نتایج جستجو : محیط زیست - 277 مطلب

96/09/29 15:11
 , amir_bf1400
سازمان فضایی ناسا در مطالعه‌ای به بررسی تاثیرگذاری برخی انواع گیاهان در تصفیه هوای محیط‌های بسته پرداخته است.
99
96/09/20 13:10
فرزانه خورشیدزاد , khorshiddokht
یادمه ابتکار - که سرجهازی دولتهای غیراصولگراست و یه مدت مدام بر کرسی نخست مدیریت محیط زیست کشور تکیه می زد - چند وقت پیش گفت: «برنامه ششم آخرین فرصت کشور برای اصلاح روندهای قبلی در حفظ و احیا منابع محدود زیستی کشور و نجات از بحران موجود است» حال بماند که در تدوین برنامه ششم هم آنچنان به احیای منابع زیستی پرداخته نشد و حتی در بخش صنعت و ... روندی خلاف حفاظت از محیط زیست تدوین شد!
اما،
بودجه ی سال 1397 کشور هم نوبری است در نوع خود بی نظیر و دربخش محیط زیست داستانی پر آب چشم!
وقتی آش انقدر شور شده که حتی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - که مصوبه های اخیرش نشون می ده آنچنان هم دغدغه های زیست محیطی نداره، میاد و اعلام می کنه: «منابع آب ایران از مرز بحران هم گذشته؛ خاک کشور هم در حال دچار شدن به همین سرنوشت است.»
اونوقت بودجه ی اختصاصی در بخش محیط زیست سال 97 دود از سر آدم بلند می کنه:
بودجه شورای سیاستگذاری حوزه علمیه خواهران 3 برابر بودجه ی سازمان حفاظت از محیط زیست!!!
بودجه برنامه حمایت های فرهنگی و معیشتی از طلاب و روحانیون تقریباً سه و نیم برابر بودجه ی سازمان جنگل ها و مراتع آبخیزداری!!!
.
.
.
+ کاری ندارم که چرا فلان برنامه و شورای بیشتر گرفته، قدرت دارن و ازش بهره می برن؛ اما، یه نکته ظریف وجود داره و اون هم اینکه این خواهران محترم مشغول در امر تحصیل حوزوی و خانواده های محترم تر طلاب و روحانیون تو همین کشور مصیبت زده زندگی می کنن و قراره از طبیعت، هوا، آب و خاک همین وادی استفاده کنن و به زندگی ادامه بدن، حداقل بخاطر همین ها هم که شده بیشتر به حال محیط زیست دل بسوزونید! :(
+ + یعنی میشه خداوند این سرزمین رو از دشمن، دروغ و خشکسالی دور نگه داره؟! :|

♦ منبع آمار بودجه های اختصاصی: توئیتر

کامنت بنویسید...
فرزانه خورشیدزاد , khorshiddokht
سه شنبه 5 دی ، 13:33
آقا اسرار این هم اون حکایتی که گفتم و پیشگوئی راهب مسیحی در مورد حکومت ایران نزد خسرو پرویز!
http://s9.picofile.com/file/8315216892/DSC_1133.jpg
ادامه
ثمین , banooyesharghi92
پنجشنبه 30 آذر ، 15:23
ممنون امتحان میکنم..
ادامه
فرزانه خورشیدزاد , khorshiddokht
پنجشنبه 30 آذر ، 11:31
ثمین جان آخر آدرس صفحه ام یه دونه + بذارید می تونین وارد بشین!
ادامه
96/08/15 09:00
یلدا ز , golafarin
همه باید ...
طبیعت را نجات دهیم ...

وگرنه خود نیز نجات پیدا نخواهیم کرد ...

هر قدم کوچک ما ، وقتی با هم جمع شود ، اقدامی بسیار عظیم خواهد شد...

حال زمین پیر، زیاد خوش نیست ...

فردا دیر است ...
96/08/15 08:58
یلدا ز , golafarin
آدمی ریشه در خاک و طبیعت زیبا دارد آنانی که پاکروانند نسیم دل انگیز این زیبایی اند .
96/06/17 13:14
فرزانه خورشیدزاد , khorshiddokht
باران، خوش آمدی ... سلام! سلام!

