نتایج جستجو : خام فروشی - 6 مطلب

95/03/5 12:15
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
نایب رییس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: توسعه متوازن و تکمیل زنجیره ارزش همسو با جذب سرمایه گذاری های جدید صنعت پتروشیمی ایران را به صنعتی سود آور و ارزش آفرین تبدیل می کند.

عباس شعری مقدم در گفتگو با خبرنگار نیپنا اظهار کرد: صنعت پتروشیمی ایران مزیت های بسیاری برای سرمایه گذاری دارد و افزون بر بخش های بالادستی در این صنعت، فرصت های سرمایه گذاری متنوع و سودآوری در صنایع پائین دستی پتروشیمی به ویژه درمسیر خط لوله اتیلن غرب وجود دارد و حضور سرمایه گذاران جدید می تواند مانع خام فروشی شود.
وی افزود: با توجه به توسعه بخش بالادستی پتروشیمی در کشور، فضا برای گسترش صنایع پایین دستی مهیاست و سرمایه گذاران بخش خصوصی می توانند با اطمینان در طرح های توسعه ای صنایع تکمیلی حضور پیدا کنند.
شعری مقدم ادامه داد: توسعه صنایع پائین دستی پتروشیمی همسو با اجرای اقتصاد مقاومتی بوده است و از خام فروشی جلوگیری می کند، از این رو از ارزش افزوده بالایی دارد.
نایب رییس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی از علاقمندان به سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی دعوت به همکاری می کند، گفت: آماده هرگونه حمایت از سرمایه گذاران هستیم و امیدواریم حمایت های وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز از صنایع پائین دستی پتروشیمی که ارزش افزوده بالایی را به همراه دارد افزایش یابد.
وی تصریح کرد: صنایع بالادستی و میان دستی پتروشیمی در بسیاری از استان ها حضور دارند و صنایع پائین دستی نیز می توانند با حضور در سراسر ایران، زنجیره تولید را در صنعت پتروشیمی تکمیل کنند.
شعری مقدم ادامه داد: توسعه صنایع پایین دستی به عنوان محور توسعه، راهبرد صنعت پتروشیمی ایران است و پیش بینی می شود در آینده نزدیک در این بخش شاهد افزایش سرمایه گذاری ها باشیم.
وی با بیان این که در دوران پساتحریم نقش صنعت پتروشیمی در توسعه اقتصادی ایران افزایش خواهد یافت، گفت: دولت مصمم به حمایت از بخش خصوصی توانمند ایرانی است و شرایط جدید کشور، فضا را برای رونق اقتصادی، اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده مهیا کرده و باید از این فرصت به دست آمده به بهترین شکل استفاده کرد

