نتایج جستجو : نانوتکنولوژی - 12 مطلب

96/12/21 09:09
در مرزهای علم , edge_of_science
تاریخچه‌ی شیشه رنگی یا معرق شیشه (stained glass) به دوران قرون وسطا باز می‌گردد اما قبل از آن بهتر است تا نگاهی به تاریخچه‌ی پیدایش شیشه داشته باشیم. شیشه از جمله نتایج و محصولات کشف آتش و هنر استفاده از آن بوده و درواقع چیزی جز حاصل ادغام و همجوشی سنگ‌ها نیست: ترکیبی از شن، جوش شیرین (سدیم‌ اکسید)، و آهک (کلسیم اکسید) که در دماهای بسیار بالا ذوب شده‌اند. استفاده‌ از شیشه در ابتدا فقط محدود به جوانب تزیینی بوده و سپس از آن برای ساخت ظروف نیز استفاده شد. اما کاربرد شیشه به عنوان ماده‌ای اساسی، امروزه فراتر رفته و از آن حتی برای مشاهده‌ی کوچکترین موجودات تا دورترین ستاره‌ها نیز استفاده می‌شود و درواقع جزئی جدایی ناپذیر از زندگی را تشکیل می‌دهد.

در دهه ۱۳ میلادی اروپاییان برای اولین بار موفق به ساخت شیشه رنگی شدند که باعث ایجاد تحولی عظیم در صنعت شیشه شد . اولین کاربردهای استفاده از این شیشه‌ها نیز، استفاده آنها در ساخت پنجره های کلیسایی بود چرا که در آن دوران ساخت شیشه های منقوش با طرح‌هایی از کتاب مقدس از اهمیت زیادی برخوردار بود و به ایجاد فضایی روحانی و نورانی در کلیسا کمک می‌کرد.
قبل از قرن سیزدهم، از خاصیت ویژه‌ی برخی عناصر در جذب نور، برای تولید اولین شیشه‌های رنگی استفاده می‌شد. برای مثال، شیشه‌گران قرون وسطایی دریافته یودند که افزودن اکسید کبالت به شیشه در حین ذوب‌شدن، با جذب طول‌ موج‌های قرمز طیف و عدم جذب طول موج‌های آبی باعث ایجاد رنگ آبی می‌شود. این رنگ‌ها به مرور زمان و توسط آزمون و خطا طی افزودن مواد گوناگون به شیشه کشف شده و بدین‌وسیله طیف عظیمی از رنگ‌ها ایجاد شد.

در طی چنین آزمون و خطاهایی و در قرن سیزدهم، رنگدانه‌ی دیگری به شکل رنگ نقره کلرید یا سولفید به درون شیشه افزوده شد. اما در اصل می‌توان ادعا کرد که این رنگدانه، تنها رنگ واقعی موجود در شیشه رنگی تا آن زمان است. شیشه‌گران بعد از افزودن رنگ نقره به شیشه، آن را در کوره حرارت می‌دادند. طی این کار، یون‌های نقره به درون ساختار شیشه نفوذ کرده و به جای قرارگرفتن در سطح شیشه، مانند رنگ‌ها و پوشش‌ها، درون شبکه‌ی شیشه معلق می‌ماند. این کار، آغاز استفاده‌ی ناآگاهانه‌ی شیشه‌گران قرون وسطایی از نانوتکنولوژی بوده که نتایج شگفت‌انگیزی را نیز به بار آورده است.
رنگ نقره، بسته به ترکیب رنگ، ترکیب شیشه، دمای کوره، و رنگ پس‌زمینه‌ی شیشه، از زرد کم‌رنگ تا قرمز پررنگ تغییر می‌کند که راهی عالی درجهت ایجاد تمام رنگ‌های موردنیاز برای تصویرسازی با شیشه محسوب می‌شود. همچنین درصورت استفاده از ذرات نقره در شیشه با پس‌زمینه‌ی آبی، رنگ‌های آبی آسمانی و سبز را نیز می‌توان تولید کرد.

