نتایج جستجو : فرش - 141 مطلب

97/06/29 22:52
دنیس کوپر , deniskooper
خب فرش کاشان اینقدر معروف هست که دیگه توضیح نمیخواد، اگه دوست داری میتونی یک سری به این آدرس بزنی.
99
97/02/27 17:12
فرهنگ بختیاری , farhangeBakhtiari

فرشی که در دنیا بیش از ایران مشهور می باشد !

فرش دستباف بختیاری یکی از مهمترین فرش های دستباف و دارای شهرت در جهان است که درچهارمحال و بختیاری بافته می شود و استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان های پیشرو در تولید فرش دستباف کشور و جهان است که هم اکنون اکثر فرش های تولیدی این استان به خارج از کشور صادر می شود.

استفاده از رنگ های طبیعی تهیه شده از محصولات باغی و کشاورزی و دامی و پشم مرغوب موجب شده است که فرش این استان یکی از با کیفیت ترین فرش های دستباف کشور و جهان شود.

فرش های دستباف استان چهار محال و بختیاری در چهار سبک بختیاری، یلمه، نـاییــنی و گبه تولید می شود که بیشترین درصد تولید آن به کشورهای غربی و حوزه خلیج فارس صادر می شود.

طبقه بندی طرحها و نقوش قالی ایران از جمله مباحث مهمی است که در شناسایی و حفظ و حراست ازطرحهای ایرانی دارای ضرورتی اساسی بوده و به ویژه اهمیت آن در دوره معاصر با توجه به گستره وسعت طرحها، تقلید و عدم شناسایی آنها روبه فزونی است.

فرش بختیاری یکی از مهمترین فرشهای تولیدی در کشور است که شهرت بالایی در خارج از کشور دارد و این در حالی است که شهرت این فرش در خارج بیشتر از داخل ایران است.

فرش بختیاری با توجه به نوع تولید و کیفیت بالا و رنگهای ثابت توانسته در خارج از کشور در کشورهای غربی مانند آلمان، آمریکا وکشورهای حوزه خلیج فارس شهرت و معروفیت بالایی کسب کند.

یکی از فروشندگان فرش بختیاری در فرخ شهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فرش بختیاری دارای رنگ های گرم است و این مهم به خاطر این است که نیمی از سال هوا در این استان برفی و سرد بوده است و بافندگان از قدیم به سمت رنگ های شاد و گرم تمایل پیدا کرده اند.

نقش استفاده از فرش دستباف در سلامتی انسان

یکی از پزشکان متخصص پوست در خصوص استفاده از فرش دستباف در سلامتی انسان در خانه به خبرنگار مهر اظهار داشت: استفاده از فرش دستباف در خانه اگزوما را کاهش می دهد و آلرژی های پوستی را کاهش می دهد.

حسین شبانزاده ادامه داد: استفاده از فرش های دستباف موجب می شود که رنگ پوست در طولانی مدت تغییری نداشته باشد ویکسان باشد و تغییر رنگ سر آرنج ها و زانو ها که در خیلی مواقع در کودکان مشاهده می شود با استفاده از فرش های دستبافت دیگر مشاهده نمی شود.

وی ادامه داد: فرش های ماشینی پرز دارند که سلامتی انسان را در طولانی مدت به خطر می اندازند اما فرش های دستباف پرز ندارند.

بن پایه خبرگزاری مهر
46
4
8
97/02/27 13:09
فرهنگ بختیاری , farhangeBakhtiari
چهارمحال و بختیاری خاستگاه بسیاری از هنرهای سنتی و صنایع دستی، به ویژه فرش دستباف است. فرش دستبافت بختیاری در سراسر جهان به دلیل طرح، نقشه و رنگ‌های منحصر به فرد شهرت دارد.
یکی از مشهورترین و معروف‌ترین طرح‌های فرش چهارمحال و بختیاری به ویژه در ناحیه‌های نامبرده، طرح خشتی است. نقشه خشتی نقش و نگارها و طرح‌های منحصربه فردی دارد که بسیار متنوع‌اند
فرش بختیاری با تار پنبه‌ای و پود پشمی بافته می‌شود و به همین دلیل سبک‌تر از اکثر فرش‌های شرقی است. فرش بختیاری یکی از بادوام‌ترین فرش‌های دستباف ایرانی است. تنوع نقش و نگارهای فرش بختیاری ویژگی اصلی و شاخص فرش‌ بختیاری در میان فرش‌های شرقی است.