99
1
1
94/10/9 09:52
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در 51 سالگی صنعت پتروشیمی تاکید کرد: اکنون ماموریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی، کاهش خام فروشی، تکمیل زنجیره تولید، برنامه ریزی کلان، سیاست گذاری، بسترسازی، تنظیم گری و پشتیبانی توسعه پایدار است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، حمیدرضا رستمی امروز در مراسم 51 سالگی صنعت پتروشیمی، با اشاره به تغییرات ارزشی و اهداف NPC، گفت: ارزش های پتروشیمی از "تلاش، آفرینش و بالندگی" به "خلق ارزش، پاسخگویی و تعهد به توسعه پایدار" تغییر پیدا کرده است ، همچنین چشم انداز پتروشیمی که در گذشته "کسب رتبه اول در ارزش تولید در منطقه" بود، اکنون به "تبدیل شدن به کارآمد ترین سازمان توسعه پتروشیمی در منطقه غرب آسیا" تغییر یافته است.
وی با اشاره به تصدی گری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گذشته، تصریح کرد: پس از اجرای سیاست های اصل 44، این شرکت در نقش سازمان توسعه ای قرار گرفت. در گذشته تمامی واحدها دور هم جمع بودند و کلیه مسایل مالی و بازرگانی آن ها به صورت متمرکز انجام می شد درحالی که بعد از واگذاری ها، این واحدها به طور مستقل به فعالیت پرداختند و اکنون با 2 چالش مواجه هستیم.
مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به چالش های پتروشیمی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی مدل های ذهنی گذشته خود را داشت و شرکت های خصوصی پتروشیمی نیز شرایط خاصی را دارا بودند درنتیجه بین بخش خصوصی نوپا و ان.پی.سی. چالش دو جانبه ایجاد شد. در نهایت مشاهده شد که محصولات گاهی در کشورهای خارجی رقابت می کردند و سودجویان بین المللی از این مساله سود می بردند درنتیجه شاهد ازبین رفتن برندها و کمرنگ شدن رهبری یکپارچه پتروشیمی در زنجیره تولید و ارزش بودیم.
رستمی با اشاره به ماده 135 قانون برنامه چهارم توسعه مبنی بر نقش دولت در امور حاکمیتی، امور زیربنایی و امور تصدی گری اقتصادی، بر روند شکل گیری سازمان های توسعه ای تاکید کرد و گفت: در سال 1346، شرکت ایدرو، در سال 1379 در کنار ایدرو، شرکت ایمیدرو و بانک صنعت و معدن تلسیس شدند و در سال 1383 نیز خصوصی سازی آغاز شد.
وی ادامه داد: اشتراک بخش اقتصادی با بخش های محیط زیست و اجتماع، پایداری را رغم می زند. با توجه به چشم اندازها و ماموریت جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، چشم انداز و ماموریت ان.پی.سی. در شش ماه مورد ارزیابی و بازنگری قرار گرفت. در نهایت هدف بنیادی " توسعه برای زندگی بهتر" است.
رگولاتوری مکمل خصوصی سازی است
مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که سازمان رگولاتوری مکمل خصوصی سازی است، گفت: این سازمان به طور مستقل وظایف تنظیم گری و نظارتی را بر عهده می گیرد. همچنین سازمان رگولاتوری با ثبات، با دانش و شناخت کافی، با اقتدار، بی طرف، شفاف و سریع است.
رستمی از سوی دیگر تاکید کرد: نبود رگولاتوری به مشکلاتی چون وقفه در توسعه صنعت و مشکلاتی در زمینه خوراک، صادرات، تعرفه و چارچوب های مختلف دامن می زند.
وی با اشاره به ابزارها و اختیارات نهاد رگولاتوری، گفت: ابزار، قانون است. در این راستا باید به هدایت سرمایه گذاران، توسعه مشارکت های عمومی و توسعه همکاری های راهبردی توجه شود.
مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: 2سمت معاونت وزیر نفت و مدیرعاملی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هم تفاوت دارند درحالی که یک نفر هردو سمت را دارد.
94/08/16 18:57
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه مقرر شده بود از اقتصاد تک‌ بعدی به نفت رها شویم، گفت: باید سیاست کلان در اقتصاد همسو با تولید فرآورده در صنایعی همچون پتروشیمی باشد تا بتوانیم به شکوفایی اقتصاد برسیم.

