نتایج جستجو : بیماری - 139 مطلب

96/12/21 23:37
در مرزهای علم , edge_of_science
استرس منتقل شده از دیگران، تأثیر یکسانی با استرس واقعی بر مغز دارد. بررسی انجام شده بر موش‌ها نشان می‌دهد، تغییرات مغزی ایجاد شده در موش‌های ماده در پی تعاملات اجتماعی، به سمت بهبودی پیش خواهد رفت. این یافته در موش‌های نر مشاهده نشده است.
تغییرات مغزی ناشی از استرس دلیل بسیاری از بیماری‌های روانی هم‌چون؛ PTSD، اختلالات اضطرابی و افسردگی است. بررسی‌های جدید نشان می‌دهد، استرس و احساسات مسری هستند اما تأثیر متعاقب آن‌ها بر مغز هنوز مشخص نشده است. تیم تحقیقاتی پروفسور Bain به بررسی تأثیرات استرس بر جفت موش‌های ماده و نر پرداخت. آن‌ها از هر جفت یک موش را از دیگری جدا کرده و پیش از برگرداندن به کنار یکدیگر، او را در معرض استرس خفیفی قرار می‌دهند. سپس جمعیت خاصی از سلول‌ها، علی‌الخصوص CRH را در هر دو موش سنجیدند. نورون‌های CRH، مسئول پاسخ‌های مغزی در برابر محرک استرس هستند. بررسی‌ها نشان داد، شبکه‌ی نورونی هر دو موش، (هم موشی که تحت استرس قرار گرفته است و هم موش دیگر) به صورت یکسانی تغییر یافته‌اند. محقق ارشد این بررسی، Toni-Lee Sterley، فوق دکتری از تیم Bain می‌گوید:
چیزی که قابل توجه است این است که نورون‌های CRH موشی که تحت استرس قرار نگرفته بود با موش دیگر تغییرات یکسانی داشت.
در قدم بعدی، تیم از روش اپتوژنتیک برای روشن و خاموش کردن این نورون‌ها به کمک نور استفاده کردند. زمانی که این نورون‌ها در زمان استرس غیرفعال می‌شوند، از تغییرات متعاقب این محرک بر مغز جلوگیری می‌شود. هم‌چنین در صورتی که در پی ارتباط موش دیگر با موش تحت استرس این نورون‌ها خاموش باشند، تغییرات به موش دیگر منتقل نمی‌شود. به طور قابل توجهی، در نبود محرک و فعال شدن این نورون‌ها، مغز به گونه‌ای تغییر می‌کند که گویا در معرض یک استرس واقعی بوده است. محققین دریافتند، فعال شدن این نوع از نورون‌ها باعث آزادسازی سیگنالی شیمیایی “فرومون هشداردهنده” شده و موش دیگر را آگاه می‌کند. موش دیگر نیز این هشدار را به موش‌های دیگر گروه منتقل می‌کند. این نوع انتشار سیگنال‌های استرس، مکانیسم کلیدی انتقال اطلاعات برای شکل‌گیری ارتباطات اجتماعی در گونه‌های مختلف را مشخص می‌کند.

استرس احتمالا شما را اینگونه بیمار می‌کند
محققی از Michigan State University در حال بررسی این موضوع است که چگونه انواع مشخصی از استرس بر سلول‌های ایمنی اثر گذاشته و نحوه پاسخ این سلول‌ها به آلرژن‌ها و درنهایت ایجاد علائم بالینی و بیماری را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
نتایج این مطالعه که در Journal of Leukocyte Biology منتشر شد، نشان داد که چگونه گیرنده فاکتور آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRF۱)، که یک گیرنده استرس است، می‌تواند سیگنال‌هایی را به ماستوسیت‌ها ارسال کرده و نحوه دفاع از بدن توسط آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. ماست سل‌ها گلبول‌های سقید از نوع گرانولوسیت بوده و گرانول‌های فراوانی حاوی هیستامین و هپارین دارند. این سلول‌ها بیشتر به خاطر نقششان در آلرژی و آنافیلاکسی شناخته شده هستند اما در سایر فرایندهای مهم مربوط به سیستم ایمنی مانند ترمیم زخم‌ها، رگ‌زایی و … نیز نقش دارند.

