نتایج جستجو : والدین - 56 مطلب

96/12/22 09:03
سخن اَشنا , sokhanashna
دیگر از حقوق میان والدین و فرزندان، نباید حرفی به میان آورد زمانی که والدین، منطق زندگی‌شان را بر اساس خواسته دل خود چیده‌اند و نسبت به فرزندان خود بی اعتناء هستند؛ بنابراین زمانی که فرزندان احساس کنند که به نیازهای اولیه آنها توسط والدین توجه خاصی نمی‌شود، در خود می‌شکنند و احساس حقارت به سراغشان می‌آید.
ادامه مطلب در لینگ زیر
99
95/11/20 02:32
سفره آسمانی , sofreh_asmani
پرسیدند بدترین درد ڪدومہ؟
یڪے گفت: عاشقی
یڪے گفت: تنهـایی
یڪے گفت: دلتنگی

اما هـیچڪس نگفت
"پیر شدن پدر و مادر"

قدر گنج هـاے زندگیمان را بیشتر بدانیم
78
4
28
95/10/13 13:09
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
24
12
16
95/10/13 12:41
منتخب وب , montakhabweb.ir
دانش آموزان دبیرستانی در شهر دایجئون کره جنوبی در روز والدین در حال شستن پای پدر و مادرشان هستند.
11
1
11
95/08/30 00:19
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آرزویی در دلم ماند و ... همین' بغضم گرفت
خواستم با مادرم در کربلا باشم، نشد...
ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿ܓ✿
در نوشته حضرت رضا (ع) به مامون آمده که : نیکی به پدر و مادر واجب و لازم است اگرچه مشرک و کافر باشند ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد. ( مثلا اگر پدر و مادربه فرزندشان گفتند نماز نخوان فرزند باید حرف آنها را گوش نکند. )

بحارالانوار جلد 74 صفحه 72

34
5
21
95/08/25 16:55
یاسیدالکریم  , yasayyedalkarim
امام صادق(ع) فرمود: «پدرم (ع) می فرمودند: پنج دعاست که به اجابت مقرون است و از پروردگار تبارک و تعالی بازداشته نمی شوند : (1) دعای پیشوای عادل (2) دعای مظلوم که خدای عزوجل خطاب به او می فرماید: به عزت و جلالم سوگند انتقام تو را می گیرم ولو بعد از گذر زمان (3) دعای فرزند صالح در حق والدین خود (4) دعای پدر نیکوکار درباره فرزندش (5) دعای #مومن برای مؤمن دیگر در غیاب او که اجابت می شود و به او می گوید: برای تو مثل آن دعایت در حق برادرت قرار دادیم»

عن عبدالله بن سنان عن أبی عبدالله(ع) قال كان أبی(ع) یقول : خمس دعوات لا یحجبن عن الرب تبارك وتعالى : دعوة الامام المقسط ، ودعوة المظلوم یقول الله عز وجل : لأنتقمن لك ولو بعد حین ، ودعوة الولد الصالح لوالدیه ، ودعوة الوالد الصالح لولده ، ودعوة المؤمن لأخیه بظهر الغیب فیقول : ولك مثله
کافی ج 2 ص 509 ح 2 / وسائل الشیعة ج 7 ص 116 ح 8892 #سند_صحیح

برخی نکات
1_در سند کافی له مثله وارد شده و در وسائل مثلاه
و چون منبع اولیه کافی است و ضمنا کافی اضبط است مثله بهتر است.
2_همه ادعیه طبیعتا باید معقول و مشروع باشند.
3_پیشوای عادل حتی میتواند کافر هم باشد و فرق عدل و تقوا در همین است.
4_دعای مظلوم اجابت می شود حتی اگر کافر باشد و روایات معتبری وارد شده
5_دعای خیر برای #والدین و بالعکس از مقتضیات صالح بودن است.
6_دعای مستجاب حتما فوری نیست و گاهی به عللی با تاخیر محقق میشود.
7_دعای مومنین در حق هم از خالص ترین و توحیدی ترین دعاهاست.
8_اینکه دعاهایی گرفتارحجب نشوند وخود خدا اجابت کند مضمون بلندی است.
9_کان ابی یقول یعنی حضرت باقرعلیه السلام نه یکبار که مکررا فرموده است.
10_اجابت بی قید و شرط #دعا از لذیذترین آثاردلنشین بندگی است. اللهم ارزقنا.
95/08/8 23:14
روح الله  , roohollah64
سخن پیامبر لی الله علیه و آله در مورد انسان های شقی و بدبخت...
کامنت بنویسید...
سلمان سلمانی , nazaninbla
جمعه 14 آبان ، 12:00
+++
ادامه
روح الله  , roohollah64
چهارشنبه 12 آبان ، 09:12
تشکر.......
ادامه
95/06/15 12:53
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
از زمین تا آسمان، حق به گردنمان دارند پدر و مادر!
یادشان کنیم،ولو با صلواتی! چه زنده باشند چه در عالم برزخ! که آق و اخم آنها، سخت گرفتارمان می کند! چه زنده چه مرده!
33
3
19
95/04/18 12:27
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
نزد خدا اول نماز
بعد