عبدالکریم حسین زاده در گفتگو با خبرنگار نیپنا، درباره توسعه صنعت پتروشیمی، افزود: با عملیاتی شدن برنامه‌های توسعه کشورمی توانیم صنایع را به سمت تولید ارزش‌افزوده هدایت کنیم که در این خصوص تکمیل زنجیره ارزش در صنایع پتروشیمی حائز اهمیت است.
عضو کمیسیون عمران مجلس، افزود: اگر توسعه صنایع تکمیلی بر مبنای سازوکارهای مشخص و اثربخش باشد درنهایت منجر به رشد شاخصهای اقتصادی و کمک به خروج از رکود خواهد شد، افزون بر این مزیت‌های همچون اشتغال آفرینی نیز ایجاد می‌شود.
وی با بیان این ‌که اتکا بودجه سالانه به درآمدهای نفتی نباید ادامه یابد، افزود: منابع نفتی دارای محدودیت است سرانجام پایان خواهند یافت. ازاین‌رو باید عواید حاصل از آن‌ها را هم‌اکنون در صنایع مولد و تکمیلی سرمایه‌گذاری کرد تا منابع پایداری برای ایجاد ثروت در کشور ایجاد شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه صنعتی شدن اقتصاد لازمه جدا شدن از اقتصاد تک ‌بعدی نفتی است، ادامه داد: برون‌رفت از مشکلات اقتصادی در گروی افزایش و رشد شاخص‌های اقتصادی است که یکی از راهکارهای رونق اقتصاد کاهش خام فروشی و تولید فرآورده است ازاین‌ رو تقویت صنایع پتروشیمی در ابعاد مختلف برای نیل به اهداف اقتصادی با اهمیت برشمرده می‌شود.
گفتنی است، کاهش خام فروشی مواد اولیه مانند نفت و گاز مورد تاکید قانون گذاران است از این رو یکی از راه های تحقق این امر توسعه صنایع پتروشیمی است این در حالی است که تولید فرآورده مورد تاکید سیاست های اقتصادی مقاومتی هم است اما این موضوع در گروی سرمایه گذاری مناسب است بر همین اساس کارشناسان اعتقاد دارند برای افزایش و تکمیل زنجیره ارزش در صنایع مادر مانند پتروشیمی باید افزون بر توان داخلی از فرصتهای خارجی با سازوکار مشخص استفاده کرد.
94/07/18 08:57
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران پیشنهاد کرد دولت از محل وضع عوارض بر صادرات کالاهایی که به صورت خام فروشی صورت می گیرد زمینه توسعه صنایع پائین دستی در بخش پتروشیمی را ایجاد کند .

حمیدرضا صالحی درگفتگو با خبرنگار نیپنا اظهار کرد: ظرفیت های مناسبی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی با توجه به پهنه های مختلف جغرافیایی در کشور تدوین شده و با تعیین فرمول خوراک می تواند سرمایه گذاری مناسبی را در بخش پتروشیمی کشور ایجاد کرد .
وی اضافه کرد: صنعت پتروشیمی در کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا در حال پیشرفت است و از کانال سوئز تا چین و هنگ کنگ به محصولات تولیدی پتروشیمی نیازمند است و این مزیت منجر می شود تا اروپایی ها منابع گاز را از ایران دریافت کرده و درداخل کشور تولید کنند و مهندسی ارزان و نیروی متخصص انسانی می تواند از ظرفیت های مناسب جذب سرمایه گذار در کشور باشد .
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: به غیر از آلمان اغلب شرکت های صاحب سبک مانند ایتالیا که پیشرفت های خوبی در صنعت پتروشیمی داشته اند و جزو برندهای خوب دنیا بوده اند نیمه تعطیل هستند و می توان تکنولوژی و برند آنها را با قیمت های مناسب به کشور وارد کرد و از بازارهای ثالث بهره ببرند .
وی اضافه کرد: فرصت طلایی پیش روی این بخش از تولید کنندگان پتروشیمی در اروپا به وجود آمده تا بتوانند از فرصت پساتحریم استفاده کرده و با ارایه برندهای جدید و مشترک با سرمایه گذاران ایرانی فرصت برد _برد را برای هر دو طرف سرمایه گذاری ایجاد کرد.
صالحی درباره تکمیل زنجیره ارزش در بخش پتروشیمی خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا هر چه ارزش افزوده بیشتر باشد مشوق های تولید و صادرات بیشتری اخذ می کند و در کشور نیز باید مشوق های صادراتی به منظور تکمیل زنجیره ارزش افزوده اعطا شود .
وی اظهار کرد:باید با وضع تعرفه بالا به محصولاتی که نیازی به واردات ندارند حمایت های لازم را به منظور تولیداتی که می توان ارزش افزوده آنها را افزایش داد ایجاد نموده و همچنین مشوق های صادراتی از محل صادرات کالاهایی که خام فروشی دارند ارایه شود .
نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: در شرایطی که به دلیل نبود تکنولوژی های تولید ناگزیر از صادرات خام وجود دارد باید تعرفه هایی را وضع کرد و با ایجاد صندوق حمایت از صنایع پائین دستی شرایط استفاده از این تولیدات را فراهم کرد و به تدریج در یک برنامه زمان بندی شده زنجیره ارزش را در تولیدات صادراتی تکمیل کرد .
وی اضافه کرد: باید برصادرات مس ،آهن ،فولاد و سایر فلزاتی که به صورت خام صادر می شود تعرفه اعمال کرده و از محل صادرات در صنایع بالادستی درآمدهایی ایجاد شود که خرج سرمایه گذاری در صنایع پائین دستی شود .
صالحی با اشاره به وضع عوارض توسط عراق بر روی محصولات بالادستی کشور بیان کرد: ایران نیز می تواند از محل وضع عوارض صادرات بر روی موادی که به صورت خام صورت می گیرد به توسعه صادرات اقدام کند اما متاسفانه در این زمینه طی سالهای گذشته به صورت هوشمندانه عمل نشده است .
94/04/29 13:47
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
توسعه صنعت پتروشیمی برای جایگزینی صادرات مواد اولیه مورد تاکید اسناد بالادستی است و در این چارپوب نقش و جایگاه پتروشیمی با اهمیت ارزیابی می شود.

