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای که صنایع مادر پتروشیمی همچون آمونیاک ،متانول و ...را در اختیار دارد، باید به سمت گسترش صنایع پایین دستی پیش برود تا از خام فروشی مواد اولیه نیز جلوگیری کند و ارزش افزوده مطلوبی را به دست آورد..
فدایی در رابطه با میزان سرما یه گذاری خارجی ها گفت: بعد از برداشته شدن تحریم ها میزان و برآورد سرمایه گذاری ها با توجه به نوع دیدگاه ها متفاوت خواهد بود.
وی تصریح کرد: در گذشته بیشتر به چینی ها و هندی ها فکر می کردیم اما با شرایط موجودبیشتر به استفاده از صنایع اروپایی فکر
می کنیم.
فدایی در مورد چگونگی انتخاب سرمایه گذار در صنایع پایین دستی گفت: برای جذب سرمایه گذار فراخوان عمومی داده ایم،همچنین در نمایشگاه های مختلف مذاکراتی انجام شده، است ، اما نکته ای که حائز اهمیت است،علاقه ما برای حضور سرما یه گذاران داخلی در پروژه هاست،زیرا اولین دغدغه ما حل مشکلات و نیازکشورهمچنین جلوگیری از خروج ارز از کشور است.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی تصریح کرد:ا لبته اگر کشوری در همسایگی ما و حتی کشورهای اروپایی بخواهد با ما مشارکت کند مشروط به تامین خوراک ما آماده همکاری هستیم.
وی در رابطه با بازار صادرات بعد از برجام خاطر نشان کرد: متقاضی برای صادرات محصولات پتروشیمی ایران افزایش پیدا کرده و با کشور های زیادی در حال مذاکره هستیم و تقاضا کنندگان نیز در حال آماده سازی شرایط برای انجام معامله با ایران هستند
فدایی در رابطه با این که آیا کشور های عربی بازار هدف پتروشیمی ایران است ،گفت:کشورهای عربی در زمان تحریم نیز تنهابه عنوان رابط و پل با کشور های دیگر بودند و بازار هدف ما بیشتر هند، چین و اروپاست.
وی تصریح کرد: ایران با توجه وجود زیر ساخت های مطلوب کشوری مناسب برای سرمایه گذاری به ویژه در صنعت پتروشیمی است و جذب سرمایه گذاری های خارجی می تواند تحرک خوبی را در طرح های توسعه ای به همراه داشته باشد.
95/01/29 15:21
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc.iran
اجرای برجام، زمینه‌های خوبی را برای استفاده از تکنولوژی‌های برتر روز و تبدیل گاز به سایر فرآورده‌های پتروشیمی فراهم کرده است.

مهندس فرناز علوی، مشاور مدیرعامل در امور برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا در حاشیه دهمین نمایشگاه ایران‌پلاست، در خصوص طرح‌ها و برنامه‌های ششم توسعه، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه، با توجه به توسعه‌هایی که با بهره‌برداری از منابع گازی پارس جنوبی انجام شده، خوراک‌های متنوعی در دسترس صنعت پتروشیمی قرار گرفته و از این رو، در حال حاضر، ما حجم قابل توجهی از متان را به عنوان گاز داریم که با استحصال آن، خوراک خوبی در زمینه اتیلن و مشتقات آن خواهیم داشت.
علوی همچنین در خصوص تکنولوژی‌های جدید مطرح در سطح دنیا، اظهار داشت که تعدادی متقاضی برای اجرای طرح‌های تبدیل گاز به پلی‌پروپیلن و الفین در حال حاضر پیشنهادات خود را ارایه کرده و فعالیت‌های اجرایی اولیه خود را آغاز کرده‌اند.
مشاور مدیرعامل در امور برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر این نکته که برای داشتن صنعتی قوی، هم باید سرمایه‌گذاران (مالی) را در کشور خود داشته باشیم و هم سرمایه‌گذاران صاحب لایسنس را، اظهار داشت که خوش‌بختانه این مهم در همین فرصت کوتاهی که از برجام گذشته، عملی شده و بسیاری از شرکت‌ها مشتاقانه به پتروشیمی مراجعه کرده و مذاکرات متنوعی را در این زمینه، انجام داده‌اند.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص چرایی به نتیجه نرسیدن مذاکرات، تصریح کرد: اگر منظور از به نتیجه رسیدن، آن است که طرح شروع شود، در هیچ شرایطی، هیچ طرحی به این سرعت شروع نمی‌شود، چون به هرحال، مطالعات امکان‌سنجی، زمان می‌طلبد، حتی اگر سرمایه‌گذار، خود شرکت ملی صنایع پتروشیمی باشد، باید حتماً از قبل مطالعات امکان‌سنجی آن را انجام داده باشد. این‌ مراحل طولانی است و این تنها مختص به ایران نیست و در تمام دنیا، این مراحل امکان ‌سنجی باید انجام شود.
