نتایج جستجو : محمد تقی اکبرنژاد - 14 مطلب

94/09/15 13:52
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
یرو تحقق منویات مقام معظم رهبری (دامت برکاته) پیرامون لزوم تحول علوم انسانی و همچنین فراهم آمدن فضایی جهت ارائه نظریات و تضارب آراء در محیطی کاملا علمی، مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی در کرسی آزاداندیشی با محور فقه و علوم انسانی به ارائه نظریات خود در این باره می پردازد. موضوع این نشست “امکان سنجی تکامل روش اجتهاد جواهری در تولید علوم انسانی” می باشد که در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۴ در دانشگاه عدالت برگزار خواهد شد. حجت الاسلام محمدتقی اکبرنژاد (مدیر مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی) به عنوان نظریه پرداز این نشست عقیده دارد فقه جواهری کنونی برای بازتولید علوم انسانی نیازمند تحولاتی می باشد؛ تحولاتی که بدون آن ها بازتولید علوم انسانی میسر نخواهد بود.

بر همین اساس قرار است بایسته های تحول روش اجتهاد جواهری در راستای بازتولید علوم انسانی نیز در قالب سه محور از سوی ایشان تبیین گردد:

حذف زوائد دست و پاگیر فقه و اصول
تولید قواعد استنباطی -که در روش اجتهاد جواهری موجود نیست- در قالب سه علم: کلام، منطق و ادبیات
اصلاح روش حل مسأله در فقه و اصول
گفتنی است حجت الاسلام دکتر محمدحسین بیاتی، رئیس دانشگاه عدالت به عنوان ناقد این نشست و حجت الاسلام دکتر حسینعلی سعدی، رئیس دانشگاه الهیات دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان داور جلسه می باشند.

