نتایج جستجو : فرش - 131 مطلب

96/10/16 14:46
محمد رضا مختاررضایی , shomalgv
فروش انواع فرش دست بافت ، تابلو فرش و ابزار فرش بافی

مدیریت : علی علی پور
99
96/03/18 21:00
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
صنعت قالی در نایین رواج نداشت تا اینكه میرزا جلال خان پیرزاده كه از سال 1296 هجری شمسی تا سال 1307 سمت نظامت مدرسه نایین را داشت چون جدی و ساعی بود ملاحضه كرد كه برخی از شاگردان پس از اتمام تحصیلات ابتدایی قادر به ادامه نحصیل نیستند و به لحاظ نبود بازار اشتغال كافی در منطقه و صرفا به جهت تامین معاش زندگانی خود و خانواده كه در محرومیت و فقر بسر می بردند ،

... ادامه مطلب در لینک زیر ...
کامنت بنویسید...
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
سه شنبه 6 تیر ، 15:52
www.sandooj.com
ادامه
96/03/12 09:46
هرچیز هرچیز , harchyz
مانند فرش زیرپا نباشیم که بعداز مدتی ما را به به جرم قدیمی بودن کنار بگذارند
95/12/17 19:09
محمدعلی ناظری , nazeri_online
یکی از سایت هایی که سالهاست در زمینه فرش ماشینی فعالیت می کند سایت irancarpet.org یا همان ایران کارپت است.

این سایت اخیرا تغییرانی در سیستم خود به وجود آورده و تبدیل به یک وب سایت خرید و فروش فرش شده است. یعنی دیگر تنها مخاطبین این سایت خریداران فرش نیستند، بلکه کسانی هم که قصد فروش فرش دارند می توانند از خدمات این سایت بهره ببرند.

بغیر از فرش ماشینی، قالی دستباف، تابلوفرش و همچنین موکت نیز از طریق این سایت قابلیت فروش دارید.
95/06/27 12:48
محمد غفوری تبار , saze20
مجموعه فرش های چندتکه با اشکال لطیف و زنده
http://li.saze20.ir/M4
مجموعه کار‌های جدید شرکت Vorwerk تحت عنوان ” اشکال ابتدایی” توسط استاد کلاژ و بافت لانه ‌زنبوری Werner Aisslinger خلق شده است؛ این هنرمند خوش‌قریحه کارهای بسیار موفق کاشی‌ فرش هادی تهرانی را با احترام بسیار دنبال می‌کند. Warner Aissberg موضوع کف‌پوش ‌های متناسب فضای ساختمانی را با نگاهی تازه و با استفاده از اشکال لطیف و زنده تعبیر کرده است.
http://li.saze20.ir/M4

#فرش #طراحی_فرش #طراحی_دکوراسیون
95/06/27 12:11
فرش آذرشهر , farshe_azarshahr
فرش آذرشهر

فروش انواع فرش دستبافت آذرشهر در رجهای 30 و 40 در رنگها و اندازه های مختلف

آذرشهر-خ امام-بازار بیرون-اول گذر ستوباد

09143048944
04134596035
www.azarbaft.com
https://telegram.me/farshemalekiکانال

فرش ملکی
95/05/11 11:04
فرش آذرشهر , farshe_azarshahr
فروش انواع فرش دستبافت آذرشهر در رجهای 30 و 40 در رنگها و اندازه های مختلف

آذرشهر-خ امام-بازار بیرون-اول گذر ستوباد

09143048944
04134596035
www.azarbaft.com
https://telegram.me/farshemalekiکانال

فرش ملکی
95/05/1 11:10
رسانه تبلیغاتی آگهی90 , mehdi70007
رسانه تبلیغاتی آگهی 90

http://Agahi90.ir
95/04/3 12:50
ترنج , T_o_r_a_n_j
نیویورک تایمز: فرش ایران از پیچیده ترین و پرکاربردترین صنایع دستی جهان است.