علی نعمت چهار دلی در گفت و گو با خبرنگار نیپنا با تاکید بر رفع معضل بیکاری در کشور گفت: رشد و توسعه صنایع مادر که کشور ما در زمینه توسعه آنها دارای مزیت است پیوسته مورد توجه نمایندگان مردم در خانه ملت است.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان این که توسعه صنایع باید بر اساس آمایش سرزمینی باشد، افزود: رشد و توسعه صنایع بزرگ باید بر اساس مطالعه و اصول توسعه باشد تا مزیت این صنایع افزوده شود.
این نماینده مجلس نهم با اشاره به نقش پتروشیمی در ایجاد زنجیره ارزش گفت: به نظر بنده، بخش داخلی توان خوبی برای سرمایه گذاری در این صنعت دارد که باید بر اساس سازوکارهای قانونی آن را تشویق کرد.
وی با بیان این که دولت باید این بخش را کمک کند، افزود: یکی از دغدغه های دولتها کاستن امار بیکاری است با وجود این توسعه صنایع ایجاد کننده زنجیره ارزش، افزون بر عواید بالای اقتصادی، خواهند توانست دولت را در رفع و کاهش معضل بیکاری کمک کنند.
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی از ابعاد توسعه و عمرانی کشور را توسعه صنایع است چرا که انها نقش اساسی در استقلال اقتصادی کشور ایفا می کنند.
94/04/22 10:15
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: باید روند خام فروشی به تدریج کاهش یابد و در این میان توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی‌، دارای نقش راهبردی است.

حبیب آقاجاری در گفتگو با خبرنگارنیپنا، اظهار کرد: باید از میزان خام فروشی مواد اولیه در تمام بخش های صنعت نفت کاسته شود و کشور به صادرات فرآورده و محصول نهایی حرکت کند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس بابیان این‌که صنایع پائین دستی پتروشیمی در کاهش خام فروشی با اهمیت است، افزود: اعتقاد ما بر این است که در صنعت ارزش آفرین پتروشیمی، صنایع تکمیلی باید بیشتر فعال شود.
وی با اشاره به بندهای از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که ناظر به نفت و گاز است، گفت: باید به سمت تحقق این اهداف حرکت کرد که لازمه آن برنامه‌ریزی درست و راهبردی و عملیاتی کردن آن است.
آقاجری افزود: با تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، کشور در برابر زیاد خواهی برخی کشورها افزایش می‌یابد.
وی بابیان این‌که بسیاری از تنگناهای موجود با عمل به سیاست‌های اقتصاد رفع می‌شود، گفت: باید از همه توان و ظرفیت داخلی استفاده بهینه کرد که یکی از این ظرفیت‌ها وجود نفت خام و گاز است. بنابراین، باید منابع موجود را برای استفاده بهینه به محصول تبدیل کرد و کالاهای نهایی که ارزش اقتصادی بیشتری را دارد، صادر کرد.
عضو کمیسیون انرژی افزود : ما هرکجا که بتوانیم برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کمک خواهیم کرد و بر تحقق آن تأکید داریم .