خدمت به والدین،

بعد جهاد و شهادت!

اما گاهی ترازو هایمان عجیب کج می شوند
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨
#حدیث
امام رضا علیه السلام

نگاه‌كردن به سه چیز عبادت است،
یک - نگاه‌كردن به چهره‌ی پدر
دو- نگاه‌كردن به قرآن
سه - نگاه‌كردن به دریا.

صحیفه الامام الرضا علیه السلام ،ص82
20
7
9
95/02/19 19:37
من انقلابی ام  , payandeh1206
آیا می دانید رفتار والدین نسبت به پدر ومادر خود در چگونگی رفتار فرزندانشان نسبت به خودشان اثر دارد ؟
پدر ومادر در تربیت فرزندان نقش اساسی دارند ، ما باید با عمل خود معارف دین را به فرزندانمان بیاموزیم ، در مقابل آن ها دست والدین خود را ببوسیم و با آن ها با زبان نرم صحبت کنیم؛اگر آن ها به سن پیری رسیده اند به دیدار آن ها رفته و نیاز های آن ها را برآورده سازیم و به فرزندان خود نیز بگوییم به دیدار آن ها بروند ، چرا که در سن پیری والدین نیاز به محبت بیشتری دارند؛ گاه دیده می شود که فرزندان حوصله شنیدن حرف های والدین خود را ندارند در حالی که آن ها نیز نیاز دارند کسی با آن ها صحبت کند ، هر چند هر چند که حرف هایشان تکراری باشد ، شاید نیازشان را خجالت بکشند که بگویند ماباید خود متوجه باشیم ، برای آن ها برنامه تفریحی داشته باشیم ، چرا که به خاطر کهولت سن ، خود به تنهایی قادر به رفتن به جایی نیستند ؛ با عمل به این موارد ما می توانیم الگوی خوبی برای فرزندان خود باشیم.
در مورد احترام به والدین در روایات ما بسیار تأکید شده است، که عظمت حرمت والدین را می رساند و ما باید خود به آن دستورات عمل کرده و به فرزندانمان نیز آن ها را یاد آوری کنیم.

قال ابو عبد الله(ع):

لا تملا عینیک من النظر الیهما الا برحمة و رقة، و لا ترفع صوتک فوق اصواتهما، و لا یدیک فوق ایدیهما و لا تتقدم قدامهما.

امام صادق(ع) فرمود:

چشمهایت را جز از روی دلسوزی و مهربانی با پدر و مادر خیره مکن و صدایت را بلندتر از صدای آنها نکن دستهایت را بالای دستهای آنها مبر، و جلوتر از آنان راه مرو.

