نتایج جستجو : حضرت معصومه (س) - 86 مطلب

96/05/2 17:42
رضوی تاک , razavitalk8
چشمه‌های مهربانی
از چشمان دختران می‌جوشند
و راز روشن رودها را خداوند
در نگاه آنان به ودیعه گذاشته است.

ولادت حضرت معصومه علیها السلام
و روز دختر مبارک باد
99
7
4
9
96/05/2 13:21
آخرالزمان , akhar_ol_zaman
*********
*************

***«ولادت با سعادت حضرت معصومه سلام الله علیها(روز دختر)

و برادر بزرگوارش امام رضا علیه السلام

بر همه عاشقان امامت و ولایت مبارکباد.»***

***************
*******************
************************
22
4
8
95/10/20 20:08
یاسیدالکریم  , yasayyedalkarim
عن سعد بن سعد قال سالت ابالحسن الرضا(ع)
عن زیارة فاطمه بنت موسی بن جعفر(ع) بقم
فقال «من زارها فله الجنه»

با سه #سند_صحیح
ثواب الاعمال ص 124
عیون اخبار الرضا ج 2 ص 267
وسائل‏ الشیعة ج 14 ص 577
کامل الزیارات ص 324
بحارالانوار ج 102 ص 265
سفینة البحار ج 7 ص 125

مرغ دلم راهی قم میشود‌ - درحرم امن تو گم میشود
عمه سادات سلام علیک - روح عبادات سلام علیک
کوثر نوری به کویر قمی - آب حیات دل این مردمی
عمه سادات بگو کیستی؟ - فاطمه یا زینب ثانی ستی؟

بشنوید
http://bayanbox.ir/info/303709994391737866/آفتاب2

دانلود (7 مگ)
http://bayanbox.ir/download/303709994391737866/آفتاب2.mp3

#امام_رضا #حضرت_معصومه #قم #بهشت
95/10/20 18:16
چ 123  امید   , h1231
کامنت بنویسید...
محمد کریمی , mv110mv
پنجشنبه 12 اسفند ، 20:02
خدا به شما و جمیع دوستداران حضرت زهرا(س) توفیق بندگی بدهد
ادامه
95/10/19 20:13
فدایی رهبر  , zahra.jafari1381
ولادت آن حضرت در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدینه منوره واقع شده است. دیرى نپایید كه در همان سنین كودكى مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت.

در سال ٢٠٠ هجرى قمرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى سفر تبعید گونه حضرت رضا (ع) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون این كه كسى از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهى خراسان شدند.

یك سال بعد از هجرت برادر، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه عده اى از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حركت كرد و در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم واقع مى شد.

این جا بود كه آن حضرت نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینب(س) پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى رساندند و مخالفت خود و اهلبیت (ع) را با حكومت حیله گر بنى عباس اظهار مى كرد. بدین جهت تا كاروان حضرت به شهر ساوه رسید عده اى از مخالفان اهلبیت كه از پشتیبانى مأموران حكومت برخوردار بودند،سر راه را گرفتند و با همراهان حضرت وارد جنگ شدند، در نتیجه تقریباً همه مردان كاروان به شهادت رسیدند، حتى بنابر نقلى حضرت(س) معصومه را نیز مسموم كردند.

به هر حال ، یا بر اثر اندوه و غم زیاد از این ماتم و یا بر اثر مسمومیت از زهر جفا، حضرت فاطمه معصومه (س)بیمار شدند و چون دیگر امكان ادامه راه به طرف خراسان نبود قصد شهر قم را نمود. پرسید: از این شهر«ساوه» تا «قم» چند فرسنگ است؟ آن چه بود جواب دادند، فرمود: مرا به شهر قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم كه مى فرمود: شهر قم مركز شیعیان ما است.

بزرگان شهر قم وقتى از این خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند; و در حالى كه «موسى بن خزرج» بزرگ خاندان «اشعرى» زمام ناقه آن حضرت را به دوش مى كشید و عده فراوانى از مردم پیاده و سواره گرداگرد كجاوه حضرت در حركت بودند، حدوداً در روز ٢٣ ربیع الاول سال ٢٠١ هجرى قمرى حضرت وارد شهر مقدس قم شدند. سپس در محلى كه امروز «میدان میر» نامیده مى شود شتر آن حضرت در جلو در منزل «موسى بن خزرج» زانو زد و افتخار میزبانى حضرت نصیب او شد.