زمان برگزاری نشست: ۱۶ آذر ۱۳۹۴، ساعت: ۱۸:۳۰ – ۲۰

مکان: تهران، میدان ولیعصر، خیابان کیان دانش، دانشگاه عدالت
شما می توانید اصل این خبر را در آدرس زیر دنبال نمائید.
99
94/09/5 10:53
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
بسم الله الرحمن الرحیم
یکی از سوره های آخر قرآن که به جنبه إنذار و تبشیر در آن زیاد توجه شده سوره قارعه است، می فرماید:
“بسم الله الرحمن الرحیم” این خیلی جالب است که خداوند متعال ابتدا با رحمت شروع می کند ولی بلافاصله بعدش به شدت ما را می ترساند، این نکته این معنا را می رساند که وقتی من می ترسانمت فکر نکن من ترسناکم، بلکه یک حادثه ی ترسناکی پیش رو هست. مثل اینکه پدری به فرزندش تشر می زند و می گوید: بچه جان من دوستت دارم ولی چه کنم که یک اتفاقاتی پیش رویت هست، این مراحل را تو خواه، ناخواه باید طی کنی، برای همین است که باید از انذارها، بیشتر از تبشیرها محبت خداوند را فهمید.
وقتی کسی دارد به شما تشر می زند شدت محبتش بالاتر از وقتی است که دارد شما را نوازش می کند، چون نشان می دهد که واقعا برای شما اهمیت زیادی قائل است که اینطور برایتان نگران است.
“القارعة* ما القارعة” اینها باید محبت ما را به خدا بیشتر کند، که چقدر خدای دلسوزی داریم، مکرر دارد به ما یادآوری می کند که یک روز سختی در پیش داریم. قارعه یعنی کوبنده، روزی که کوبنده است و بعد برای اینکه خوف و ترس ما را بیشتر کند و عظمت آن روز را بیشتر برای ما روشن کند می فرماید: و تو چه می دانی آن روزی که همه چیز را در هم می کوبد چه روزی است. باز برای شدّت تاکید می فرماید: “و ما أدراک ما القارعه” بعد از اینکه چندبار عظمت آن روز برای ما گوشزد می کند می فرماید:
“یوم تکون النّاس کالفراش المبثوث” روزی که مردم مانند پروانه های پراکنده خواهند بود. “وتکون الجبال کالعهن المنفوش” و روزی که شدّت ضربه و کوبندگی به قدری است که کوهها مانند پشم حلاجی شده خواهند بود.
بعد می فرماید در این روز که چنین سخت است، و زمین اینچنین در هم کوبیده می شود، حال افراد این گونه است:
“فأمّا من ثقلت موازینه” خیلی خلاصه می فرماید آنجا تنها چیزی که به دردت می خورد سنگینی ترازوهایت است. آنجا نه مقامت، نه منصبت، نه لباست، نه عمامه ات، نه ریشت، هیچ کدام به دردت نمی خورد. فقط سنگینی ترازوهای اعمالت هست که به دردت می خورد.
حالا اینکه می فرماید “موازین” جمع می آورد شاید از این جهت است که هر عمل میزان خودش را دارد، همانطور که در دنیا سنجش وزن یک میزان دارد، مثلا ترازو؛ سنجش قد میزان دیگری دارد، مثل متر، آنجا هم اینگونه است. این که می فرماید امیرالمومنین(ع) میزان است یعنی همین، سخن گفتن امیرالمؤمنین ملاک است برای سنجش سخن ها، نمازش ملاک سنجش نمازهاست، زکات، حسن خلق و بقیه اعمال همینطور است. یکی از نکات خیلی رعب آور و خوفناک روز قیامت این است که چون در آن روز همه چیز به هم می ریزد چیزی نمی ماند که انسان بتواند پشتش پنهان شود، نه دیواری هست، نه لباس و عبا و عمامه هست، آنجا فقط همین میزانهای سنگین اعمال است که برایت می ماند.
“فهو فی عیشة راضیة” می فرماید کسی که ترازوهایش سنگین است نتیجه اش این می شود که در زندگی راضی کننده ای به سر خواهد برد. “و اما من خفّت موازینه فأمّه هاویة” و اما کسی که اعمالش کم و سبک است جایگاه و اصل و ریشه اش هاویة است، بعد ارعاب را بیشتر می کند و می فرماید: “و ما أدراک ما هی” و تو چه می دانی که “هاویة” کجاست؟ “نار حامیه” آتشی سوزان است.
ان شاالله خداوند متعال توفیق ترس از قیامت به ما بدهد، همه تأکیدات قرآن برای این است که ما واقعا از قیامت بترسیم، این ترس لازم است، ولی متأسفانه ما نمی ترسیم. ببینید امیر المومنین چطور در دعای کمیل ضجه می زنند، ولی متاسفانه ما آن ضجه را نداریم. این ترس خیلی سازنده است، ما باید سعی کنیم با تمرین، این ترس را در دل خود زیاد کنیم، مثلا اگر در حق کسی بدی کردیم فورا قیامت را به یاد آوریم و حلالیت بطلبیم، اگر در درس تنبلی کردیم به این فکر کنیم که اگر این باعث شد نتوانیم وظیفه مان را در هدایت مردم انجام دهیم، و بعضی بخاطر همین به جهنم رفتند، روز قیامت چه جوابی داریم؟!این حس را با تمرین در دل های خودمان ایجاد کنیم.
خداوندا به حرمت محمد آل محمد تمام گناهان ما را ببخش و بیامرز؛ همه ما را از بندگان صالح و شاکر خود قرار بده؛ در ظهور ولیّ ات تعجیل بفرما؛ خداوندا رهبرمان، مراجع تقلیدمان در پناه آن حضرت محفوظ بدار؛ حوائج مشروعه این جمع برآورده به خیر بفرما؛ خداوندا ترس از آتش دوزخ، ترس از حساب قیامت در دلهای ما ایجاد بفرما. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
94/09/5 10:48
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
(بیانات تربیتی استاد اکبرنژاد، در ابتدای جلسات علمی مؤسسه)