از وقتی که یادم میاد، آمدن شهریور و زنگِ خطر نزدیک شدن به زمان بازگشایی مدارس رو با بارونهای سیل آسا و رگبارهای زودگذر آخر تابستون، متوجه می شدم!
بارونهایی که بی خبر و ناگهانی می اومد و همونقدر هم بی خبر و ناگهانی تشریف می برد و خورشید که سر و گوشی به آب داده بود، چشمک زنان با رویی شسته و درخشان، بارون رو بدرقه می کرد ...
بارونهایی که گاهی انقدر شدید بود که هر عابری رو که در خیابون غافلگیر شده بود، مجبور به فرار می کرد تا سرپناهی پیدا کنه ... بارونهایی که نشاط ایجاد می کرد و به معنای واقعی طراوت رو ارزانی می داشت و از کهنسال ترین تا خردسال ترین افراد رو هم بر سر وجد می آورد!
اونوقتها که بچه بودیم و بیرون از خونه مشغولِ بازی، بارونهای شهریوری اسباب آب بازی و شوق و ذوق ما رو فراهم می کرد ... جیغ های از سر شادی و خوندن در هم و برهم شعر باز باران با ترانه ... یادمه معمولا شیطونیمون گل می کرد و جای رفتن به خونه، زیر بارون می موندیم و وقتی سر تا پا آبکشیده می رفتم خونه، با حکم بزرگترها مستقیم راهی حموم می شدم!
و بابام با جمله ی مجملِ: «از باد بهار بهره بردار، از باد پائیز خود را نگه دار!» منو وا می داشت تا به این حدیث مفصل فکر کنم که: "دیگه کم کم هوا داره سرد میشه و بهتره آب بازی رو فراموش کنی تا مدرسه رو با سرماخوردگی و افتادن تو رختخواب و دارو و درمان شروع نکنی!"
نیمه ی شهریور رو پشت سر گذاشتیم و امروز، سپیده دم، برای اولین بار بارون شهریوری امسال، بارید ... هر چند با تاخیر بسیار، اما غنیمتیست ... زیر باران باید رفت!
.
.
.
+ به این فکر می کنم که گرم شدن زمین و تغییرات اقلیمی چقدر می تونه رو جوامع تاثیر بذاره و فرهنگ ها رو تغییر بده؟
یعنی ممکنه تا چند وقت دیگه به علت کاهش بارش، بارونهای موسمی شهریور هم به دست فراموشی سپرده بشه و دیگه هیچ بچه ای ربط رگبارهای آخر تابستون و باز شدن مدرسه ها رو متوجه نشه؟
+ + گفتم رگبارهای شهریور منو یاد فرا رسیدن مهر می نداخت و البته آواز انجیرخوارهای رنگارنگ هم ... نغمه هایی که همونقدر نوید آمدن پائیز رو می داد، که سوت پرستوها، مژده ی رسیدن بهار رو!
بارون امسال با تاخیر اومده ... تا این لحظه صدای انجیرخوارها رو نشنیدم ... تغییرات زیست محیطی ملموسه ... ما مقصریم!