شیشه‌گران قرون وسطایی همچنین دریافته بودند که با افزودن ذرات کلریدطلا به شیشه‌ی ذوب‌شده نیز می‌توان شیشه‌های رنگی قرمز ایجاد کرد. این فرآیند باعث ایجاد ذرات نانومتری طلا در ساختار شیشه می‌شد. نانوذرات طلا همانند تمام مواد نانومقیاس، خواص ماکرومتری خود را از دست داده و ویژگی‌های جدیدی کسب می‌کنند که نشان‌دهنده‌ی علت عدم درخشش این ذرات مانند طلای معمول است. الکترون‌های موجود در سطح نانوذرات، با ارتعاش هماهنگ خود به جلو و عقب، نور آبی و زرد را جذب می‌کنند. اما نور قرمز با طول موج طولانی‌تر، از سطح ذرات بازتابیده، از شیشه عبور کرده و به چشم می‌رسند که علت ایجاد رنگ قرمز یاقوتی است.

برای قرن‌های متمادی، مردم تنها از جنبه‌ی هنری و زیبایی‌شناختی این آثار به همراه عمر طولانی آن‌ها باخبر بوده و آن‌ها را تمجید می‌کرده‌اند. اما ویژگی‌های حیرت‌آور این شیشه‌ها به اینجا ختم نمی‌شود. این آثار هنری درواقع به علت وجود کاتالیست‌های نانوساختاری طلا، خاصیت تهویه‌ی هوای فتوکاتالیکی نیز دارند. ذرات ریز طلا، که انرژیشان دربرخورد با نور خورشید افزایش یافته، قادر به از بین بردن آلوده‌کننده‌های هوا مانند VOCها هستند. VOCها اغلب از اسباب و اساسیه‌ی جدید به آهستگی آزاد شده و عامل بوی به اصلاح «نوبودن» آن‌ها هستند. این مواد همراه با متانول و کربن مونوکسید، حتی درمقادیر بسیار کوچک نیز برای سلامت مضر هستند.
ذرات طلا در صورت ریزبودن، در زیر نور خورشید بسیار فعال می‌شوند. میدان الکترومغناطیسی نور خورشید می‌تواند با نوسانات الکترون‌های ذرات طلا هماهنگ شده و ایجاد رزونانس نماید که در نهایت منجر به افزایش صد برابری میدان مغناطیسی نانوذرات طلا می‌شود. این افزایش میدان قادر به از بین بردن آلوده کننده‌های موجود در هوا می‌باشد. این تکنولوژی خورشیدی بوده و از نظر صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیز بسیار کارآمد است.
99
96/06/12 10:01
گروه کاتی صنعت , katigroup
رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی ضمن اشاره به ساخت نمونه آزمایشگاهی حسگر الکتروشیمیایی گاز H2S، بازیافت پسماند یا ارتقای محصولات حاصل از پسماند به کمک فناوری‌های نو را از برنامه‌های آینده گروه فیزیک پژوهشکده دانست.

دکتر میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در گروه فیزیک پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی طرح‌های زیادی اجرا شده است که ساخت نمونه آزمایشگاهی حسگر الکتروشیمیایی گاز H2S یکی از این طرح‌ها است.

رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی افزود: در این طرح ضمن طراحی و ساخت سامانه حسگری، گاز سولفید هیدروژن به وسیله حسگر الکتروشیمیایی ساخته‌شده آشکارسازی شد و خصوصیات آن نظیر زمان پاسخ، محدوده خطی، زمان بازیابی و کمترین حد آشکارسازی تعیین شد.

وی "تبدیل مولکول‌های آلی سنگین به مولکول‌های سبکتر با استفاده از بیومولکول‌ها و نانو ذرات مغناطیسی" را دیگر طرح اجرا شده در گروه فیزیک پژوهشکده علوم پایه کاربردی عنوان کرد.

میرزایی افزود: در این طرح شکست مولکول‌های سنگین نفت به مولکول‌های سبکتر با استفاده از بیومولکول‌ها و نانوذرات مغناطیسی انجام گرفت که کاهش قابل ملاحظه‌ای در ترکیبات سنگین به خصوص آسفالتن و افزایش گروه ترکیبات اشباع هیدروکربنی حاصل شد.

رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی ادامه داد: از طرفی در این گروه بر مبحث "بهره‌برداری از نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن در کاهش ویسکوزیته نفت سنگین" نیز کار پژوهشی انجام شد که در این طرح با بکارگیری نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن، ویسکوزیته نفت سنگین به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش داده شد.