علوی در خصوص سرمایه‌گذاری خارجی بر اساس نرخ محاسبه فرمول جدید برای قیمت خوراک، گفت: فرمول بسیار خوبی است، چون 50 درصد آن، بخش داخلی و قیمت‌های خوراک‌های داخلی گاز را می‌پوشاند و 50 درصد هم که طبیعی است باید سطح بین‌المللی را حفظ کند.
در ضمن، آیین‌نامه‌ای که وزارت نفت برای ارایه تخفیف به سرمایه‌گذارها تدوین و اعلام کرده، زمینه‌های بسیار خوبی را نیز به وجود می‌آورد که اگر شرکت‌ها در مناطق محروم و یا در مناطقی که وزارت نفت، معلوم کرده، سرمایه‌گذاری کنند، از تخفیف‌های بسیار خوبی برخوردار می‌شوند که این تخفیف‌ها می‌تواند مشوق بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باشد.
1
95/01/29 14:50
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc.iran
نمایشگاه ایران‌پلاست، راه را برای امضای تفاهم‌نامه‌های بیشتر و توسعه صنعت پتروشیمی، هموار می‌کند.

عادل نژادسلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در گفتگو با خبرنگار نیپنا در حاشیه دهمین نمایشگاه ایران‌پلاست، از مذاکره برای آغاز همکاری با بیش از 15 شرکت بین‌المللی خبر داد و اظهار داشت که تاکنون 7 تفاهم‌نامه برای ادامه همکاری امضا شده است.
نژادسلیم با بیان این مطلب که دهمین نمایشگاه ایران‌پلاست، بسیار متفاوت‌تر از نمایشگاه‌های قبلی است، اظهار کرد: به وضوح می‌توان شاهد این مساله بود که بخش خصوصی در این دوره و در صنعت پایین‌دستی بسیار فعال‌تر و پررنگ‌تر ظاهر شده و بخشی از این امر، شاید به واسطه حضور پررنگ‌تر خارجی‌ها باشد که بازار رقابت را گرم‌تر می‌کند.
وی همچنین با تاکید بر استفاده از تکنولوژی روز و بهره‌مندی از مدیریت صحیح، تامین منابع مالی برای تمام بخش‌ها را امری ضروری دانسته و اظهار داشت که باید با استفاده از فرصت‌های پیش‌آمده، دانش خود را به روز، تا بدین وسیلة زنجیره ارزش افزوده خود را تکمیل‌تر کنیم.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص چشم‌انداز شرکت‌های مجموعه هلدینگ خلیج فارس، اظهار داشت که این شرکت‌ها باید با نگاه اقتصادی و کسب سود تولید کنند و در این مسیر، تعامل مثبت میان شرکت‌ها بسیار موثر است. نژادسلیم همچنین افزود: بهینه‌سازی واحدها، بهره‌وری و راندمان بالاتر، افزایش تولید، کاهش هزینه، نوآوری و تمامی اقدامات مثبتی که در مجتمع‌های پتروشیمی انجام می‌شود، نفع و سود بیشتری برای صنعت پتروشیمی ایران به همراه خواهد داشت.
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با تاکید بر همکاری مستمر این هلدینگ با شرکت ملی صنایع پتروشیمی و امید به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بستری مناسب، تاکید کرد: به این همه، باید این مهم را افزود که بخش خصوصی با توجه به زیرساخت‌های مطلوب و دارا بودن نیروهای کارآمد و متخصص، آماده همکاری بیشتر برای توسعه متوازن صنعت پتروشیمی ایران است.
به گزارش نیپنا، این نمایشگاه توانسته بیش از 500 شرکت خارجی تراز اول جهان را برای حضور در این نمایشگاه جذب کند.
دهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست 25 تا 29 فروردین ماه 1395 (13 تا 17 آوریل 2016 میلادی) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است.