به گزارش تراز ،«پیچیده ترین و پرکاربردترین صنایع دستی جهان و مادر همه فرش ها»‌؛ این توصیف را روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» برای فرش دستباف ایرانی به کار برده است که در زیر ان را می خوانیم:

آنچه در دامن دشت های سبز بی پایان استان فارس واقع در منطقه مرکزی ایران بافته می شود یعنی فرش دستباف عشایری ایران، مادر همه فرش هاست و در زمره بهترین فرش های جهان قرار دارد.

روند بافت این فرش بی مانند با چریدن نزدیک یک میلیون و ۶۰۰ هزار گوسفند قبایل قشقایی و بختیاری آغاز می شود که پشم محکم و تار بلندی دارند و مناسب ترین نخ برای بافت فرش است.
زنانی که در کار تولید این نخ هستند، پشم را با انگشتان خود تاب می دهند و به نخ تبدیل می کنند. سپس رشته های نخ تولید شده با استفاده از عناصری مانند پوست انار برای رنگ قرمز تند یا برگ انگور برای فام سبز، رنگ می شود.

رشته های نخ پس از روزها جوشیدن روی آتشی که از سوختن چوب برپا شده است، با باد خنکی خشک می شود که بعدازظهرها از سوی شمال می وزد.

پس از این مرحله بافتن آغاز می شود. بافندگان که بیشتر آنان زن هستند، با صرف چند ماه تا یک سال، روی دار قالی خم می شوند، هزاران رشته نخ را می کشند و گره می زنند.

وقتی بافت فرش به پایان رسید، آن را می بْرند، می شویند و در فضای باز با نور خورشید خشک می کنند.
«حمید ذوالانوری» یکی از بزرگ ترین بازرگانان فرش ایران، کارگاهی با ۱۶ دیگ بزرگ در مکانی خنک ساخته است که در آنجا، مردان در یک روز بهاری با لباس های کار آبی با چوبدستی های بزرگ مشغول هم زدن نخ های رنگی داخل دیگ های جوشان هستند.

وقتی آب رنگی داخل دیگ ها قل قل می کند، شبیه آتشفشان به نظر می رسد. هوا بوی گوسفند می دهد.

اتاقی انباشته از برگ گیاهان مختلف است؛ اوکالیپتوس، نیلوفر، کلم بنفش، زردچوبه، پوسته بلوط و زاج سفید که هریک سازنده رنگ های مشخص است.ذوالانوری می گوید: فرش های این منطقه به طور کامل ارگانیک است و هیچ ماشینی نیز در تولید آن دخالت ندارد.

فرش ایرانی منظره ای به جاودانگی زنانی است که پشت دار قالی می نشینند و فرش می بافند، پروسه ای که می تواند یک سال طول بکشد.

ذوالانوری می گوید: بافت فرش با دست، کاری بسیار زمانبر اما عاشقانه است.

با این همه به گفته ذوالانوری، یک فرش ۶ در ۹ فوتی دستباف در شیراز، بسته به طرح و کیفیت آن حدود ۴۰۰ دلار می ارزد.

پروفسور «هاشم صدق آمیز» از مسئولان محلی در زمینه فرش در حالی که در حیاط سرسبز خانه مرمت شده عهد قاجار خود در شیراز نشسته است، می گوید: مهاجمان، سیاستمداران و دشمنان ایران قرن ها نشان خود را روی فرش ما زدند.

وی می افزاید: آنان تغییراتی را پی ریختند و استفاده از محصولات شیمیایی را برای رنگ کردن نخ ها آغاز کردند. در سال های اخیر نیز تجارت این هنر نفیس تحریم شد. همه اینها به فرش دستباف ایران ضربه زد اما نتوانست آن را از بین ببرد.

«محمدعلی دیده روشن» تاجر فرش، نیز می گوید: تحریم ها بسیار دشوار و دستکم برای من غیر قابل توضیح بودند.