بحار الانوار، ج 74، ص 79.
95/02/14 16:33
من انقلابی ام  , payandeh1206
آیا شما در زندگی فرد منظمی هستید؟ نسبت به فضای مجازی چگونه عمل می کنید؟ آیا نظم و وقت معلومی را برای آن قرار داده اید یا وقت زیادی را در آن سیر می کنید و به شما آسیب زده؟ نظم در زندگی بسیار اهمیت دارد و موفقیت و آرامش انسان به آن بستگی دارد، والدین الگوی بچه ها هستند و رفتار آن ها در فرزند اثر دارد اگر پدر ومادر افراد منظمی باشند زمینه رشد برای همه اعضای خانواده فراهم می گردد، امروزه یکی از چیزهایی که باعث آسیب به زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی شده است وقت گذرانی بیهوده و غیر ضروری در فضای مجازی است که مانند دریا وسیع است ، پدر از بیرون که وارد منزل می شود، به جای وقت گاشتن برای خانواده با گوشی همراه مشغول می شود و از نهار و هم صحبتی با فرزندان غافل ،چند روز است که در دانلود و تماشای برنامه های مختلف اسیر شده و امواج گوشی و اینترنت باعث سردرد و آسیب به چشمانش شده است ، شب گذشته تا دیر وقت در اینترنت مشغول گشت زنی بود و نماز صبحش قضا شد و از کارش به خاطر خستگی باز ماند ، دیگر به سراغ بگو بخند با بچه ها نیست و از هوای خوش بیرون هم محروم شده ، مادر بچه ها هم دیگر خسته شده و کسی نیست که کمک کارش باشد و صدایش را بشنود ،درس بچه مانده و رسیدگی نمی شود ؛نامه ای از مدرسه آورده ولی پدر در دنیای مجازی است و از دنیای فعلی دور شده ؛ دائم چششمانش را می مالد و آنقدر در گوشی غرق است که می گوید : آخر عمرم کم می شود ! دیگر اوضاع آرام خانه دارد خراب می شود و پدر و مادر باهم درگیر ؛ دیگر مادر خسته شده و لحن حرف زدنش با مرد خانه تند و با تحقیر و گلایه و ملامت،؟ در این میان فرزند شاهد برخورد خشن والدین خود می باشد؛ تحقیر مادر را نسبت به پدرش می بیند و شاهد بحث آن دو، این زندگی چند وقت پیش بسیار آرام بود و مادر احساس خوشبختی از شور و نشاط مردش ، و می گفت که خیلی ها حسرت آرامش ما را می خورند؟ بله! همین طور بود ، امّا چه چیزی با عث از بین رفتن آن شد؟ پدر کم کم می بیند که دیگر حرف او در فرزندش اثر ندارد بچه فردا مدرسه دارد ؛ دیر وقت است پدر امر به خوابیدن بچه می کند ولی خود در اتاق دیگر مشغول بررسی برنامه های گرفته شده از اینترنت است، و در غیاب فرزند مشغول بازی های رایانه ای در گوشی همراه !!، فرزند این را می داند و او نیز در فکر بازی با گوشی پدر است ، پدر این را فهمیده که تا خود درست نشود فرزندش درست نمی شود و خودش عامل بی نظمی در فرزندش شده و او فردا کارهای پدر را تقلید ودر زندگی آینده اجرا می کند ، و این باعث نگرانی و احساس خطر در او می شود ؛ او دوست ندارد فرزندش مانند خودش در این فضا به خاطر بی نظمی اسیر شود چرا که خود از اوضاعی که دارد ناراحت است ، می بیند که چندین روز است نه ورزشی کرده و نه به تکالیفش عمل نموده و نه وقتی به بازی با فرزندش گذرانده ، و نه تحرّکی داشته، دلش برای آزادی گذشته تنگ شده و تازه می فهمد که اسیر فضای مجازی شدن و بی نظمی در آن چه بلایی بر سر زندگی وسلامتی و دنیا وآخرتش خواهد آورد ، او بیدار شد و از وقت گذرانی های بیهوده و غیر ضروری و بازی های مجازی دست برداشت و همه آن برنامه ها را از گوشی حذف کرد که مبادا خود و فرزندش با این برنامه ها و بازی هایی که سودی برای او ندارد سلامتی و خوشبختی را از دست بدهند ، تازه راحت و آزاد شده و تازه قدر بازی با خانواده و بچّه ها در فضای تازه طبیعت را می داند ، دیگر باز زندگی شیرین شده و همه شاد و راضی ، ما چگونه ایم؟
94/11/25 15:17
من انقلابی ام  , payandeh1206