قالی دستباف بختیاری غالباً به لوزی‌ها یا چهارگوش‌هایی تقسیم‌بندی می‌شود که گل‌ها یا حیوانات داخل آنها نقش بسته است، به همین دلیل به این نوع فرش، فرش خشتی می‌گویند. قالی دستباف بختیاری در اندازه‌های مختلف بافته می‌شود. فرش‌های بزرگتر نادرتراند و طبعاً قیمت بالاتری دارند

وجه تمایز اصلی فرش بختیاری با بقیه فرش‌های ایرانی، مانند فرش نایین، رنگارنگ بودن آن است. در فرش‌های قدیمی‌تر، به ویژه فرش‌های قدیمی‌تر از 50 سال، از رنگزاهای گیاهی استفاده می‌شد. رنگ‌های سیاه، آبی، سبز، قهوه‌ای، خاکستری مایل به قهوه‌ای، سفید، قرمز، نارنجی و زرد در فرش بختیاری به چشم می‌خورد، بعضی از این رنگ‌ها مانند قهوه‌ای، سیاه و سفید طبیعی هستند و بقیه از سبزیجات، گیاهان و پوست میوه‌های اطراف گرفته می‌شوند. برای مثال رنگ آبی روشن از نیل، سبز از نوعی عناب (rhamnus chlorophorus)، قهوه‌ای از پوست گردو یا پوست بلوط، قرمز از روناس و زرد از پوست انار، زبان در قفا و گندل به دست می‌آید.
نوعی رنگ قرمز نیز از حشره قرمزدانه گرفته می‌شود. از رنگ‌های اصلی رنگ‌های جدید دیگری نیز به دست می‌آید، برای مثال با رقیق کردن رنگ قرمز رنگ صوتی یا قرمز گلی به دست می‌آید. البته اکثر این تکنیک‌های پیچیده امروزه به فراموشی سپرده شده و رنگزاهای شیمیایی جایگزین رنگزاهای طبیعی شده است.

فرش خشتی پرطرفدارترین نقشه فرش دستباف بختیاری است که خشت به خشت آن با نقش و نگارهایی از پرندگان، جانوران یا گیاهان زیبا جان می‌گیرد. طرح شطرنجی یا باغی مشبک فرش‌های خشتی کاملاً واضح است. یکی از ویژگی‌های فرش طرح خشتی بختیاری تفاوت داشتن نگاره‌ها و رنگ‌های هر بخش با بخش مجاور است که ترکیبی خارق‌العاده را خلق می‌کند.
36
2
23
96/10/16 14:46
محمد رضا مختاررضایی , shomalgv
فروش انواع فرش دست بافت ، تابلو فرش و ابزار فرش بافی

مدیریت : علی علی پور
96/03/18 21:00
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
صنعت قالی در نایین رواج نداشت تا اینكه میرزا جلال خان پیرزاده كه از سال 1296 هجری شمسی تا سال 1307 سمت نظامت مدرسه نایین را داشت چون جدی و ساعی بود ملاحضه كرد كه برخی از شاگردان پس از اتمام تحصیلات ابتدایی قادر به ادامه نحصیل نیستند و به لحاظ نبود بازار اشتغال كافی در منطقه و صرفا به جهت تامین معاش زندگانی خود و خانواده كه در محرومیت و فقر بسر می بردند ،

... ادامه مطلب در لینک زیر ...
کامنت بنویسید...
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
سه شنبه 6 تیر ، 15:52
www.sandooj.com
ادامه
96/03/12 09:46
هرچیز هرچیز , harchyz
مانند فرش زیرپا نباشیم که بعداز مدتی ما را به به جرم قدیمی بودن کنار بگذارند
95/12/17 19:09
محمدعلی ناظری , nazeri_online
یکی از سایت هایی که سالهاست در زمینه فرش ماشینی فعالیت می کند سایت irancarpet.org یا همان ایران کارپت است.

این سایت اخیرا تغییرانی در سیستم خود به وجود آورده و تبدیل به یک وب سایت خرید و فروش فرش شده است. یعنی دیگر تنها مخاطبین این سایت خریداران فرش نیستند، بلکه کسانی هم که قصد فروش فرش دارند می توانند از خدمات این سایت بهره ببرند.

بغیر از فرش ماشینی، قالی دستباف، تابلوفرش و همچنین موکت نیز از طریق این سایت قابلیت فروش دارید.