بسم الله الرحمن الرحیم
در آیات اول سوره بقره که در رابطه با جریان نفاق است، خداوند متعال می فرماید:
“و إذا قیل لهم آمنوا کما آمن النّاس قالو أنؤمن کما آمن السّفهاء ألا إنّهم هم السفهاء و لکن لا یعلمون”
اینها وقتی با مردم (منظور مسلمانها) مواجه می شوند، می¬گویند ما ایمان آورده ایم، ولی وقتی که با هم کیشان خود خلوت می کنند می گویند: “أنؤمن کما آمن السفهاء”؟ آیا ما احمق شده ایم که مثل سفیهان ایمان بیاوریم؟
بعد خدای متعال می فرماید: “ألا إنهم هم السفهاء ولکن لا یعلمون” در ادامه هم هست که می فرماید: “وإذا خلوا الی شیاطینهم قالو إنا معکم إنما نحن مستهزئون” ما با شماییم، ما اینها را مسخره می کردیم و به بازی می گرفتیم.
دقت بکنید، گاهی کسی خودش را زرنگ می داند، می آید به نحوی برخورد می کند که بقیه فکر کنند، خیلی خوب است و با او همکاری کنند، ولی در دل خود به آنها می خندد. انسان وقتی خودش را در آن فضا تصور می کند، واقعا احساس می کند...........
شما می توانید ادامه ی این مطلب را در آدرس زیر دنبال نمائید.
94/08/9 17:19
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
گفتگوی ویژه با حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی اکبرنژاد مدیر مؤسسه تحقیقاتی فقاهت و تمدن سازی اسلامی

-به نظرم خوب است ، قبل از وارد شدن در اصل بحث حیثیت ورود یک فقیه به عنوان عالم دین را در این بحث روشن کنیم، زیرا ممکن است برخی با اصل دخالت یک فقیه در این امور مشکل داشته باشند و آن را از حوزه تخصص او خارج بدانند.

– اصل این مساله ریشه در مبانی کلامی ما دارد ، یعنی وقتی که شما می پذیرید که این دنیا یک آفریننده ای دارد و مدیری بر این دنیا حاکم است و انسان را هم برای سعادت آفریده است، طبیعتا تربیت انسان تابع انسان است تا هر کجا که حیثیت های انسان امتداد دارد تربیت او هم امتداد دارد، خب ارتباطات انسانی هم بخشی از جریان حیات این انسان است اعم از ارتباط ما با خانواده ، همسایه ها ، همشهری ها، هم وطن و جامعه جهانی ،و نو ع تعاملات ما با دیگران در جریان رشد ما تاثیر دارد، بنابراین این وظیفه ذاتی خدای متعال است که در این حوزه ها ورود پیدا کند، ما می پذیریم که شارع میتواند در حوزه خانواده ورود کند به ما بگوید با چه زنی ازدواج کنیم با چه زنی ازدواج نکنیم، خب چه استبعادی دارد که ما بگوییم که خدای متعال می تواند به ما بگوید که با چه کشوری تعامل بکنید با چه کشوری تعامل نکنید؟ خداوند هم علمش را دارد و هم صلاحیتش بیشتر از هر کس دیگری است، او مالک هستی است و این هم بخشی از جریان رشد ماست. من بر روی جریان تربیت خیلی تاکید دارم، چون معتقدم تمام ابعاد انسان را باید از زاویه تربیت دید حتی حکومت و حتی ارتباط را، مبنای ما این است که این دنیا اصالت ندارد و این آخرت است که اصالت دارد، ما آمده ایم که رشد کنیم ، ابعاد بالقوه ما به شکوفایی و فعلیت برسد و نگاه ما به دنیا ابزاری برای آخرت است و از زاویه ی دید تربیت و رشد اصلا نمیشود روابط خارجی را نادیده گرفت چون در جریان سعادت یا شقاوت ملت ها بسیار تعیین کننده هستند..........
شما میتوانید ادامه مطلب را در لینک زیر دنبال نمائید.
94/08/9 17:13
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین استاد اکبرنژاد

فاجعه منا اتفاقی بود که ذهن همه اقشار جامعه ما را به نوعی درگیر خود کرد، و هرکس از نگاه خود به تحلیل آن پرداخت، در این رابطه گفتگویی داشتیم با حجت الاسلام و المسلمین استاد اکبرنژاد تا مانند همیشه ما را از نگاه های نابشان بهره مند سازند.