کامنت بنویسید...
فرزانه خورشیدزاد , khorshiddokht
شنبه 22 مهر ، 10:19
ادامه
فرهاد رحمتی , farhadrahmati
شنبه 22 مهر ، 09:04
چه حس خوبی داره واقعا...
خصوصا بارونهای شمال..
و چه تلنگر خوبی زدی اخرش
ادامه
فرزانه خورشیدزاد , khorshiddokht
دوشنبه 20 شهریور ، 11:19
دیگه کم کم باید منتظرش بود!
ادامه
96/06/15 07:07
حلقه معرفت , hmaarefat
22
5
19
96/06/7 09:19
دوباره آسمان آبی , blueskyagain
96/06/7 09:18
دوباره آسمان آبی , blueskyagain
96/06/7 09:18
دوباره آسمان آبی , blueskyagain
96/06/7 09:17
دوباره آسمان آبی , blueskyagain
96/06/7 09:16
دوباره آسمان آبی , blueskyagain
96/06/7 09:15
دوباره آسمان آبی , blueskyagain
96/05/29 20:36
آرسینه ب , arsineh70
اسکندر فیروز (متولد ۱۳۰۵ در شیراز) طبیعت‌شناس و کارشناس محیط زیست اهل ایران است. او بنیان‌گذار و نخستین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران بود. برخی او را پدر سازمان محیط زیست ایران نامیده‌اند. او فرزند محمدحسین فیروز و نوهٔ عبدالحسین میرزا فرمانفرما (نوهٔ عباس میرزا و پسر عموی ناصرالدین شاه) است.
پس از آن که کانون شکار در سال ۱۳۴۶ به سازمان شکاربانی و نظارت بر صید تبدیل شد، فیروز ریاست آن را به عهده گرفت. با تلاش‌های او این سازمان در سال ۱۳۵۰ به سازمان حفاظت محیط زیست تغییر نام داد و دامنه فعالیت آن نیز گسترش یافت. سپس در سال ۱۳۵۳ یکی از مهمترین قوانین زیست محیطی ایران با عنوان قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست تصویب شد که هنوز در ایران اعتبار حقوقی دارد.
با کوشش او مناطق چهارگانه تحت حفاظت ایران با نام‌های پارک ملّی، اثر طبیعی ملّی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت‌شده، تعیین شد.
در یکی از مراسمی که هر سال به مناسبت گرامی‌داشت روز انعقاد کنوانسیون حفاظت از تالابهای مهم بین‌المللی و زیستگاه پرندگان آبزی برگزار می‌شود، دبیرخانه این کنوانسیون از اسکندر فیروز به عنوان پدر تالابها یاد کرد؛ چرا که تلاشهای او سبب شد تا در سال ۱۳۴۹ این کنوانسیون در رامسر منعقد و از آن پس به نام کنوانسیون رامسر شناخته شود.
در سال ۱۳۵۰ فیروز رئیس اجلاس سازمان ملل برای آماده‌سازی کنوانسیون‌های مربوط به کنفرانس جهانی استکهلم شد. در سال ۱۳۵۱ وقتی نخستین کنفرانس جهانی محیط زیست در استهکلم برگزار شد، او نایب رئیس این اجلاس بود. در خلال سالهای ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۴ به عضویت هیئت مدیره اتحادیه جهانی حفاظت محیط زیست (IUCN) در آمد و از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ نایب رئیس این اتحادیه و عضو هیئت امنای صندوق جهانی حیات وحش و طبیعت شد. در تیرماه ۱۳۵۶ علاوه بر آنکه از ریاست سازمان حفاظت محیط زیست استعفا کرد، ریاست اتحادیه جهانی حفاظت را نیز نپذیرفت. او همچنین از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ دبیر کل مؤسسه گیاه‌شناسی ایران بود و تأسیس مؤسسه گیاه‌شناسی و باغ گیاه‌شناسی و همچنین طرح زیست محیطی پردیسان را در کارنامه فعالیت‌های خود دارد.
جونده‌ای به نام دوپای فیروز (Allactaga firouzi) به نام او نام‌گذاری شده‌است.
اسکندر فیروز داماد حسین علاء نخست وزیر و وزیر دربار سابق ایران بوده‌است. آخرین پیام اسکندر فیروز در بهمن ۱۳۹۵ به کمپین ما صدای بختگان هستیم ، بوده است که از طریق ایمیل برای مهندس سعید خادمی دبیر کمپین ارسال شده است.