طی این مطالعه، Moeser پاسخ هیستامینی موش‌ها به دو نوع شرایط استرسی را مقایسه کرد: استرس روانی و استرس ناشی از آلرژی. در هر دو وضعیت، سیستم ایمنی فعالیت بیش از حد دارد. یک گروه از موش‌ها در ماست سل‌هایشان گیرنده CRF۱ داشته و نرمال بودند. گروه دیگر، فاقد این گیرنده‌ها بودند.
وقتی این موش‌ها در معرض استرس قرار گرفتند، موش‌های عادی که دارای گیرنده CRF۱ بودند، افزایش سطح هیستامین و بیماری را نشان دادند. این در حالی بود که موش‌های بدون گیرنده CRF۱، سطح هیستامین پایینی داشته و کمتر علائم بیماری را نشان دادند و در برابر هر دو نوع استرس مقاوم بودند. این نتایج نشان می‌دهند که CRF۱ نقش مهمی در برخی از بیماری‌هایی که با این استرس‌ها شروع می‌شوند، دارد.
در موش‌های بدون گیرنده CRF۱ که در معرض استرس آلرژیک قرار گرفتند، ۵۴ درصد کاهش ابتلا به بیماری مشاهده شد. در استرس روانی، مقدار این کاهش ۶۳ درصد بود.
نتایج حاصل از این مطالعه می‌توانند نحوه درمان اختلالاتی مانند آسم و بیماری‌های التهابی روده را تغییر دهند. همه ما می‌دانیم که استرس ارتباطات مغز بر جسم را تغییر داده و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را افزایش میدهد. اما سوال این است که چگونه؟ این مطالعه یک گام رو به جلوی مهم در فهم نحوه تاثیر استرس بر بیماری است و با معرفی هدف قرار دادن ماست سل‌ها، روش درمانی جدیدی برای ارتقای کیفیت زندگی افرادی که از بیماری‌های مرتبط با استرس رنج می‌برند مشخص می‌کند.

از دیگر مزایای ارتباطات اجتماعی، توانایی آن‌ها در جلوگیری از تأثیرات اتفاقات مضر است. تیم Bain شواهدی مبنی بر این تأثیر پیدا کردند، اما این مورد به صورت انتخابی بوده است. آن‌ها فهمیدند که در موش‌های ماده تأثیرات استرس بر نورون‌های CRH، در پی تعاملات اجتماعی با دیگر موش‌هایی که تحت این نوع محرک قرار نگرفته‌اند، به نصف کاهش می‌یابد. اما این تغییرات در موش‌های نر صدق نمی‌کند.
Bain معتقد است این چنین تغییراتی در انسان‌ها نیز صدق می‌کند. در حال حاضر ما استرس خود را به صورت ناآگاهانه به دیگران منتقل می‌کنیم. هم‌چنین شواهد موجود نشان می‌دهد، اضطراب در خانواده و دوست‌داران افراد PTSD به صورت مداوم وجود دارد. اما در مقابل، توانایی درک احساسات دیگران کلید اصلی در ایجاد و استحکام ارتباطات اجتماعی است.
این بررسی نشان می‌دهد، استرس و تعاملات اجتماعی به صورت پیچیده‌ای با یکدیگر مرتبط هستند. نتایج این ارتباطات ممکن است دراز مدت بوده یا در زمانی طولانی بر رفتار تأثیر بگذارد.
99
96/12/19 22:45
در مرزهای علم , edge_of_science
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که سرطان جان چند نفر را گرفته است؟ و یا اینکه جان چند نفر دیگر به‌خاطر این بیماری کُشنده در خطر است؟ حال دانشمندان استرالیایی با همکاری گروهی از دانشمندان آمریکایی موفق به ابداع روش جدیدی برای تشخیص هشت نوع سرطان از طریق آزمایش خون شده‌اند. ابداع کنندگان این روش که آن‌را «بیوپسی مایع» نام‌گذاری کرده‌اند، به زودی و ظرف چند سال آینده در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. این روش آزمایش خون ابداعی پس از آن ابداع شد که سال به سال آمار مرگ و میر ناشی از سرطان‌های مختلف رو به افزایش است.