آن بزرگوار به مدت ١٧ روز در این شهر زندگى كرد و در این مدت مشغول عبادت و راز و نیاز با پروردگار متعال بود. محل عبادت آن حضرت در مدرسه ستیه به نام «بیت النور» هم اكنون محل زیارت ارادتمندان آن حضرت است.

سرانجام در روز دهم ربیع الثانى و «بنا بر قولى دوازدهم ربع الثانى» سال ٢٠١ هجرى پیش از آن كه دیدگان مباركش به دیدار برادر روشن شود، در دیار غربت و با اندوه فراوان دیده از جهان فروبست و شیعیان را در ماتم خود به سوگ نشاند .مردم قم با تجلیل فراوان پیكر پاكش را به سوى محل فعلى كه در آن روز بیرون شهر و به نام «باغ بابلان» معروف بود تشییع نمودند. همین كه قبر مهیا شد دراین كه چه كسى بدن مطهر آن حضرت را داخل قبر قرار دهد دچار مشكل شدند، كه ناگاه دو تن سواره كه نقاب به صورت داشتند از جانب قبله پیدا شدند و به سرعت نزدیك آمدند و پس از خواندن نماز یكى از آن دو وارد قبر شد و دیگرى جسد پاك و مطهر آن حضرت را برداشت و به دست او داد تا در دل خاك نهان سازد.

آن دو نفر پس از پایان مراسم بدون آن كه با كسى سخن بگویند بر اسب هاى خود سوار و از محل دور شدند.بنا به گفته بعضی از علما به نظر مى رسد كه آن دو بزرگوار، دو حجت پروردگار: حضرت رضا (ع) و امام جواد (ع) باشند چرا كه معمولاً مراسم دفن بزرگان دین با حضور اولیا الهی انجام شده است.

پس از دفن حضرت معصومه(س) موسى بن خزرج سایبانى از بوریا بر فراز قبر شریفش قرار داد تا این كه حضرت زینب فرزند امام جواد(ع) به سال ٢٥٦ هجرى قمرى اولین گنبد را بر فراز قبر شریف عمه بزرگوارش بنا كرد و بدین سان تربت پاك آن بانوى بزرگوار اسلام قبله گاه قلوب ارادتمندان به اهلبیت (ع). و دارالشفای دلسوختگان عاشق ولایت وامامت شد."آفتاب" سالروز وفات آن حضرت را به تمام عاشقان حضرتش تسلیت می گوید.

احادیثی پیرامون حضرت معصومه(س)
قال الصادق علیه السلام:
ان للّه حرماً و هو مكه ألا انَّ لرسول اللّه حرماً و هو المدینة ألا وان لامیرالمؤمنین علیه السلام حرماً و هو الكوفه الا و انَّ قم الكوفة الضغیرة ألا ان للجنة ثمانیه ابواب ثلاثه منها الى قم تقبض فیها اموأة من ولدى اسمها فاطمه بنت موسى علیهاالسلام و تدخل بشفاعتها شیعتى الجنة با جمعهم

خداوند حرمى دارد كه مكه است پیامبر حرمى دارد و آن مدینه است و حضرت على (ع) حرمى دارد و آن كوفه است و قم كوفه كوچك است كه از 8 درب بهشت سه درب آن به قم باز مى شود - زنى از فرزندان من در قم از دنیا مى رود كه اسمش فاطمه دختر موسى (ع) است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت مى شوند.

عن سعد عن الرضا(ع) قال:
یا سعد من زارها فله الجنة
ثواب الأعمال و عیون اخبار الرضا(ع): عن سعد بن سعد قال: سالت اباالحسن الرضا(ع) عن فاطمه بنت موسى بن جعفر (ع) فقال:
من زارها فله الجنة
امام رضا (ع) فرمود- كسى كه حضرت فاطمه معصومه را زیارت كند پاداش او بهشت است .