منبع: ویکی‌پدیا
کامنت بنویسید...
آرسینه ب , arsineh70
دوشنبه 30 مرداد ، 13:54
به چه می اندیشی جونم؟
ادامه
رعنا امیری , harmes_11
دوشنبه 30 مرداد ، 09:44
بزرگان ایران
ادامه
96/05/18 12:05
سینره , cinere
در جهت حفظ محیط زیست و صرفه جویی یا بهتر بگم مدیریت بهینه مصرف انرژی، چه راهكارهایی به ذهنتون می رسه؟
96/04/26 11:33
معصومه ابتکار , m.ebtekar
هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور، اجرای برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران را تصویب کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات دولت برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران را با هدف توجه و اهتمام هرچه بیشتر دستگاه ها به علل، پیامدها و راهکارهای مبارزه با آن و نیز به منظور افزایش ایمنی در حوزه شریان های حیاتی شهر تهران با رویکرد پیشگیرانه، تصویب کرد.
موافقت دولت با تداوم اجرای برخی از پروژه های مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی
هیات وزیران در ادامه با صدور مجوز برای تداوم اجرای برخی از پروژه های مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی فاقد مجوز و دارای پیشرفت فیزیکی با رعایت شرایط خاص موافقت کرد.
پروژه های یاد شده شامل آزادراه کنارگذر دوم جنوبی تهران در استان های قزوین، البرز، مرکزی و تهران، سد شفارود در استان گیلان و سد و نیروگاه آبی خرسان 3 در استان چهارمحال و بختیاری هستند.
تأیید گزارش های زیست محیطی برخی شهرک ها و نواحی صنعتی به محیط زیست استان ها تفویض می شود.
دولت با توجه به ایجاد و توسعه شهرک ها و نواحی صنعتی براساس نیاز استان ها و دغدغه های مسئولان استانی در مورد مشکلات احداث یا عدم احداث شهرک یا ناحیه صنعتی، مقرر کرد بررسی و تأیید گزارش های زیست محیطی شهرک ها و نواحی صنعتی از 100 هکتار تا 200 هکتار به محیط زیست استان ها تفویض گردد.
هیات وزیران این تصمیم را به منظور جلوگیری از تمرکزگرایی، بروکراسی و نیز صرف زمان زیاد برای بررسی گزارش های ارزیابی زیست محیطی در مرکز اتخاذ کرد.
17
1
10
96/04/9 16:02
فرزانه خورشیدزاد , khorshiddokht
تازه ترین گزارش دانشگاه هاوایی:
تا سال 2100 شهرهای حاشیه خلیج فارس سالانه بین 50 تا 100 روز هوای مرگبار به لحاظ شدت گرما خواهند داشت. برای آن روز چه راهکاری پیش بینی کرده ایم؟