وی می پرسد: فرش چه ارتباطی به برنامه هسته ای داشت؟

«مرتضی طالبی» رئیس انجمن بازار شیراز، نیز می گوید: ما اکنون نزدیک ۱۰ درصد آنچه بیش از ۱۰ سال پیش می فروختیم، می فروشیم.

مهاجرت عشایر و مشکلات آنان و قدرت خرید پایین مردم، به بازار فرش دستباف ایرانی آسیب زده و در این میان،‌ فرش های چینی و هندی بازار محصول دستباف ایرانی را در چند سال گذشته- به دلیل اعمال تحریم ها- گرفته است.

پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از سوی ایران و گروه ۱+۵ در ژانویه ۲۰۱۶ (دی ۱۳۹۴) ، آمریکا تحریم ۶ ساله تجارت فرش ایران را لغو کرد.

با این همه «حبیب بیات» یک تاجر دیگر فرش ایران که تا اندازه ای غمزده به نظر می رسد، می گوید: تراکنش های مالی هنوز هم مساله است، حتی اگر گردشگران خارجی به ایران بیایند، باز نمی توانند فرش بخرند؛ زیرا امکان پرداخت وجود ندارد، مگر اینکه با خود پول نقد بیاورند.

حمید کارگر رییس مرکز ملی فرش ایران چندی پیش گفته بود، پس از توافق وین و رفع تحریم ها شاهد زمینه سازی حضور مجدد فرش ایران در بازار آمریکا هستیم.

وی گفته بود، مشکل پنج ساله اخیر صنعت فرش ایران بسته شدن راه صادرات این کالای باارزش به آمریکا بوده است اما پس از توافق وین و رفع تحریم ها، تحریم اعمال شده صادرات فرش دستباف ایران به آمریکا برطرف شد و شاهد حضور مجدد فرش ایران در بازار آمریکا خواهیم بود.

کارگر خاطر نشان کرده بود، گرچه تحریم ها رفع و درهای بازار آمریکا به سمت فرش ایران باز شد اما در پنج سالی که در این کشور حضور نداشتیم رقیبان ما چون هند و پاکستان حضور قدرتمندی در آمریکا داشته اند و تا اندازه ای سلیقه ها تغییر یافته است.

رییس مرکز ملی فرش ایران همچنین از تلاش و زمینه سازی برای حضور دایمی و قدرتمند در بازار آمریکا خبر داده بود.