فردی با نام «جان برین» با ۶۸ سال سن، یک سیگاری تمام عیار است و طی پنجاه سال گذشته، به‌طور مداوم سیگار کشیده است و اکنون به سرطان ریه دچار شده است. این روش درمان سرطان، روی او اجرا شده و اکنون احساس بهبودی می‌کند. وی می‌گوید: «من یکی از خوش‌شانس‌ترین افراد جهان هستم. وضعیت ریه‌های من وخیم بود، اکنون احساس خوبی دارم و حس می‌کنم که به روز‌های قبل از سرطان یا روز‌های قبل از تشخیص سرطانم باز گشته‌ام؛ هر چند هنوز هم تنگی نفس دارم.»

دکتر «تاد هارپر» مدیرعامل شورای سرطان ایالت ویکتوریای استرالیا می‌گوید: «همه‌ی افراد مبتلا به سرطان مانند جان خوش‌شانس نیستند. مشکل این‌جا است که سرطانی مانند سرطان ریه، به‌راحتی قابل تشخیص نیست و اگر بتوان آن‌را در مراحل اولیه شناسایی کرد، درمان‌های رایج بسیار مواثرتر خواهند شد. حال ما تمام توانایی و سرمایه‌ی خود را بر این گذاشته‌ایم که بتوانیم راهی برای تشخیص سریع‌تر سرطان ریه پیدا کنیم که اگر چنین شود، امید بیماران برای نجات از مرگ ناشی از سرطان افزایش می‌یابد.» محققان ادعا می‌کنند روش بیوپسی مایع قادر است سرطان ریه را به‌علاوه‌ی ۷ نوع سرطان دیگر قبل از رسیدن به شرای حاد و کُشنده تشخیص دهد، پیش از آن‌که عوامل سرطان در بدن پخش شوند و برای هر درمانی دیر شود.

پروفسور «پیتر گیبس» پژوهشگر ارشد و سرطان‌شناس، می‌گوید: «با این روش جدید، سیر درمان افراد مبتلا به سرطان تغییر می‌کند و امید برای بهبود آن‌ها افزایش می‌یابد. یکی از مشکلات، این است که ما از وجود تومورهای سرطانی پیش بروز علائم سرطان، مانند درد، کاهش وزن یا حالت تهوع بی‌اطلاع هستیم. این روش می‌تواند وجود تومورهای اولیه‌ را پیش حاد شدن سرطان تشخیص دهد.»

در مراحل آزمایش‌های اولیه‌ی این روش، اثبات شده است با استفاده از پروتئین‌ها و جهش‌های ایجاد شده در خون، می‌توان تا ۷۰درصد موارد سرطان‌ها را با موفقیت شناسایی کرد. روش بیوپسی مایع، نتیجه‌ی همکاری دانسمندان و محققینی از موسسه‌ی والتر و الیزهال در ملبورن استرالیا و آمریکا است. پروفسور گیبس از موسسه‌ی استرالیایی می‌گوید: «من از ظرفیت‌ها و نتایج موفق‌آمیز این روش هیجان‌زده و خوشحال هستم. من روزی را می‌بینم که این روشِ بر پایه‌ی آزمایش خون، می‌تواند بسیاری از سرطان‌ها، از جمله سرطان پانکراس و دیگر سرطان‌ها را در راحل اولیه تشخیص دهد؛ سرطان‌هایی که حدوداً ۸۰درصد آن‌ها در مراحل وخیم بیماری تشخیص داده می‌شوند.»

نتایج این تحقیق در حالی منتشر شده است که آمار نشان می‌دهد اکنون سرطان ریه، اولین عامل کُشنده‌ی سرطانی در بین مردان و زنان استرالیایی است. دکتر «سارا وایت» مدیر سازمان کویت ویکتوریا، می‌گوید: «این آمار نتیجه‌ی مصرف زیاد دخانیات در استرالیا طی ۴۰ سال گذشته است.»

او این‌گونه ادامه داد: «این آمار نگران‌کننده، مقصری دارد و آن مقصر هم کسی نیست جز شرکت‌های تولید کننده‌ی دخانیات که از ۴۰ سال پیش تا کنون، با تبلیغات تهاجمی و هدف قرار دادن نوجوانان و زنان، آن‌ها را تشویق به مصرف سیگار کرده‌اند و امروز ما شاهد نتایج منفی آن هستیم.» تمام این موارد در حالی رو به رشد هستند که سرطان سینه، نیز در حال گسترش است و هر سال زنان بیشتری به این نوع سرطان دچار می‌شوند.