كامل الزیارة:عن ابن الرضا علیهماالسلام قال:
من زار قبر عمتى بقم فله الجنة
امام جواد - كسى كه عمه ام را در قم زیارت كند پاداش او بهشت است .

امام صادق (ع):
من زارها عارفاً بحقّها فله الجنة (بحار ج ٤٨ صفحه ٣٠٧)
امام صادق (ع) كسى كه آن حضرت را زیارت كند در حالى كه آگاه و متوجه شأن و منزلت او باشد بهشت پاداش اوست .

امام صادق (ع):
«الّا انَّ حرمى و حرم ولدى بعدى قم» (بحار ج ٦٠ صفحه ٢١٦ )
امام صادق (ع) - آگاه باشید كه حرم و حرم فرزندان بعد از من قم است

جایگاه حضرت معصومه(س)
لقب «معصومه» را امام رضا(ع) به خواهر خود عطا فرمود:آن حضرت در روایتى فرمود:
«مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ كَمَنْ زَارَنى.» (ناسخ التواریخ، ج ٣، ص ٦٨، به نقل از كریمه اهل بیت، ص ٣٢)

«هركس معصومه را در قم زیارت كند،مانند كسى است كه مرا زیارت كرده است.»
این لقب، كه از سوى امام معصوم به این بانوى بزرگوار داده شده، گویاى جایگاه والاى ایشان است.

امام رضا(ع) در روایتى دیگر مى فرماید:
هركس نتواند به زیارت من بیاید، برادرم را در رى یا خواهرم را در «قم» زیارت كند كه ثواب زیارت مرا در مى یابد. (زبدة التصانیف، ج ٦، ص ١٥٩، به نقل از كریمه اهل بیت، ص ٣ .)
95/10/19 19:05
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) , valiasr_aj
95/10/15 00:04
رضوی تاک , razavitalk8
لقب «معصومه» را امام رضا(ع) به خواهر خود عطا فرمود:

آن حضرت در روایتى فرمود:

«مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ كَمَنْ زَارَنى.» (1)

«هركس معصومه را در قم زیارت كند،مانند كسى است كه مرا زیارت كرده است.»

این لقب، كه از سوى امام معصوم به این بانوى بزرگوار داده شده، گویاى جایگاه والاى ایشان است.

امام رضا(ع) در روایتى دیگر مى فرماید:

هركس نتواند به زیارت من بیاید، برادرم را در رى یا خواهرم را در «قم» زیارت كند كه ثواب زیارت مرا در مى یابد.

لقب دیگر حضرت معصومه(س) «كریمه اهل بیت» است. این لقب نیز بر اساس رؤیاى صادقانه یكى از بزرگان، از سوى اهل بیت به این بانوى گرانقدر داده شده است. ماجراى این رؤیاى صادقانه بدین شرح است :

مرحوم آیت اللّه سیّد محمود مرعشى نجفى، پدر بزرگوار آیت اللّه سید شهاب الدین مرعشى (ره) بسیار علاقه مند بود كه محل قبر شریف حضرت صدّیقه طاهره (س) را به دست آورد. ختم مجرّبى انتخاب كرد و چهل شب به آن پرداخت. شب چهلم پس از به پایان رساندن ختم و توسّل بسیار، استراحت كرد. در عالم رؤیا به محضر مقدّس حضرت باقر(ع) و یا امام صادق (ع) مشرّف شد.

امام به ایشان فرمودند:

«عَلَیْكَ بِكَرِیمَةِ اَهْل ِ الْبَیت ِ.»

یعنى به دامان كریمه اهل بیت چنگ بزن .