یکی از مشکلاتی که برای توسعه سرمایه گذاری و جذب گردشگران خارجی در کشور در شرایط کنونی وجود دارد، نبود امکان استفاده از کارت های اعتباری بین المللی در کشورمان است.
7
2
7
95/04/3 12:47
ترنج , T_o_r_a_n_j
مهم ترین مراکز بافت قالی در چهار محال و بختیاری:چالشتر – سامان – اشگفتک – پیربلوط – ارجنگ – وردنجان – فرخ شهر – بروجن – بلداجی – فرادبنه – هیرگان – باباحیدر – اردل و نواحی تابعه آن – شلمزار و همچنین گروه فرشهای طایفه اولاد.
درحال حاضر کلیه قالی‌های چهارمحال و بختیاری را مطابق با مناطق بافت و بویژه بافندگان آنها می‌توان به دو گروه عمده تقسیم نمود:
– قالی بختیاری که حاصل دست بافندگان عشایر بختیاری و یا ساکنینی است که منشأ نژادی آنها از طوایف لر بختیاری هستند.
– قالی قشقایی که ماحصل دست عشایر ترک قشقایی می‌باشد.
* ساختار
دستگاههای قالیبافی منطقه، غیرازدارهایی که به همت شرکت سهامی فرش، جهاد سازندگی و سازمان صنایع دستی ایران در اختیار بافندگان قرار می‌گیرد، تماماً به صورت افقی است و روی آنها قالی‌هایی با رجشمار ۱۷ تا ۲۰ ( و درحال حاضر با رجشمار ۴۰) تولید می‌شود. این قالیها عمدتاً دارای گره ترکی و معمولاً دوپوده اند. اما در منطقه شهرکرد، مرکز چهارمحال، تولیداتی با کیفیت برتر، از یک پود و گره فارسی برخوردارند. قالی‌های بختیاری دارای تار و پود پنبه ای و پرز پشمی هستند. البته قالی‌های بختیاری بافت قدیم دارای تار و پودی از جنس پشم بسیار مرغوب بوده اند. با وجود این در پاره ای از قالی‌های بختیاری که دارای ارزش چندانی نیستند، این تار و پود از پشمی ریسیده شده که از دباغی به دست آمده است می‌باشد. این پشم‌ها اکثراً خشک اند و تارها از پشم‌های خاکستری رنگی هستند که به محض رنگ شدن، رنگ تیره ای را به خود می‌گیرند.
* طرحهای رایج
طرحها و نقوش بکار رفته در قالی‌های بختیاری و سایر دستبافته‌های آنان، بویژه در گذشته، کاملاً ذهنی بوده و در بافت آنها از نقشه استفاده نشده است. کلیه طرحهای رایج و مرسوم در داخل استان را می‌توان به این ترتیب طبقه بندی نمود:
* قالی‌های قشقایی ( یلمه)
– ترنجی ( یا یک حوض)
– شکرلو ( یا دوحوض )
– بندی الوان
* قالی‌های بختیاری:
– خشتی شامل: – خشتی جانوری – خشتی گل و گیاه
– ترنجی ( لچک و ترنج )
– سروکاج
– قابی سماوری ( حلقه ای )
– گل مینا گل اشرفی )
– گلدانی
– شرابه ( گل پتو، گلدانی خمره ای )
– گلدانی و درختی
* رنگ بندی
نوع و نحوه انتخاب رنگ در فرشهای بختیاری یکی از مهمترین ویژگیهای شناخته شده در این فرشها می‌باشد. نوع رنگ لاکی مورد استفاده و همچنین سبز خاص فرشهای بختیاری از مهمترین ویژگی رنگهای فرش این استان می‌باشد که با سایر موارد مشابه در دیگر فرشهای ایران تفاوت دارد. رنگهای مورد استفاده در این قالی‌ها بیشتر در زمینه‌های قرمز، آبی روشن، آبی سیر، سبز، نارنجی و زرد می‌باشد.
* رنگرزی
درگذشته زنان عشایر بختیاری در اوقات خاص یا به هنگام جابه جاییهای سالانه خود گیاهان رنگدار طبیعی را جمع آوری و خشک می‌کردند. سپس با شناختی که از خاصیت رنگ دهی آنها داشتند، آنها را در آب جوشانده و مایه رنگین آنها را استخراج کرده و همراه با دندانه آب انار ترش مورد استفاده قرار می‌دادند و رنگهای با ثباتی به دست می‌آوردند. در دوره حاضر متأسفانه رنگهای باثبات گیاهی جای خود را به رنگهای درخشان ولی بی ثبات شیمیایی داده است. این روش رنگرزی باعث تندی رنگهای خامه شده است. در بعضی موارد برای کاستن شدت تندی و پختگی رنگها از خاکستر استفاده می‌کنند.
* ابعاد
اندازه قالی‌های بختیاری متنوع است. قالی‌های سجاده ای آن ۴۰/۲ × ۳۰/۱ متر و قطع متوسط آن ۴۰/۳ × ۵۰/۲ متر می‌باشند و بعد هم قالی‌های با ابعاد بزرگ وجود دارد که گاهی نیز در بین آنها قالی‌های مربعی شکل دیده می‌شود. بافت کناره‌های پهن و طویل و کلگی نیز در بین آنها رواج فراوان دارد.
2
1
5