وی با اشاره به "تولید آنزیمی سوخت زیستی (بیودیزل) به کمک نانوذرات مغناطیسی از منابع مختلف روغنی" افزود: در این طرح با تثبیت آنزیم بر روی نانوذره مغناطیسی از آن برای تولید بیودیزل از روغن، به عنوان بیوکاتالیست استفاده شد.

میرزایی "ساخت نانو زیست حسگر تشخیص مواد آلی فسفره " را دیگر طرح‌ اجرا شده در گروه فیزیک عنوان کرد و گفت: در این طرح زیست حسگر آنزیمی تعیین غلظت‌های بسیار کم سم دفع آفات نباتی دیازینون در محیط آبی به صورت درجا و با استفاده از فناوری نانو ساخته شد.

رییس پژوهشکده علوم پایه کاربردی برنامه‌های آتی گروه فیزیک را "افزایش مقیاس پروژه شکست مولکول‌های سنگین نفتی از مقیاس آزمایشگاهی تا مقیاس نیمه صنعتی" و "بازیافت پسماند یا ارتقای محصولات حاصل از پسماند به کمک فناوری‌های نو" عنوان کرد.
95/04/21 17:54
نانوسان , nanosun
اخیرا محصولاتی با عنوان نانوسان (Nanosun)، توسط فروشگاه‌‌های متفرقه عرضه شده است که ارتباطی با پایگاه اینترنتی نانوسان (nanosun.ir) ندارد و ادعاهای مطرح شده در خصوص کارکرد و قابلیت‌های این محصولات به هیچ وجه مورد تایید این مجموعه نیست.
متن کامل این اطلاعیه را در سایت نانوسان بخوانید:
http://nanosun.ir/blog/post/Fa/2-23-1-1-47-0
95/02/19 15:59
نانوسان , nanosun
همزمان با برگزاری بیست‌و‌نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و در راستای تسهیل در دسترسی دانش‌آموزان، دانشجویان و پژوهشگران به منابع علمی و آموزشی فناوری نانو، «نمایشگاه مجازی کتاب فناوری نانو» در سایت نانوسان برگزار می‌شود. در این نمایشگاه مجازی بیش از ۱۵۰ عنوان از کتاب‌های مرتبط با این فناوری با شرایط ویژه در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت نانوسان مراجعه کنید
95/02/14 15:43
بیست علم دات آی آر  , dariushmos
پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی
عنوان کامل: نانو تکنولوژی و الکترونیک بیومولکولی
دسته: فیزیک - نانوتکنولوژی
فرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات پروژه: 41
_______________________________________________
ایران مقاله ، www.irmagale.ir
برای دانلود و دیدن متن کامل به لینک آبی رنگ زیر کلیک نمایید.
94/12/20 09:17
نانوسان , nanosun
نانوسان به مناسبت نزدیک شدن به سال جدید، از تاریخ ۱۷ تا ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۴، با برگزاری «جشنواره نوروزی» محصولات خود را با شرایط ویژه و به همراه هدایایی ارزشمند به علاقمندان فناوری نانو تقدیم می‌کند. قبل از اینکه به معرفی هدایای نورزوی نانوسان برسیم؛ یادآوری می‌کنیم که در فروشگاه اینترنتی نانوسان بیش از ۱۵۰ عنوان از کتب عمومی و تخصصی فناوری نانو با ۴۰ درصد تخفیف (با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو) در دسترس قرار دارد. همچنین نرم‌افزار‌های علمی و آموزشی و محصولات مصرفی فناوری نانو نیز با ۱۰ درصد تخفیف در این فروشگاه اینترنتی عرضه می‌شوند.
94/10/23 15:51
نانوسان , nanosun
به نظر می‌رسد در حال حاضر تولید محصولات مصرفی فناوری نانو ایرانی وارد فصل جدیدی شده است. تدوین استاندارد‌ها و تصویب سازوکارهای اعطای تاییدیه‌های فنی از سوی مراجع ذی‌صلاح در حوزه فناوری نانو از یک سو، و افزایش سطح مهارت و تجربه تولید‌کنندگان ایرانی از سوی دیگر، موجب شده تا محصولات مصرفی با کیفیت و متمایزی با بهره‌مندی از فناوری نانو تولید شوند.
94/07/26 15:42
حیات طیبه جلیلی , hayate_tayyaba_jalili
19
5
5