ایشان به گمان اینكه منظور امام (ع) حضرت زهرا(س) است، عرض كرد: «قربانت گردم، من این ختم قرآن را براى دانستن محل دقیق قبر شریف آن حضرت گرفتم تا بهتر به زیارتش مشرّف شوم.»امام فرمود: «منظور من، قبر شریف حضرت معصومه در قم است.» سپس افزود:«به دلیل مصالحى خداوند مى خواهد محل قبر شریف حضرت زهرا(س) پنهان بماند; از این رو قبر حضرت معصومه(س) را تجلّى گاه قبر شریف حضرت زهرا(س) قرار داده است. اگر قرار بود قبر آن حضرت ظاهر باشد و جلال و جبروتى براى آن مقدّر بود، خداوند همان جلال و جبروت را به قبر مطهّر حضرت معصومه(س) داده است.»مرحوم مرعشى نجفى هنگامى كه از خواب برخاست، تصمیم گرفت رخت سفر بر بندد و به قصد زیارت حضرت معصومه (س) رهسپار ایران شود. وى بى درنگ آماده سفر شدو همراه خانواده اش نجف اشرف را به قصد زیارت كریمه اهل بیت ترك كرد. (2)

پی نوشت ها:

1- ناسخ التواریخ، ج ٣، ص ٦٨، به نقل از كریمه اهل بیت، ص ٣٢

2- زبدة التصانیف، ج ٦، ص ١٥٩، به نقل از كریمه اهل بیت، ص ٣

33
10
21
95/10/4 00:04
رضوی تاک , razavitalk8
هر کس به احترام مقام تو خم نشد

آقا نشد بزرگ نشد محترم نشد

دل خسته بود و راهی این آستانه شد

دل خسته بود و راهی باغ ارم نشد

گفتند مرقدت حرم آل فا طمه ست

با این حساب هیچ کسی بی حرم نشد

این حاجت من است الهی قلم شود

دستم اگر برای تو بانو قلم نشد

باز این چه لطفی است که در حق ماشده

ما شاعرت شدیم ولی محتشم نشد

می خواستم برای تو بهتر از این غزل

من را ببخش آنچه که می خواستم نشد..

مجید تال
30
5
22
95/09/22 18:45
پاسخگوی  اخلاق و تربیت , p_akhlaghi
بسمه تعالی
آیت الله العظمی بهجت رحمة الله علیه:
حضرت معصومه-علیها السلام- از قبیل امام‌زاده‌های مطلق نیست که هنگام زیارت او زیارت‌نامه‌ی مطلق امام‌زاده‌ها خوانده شود، بلکه زیارت مخصوص به خود دارد؛ زیرا در روایت است: "مَن زارَها وَجَبَت له الجنَة."(1) "هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌گردد." خیلی کلمه‌ی بزرگی است. نقل شده که روزی حضرت امام موسی کاظم-علیه السلام- در مدینه، در خانه تشریف نداشتند، شخصی آمد که سؤالی از آن حضرت بنماید، حضرت معصومه-علیها السلام- که در سن کودکی بودند و در خانه تشریف داشتند، می‌فرمایند: آن حضرت تشریف ندارند، چه کار دارید؟ آن شخص عرض کرد: مسأله‌ای دارم؟ می‌فرماید: بنویس، می‌نویسد، ایشان پاسخ آن را می‌دهد، بعد که حضرت امام کاظم-علیه السلام- به خانه بر می‌گردد، مادرش جریان را به آن حضرت عرض می‌کند، حضرت می‌فرماید: "بِابی هِی وَ اُمّی، حَکَمَت بِما حَکَمَ الله!" "پدر و مادرم به فدایش، به آن چه خداوند حکم فرموده، حکم نموده است." این‌ها افراد عادی نبوده‌اند، خدا می‌داند این خاندان چه شخصیت‌هایی بوده‌اند، كه این همه کرامات برای ایشان ذکر کرده‌اند.