دکتر هارپر در این‌باره گفت: «با این روش تشخیص و درمان، نرخ بهبودی و ادامه‌ی زندگی در بین مبتلایان به سرطان سینه بیش از ۹۰درصد است، حتی در مراحل اولیه این بیماری امید به زنده‌ماندن صددرصد برآورد می‌شود. این‌ها حاصل پیشرفت‌های این روش جدید هستند و ما امید داریم که این روش را برای دیگر سرطان‌های رایج نیز به‌کار ببریم و نتیجه‌ی مثبت هم بگیریم.»
96/12/8 13:26
در مرزهای علم , edge_of_science
Kevin Esvelt نقشه‌ای برای ریشه‌کن کردن بعضی از خطرناک‌ترین بیماری‌های عفونی سیاره دارد. تنها مانع او در مسیرش ما هستیم.
همان‌طور که رئیس Sculpting Evolution Group در MIT Media Lab، کوین اسولت هر روز را صرف فکر کردن درباره‌ی انقراض می‌کند. Esvelt یک بیوشیمیدان است و به‌دنبال توسعه دادن روشی برای ریشه‌کن کردن بیماری‌های مشخصی، قبل از این‌که آن‌ها ما را ریشه‌کن کنند، است. به جای درگیرشدن با یک بیماری بعد از ابتلا، مثل روشی که بیشتر ژن‌تراپ‌ها انجام می‌دهند، Esvelt می‌خواهد از بیمار‌ی‌ها، قبل از حمله‌شان جلوگیری کند. با استفاده از CRISPR/Cas۹ ویرایش ژنی و ژن درایو – یک مکانیسم طبیعی که به طور انتخابی یک ژن را از یک نسل به نسل بعدی انتقال می‌دهد، Esvelt در این روش توانست یک بیماری را با بلوکه کردن ارگانیسم‌هایی که آن‌را حمل می‌کنند، برطرف کند. برای مثال Esvelt با کریسپر توانست انتقال مالاریا را در همه‌ی پشه‌ها بلوک کند. این موضوع همان‌قدر که مفید به نظر می‌رسد، بسیاری از مردم را هم نگران می‌کند. Esvelt و Elie Dolgin با یک‌دیگر برای چگونگی رفع یک بیماری و ازخودگذشتگی‌های لازم بحث کردند.
E.D.: آیا CRISPR واقعا می‌تواند بیماری‌ها را از بین ببرد؟
K.E.:برای تمام حیواناتی که به عنوان وکتور یا مخزن بیماری‌ها عمل خواهند کرد، باید بتوانیم ارگانیسم‌هایی که در مقابل هر نوع عفونت ویرال ایمن شده‌اند، بسازیم. بنابراین این بدان معنی است که بیماری مثل مالاریا که توسط پشه‌ها منتقل می‌شوند، یا ابولا که مخزنی در خفاش‌ها دارد، یا بیماری لایم که به صورت اولیه توسط موش‌های پاسفید حمل می‌شود.
E.D: چه چیزی CRISPR را در این‌گونه مبارزه با بیماری منحصر به فرد می‌کند؟
K.E.: کریسپر به ما کمک می‌کند که یک رخدادی که به صورت طبیعی رخ می‌دهد و ژن درایو نامیده می‌شود را برای انتقال ژن‌های منتخبمان، تحت کنترل خود در آوریم. این بدان معنی است که ما ارگانیسمی را می‌توانیم طراحی کنیم که بتواند مقاومت بیماری را به یک گونه‌ی کاملا جدید منتقل کند. به طور ایده‌آل ما می‌خواهیم به صورت لوکالیزه شده و در مقیاس کوچک شروع کنیم، و نتایج کار را مشاهده کنیم، و فقط پس از آن در صورتی که تضمین شده باشد، مقیاس پروژه را افزایش دهیم.