-بفرمایید که تحلیلتان از فاجعه ی اسف بار و غم انگیز منا، حال چه عمدی، و چه حادثه و اتفاق چیست؟

-اساس دین بر مبنای عبودیّت شکل گرفته است و حتی سیاست و اقتصادش و دیگر مقوله ها باید در مسیر عبودیّت باشد. یعنی به گونه ای شکل بگیرد که عبودیّت را تسهیل کند. یعنی عبودیّت حدّ تمام این هاست. این یک نکته ی مهمی است که ما وقتی اجتماعات را لحاظ می کنیم می بینیم که ستون فقراتش بندگی خداست. از همین جهت دنیای اسلام را مقایسه کنید با دنیای غرب!در هر محله مسجدی وجود دارد که در روز سه نوبت یا پنج نوبت مسلمانان در آن حاضر می شوند و مدیریت آن هم با یک عالم است. همچنین در محدوده ی وسیع تری مسجد های جامعی وجود دارد که در هر هفته یک نماز جمعه در آن برگزار می شود و مسلمانان باید در آن جمع شوند و باز هم یک فقیه و عالمی مدیریت این اجتماع را بر عهده دارد. و در سال هم یک حج وجود دارد که مسلمانان دنیا در آن حضور می یابند. آیا این دارای پیام خاصی نیست که خداوند متعال اجتماعات مسلمین را بر مبنای عبادت و بندگی خودش قرار داده است، و مقصودش این است که مسلمانان باید بر مبنای بندگی دور هم جمع شوند و به مسائل هم رسیدگی کنند. پیامبر اسلام مسجد را پایگاه مدیریت جامعه قرار داده بود. مدیریّت جنگ، مدیریّت اتفاق ها،… حتی بر همین اساس منافقین که می خواستند در مقابل پیامبر اسلام یک خانه ی تیمی تشکیل دهند مسجد ضرار ساختند. یعنی آن ها هم این فهم را داشتند که مسجد یک پایگاه است. بر مبنای همین تحلیل در بحث های سیاسی و اجتماعی باید توجه داشت که مسجد باید محور قرار بگیرد. در واقع مسجد یک نماد است. نماد عبودیت. بر مبنای همین تحلیل اگر بخواهید یک وقتی مهندسی شهری را پی ریزی کنید باید نقطه مرکزی شهر را مسجد جامع قرار دهید و بعد شهر از همان مرکزیّت گسترش بیابد. باید مسجد به عنوان نگین شهر مهندسی شود. به شکلی که از تمام خانه ها دیده می شود و صدای آن به تمام خانه ها می رسد. این یک مدل نگاه است که باید در همه عرصه ها پیگیری شود.
شما میتوانید ادامه مطلب را در آدرس زیر دنبال بفرمائید.
94/08/5 15:24
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
بسمه تعالی

به مناسبت برگزاری همایش بررسی فقهی رفتارهای افراطی در عزاداری اهل بیت (علیهم السلام) که مورخ ۲۰ مهر ماه۹۴ با نظریه پردازی استاد اکبرنژاد در مرکز فقهی ائمه اطهار (علیهم السلام) برگزار شد و نیز فرا رسیدن ایام شهادت و عزای حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و لزوم برخورد جدی با رفتارهای خلاف شرع در عزاداری امام حسین (علیه السلام) خصوصا رفتارهایی از قبیل قمه زنی که به تصریح مقام معظم رهبری(حفظه الله) حرام اعلام شده است، متن کامل درس خارج فقه استاد که در حدود ۷سال پیش از این و با موضوع جزع و با رویکردی آسیب شناسانه برگزار شده است، به طور کامل منتشر می گردد. قابل ذکر است که این متن قبل از ویرایش و بازبینی نهایی و صرفا جهت استفاده ی علاقه مندان و نیز بهره گیری از نظرات ارزشمند اساتید و فضلای گرامی منتشر شده است.......
شما می توانید ادامه خبر را در آدرس زیر دنبال نمائید.
94/07/28 14:52
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
آغاز مجلس با نور قرآن و کلام قاری محترم تزیین شد: «و عباد الرحمن الذین یمشون علی الارض هونا و اذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما»

بعد از تلاوت قرآن نوبت به مجری جلسه (حجت الاسلام مذهب دار) رسید؛ ایشان با توجه به مناسبت پیش آمده و عکس العمل ناشایستی که در برابر برگزاری این همایش کاملا علمی، از سوی مسئولین حوزه دیده شد، بیانات مقام معظم رهبری(حفظه الله) پیرامون آزاد اندیشی و گلایه ی حضرتش از عدم اجرایی شدن این کرسی ها در حوزه علمیه را قرائت کردند.

