نتایج جستجو : پاپیه ماشه - 3 مطلب

94/11/27 11:44
آموزش مجازی پارس , elearningpars
سازنده پاپیه ماشه

‌‌‌‌‌‌‌نام لاتین دوره : Papier mâché maker

‌‌‌‌‌‌‌نحوه برگزاری : 2651-83-060-1

‌‌‌‌‌‌‌مدت دوره : 155 ساعت

سازنده پاپیه ماشه یک دوره آموزشی بسیار کاربردی و علمی زیر گروه شاخه هنر در مرکز توسعه آموزش هـای مجازی پارس می باشـد. علاقه مندان پس از ثبت نام در دوره ، بسته ی آموزشی دوره سازنده پاپیه ماشه را در درب منزل دریافت مینمایند. پس از مطالعه ی پکیج آموزشی و شرکت در آزمون پایان دوره ، گواهینامه معتبر را به صورت رایگان از مرکز توسعه آموزش هـای مجازی پارس دریافت نمایید.
99
94/08/2 16:22
حافظ , hafeza
پاپیه ماشه
پاپیه لغت فرانسوى و به معنى کاغذ است و شه به معنى جویدن و مچاله کردن است. در فرهنگ لغت یعنى کاغذ فشرده شده. معمولاً اشیایى مقوایى هستند که سطح آنها با تزئین و لاک مخصوص پوشش یافته است. سابقهٔ این هنر چندان معلوم نیست. اما از آثار موجود چنین برمى‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید که تا بعد از دورهٔ سلجوقى کلیه کتاب‌‌هاى خطى جلدها ساده یا ضربى و فاقد تزئین بوده‌اند.

پیشینهٔ پاپیه‌ماشه در ایران
گمان مى‌رود که پاپیه‌ماشه ابتدا در هند رواج داشته و سپس به اروپا رفته و بعد به ایران آمده است.
در دورهٔ ایلخانى، جلد تاب بسیار معتبر از نوع جلد ساده یا ضرب بوده و تا آن زمان پاپیه‌ماشه در ایران رایج نبوده است. اما مدارک نشان مى‌دهد که این هنر از دورهٔ صفویه به ایران راه یافته است و به تکامل رسیده است. در آن دوران جلد کتاب و اشیاى دیگر از جمله قلمدان را با این روش مى‌ساخته‌اند که در تزئین آنها اغلب مناظرى از شکار شاهان را نقاشى مى‌کردند. در این دوره قزوین و اصفهان مرکز عمدهٔ تولید این محصول بوده‌اند.

در اواخر این دوره، نقش گل سرخ و گل و برگ‌هاى سایه‌دار طبیعى در پاپیه‌ماشهٔ اصفهان جاى خاصى داشتن، این هنر در دورهٔ زندیه به اوج کمال رسیده و در دورهٔ قاجار و تا امروز نیز ادامه یافته است.

پاپیه‌ماشه هنرهاى مختلفى از قبیل قلمدان‌سازی، جلدسازی، کاغذسازى و مهرسازى و ... با این عنوان مطرح مى‌شوند.
93/10/18 11:44
هورسان , Hoorsaan
پاپیه ماشه اساسا واژه ای فرانسوی است و در فرهنگ لغات به معنای کاغذ فشرده شده می باشد، در ایران معمولا به اشیاء مقوایی که سطح آن ها به وسیله مینیاتور تزیین و با لاک مخصوص پوشش یافته است اطلاق می شود.
نقاشی لاکی روغنی، نوعی از نقاشی است که معمولا بر روی آثار چوبی و مقوایی انجام میشود و روی آن را با ماهده ای شفاف به نام لاک می پوشانند.