1. بحارالانوار، ج48، ص317؛ ج99، 267در محضر بهجت، ج2، ص137.
95/05/28 13:05
 علوی , sahan59
[http://www.aparat.com/v/j6xPZ]
السلام علیکِ یا فاطمه المعصومه
95/05/17 20:34
مركز نشر آثار حضرت آیت الله العظمی بهجت(ره) , ayatollah_bahjat
[http://www.aparat.com/v/1yWMg]
ضریح مطهر حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها از سال ۹۶۵ق چندین بار ساخته و اصلاح شده است. در سال ۱۳۶۸ش تغییر دوبارۀ آن در دستور کار قرار گرفت و به‌دست هنرمندان ارادتمند آن آستان اصلاح و تعمیر شد و در اسفند ماه ١٣٨٠ش هم‌زمان با عید غدیر خم در مراسمی با حضور آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره رونمایی شد و تا کنون بر مضجع شریف آن حضرت قرار دارد.
در این مراسم حضرت آیت الله العظمی بهجت(اعلی الله مقامه) فرمایشاتی پیرامون عظمت مقام اهل بیت علیهم السلام و لزوم تمسک به قرآن و عترت داشتند که توجه علاقه مندان رو به مشاهده این فیلم قدیمی جلب میکنیم.
پیشاپیش از بابت کیفیت پایین فیلم و مخصوصا صوت عذرخواهی میکنیم.
12
1
3
95/05/14 19:29
صبـح سپیــد , sobhesepid
پیامبر اسلام(ص) فرمود:
«هر کس با محبّت آل محمّد بمیرد، شهید از دنیا رفته است،
آگاه باشید! هر کس با محبّت آل محمد از دنیا رود، بخشوده شده از دنیا رفته است،
آگاه باشید! هر کس با محبت آل محمد(ص) از دنیا رود، با توبه از دنیا رفته است،
آگاه باشید! هر کس با محبت آل محمد(ص) از دنیا برود، فرشته مرگ او را بشارت به بهشت می دهد و سپس نکیر و منکر به او بشارت دهند.
آگاه باشید! هر کس با محبّت آل محمّد(ص) از دنیا رود، در قبر او دو در به سوی بهشت گشوده می شود،
آگاه باشید! هر کس با محبّت آل محمّد از دنیا رود، خداوند قبر او را زیارتگاه فرشتگان قرار می دهد، آگاه باشید! هر کس با محبّت آل محمّد(ص) از دنیا رود، بر سنّت و جماعت از دنیا رفته،
و آگاه باشید! هر کس با عداوت آل محمّد(ص) از دنیا برود روز قیامت در حالی وارد عرصه محشر می شود که در پیشانی او نوشته شده «مأیوس از رحمت خداوند»
آگاه باشید! هر کس با بغض آل محمّد(ص) از دنیا برود، کافر از دنیا رفته است،
آگاه باشید! کسی که با بغض آل محمّد(ص) بمیرد بوی بهشت به مشام او نمی رسد.»

--------------------------------------------------------
الکشاف، زمخشری، بیروت، ج 4، ص 220 221؛
تفسیر فخر رازی، ج 27، ص 165 166؛
تفسیر قرطبی، ج 8، ص 5843.
8
5
3
95/05/14 15:26
دوستداران امام حسین (ع) , ImamHussainLovers
آمدی و بهشت را با خود
به دل این کویر آوردی
کوثرانه قدم زدی در شهر
خیرهای کثیر آوردی

آمدی و مشام هر کوچه
پر شده از شمیم احساست
یادگاری مادرت زهراست
عطر نام تو، نفحۀ یاست

به لب مردمان غمدیده
با حضورت تبسم آوردی
آمدی با فرشتگان از راه
آسمان را سوی قم آوردی

با تو بوی بهشت پیچیده
دم به دم در فضای بیت‌ النور
آسمان آمده به پابوسی
آمده تا حرای بیت النور

مشاهده شعر كامل در لینك زیر:
95/05/14 13:52
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) , valiasr_aj
95/05/14 11:45
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) , valiasr_aj
95/05/14 00:11
رضوی تاک , razavitalk8
کیست که این گونه جلا می دهد
بوی غریبی رضا می دهد

پاره ای از بارگه شاه طوس
فاطمه ای خواهر شمس الشموس

عمه ی مظلومه ی صاحب الزمان
روشنی نیمه شب جمکران

اذن زیارت بده بانو به من
رو به تو کردم بنما رو به من

اذن نمازم بده بانوی آب
روضه ی معصومیت آفتاب

شیعه به نام تو مباهات کرد
نور در این خانه مناجات کرد

بس که در این خانه خدا منجلی است
هرکسی آمد به لبش یا علی است
✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

