نتایج جستجو : زانو - 11 مطلب

97/04/21 10:45
عطارباشی , atarbashi
هنگامیکه زانوهای ضعیفی دارید، متناسب ماندن کار سختی است. اما راه حلش اینجاست: تمرینات کم برخورد! تمرینات کم برخورد برای افرادی که اضافه وزن دارند، دوره‌ی نقاهت یک آسیب دیدگی را سپری می‌کنند، یا از بیماری‌های مزمنی مانند نقرس یا آرتریت رنج می‌برند، ایده‌آل هستند.

99
95/07/23 19:03
عطارباشی , atarbashi
3
95/04/6 11:56
مدیکال اینفو , medicalinfo
ورم زانو که گاهی اوقات از آن با اصطلاح متداول «آب آوردن زانو» یاد می‌شود، عملکرد و انعطاف‌پذیری زانو را محدود می‌کند. صدمه دیدن، استفاده بیش از اندازه یا بیماری می‎تواند علت ورم مفصل زانو باشد. ورم مزمن یا طولانی مدت می‌تواند به آسیب بافت مفصل، تحلیل و فروپاشی غضروف و نرمی استخوان منجر شود، بنابراین در درمان آن نباید اهمال شود.

دلیل آب آوردن زانو چیست؟ آب آوردن زانو دلیل آب آوردن زانو چیست؟

آرتروز زانو

تحلیل و فرسایش غضروف مفصل زانو می‌تواند نتیجه تولید بیش از اندازه مایع مفصلی و ورم متعاقب زانو باشد. ورم زانو ناشی از آرتروز معمولاً همراه با درد است.

ضربه دیدن زانو

ضربه دیدن استخوان‌های زانو، رباط‌ها (لیگامان‌ها)، تاندون‌ها، مینیسک‌ها یا غضروف مفصلی درد و ورم را به دنبال دارد. آسیب جدی باعث می‌شود تا خون به درون مفصل راه پیدا کند و در نتیجه کبودی، سفتی، گرما و ورم قابل توجه بروز یابد. این عارضه که از آن با اصطلاح “همارتروز” یاد می‌شود نیازمند مراقبت پزشکی و درمان فوری است.

نقرس

حمله نقرس را تجمع دردناک بلورهای بسیار ریز اسید اوریک در مفصل تعریف کرده‌اند. ورم زانو گاهی به سرعت پدیدار می‌شود و معمولاً در این حالت با درد طاقت‌فرسا، قرمزی و گرمی زانو همراه است.

بورسیت عفونی و غیرعفونی

کیسه‌های بسیار کوچک باریک مملو از مایعی، به نام بورس، در سراسر بدن وجود دارد که به طور طبیعی از مفصل‌ها محافظت می‌کند. التهاب و انباشته شدن مایع اضافی در بورس‌های زانو تورم و آب آوردن این مفصل را به دنبال دارد.

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) یک بیماری خودایمنی تأثیرگذار بر مفاصل است که می‌تواند با قرمزی، التهاب، درد، سفتی و ورم مفاصل همراه باشد. علائم بیشتر در هر دوسمت بدن بروز می‌یابد، بنابراین اگر زانوی راست مبتلا شده باشد، احتمال ابتلای زانوی چپ نیز بالا خواهد بود.

تومور

وجود تومور خوش‌خیم یا بدخیم نیز در موارد اندک از علل آب آوردن زانو به شمار می‌رود.

بیمار مبتلا به علائم آب آوردن زانو به دشواری می‌تواند زانوی متورم را کاملاً خم یا صاف کند و در زمان دراز کردن و بی‌حرکتی پا زانو معمولاً ۱۵ تا ۲۵ درجه خمیدگی دارد. آب آوردن زانو به بزرگ شدن این مفصل زانو می‌انجامد. این تورم معمولاً در فرایند التهابی یا آسیب دیدن مفصل یا ساختار‌های پیرامونی آن ریشه دارد. ورم مفصل عموماً با علائم دیگری چون سفتی، درد، قرمزی، گرما و کاهش قابل ملاحظه دامنه حرکتی زانو همراه است. ورم زانو، بسته به علت دقیق آن، ممکن است در یک یا هر دو زانو رخ دهد. کاهش میزان فعالیت فشار کمتری را به زانو وارد می‌کند و در نتیجه ورم کاهش می‌یابد. اما اگر بیمار فعالیت‌های خود را محدود نکند زانو به طور مداوم آسیب می‌بیند و به تدریج بد و بدتر می‌شود. آب آوردن زانو در برخی موارد با هیچ علامت دیگری همراه نیست و برعکس گاهی دردناک و قرمز است و زانو توانایی تحمل وزن بدن را ندارد. علت آب آوردن زانو خواه اندکی بیمار را آزار دهد، خواه او را دچار دردی توان‌فرسا سازد باید مشخص شود و علائم آن به منظور پیشگیری از مشکلات آتی درمان شود.
95/04/5 11:10
مدیکال اینفو , medicalinfo


ورم طولانی مدت زانو می‌تواند به آسیب بافت مفصل، تحلیل و فروپاشی غضروف و نرمی استخوان منجر شود، بنابراین در درمان آن نباید اهمال شود. روش‌های درمانی مختلفی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد اما باید در اولین قدم علت ورم زانو را مشخص کرد زیرا روش درمان ورم زانو به علت آن بستگی دارد.