مساله این‌جاست: از نظر فنی ما می‌توانیم آن‌را انجام دهیم ولی از نظر اجتماعی و دیپلماتیک ما قادر به انجام آن نیستیم. پس چیزی که نیاز داریم یک نسخه از ژن درایوی است که بتواند گسترش یابد و در عین حال خودفرساینده باشد. در این صورت هر کشور می‌تواند برای خود تصمیم بگیرد که آیا این نوع از ژن درایو را می‌خواهند یا نه. ما هنوز روی آن سیستم کار می‌کنیم، ولی من زیاد نگران موانع تکنیکی نیستم. سوال این جاست که آیا راه‌حل‌های تکنیکی مانند این برای حل مشکلات اجتماعی و دیپلماتیک کافی خواهد بود یا نه.
96/10/13 09:24
گوله نمک , NAMAK80


بچه بودم یه لواشک فروشی دست ساز بود نزدیک مدرسمون، امکان نداشت بخوری و مصموم نشی. بچه ها هروقت یه امتحان بلد نبودن از اونجا یه لواشک میخریدن میخوردن مستقیم میرفتن دکتر گواهی پزشکی میگرفتن. رد خور نداشت

96/06/1 22:45
پزشکی و سلامت  , Medicine_Health
4
1
2
96/05/9 11:46
گنجینه نیروی انسانی  , eager_man
مقاله ای با عنوان "رهائی از بیماری با ندای درون در دوران پیشکسوتی(بازنشستگی)" در سایت جهت مطالعه شما عزیزان قرار گرفت.
http://valibakhtyari.ir/?p=2083
رهائی از بیماری با ندای درون، مگر ممکن است؟ اصلاً این ندای درون چیست، که می تواند حتی بیماری را از بدن پاک نماید؟ چگونه میتوان از ندای درون برای درمان بیماری استفاده نمود؟ اینها سئوالاتی است که می خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید. پیشنهاد می...
http://t.me/Ganjineniroo
96/04/16 15:31
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
خطر آسم در کودکانی که اصلا شیر مادر نخورده اند، افزایش می یابد. نتایج تحقیقات حاکی از این بود کودکانی که به مدت حداقل 6 ماه فقط از شیر مادر تغذیه می‌کنند، در برابر بیماری آسم ایمن می شوند.

... ادامه مطلب در لینک زیر ...
96/04/8 07:15
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
آیا قادر نیستید تا کلیدهای خود را پیدا کنید؟ نام همسایه جدید خود را فراموش کرده‌اید؟ به یاد نمی‌آورید چرا به طبقه بالای خانه رفته‌اید؟ آیا قرار خود برای یک شام خانوادگی را فراموش کرده‌اید؟ این قبیل موارد به واسطه شرایطی که به نام «مغز مه‌آلود» شناخته می‌شود، شکل می‌گیرند.

... ادامه مطلب در لینک زیر ...
96/04/3 14:15
سامان سپهری , sokoote_tekrari
عنوان مقاله انگلیسی
A computational intelligence technique for the effective diagnosis of diabetic patients using principal component analysis (PCA) and modified fuzzy SLIQ decision tree approach

نویسنده/ناشر/نام مجله : Applied Soft Computing
سال انتشار 2016 کد محصول 1009867
تعداد صفحات انگلیسی 9 تعداد صفحات فارسی 25
قیمت بر حسب ریال 155000 نوع فایل های ضمیمه Pdf+Word
حجم فایل 1 مگا بایت

عنوان ترجمه فارسی
یک تکنیک محاسباتی هوشمند برای تشخیص موثر بیمارهای دیابتی با استفاده از آنالیز اجزای اصلی (PCA) و روش درخت تصمیم گیری SLIQ فازی بهبود یافته