حضرت امام رضا علیه السلام :
‌مَن زارَها بِقُمَّ كَمَن زارَنی ؛ .
‌ امام رضا علیه السلام :
هر كس (حضرت معصومه علیها السلام ) را در قم
زیارت كند ، چنان است كه مرا زیارت كرده است .
‌‌
کامل الزیارات ، ص 536 .
25
5
13
95/05/13 19:35
موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج) , valiasr_aj
95/05/13 18:37
دوستداران امام حسین (ع) , ImamHussainLovers
باید خواهر باشی تا حس کنی علاقه به برادر از چه جنسی است!
یک حس خاص، احساسی که حتی بین مادر و فرزند هم نمی‌توان سراغی از آن گرفت.
مادر با تمام عظمتش، کمی هم وامدارغریزه است؛ اما خواهر... .
متن کامل دلنوشته را در لینک زیر بخوانید:
1
95/05/12 15:32
رضوی تاک , razavitalk8
امام رضا علیه السلام:
«مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زَارَنی.»
.
«هرکس معصومه را در قم زیارت کند،مانند کسی است که مرا زیارت کرده است.»

ناسخ التواریخ، ج ٣، ص ٦٨
31
7
15
94/11/10 16:23
رضوی تاک , razavitalk8
در روزگار ما دختران تحصیل کرده و فرهیخته ای هستند که در زمان قدیم وجود نداشتند. دخترانی که هم پایه ی مردان بزرگ روزگار قلم می زنند و صاحب فکر و نظرند اما با همه ی اینها هرگز با شاگردان حضرت معصومه(ص) هم قابل قیاس نیستند برای فهم این مطلب باید نکاتی مد نظر گرفته شود تا بدانیم حضرت معصومه(ص) در دانشگاه های صد سال آینده هم الگویی برای رشد یافته ترین بانوان ما خواهد بود.
امام موسی بن جعفر(ع) دختران زیادی داشت که همگی متقی و فرهیخته بودند و هم اکنون مزار هر کدامشان عبادتگاه و فرهنگسرایی برای مردمانی از اهل بهشت است. اما ماجرای حضرت معصومه(ص) متفاوت از سایر دختران بلکه سایر امامزاده های قبل و بعد از ایشان بود. حضرت معصومه(ص) امتیازاتی دارد که او را به حضرت زهرا(ع) شبیه می سازد و از حد یک امامزاده ی مقدس تا حد یک انسان معصوم بالا می برد، طوریکه لقبش از سوی امام معصوم، معصومه شد.

*حق خواهری را ادعا کرد*

در عصر ما که دختران بیش از هر زمانی مشغول مادیات و ظاهرآرایی هستند توجه به الگوی بی همتا، همچون حضرت معصومه(ص) بسیار لازم و حیاتی است. الگویی که به دختران ما یاد بدهد زیبایی را در درون جستجو کنند
حضرت معصومه(ص) کسی بود که از فرزند امام بودن و خواهر امام بودنش نهایت استفاده را برای کسب کمالات و فضایل معنوی کرد. چنان روحش را سرگرم کسب فضایل معنوی نمود که ایشان را با حضرت زهرا(ص) مقایسه می کنند. و همه این فضایل و معارف نتیجه انتخاب و زحمات خود آن حضرت بود.

*رسیدن به بالاترین درجات معنوی*

حضرت معصومه(ص) به همه ی دختران این کره ی خاکی ثابت کرد، یک دختر می تواند به بالاترین درجات معنوی و انسانی برسد تا جایی که در بین امامزاده های جلیل المقامی که هم از سادات حسنی و هم از سادات حسینی بودند، ایشان مانند ستاره ای می درخشیدند و بقیه دور شمع وجود او می گشتند. با خواندن ماجرای سفر آن حضرت متوجه خواهیم شد که همه ی امامزاده ها در غیاب امام رضا علیه السلام بالاترین جایگاه را از آن حضرت معصومه(ص) می دانستند و دور آن حضرت مطیعانه می گشتند و این در اثر دیدن کمالات آن حضرت و درک حالات روحی و معنوی ایشان بود.
این جایگاه بالا از محبوبیت و قداست با سفارش دیگران ایجاد نشده بود بلکه همگان به چشم خویش زهد و علم و معرفت را در وجود آن حضرت دیده بودند. لذا با وجود اینکه از بسیاری از امامزاده های جلیل القدر زمان خویش کوچکتر بود مورد عنایت و احترام بیشتری بود.

