نتایج جستجو : تاریخ - 211 مطلب

97/01/31 15:49
در مرزهای علم , edge_of_scienceدر زبان محلی، نام او را «دختربچه‌ی طلوع» گذاشته‌اند؛ اگرچه او تنها ۶ هفته زندگی کرد، اما اطلاعات بسیار زیاد و ارزشمندی در خصوص نخستین سرخپوستان آمریکایی به دانشمندان داده است. «دختربچه‌ی طلوع» ۱۱،۵۰۰ سال قبل در آلاسکای کنونی می‌زیست و دی‌ان‌ای قدیمی‌اش نه تنها اطلاعاتی درباره‌ی منشاء جمعیت سرخپوستان آمریکایی به ما می‌دهد، بلکه جمعیتی با تاریخ ۱۱هزارساله را به جهانیان یادآور می‌شود که به باد فراموشی سپرده شده است.

«بن پاتر» انسان‌شناس دانشگاه آلاسکا فیربنکس، گفت: «ما اصلا نمی‌دانستیم که این جمعیت در گذشته وجود داشته است. تاکید بیشتر بر اهمیت این جمعیت تازه کشف شده، در راستای درکِ اینکه جمعیت مذکور چگونه در آمریکا سکنی گزید، کار نسبتاً دشواری است.»

اصولاً باور بر این است که نخستین ساکنان قاره‌ی آمریکا از طریق «برینگ لند بریج» و از سیبری به آلاسکا راه پیدا کردند؛ اما دانشمندان هنوز بحث و مشاجره دارند که این مسافران چگونه موفق به این سفر شدند. اینکه این افراد چه کسانی بودند، چند گروه دست به این سفر زدند و چگونه قاره‌ی جدید را با پاهای‌شان از آنِ خود کرده و به محل سکونت تبدیل کردند، هنوز جای بحث و بررسی دارد. اینجا است که پای «دختربچه‌ی طلوع» به وسط کشیده می‌شود. بقایای او و کودک باستانی دیگری به‌نام «دختربچه‌ی گرگ و میش» توسط بن پاتر و همکارانش در محل باستان‌شناسی آلاسکا در سال ۲۰۱۳ کشف شد.

در مقاله‌ای، گروه پژوهش گزارش کرد که تحلیل ژنتیکی دی‌ان‌ای دختربچه‌ی طلوع، نشان می‌دهد او به افراد فراموش شده‌ای موسوم به برینگیان‌های باستانی تعلق داشت که تا به الان برای علم، ناشناخته باقی مانده بود. قبل از این اکتشاف، فقط دو شاخه‌ی شناخته شده‌ی شمالی و جنوبی از سرخپوستان آمریکایی اولیه وجود داشتند. اما وقتی محققان ژنوم دختربچه‌ی طلوع را توالی‌بندی کردند، در کمال تعجب با مطابقت روبه‌رو شدند.

محققان با استفاده از تحلیل ژنتیکی و مدل‌سازی جمعیتی، به این نتیجه رسیدند که گروه سرخپوستان اجدادی آمریکا در حدود ۳۵،۰۰۰ سال پیش از ساکنان شرق آسیا جدا شدند. در برخی نقاط، گمان می‌رود که این افراد در حدود ۱۵،۰۰۰ سال بعد و قبل از تقسیم جمعیت به دو گروه، به‌صورت گروهی در مهاجرتی گسترده به سوی آمریکای شمالی، مهاجرت کردند.

یکی از گروه‌ها به برینگیان‌های باستانی تبدیل شدند و گروه دیگر شامل اجداد سایر سرخپوستان آمریکایی بود. «اسک ویلرسلف» ژنتیکدان تکاملی از دانشگاه کمبریج در انگلیس، گفت: «یافته‌های ما نشان داد که این افراد احتمالاً قبل از ۲۰،۰۰۰ سال پیش وارد آلاسکا شدند. این اولین‌بار است که ما به شواهد ژنومی مستقیم دست یافته‌ایم که نشان می‌دهد همه‌ی سرخپوستان آمریکایی ریشه در جمعیتی واحد دارند و مهاجرت آن‌ها تاثیر به‌سزایی داشته است.»