منبع: کانال تلگرامی ساحت زیست
.
.
.
+ تو ذهن من گرما همیشه با آب همراه بود ... گرما، تشنگی، مصرف آّب، قطعی آب، قحطی آب و ...
در روزهای اخیر از گرمای خوزستان و سیستان و بلوچستان و کم آبی زیاد شنیدیم و اثراتی که این گرمای بی سابقه - که بنا به گزارشات و تغییرات اقلیمی باید سال به سال منتظر بیشتر شدنش باشیم – بر منابع آبی کشور می ذاره و خواهد گذاشت و متاسفانه برخورد عادی مسئولان با این جریان تهدید کننده و پیشرونده!
نه اعلام وضعیت فوق العاده ای نه اعلام خطری نه الویت بخشی به موارد مرتبطی، نه نشست ویژه ای ... هیچ!
+ + اسرائیل منطقه ای باریکه که در ساحل مدیترانه قرار گرفته و سرزمینی که بیشترش خشک و بیابانی هست، در اسرائیل هیچ رود دائمی وجود نداره و تنها رود اردن هست که اون هم در مرز مشترک سوریه، اردن و اسرائیل جریان داره و بخاطر همین این منطقه یکی از مناطق خشک و کم آب خاورمیانه محسوب می شه … اما با این حال، اسرائیل با موفقیت در حوزه محیط‌ زیست، تونسته خودش رو در بین همسایه هاش در موقعیت بهتری قرار بده و این مسأله می‌تونه در آینده قدرت مانور بیشتری رو در مذاکرات براش فراهم کنه ... اونها به این مسأله وقوف دارن که در منطقه، مسائل امنیتی به چه سمتی خواهد رفت و راه‌ حلش، اطمینان از امنیت آب به منظور توسعه منابع داخلی دیگه (از جمله صنعت و کشاورزی) هست!
از طرفی با توجه به اهمیت استراتژیکی منابع فراوان آب در ترکیه، این کشور با ساخت سد در سالهای اخیر (کبان، کاراکایا و آتا ترک) و ساخت سد های دیگر در آینده (ایلی سو و ...) و اجرای پروژه ی گاپ، منطقه رو تهدید کرده!
کارشناسان اعلام کردن که سدسازی ترکیه بیشتر از داعش برای ایران، سوریه و عراق خطرناک هست و هدیه ای بی نظیر برای اسرائیل خواهد بود!
سیاستهای ترکیه آب رو به چشم کالایی برای فروش می بینه و چه بازاری پر رونق تر از فروش آب در عربستان و اسرائیل، برای ترکیه؟
حقآبه ای که باید به مصرف کشورهای همسایه چون ایران، سوریه و عراق برسه، در آینده ای نزدیک به مصرف کشورهای رقیب ایران (عربستان، اسرائیل و ...) خواهد رسید.
و ایران در چند سال اخیر (تقریبا از سال 2009) چه واکنشی به این اقدام تهدیدآمیز ترکیه نشون داده؟
در مجامع و دادگاه های بین المللی چه فعالیت و تلاشی برای پایان دهی اعمال ضد حقوق بشری ترکیه که مغایرت صریحی با مفاد کنوانسیون مقابله با بیابانزدایی و بیانیه حقوق جوامع بومی سازمان ملل داره، انجام داده؟
چه نشست و کنفرانسی در جهت جلب نظر افکار عمومی و نهادهای تخصصی برگزار کرده؟
گفتن بحران آب در ایران تهدیدآمیزتر از خطر اسرائیله ... برای حفظ منابع موجود آب در داخل کشور چه اقدامی صورت گرفته؟
چقدر با همسایه های شرقی در زمینه ی آب و وصول حقآبه تعامل و نفوذ داریم؟
اعلام شده: بر اساس استانداردهای جهانی هر کشوری که بیش از 40 درصد منابع آب تجدید شونده رو استفاده کنه، وارد بحران آب می شه، ایران حدود 72 درصد از منابع آب تجدید شونده رو مورد استفاده قرار می ده ... آیا برای حفظ اکوسیستم های کشور از جمله تالابها و دریاچه ها تدبیری اندیشیده شده؟
گفتن در برنامه ی ششم توسعه به محیط زیست توجه زیادی شده؛ اما آیا برنامه های صنعتی و توسعه ای که در همین برنامه عنوان شده در راستای حفاظت از محیط زیست هست؟
قبول که برای دفاع از کشور نیاز به توان نظامی و تسلیحاتی هست اما این نکته ی مهم فراموش نشه که حفاظت از آب و محیط زیست حیاتی است و یه عمل صرفاً تجملی برای اوقات فراغت یه مشت خرده بورژوا نیست!
آب در خاورمیانه مسئله ای امنیتی و استراتژیک محسوب میشه ... همونقدر که انرژی هسته ای حق مسلم ماست، حفظ منابع آبی هم حق ماست و کاش برنامه های موفق در زمینه ی حفظ آب و تجربه های تاریخی خودمون رو ما هم به اجرا می ذاشتیم ... کاش همونقدر که نگران حرم هستیم، نگران آب و محیط زیست کشور هم بودیم و براشون مدافع و بودجه های هنگفت تعیین می کردیم ... کاش آتش رو در عرصه ی دفاع از محیط زیست به اختیار می کردیم و سیاستهای تمیز در حفاظت از محیط زیست تصویب می شد!
نمی دونم ... شاید فکر کردن هر وقت لازم شد چند تا موشک می فرستن سد رو می شکنن و اسرائیل رو از صحنه ی روزگار محو می کنن ... اما حتی برای تولید و ساخت تسلیحات و مصرف جنگاوران هم آب لازمه ... و مهمتر از اون، آیا در پاسخ تلافی جویانه، زیرساختی برای توزیع آب باقی می مونه؟ و اصلا چرا گره ای رو که با دست می شه باز کرد، با دندون باز کنیم؟!
بدونیم که در آینده ای نزدیک جدال بر سر آب خواهد بود و تا فرصت باقی است با دیپلماسی صحیح، کارا و تاثیرگذار، اهداف ترکیه و اسرائیل رو نقش بر آب کنیم!

کامنت بنویسید...
شهبال م , shahbal_s
جمعه 23 تیر ، 00:25
اسرائیل از لانه ی عنکبوت سست تر است
ادامه
فرزانه خورشیدزاد , khorshiddokht
دوشنبه 12 تیر ، 11:33
مرسی سوده جان
خانوم نقطه ویرگول ... کسی از اسرائیل نخواسته!
اصلا توسعه ای که درونزا نباشه پایدار نیست و ارزشی نداره ... ما میگیم تا دیر نشده باید فکر پاره بود!
ادامه
؛ , baran555ziba
شنبه 10 تیر ، 20:10
به اسرائیل دلخوش نباشید که قدمی واستون برداره تمام خوشبختی های ما وقتیکه اسمی از اسرائیل نباشه ان شاء الله
ادامه