گویا حضرت آقا نیز از اجرایی شدن این امر توسط بدنه ی مدیریتی حوزه علمیه ناامید گشته اند. لذا آن را به طللاب دغدغه مند محول کردند تا شاید گفتمان آزادفکری و رهایی از تحجر هرچه زودتر از حوزه رخت بندد.رهبری عزیز به این نسل ............
شما می توانید ادامه ی خبر را از آدرس زیر دنبال نمائید.

94/07/28 14:46
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
استاد اکبر نژاد در این جلسه ساختار و چینش اصول شیخ انصاری(ره) را مورد نقد قرار دادند و ساختار پیشنهادی خود با عنوان “قوی ترین معرفت ممکن نوعی” را مطرح کردند.

ایشان قبل از آغاز کردن بحث توجه به این نکته را ضروری دانستند، که در هنگام ورود به هر بحث از جایی شروع کنیم، که قبل از آن گزاره ی تاثیر گذاری وجود نداشته باشد.

سپس این طور آغاز کردند، که انسان ها بالفطره به دنبال رشد و جلب مصالح و دفع مفاسد هستند؛ مصالحی که به انسان رشد می دهند، و مفاسدی که مانع پویایی او هستند، این مصالح و مفاسد اموری غیر از خود انسان و خارج از او هستند، به همین خاطر برای به دست آوردن آن ها نیاز به انجام یا ترک برخی کارها است؛ روشن است که اقدام به مصالح و پرهیز از مضار بدون شناخت آن ها ممکن نیست، درست در این جا این سوال مطرح می شود که چه سطحی از معرفت ملاک رفتارهای ما قرار می گیرد؟ اگر به دلیلی به معرفت مطلوب دست نیافتیم، وظیفه دوم و یا سوم ما چیست؟ چه معرفتی میان ما و خدا در دنیای مادی حجت است؟با کمی تامل در زندگی بشر.......
شما می توانید ادامه ی خبر را در آدرس زیر دنبال نمائید.

94/07/28 14:36
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
بسم الله الرحمن الرحیم
سوره های آخر قرآن معمولا سوره های انذار و تبشیری اند کمتر بحث علمی خالص و احکام در آنها وجود دارد.
یکی از این سوره ها سوره ی زلزال است که احوالات روز قیامت را بیان می کند، خداوند چون ما را دوست دارد می ترساند، واقعا می شود محبت را در این ترساندن ها احساس کرد.
اولش می فرماید ..........
ادامه ی مطلب را در آدرس زیر دنبال نمائید.
94/07/27 07:02
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat
نشست علمی “بررسی فقهی رفتارهای افراطی در عزاداری اهل بیت(ع)” روز دوشنبه مورخ ۲۰مهرماه۹۴، در سالن همایش های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، برگزار گردید. گفتنی است این همایش از سوی مؤسسه تحقیقاتی فقاهت و تمدن سازی اسلامی و به دعوت پژوهشکده ی حج و زیارت برنامه ریزی شده بود.
نظریه پرداز این جلسه، حجت الاسلام محمدتقی اکبرنژاد (مدیر مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی) و دبیر علمی، حجت الاسلام حمید کمالی اردکانی بودند.....
ادامه خبر را در آدرس زیر دنیال نمائید.
94/07/26 14:29
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat.tamaddon
پس از برگزاری دو جلسه از همایش نقد مکتب اصولی شیخ انصاری(ره)، شرکت کنندگان مشتاق بودند که در جلسه سوم این همایش هم حضور پیدا کنند. اما وقتی صبح روز سه شنبه در مکان سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم حضور پیدا کردند، با کمال تعجب اطلاعیه هایی را مشاهده کردند که بر روی آنها نوشته شده بود. “جلسه نقد مکتب شیخ انصاری امروز سه شنبه ۷/۷/۹۴ برگزار نمی گردد”

طلاب پشت سر هم در مکان مذکور حضور پیدا می کردند، و با مسیر بسته سالن همایش مواجه می شدند. در همین حین تصمیم گرفته شد، نظریه پرداز همایش، استاد حجت الاسلام و المسلین اکبرنژاد، با جمعیت گردآمده سخن بگویند و در مورد دلیل لغو همایش توضیحاتی بدهند. ایشان در آغاز تصریح کردند که این یک تجمع اعتراضی نیست، بلکه یک تجمع توجیهی است، زیرا معتقدند که طلاب حق دارند که بدانند، چرا روز آخر همایشی علمی که قرار بود طی سه روز برگزار گردد، لغو شده است؟..........
شما می توانید ادامه خبر را از آدرس زیر دنبال نمائید.
http://feghahat.com/?p=1258
94/07/26 14:25
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat.tamaddon
استاد اکبر نژاد در این جلسه ساختار و چینش اصول شیخ انصاری(ره) را مورد نقد قرار دادند و ساختار پیشنهادی خود با عنوان “قوی ترین معرفت ممکن نوعی” را مطرح کردند.