نسل‌های بی‌شماری پس از این مهاجرت، در حیات وحش یخ‌بندان آلاسکا در اواخر دوره‌ی پلیستوسن متولد شدند. انتظار می‌رود که دختر‌بچه‌ی طلوع و دختربچه‌ی گرگ و میش، نخستین هم‌نژاد یکدیگر باشند. زندگی در آن دوره با دشواری‌های بسیاری همراه بوده است، اما جمعیت توانست قبل از جذب شدن به سایر جمعیت‌های سرخپوستان آمریکایی، هزاران سال دوام بیاورد. با توجه به ماهیت این حوزه از تحقیقات و گستره‌ی یافته‌های جدید، بعید است که فرضیه‌های جدید برای مدتی طولانی مسلم و غیرقابل بحث باقی بمانند. اما به پاس شواهد جدیدی که محققان یکی پس از دیگری برملا می‌کنند، واضح است که نخستین ساکنان آمریکا، تبار متنوعی داشتند.
99
5
1
2
96/09/19 19:37
نفس۱۹۹۵  , sertseleod1995
www.birth.webbalad.com

برو تولینک وتاریخ تولدت روبنویس
ببین چی نشون میده
خیلی جالبه✨
خودم اول اسفند ۷۳
96/09/12 07:14
حامد باقری , misafer2012
مولف : ابراهیم تازیکی
96/05/26 12:14
آرسینه ب , arsineh70
کامنت بنویسید...
شادی  , yourfuture
جمعه 27 مرداد ، 23:40
آخی.... روحش شاد
ادامه
رعنا  امیری , harmes_11
جمعه 27 مرداد ، 14:53
سلام ارسی جونم حتماً شاده مثه اسمش ..
ادامه
آرسینه ب , arsineh70
جمعه 27 مرداد ، 14:51
روحش شاد، تا هستیم قدر همو بدونیم ❤
ادامه
96/04/8 02:47
من منم , sepideh13601212
پدر مصری:پسرم ما قبلا سرزمین وسیعی داشتیم
پدر یونانی:پسرم ما قبلا دانشمندان زیادی داشتیم
پدر ایتالیایی:پسرم ما قبلا ارتش قدرتمندی داشتیم
پدر ایرانی:پسرم ما قبلا وسعت سرزمینمون تا مصر می رسید.
دانشمندان یونانی برای تحصیل به کشور ما می اومدن.
ارتشی داشتیم که رومی ها رو شکست میداد.
96/01/9 04:03
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
جوزف پولیتزر از چهره‌های نامی و موثر در تاریخ روزنامه‌نگاری است؛ هم در مقام روزنامه‌نگار و ناشر و هم به‌عنوان موسس جایزه پولیتزر که از نظر ارزش اقتصادی و معنوی همتایی ندارد. جوزف پولیتزر در ۱۰ آوریل ۱۸۴۷ از پدری مجاری و یهودی تبار که بازرگانی توانگر بود در مجارستان به دنیا آمد.

..... ادامه مطلب در لینک زیر ......
کامنت بنویسید...
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
چهارشنبه 9 فروردین ، 17:55
www.sandooj.com
ادامه
95/12/4 08:21
کانون نشر احکام , atlas_shia

نسخه آزمایشی سایت «کتاب شیعه» به نشانی ketabshia.ir رونمایی شد.
علاقه‌مندان می‌توانند جهت مشاهده و دانلود آثار، به این سایت مراجعه نمایند.

www.ketabshia.ir
95/11/22 23:46
تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami
تصویر 1:
آدولف هیتلر و پاوی اوتوفون هیندنبورگ ، هیندنبورگ پیشوای رایش دوم آلمان بود و هیتلر صدراعظم وی بود. بعد از مرگ پاول در 1933 هیتلر به جایش نشست

تصویر2:
بر خلاف تصورات موجود ، مجموع نیروی هوایی اعراب ، بویژه نیروی هوایی مصر در جنگ با رژیم عبری ، چندان دست و پا بسته بشمار نمی آمدند . اگر چه کتابها و مستندات در چندین دهه اخیر ، عمدتاً بر موفقیت های خیره کننده IDF سخن می رانند ، اما زمانی که مورخان علاقه مند ، بسراغ افسران جنگ دیده آنسوی خط ، میروند ، حقایق جالب توجهی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد .

تصویر فوق ، بخشی از فیلم های ثبت شده از گان کمرا جنگنده MIG-17 خلیان نیروی هوایی ارتش مصر " محمد اوکاشا" است . وی در جریان نبردهای فرسایشی 20 ژوئیه 1969 ، به شکل کاملاً اعجاب آوری موفق شد تا از چتر محافظتی آتشبارهای دفاع هوایی هاوک نیروی زمینی رژیم عبری گذشته و رادار کنترل آتش یکی از سایتهای این آتشبار را با استفاده از 8 تیر راکت هوابه زمین منهدم نماید . این در حالی بود که بدلیل ارزشمند بودن آتشبارهای هاوک ، IAF همواره گشت های رزمی مستمری را با استفاده از جنگنده های مادون صوت A-4 در نزدیکی موقعیت استقرار این آتشبارها برقرار می نمود

تصویر3:
یکی از مهمترین نبردهایی که عملیات اطلاعات سیگنالی (SIGINT) در آن نقش خود را بخوبی ایفا نمود و شاید در طول جنگهای قرن بیستم ، نظیر آن وجود نداشت ، عملیات طوفان صحرا و بازپس گیری کویت از اشغال ارتش بعث عراق بشمار می رفت . این رشته عملیاتها ، به وفور علیه ارتش عراق در جنگ 1991 انجام شد ، اما یکی از مهمترین آن که شاید نیّت ایالات متحده را در تحریک صدام برای حمله به کویت آشکار می کند ، چند روز قبل از آغاز حمله بوقوع پیوست .
شبکه جمع آوری اطلاعات سیگنالی ارتش ایالات متحده که از اواسط دهه 80 میلادی در منطقه مستقر بود ، یکی از نخستین واحدهایی بشمار می رفت که از قصد صدام برای حمله به کویت آگاه شد . این شبکه ، قبل از شروع عملیات نظامی ، در تاریخ 29 ژوئیه 1991 ، به ناگاه فعالیت یک ایستگاه رادار پیش اخطار تال کینگ عراق ( با برد موثر 350 مایل ) که تا آن زمان از آن هیچ فعالیتی مشاهده نشده بود ( بعلت خاموش بودن ) ، را ثبت نمود . تحلیلگران اطلاعاتی ارتش آمریکا ، بدرستی حدس زدند که حمله عراق به کویت نزدیک خواهد بود ، اما اینکه چرا چنین اطلاعاتی بواسطه سلسله مراتب ، انتقال نیافت و یا نادیده گرفته شد ، جای بررسی بیشتری را می طلبد .
تصویر 4 :
با نزدیکتر شدن شکست نهایی ویتنام جنوبی از رقیب شمالی خود در سال 1975 و در راستای خروج نزدیک به 110 هزار نفر از وابستگان به غرب از ویتنام جنوبی در عملیاتی موسوم به New Life، تعداد 3300 نوزاد و کودک خردسال بی سرپرست و سایر کودکان موجود در بیمارستان های ویتنام جنوبی نیز توسط تعدادی از آخرین هواپیماهای آمریکایی از ویتنام خارج شدند. در این عملیات که با نام Babylift انجام شد، کودکان خارج شده به کشورهای اروپای غربی و آمریکا برده شده و در آنجا رشد یافتند.
تصویر5:
وزارت آموزش و پرورش عراق در سالهای قبل از تهاجم این کشور به جمهوری اسلامی ایران ، با چاپ نقشه های جعلی ، خوزستان را از خاک ایران جدا و آن را بصورت یک سرزمین تحت الحمایه ، با عنوان جعلی تر ( ع.ر.ب.س.ت.ا.ن) درآورد . با این حال ، علی الظاهر ، حاکمان وقت عراق ، در پیش بینی و محاسبه عکس العمل مردمان سرزمین پارس ، دچار اشتباه جدّی محاسباتی شده بودند . حاکم وقت عراق ، به خیال خام خود ، سردار قادسیه شد و در این نقشه ، بخش مهمی از ایران را از آن ، جدا نمود .

قسمت قبل:
13
2
11