درمان ورم زانو ورم زانو درمان ورم زانو 635562365664738671

اگر ورم زانو ملایم تا متوسط باشد، می‌توان در بسیاری موارد آن را در خانه درمان کرد. اما در موارد شدید حتما باید به پزشک مراجعه کرد. درمان ورم زانو به علت آن بستگی دارد، بااین حال روش‌های زیر از رایج‌ترین شیوه‌های کاهش ورم به شمار می‌رود:

استفاده از زانوبند

با استفاده از بریس‌ها و زانوبندها می‌توان زانو را تحت فشار قرار داد و ورم را کاهش داد.

یخ

از یخ می‌توان برای کاهش سرعت جریان خون و در نتیجه فروکش کردن ورم و درد استفاده کرد. استفاده مناسب از یخ بسیار مهم است، چون اگر به درستی به کار برده نشود به تشدید درد و علائم می‌انجامد.

بالا نگه داشتن پا

بالا نگه داشتن پا در درمان ورم زانو مؤثر است چون جاذبه زمین مایع را از زانو دور می‌کند. بهترین حالت این است که زانو بالاتر از سطح قلب قرار گیرد.

کاهش فعالیت

کاهش میزان فعالیت فشار کمتری را به زانو وارد می‌کند و در نتیجه ورم کاهش می‌یابد. اما اگر بیمار فعالیت‌های خود را محدود نکند زانو به طور مداوم آسیب می‌بیند و به تدریج بد و بدتر می‌شود.

تزریق کورتیزون

کورتیزون هورمونی استروئیدی است که درد و التهاب را با سرکوب کردن سیستم ایمنی کاهش می‌دهد.

دارو

پزشک گاهی داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن را برای کاهش ورم زانو و همچنین کورتیکواستروئیدهای خوراکی، مانند پردنیزون، را برای تسکین التهاب تجویز می‌کند.

بیرون کشیدن مایع مفصلی زانو

پزشک می‌تواند آب زانو را با سوزن تخلیه کند. البته لازم به ذکر است که گاهی اوقات احتمال دارد زانو دوباره آب بیاورد و ورم کند.

عمل جراحی

آرتروسکوپی: لوله مجهز به منبع نور (آرتروسکوپ) از راه برشی کوچک وارد مفصل زانو می‌شود. جراح با وسایل و ابزار متصل به آرتروسکوپ بافت شل شده را خارج می‌کند یا آسیب زانو را ترمیم می‌کند.

تعویض مفصل: اگر زانو دیگر توانایی تحمل وزن نداشته باشد، جراحی تعویض مفصل ضرورت می‌یابد.

پزشک گاهی بیمار را برای بهبود قدرت و عملکرد زانو به متخصص فیزیوتراپی معرفی می‌کند.

اگر هر کدام از شرایط توصیف شده زیر وجود داشته باشد بیمار حتما باید به پزشک مراجعه کند و از درمان‌های خانگی صرف نظر کند.

فروکش نکردن ورم پس از گذشت ۳ روز یا بیشتر
ناتوانی در صاف یا خم کردن کامل زانو
بالا رفتن دمای بدن و تبدار بودن بیمار
ورم شدید زانو یا ناهنجاری و بدشکلی قابل ملاحظه آن
ناتوانی در انداختن وزن روی زانو یا احساس «خالی کردن» زانو
گرم یا قرمز شدن پوست روی زانو
درد طاقت‌فرسای زانو و تسکین نیافتن درد با مصرف مسکن‌
94/02/8 13:25
موسسه آموزشی مهر و ماه , mehromah.ir
[https://www.aparat.com/v/ejgZx]
تدوین توسط گروه فیلم و انیمیشن مهروماه.
93/11/28 14:21
سهیل   , ugdkrd
بیاین الان چندلحظه سکوت و هم دردی کنیم
.
.
.
بخاطرکسایی که رفتن پالتوخزدارخریدن
بخاطرکسایی که چکمه تازیره زانوخریدن
بخاطرکسایی که چترکلاه وشال خریدن
ولی نمیتونن بپوشن!!!!
چون زمستون میگه:
«الکی مثلن من تابستونم!!،»
کامنت بنویسید...
  , maryaaaaaaaaaaaam
جمعه 1 اسفند ، 13:07
ادامه
مرتضی  , dokhmarou
چهارشنبه 29 بهمن ، 09:27
ادامه
93/11/7 12:29
محمد حسینی , salinas.fars
◢مَن هَمانْیَم کِه حَتـیٰ فِکْرَش را هَم نِمیتَوانی بکنْی
زانو نِمیـزَنَم حتَیٰ اَگَر سَقفِ آسِمان کوتاهتَراز قَدِ مَن شود
حَتیٰ اگَرتمام مَردُمِ دُنیاروے زانوهایشان راه بِروند
"مَــــن زانـــو نِمیـــزَنم...!"
93/10/24 09:29
سهیل   , ugdkrd
ازتون میخوام منطقى به سوالم جواب بدید !
ما که دوتا زانو بیشتر نداریم ، چرا میگن چهار زانو بشین ؟؟
لطفا یکی جواب بده
دارم داغون میشم !
کامنت بنویسید...
  , maryaaaaaaaaaaaam
جمعه 1 اسفند ، 13:12
دوتاهم قرض بگیر
ادامه