همه ما انسان ها نیازمند عاطفه ومحبتیم ،محبت کردن در سلامت روحی وروانی افراد تأثیر زیادی دارد و کسانی که از لحاظ عاطفی اشباع شده اند افراد سالم تری هستند،لذا محبت و مهرورزی در زندگی امری بسیار مهم می باشد مخصوصاً در زندگی مشترک و در تربیت فرزندان،زن وشوهر باید در زندگی یکدیگر را تکریم کنند و با محبت داشتن به یکدیگر ،کانون گرم و آرامی را برای فرزندان فراهم نمایند ،تا آن ها در کنار عاطفه و آرامش روحی والدین تربیت درستی شوند.
تکریم فرزندان اخلاقی است که همه والدین باید به آن توجه کنند و در گرامی داشتن فرزندان خود و نیازهای روحی آن ها کوتاهی نکنند، چرا که کمبود محبت و تحقیر فرزندان موجب بروز مشکلاتی در سلامت روحی آن ها می گردد و حتی در زندگی آینده آن ها نیز ممکن است اثر بد بگذارد ،رسول خدا(ص) فرمود:هرکس فرزندش را ببوسد خدا برایش نیکی می نویسد (الکافی ج6 ص49)
و همچنین فرمود:فرزندانتان را گرامی دارید وآن ها را نیکو تربیت کنید که آمرزیده می شوید(مکارم الاخلاق ص222).
از این احادیث بر می آید که تکریم فرزندان بسیار مهم بوده و والدین باید آن را جدی بگیرند،مثلاً؛در مقابل دیگران آن ها را تحقیر نکنند و دیگران را به رخ بچه ها نکشند ,آن ها را با دوستانشان مقایسه نکنند و بسیاری ازنکات اخلاقی که باید مورد توجه قرار گیرد وما می توانیم با رجوع به احادیث اهل البیت(ع) آن ها را بیاموزیم و زندگی با سعادتی داشته باشیم..
برای آشنایی بیشتر به کتاب«مفاتیح الحیاة»آیت الله العظمی جوادی املی (دام عزه) رجوع شود.
94/11/19 13:31
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
ܓ✿یه روز داخل مترو صندلیم رو به یک پیرزن دادم
در حقم دعا کرد و گفت:
جوان دعا میکنم پیر شی اما هیچ وقت نوبتی نشی
سوال کردم مادر نوبتی دیگه چیه ؟
گفت فردا که از کار افتاده شدی و قدرت انجام کارهای عادی روزانت رو نداشتی
بین بچه هات به خاطر نگهداریت دعوا نشه که امروز نوبت من نیست. من نگهش نمی دارم، نوبت توست.ܓ✿
_____________
قدر این دو فرشته رو بدونیم...
یه روزی دلمون بدجور هواشو میکنه...
که دیگه خیلی دیره....
65
6
23
94/11/16 12:09
من انقلابی ام  , payandeh1206
احترام به پدر ومادر یکی از صفات اخلاقی بسیار خوب است که خداوند متعال به آن تأکید بسیاری کرده است،و رستگاری انسان در دنیا وآخرت به آن بستگی دارد.احادیث بسیاری در این مورد از ائمه معصومین (ع) وارد شده است که اهمیت فوق العاده احترام به والدین را می رساند ،چقدر خوب است همه ما هر روز احادیث اهل البیت (ع) را مطالعه کرده و دردهای روحی وروانی واخلاقی خود را با آن درمان کنیم ،که کلام امامان معصوم نور است و زندگی ما را نورانی می کند.
احترام والدین آن قدر مهم است که حتی اگر آن ها مشرک هم باشند، فرزندان باید حرمت آن ها را نگه دارندو با آن ها با تواضع و نرمی رفتار کنند و حاجت آن ها را قبل از بیان ،بر آورده سازند.
بدانیم بدر فتاری با والدین نه تنها عقاب اخروی دارد بلکه موجب فقروخواری فرزندان در دنیا نیز می گردد ،امام صادق (ع) در این زمینه فرموده اند: هر کس به والدین خود در حالی که به او ستم کرده اند خشمگینانه بنگرد،خدا نمازش را نمی پذیرد.(الکافی ،ج2،ص349)
در مقابل والدین نیز باید نسبت به مسئولیتی که درباره تربیت فرزندان دارند کوتاهی نکنند و از کاری که سبب بی احترامی فرزندان نسبت به آن ها می گردد دوری کنند و شخصیت خود را با گناه در برابر فرزندان از بین نبرند ؛و الگوی نیکی برای آن ها در دینداری و تقوا و اخلاق حسنه باشند .
برای آگاهی بیشتر به کتاب «مفاتیح الحیاة» آیت الله العظمی جوادی آملی رجوع شود.
94/10/2 16:05
مهندس طلبه   , zolfaqar
[https://www.aparat.com/v/aVKDQ]
چرا والدین با ورود فرزندانشان به حوزه مخالفت میکنند؟؟؟؟؟؟؟؟
94/08/9 11:17
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
یک روانشناس گفت: وابستگی فرزندان به والدین مانع از بدست آوردن فرصت‌های طلایی در زندگی است.
94/07/30 09:52
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
لکنت زبان یکی از دغدغه‌های بزرگ والدینی است که تجربه پدر و مادر شدن را دارند. اختلالی که خیلی زیاد در بین کودکان کم سن و سال دیده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این اختلال و روش‌های درمان آن با دکتر منصور بهرامی، عضو ارشد انجمن بین‌المللی تحلیل رفتار به گفت‌وگو نشستیم.
94/07/25 01:14
24خبر , 24khabar