ایشان قبل از آغاز کردن بحث توجه به این نکته را ضروری دانستند، که در هنگام ورود به هر بحث از جایی شروع کنیم، که قبل از آن گزاره ی تاثیر گذاری وجود نداشته باشد.

سپس این طور آغاز کردند، که انسان ها بالفطره به دنبال رشد و جلب مصالح و دفع مفاسد هستند؛ مصالحی که به انسان رشد می دهند، و مفاسدی که مانع پویایی او هستند، این مصالح و مفاسد اموری غیر از خود انسان و خارج از او هستند، به همین خاطر برای به دست آوردن آن ها نیاز به انجام یا ترک برخی کارها است؛ روشن است که اقدام به مصالح و پرهیز از مضار بدون شناخت آن ها ممکن نیست، درست در این جا این سوال مطرح می شود که چه سطحی از معرفت ملاک رفتارهای ما قرار می گیرد؟ اگر به دلیلی به معرفت مطلوب دست نیافتیم، وظیفه دوم و یا سوم ما چیست؟ چه معرفتی میان ما و خدا در دنیای مادی حجت است؟با کمی تامل در زندگی بشر.......
شما می توانید ادامه ی خبر را در آدرس زیر دنبال نمائید.
http://feghahat.com/?p=1223
94/07/26 14:22
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat.tamaddon
بر کسی پوشیده نیست که شیخ انصاری(ره) از نقاط عطف تاریخ حوزه شیعه است ، به گونه ای که بعد از ایشان تا به امروز همچنان اسلوب ایشان در حوزه های علمیه دنبال می شود ، و از این حیث وضعیت بعد از شیخ شباهتی ملموس به دوره بعد از شیخ طوسی(ره) پیدا کرده است، هرچند گاهی توسط تنی چند از علما، تغییرهایی ارزشمند در این ساختار صورت گرفته است؛ اما دوباره این قطار به ریل قبلی خود بازگشته است، و همچنان این روش شیخ انصاری(ره) است که خطوط اصلی علم آموزی فضلای حوزه را معین می کند. در چنین فضایی نقدهای روشی و اساسی به مکتب شیخ انصاری(ره) و نه نقدهای درون ساختاری، بسیار ارزشمند است.

همایش نقد مکتب اصولی شیخ انصاری(ره) با نظریه پردازی استاد حجت الاسلام و المسلمین محمد تقی اکبر نژاد، از این حیث که علاوه بر نقد روشی مشهورترین مکتب موجود، طرحی نو ارائه می کنند و ساختاری جدید و کارآمد را پیشنهاد می کند؛ همایشی برجسته است که در سلسله جلساتی(سه جلسه) در حال برگذاری است. صوت و فیلم کامل سلسله همایش ها را می توانید از همین سایت دانلود کنید.

ایشان نقدهایشان به مکتب اصولی شیخ انصاری(ره) را در چند محور بیان نمودند....
ادامه خبر را می توانید از آدرس زیر دنبال نمائید.
http://feghahat.com/?p=1176
94/07/26 12:00
فقاهت و تمدن سازی اسلامی , feghahat.tamaddon
نشست علمی “بررسی فقهی رفتارهای افراطی در عزاداری اهل بیت(ع)” روز دوشنبه مورخ ۲۰مهرماه۹۴، در سالن همایش های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، برگزار گردید. گفتنی است این همایش از سوی مؤسسه تحقیقاتی فقاهت و تمدن سازی اسلامی و به دعوت پژوهشکده ی حج و زیارت برنامه ریزی شده بود.
نظریه پرداز این جلسه، حجت الاسلام محمدتقی اکبرنژاد (مدیر مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی) و دبیر علمی، حجت الاسلام حمید کمالی اردکانی بودند.
ادامه خبر را در آدرس زیر دنیال نمائید.
http://feghahat.com/?p=1746