*از مردان روزگارش سبقت گرفت*

حضرت معصومه(ص) نشان داد که یک دختر هر چقدر هم که در فشار روزگار باشد، می تواند پله های ترقی را با میل خویش بالا رود و از مردان رشد یافته روزگارش هم سبقت بگیرد. اینها نشان می دهد که دختران برای کسب سلوک عرفانی و معنوی هیچ چیزی از مردان کم ندارند. یک دختر استعداد و آمادگی کامل برای روحانی شدن و کسب بالاترین درجات معنویت را دارد.

*زیبایی را در درون جستجو می کرد*

او می دانست در روزگارش چه می گذرد، می دانست که دغدغه ی دنیای اسلام در آن زمان چه بود

در عصر ما که دختران بیش از هر زمانی مشغول مادیات و ظاهرآرایی هستند توجه به یک الگوی بی همتا همچون حضرت معصومه(ص) بسیار لازم و حیاتی است. الگویی که به دختران ما یاد بدهد زیبایی را در درون جستجو کنند. الگویی که دختران ما را به سمت حیا و کمالات اخلاقی ببرد و به جای خرسندی با عمل های زیبایی آنها را با پرورش صفات روحانی ممتاز کند. روزگاری که لازم است الگویی باشد که دختران را از غرق شدن در ظاهر پرستی و کسب امتیاز با بدن فروشی و ظاهر آرایی نجات دهد. دختران ما باید حضرت معصوم(ص)را بشناسند تا با پیروی از سبک آن حضرت در زندگی محبوبیت و افتخارهای واقعی زندگی را به دست بیاورند و از رقابتهای روح فرسایی که به زور ظاهر و تن آرایی به دست می آید و هرگز روح یک زن را راضی و آرام نمی کند نجات یابند. در این صورت است که احترام واقعی و محبوبیت ویژه نزد مردان را هم تجربه خواهند کرد.

*حمایت از اصول اسلامی*

روزگار ما اگر چه مملو از دخترانی تحصیل کرده و ممتاز به لحاظ علمی و یا هنری است اما به لحاظ معنوی و اخلاقی بسیار تهی دست و محتاج است. امروزه دختران تحصیل کرده تا حد دکتری در جامعه ما کم نیستند دخترانی که بتوانند بحثهای علمی را همپایه مردان هم رتبه خویش پیش ببرند و نظریه پردازی کنند اما چند درصد از دختران هم سن و سال حضرت معصومه(ص) در عصر ما یافت می شوند که مانند آن حضرت از چنین فهم و معرفتی عمیق برخوردار باشند.
دغدغه اصلی حضرت معصومه(ص) که دختری کم سن و سال بود، حمایت امام معصوم و حمایت از اصول اسلامی بود که به خاطر همان هم تن به سفری سخت داد و در همان سفر نیز از دنیا رفت.
حضرت معصومه(ص)، تنها دختری عالمه نبود که بتوانیم دخترهای تحصیلکرده ی این زمان را با آن حضرت مقایسه کنیم. او عالمه ای رشد یافته و بصیر بود. عالمه ای دانشگاه دیده نبود ولی علم را به دست آورده بود و رشد یافته ای بود که می دانست در روزگارش چه می گذرد، می دانست که دغدغه دنیای اسلام در آن زمان چه بود. دشمن شناس و سیاست دان بود. بزرگی بود که در تحقق اهداف بزرگ اسلامی به امام زمان خویش بیشترین کمک ها را نمود.
زینبی بود که اگر چه به کربلای امام خویش نرسید اما پیام رسان و دستیارش بود. حال دنیای دختران ما به الگویی همچون حضرت معصومه(ص) بسیار نیاز دارد. دختران را باید مانند حضرت معصومه(ص) رشد داد.
48
7
18