لینک دانلود:
http://www.ir-translate.com/PU/link/ftc_page.aspx?id=1009867&mid=e_3292
96/03/4 02:34
بازگشت به بخدا بله گفتن به یک زندگی شاد , vahid_behrad
(به نقل از مدیکال نیوز (اخبار پزشکی وسلامت)-انجمن دانشجویان علوم پزشکی بخش اخبار پزشکی:)
یک فرد عادی ممکن است قبل از موفقیت در ترک سیگار ، شش تلاش ناموفق داشته باشد اما خوشبختانه گام هایی وجود دارد که یک فرد می تواند با برداشتن آنها در هدف ترک سیگار موفق شود و برای همیشه سیگار را ترک کند.
آیا تا به حال تصمیم به ترک سیگار گرفته اید؟ ترک سیگار یکی از بهترین هدیه هایی است که می توانید به خود بدهید اما ترک سیگار آسان نیست. به عقیده انجمن سرطان آمریکا، نیکوتین (ماده اعتیادآور موجود در تنباکو) به اندازه هروئین و کوکائین اعتیادآور است.
در حقیقت، یک فرد عادی ممکن است قبل از موفقیت در ترک سیگار ، شش تلاش ناموفق داشته باشد اما خوشبختانه گام هایی وجود دارد که یک فرد می تواند با برداشتن آنها در هدف ترک سیگار موفق شود و برای همیشه سیگار را ترک کند.
ضمن اینکه آمار کلینیک های مختلف ترک اعتیاد نشان می دهد میزان موفقیت و ترک کامل مواد دخانی، مخصوصا سیگار، در ماه مبارک رمضان به بیشترین میزان خود می رسد.
تاریخی برای شروع ترک سیگار معین کنید
پیش خود تاریخی را در آینده مشخص کنید تا در این زمان معین بتوانید بدون هیچ استرسی خود را برای ترک سیگار مهیا کنید. شروع ترک سیگار به هنگام انجام یک پروژه سخت کاری یا در روزهای میمونی همچون روز تولد، یک عمل بسیار چالش برانگیز است بنابراین بهتر است ترک سیگار را زمانی شروع کنید که ذهن شما درگیر کاری یا رویدادی نیست و هیچ استرسی ندارید.
دلایل ترک سیگار را روی کاغذ بنویسید .. و ادامه در لینک زیر
96/01/29 11:11
نسل جوان , javanclub
» سختی ها بخشی از زندگی عاشقانه اند.

█ » »» ادامه در لینک زیر...
95/12/20 16:11
یوشانا , yoshana
┘◄ بــرای مشـاهده متن و عکس ها کافی ست روی لینک زیر | ▼▼| کلیک کنید
9
95/11/2 00:29
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
بیماری شوگرن چیست؟
یک اختلال خود ایمنی است که غدد مرطوب برای غشاهای مخاطی، به ویژه اشکیو غدد بزاقی تأثیر می گذارد. سندرم شوگرن در یکی از سه شکل وجود دارد:
......
کامنت بنویسید...
مجله اینترنتی سندوج  , sandooj
یکشنبه 13 فروردین ، 18:57
www.sandooj.com
ادامه
95/10/1 12:21
شایعات , SHAYEAAT.IR
مرغها بیماری جذام ندارند و تصویر مربوط به "درماتیت کف پا"ی مرغ می باشد!

**متن شایعه

" توجه! توجه!
قابل توجه همشهریان شیرازی و استان فارسی..و هرمزگانی ها
چند تن از مرغهای کشتارگاههای استان فارس دچار یک نوع بیماری به شکل جزام شده اند که از پای مرغ شروع شده و کل بدن مرغ را از بین میبرد و باعث مرگ و میر مرغها میشود..حال کشتارگاهها قبل از اینکه به کل بدن مرغ شیوع پیدا کند آنها را سر بریده و در بازار به فروش میرسانند.. لازم به ذکر است که بیماری از طریق مصرف گوشت جگر و استخوان مرغ به انسان سرایت میکند..خواهشمندیم از خرید و مصرف گوشت مرغ شدیدا خودداری کنید و ب دوستان و عزیزان خود حتما اطلاع رسانی کنید.. "

**پاسخ شایعه

1. مرغها بیماری "جذام" ندارند و هیچ گزارشی از شیوع چنین بیماری در کشور وجود ندارد!
2. در میان بیماری های مهم مشترک انسان و پرندگان نیز چنین بیماری مشاهده نمی شود!
http://yon.ir/jmrgh1
3. تصویر منتشر شده نیز جذام نیست، بلکه مربوط به "درماتیت کف پا" مرغ یا "Foot Pad Dermatitis" است!
4. درماتیت کف پا بدلیل نامناسب بودن بستر نگهداری مرغ ایجاد می شود و مرگبار نیست! این بیماری پوستی از مرغ به انسان انتقال نمی یابد!
http://yon.ir/jmrgh2
http://yon.ir/jmrgh3

حق جو و حق طلب باشیم
لینک مطلب جهت انتشار:
http://shayeaat.ir/post/741