نتایج جستجو : آتشفشان - 8 مطلب

97/04/27 16:59
در مرزهای علم , edge_of_science

داده‌های جمع‌آوری شده توسط فضاپیمای جونوی ناسا و با استفاده از ابزار ترسیم‌گر شفق قطبی فروسرخ آن موسوم به «JIRAM» به منبع گرمای جدیدی در نزدیکی قطب جنوب قمر «آیو» اشاره می‌کند. انتظار می‌رود آتش‌فشان پنهانی در این قمر کوچک مشتری وجود داشته باشد. داده‌های فروسرخ در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۷ جمع‌آوری شد؛ یعنی زمانی که فضاپیمای جونو در فاصله‌ی ۴۷۰،۰۰۰ کیلومتری آن قمر قرار داشت.

«آلساندرو مورا» یکی از کارشناسان جونو از موسسه‌ی ملی اخترفیزیک در رم، بیان کرد: «نقطه‌ی جدید قمر آیو که ابزار JIRAM موفق به شناسایی آن شده، ۳۰۰ کیلومتر از نزدیکترین نقطه‌ای که قبلاً ترسیم شده، فاصله دارد. ما عاملِ حرکت را کنار نمی‌گذاریم یا تغییر نقاطی که قبلاً کشف شده‌اند را نادیده نمی‌گیریم، اما تصورش سخت است که چنین مسافتی را طی کرده باشد و همچنان از ویژگی‌های قبلی برخوردار باشد.»

این تصویر فروسرخ از نیم‌کره‌ی جنوبی قمر آیوِ مشتری با داده‌های جمع‌آوری شده توسط ابزار JIRAM جونو گرفته شده است. گروه جونو به تلاش‌های خود جهت ازریابی بهتر داده‌های جمع‌آوری شده در پروازِ روز شانزدهم دسامبر ادامه خواهد داد. عملیات‌های قبلی کاوش ناسا، موفق به مشاهده‌ی منظومه‌ی مشتری شده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می توان به ویجر ۱، ویجر ۲، گالیله، کاسینی و افق‌های نو اشاره کرد. تاکنون بیش از ۱۵۰ آتشفشان فعال در این قمر تشخیص داده شده است. به باور دانشمندان، تقریباً ۲۵۰ آتشفشان یا بیشتر هنوز باید در این قمر وجود داشته باشد.

جونو از زمانِ ورود به مدار سیاره‌ی مشتری در چهارم جولای ۲۰۱۶، تقریبا ۲۳۵ میلیون کیلومتر را پیموده است. در شانزدهم جولای، شاهد سیزدهمین گذر علمی آن فضاپیما بودیم. جونو در ۵ آگوست ۲۰۱۱ از کِیپ کارناوال فلوریدا به فضا پرتاب شد. این فضاپیما در طول عملیات کاوش خود، بر فراز ابرهای سیاره‌ی مشتری حرکت می‌کند و میانگین فاصله‌اش با آن تقریباً ۳،۴۰۰ کیلومتر است. آژانس‌ها و سازمان‌های مختلفی از سراسر جهان در طراحی و توسعه‌ی این فضاپیما و ابزارهای تعبیه شده بر روی آن ایفای نقش کرده‌اند.
99
97/01/10 22:59
در مرزهای علم , edge_of_science

خاکسترهای آتشفشانی می‌توانند مسافت زیادی را بپیمایند. محققان نروژی خاکسترهایی از دریای شمالگان را کشف کردند که مربوط به آتشفشانی در ۵،۵۰۰ کیلومتری آن محل است. «ویلم ون دربیلت»، نویسنده‌ی ارشد و محقق دانشگاه برگن گفت: «من انتظار داشتم منشا این خاکسترها از ایسلند باشد. این پژوهش، نیاز به دید ژرف‌تر در این‌گونه تحقیقات را بیش از پیش برجسته می‌سازد.»

یافته‌های این پژوهش که در مجله QSR آمده است، پتانسیل میزان پراکندگی خاکسترهای آتشفشانی را به‌صورت چشم‌گیری بالا می‌برد. اگر شرایط مناسبی وجود داشته باشد، خاکستر می‌تواند از چیزی که ما فکر می‌کردیم بسیار فراتر رود. ون دربیلت اضافه کرد: «انفجاری که باعث به‌وجود آمدن این خاکسترها شد از بیشتر انفجارهای مشابه بزرگتر بود؛ اما از آن انفجارهایی که خاکسترهای تولیدی را به جو زمین نفرستادند، کوچکتر بود. عوامل آب و هوایی مثل سرعت و جهت وزش بادها به گسترده‌تر شدن دامنه‌ی حرکت این خاکسترها کمک بسیاری کرد.»

محققان خاکسترهای بستر دریاچه‌ای را بازیابی کردند و با استفاده از تجهیزات بسیار دقیق و پیشرفته، ۶ ذره‌ی خاکستر را ایزوله کردند. هر ذره با باریکه‌ای الکترونی بمباران شد که نتایج آن، آشکار شدن امضای شیمیایی این خاکسترها بود. ون دربیلت در این باره گفت: «درست مثل DNA انسان، ترکیبات تشکیل‌‌دهنده‌ی خاکسترهای آتشفشانی در نوع خود منحصر به فرد است. بررسی‌های زمین-شیمیایی می‌توانند به ما کمک کنند که با توجه به ترکیبات خاکستر، انفجار مربوط به آن را مشخص کنیم.»

«امضای شیمیایی خاکسترها»، با ویژگی‌های انفجاری که در حدود ۷ هزار سال پیش در روسیه اتفاق افتاد، همخوانی داشتند. این کشفیات به دانشمندان کمک می‌کند که نمونه‌های زمین‌شناسی و مطالعات در زمینه‌ی رویدادهای آب و هوایی را مطابقت دهند. ون دربیلت خاتمه داد: «اگر چنین کشفیاتی، سرنخ‌هایی در مورد تغییرات اقلیمی گذشته‌ی زمین در خود داشته باشند، ما می‌توانیم با بررسی روابطی از قبیل علت و معلول، اطلاعات حیاتی در مورد احتمالات تغییرات اقلیمی مربوط به آینده را کسب کنیم و طبق آن، به تلاش‌های خود جهت دهیم.»
94/10/11 22:11
ارغوان ش , arghavan0
بریتانیا بخش قابل توجهی از برق مورد نیازش را از کوههای آتشفشانی ایسلند تأمین می کند.

--
چندین دهه است که دانشمندان ایده حیرت انگیز و جذاب استفاده از انرژی درون گرمایی زمین برای تولید مقادیر قابل توجه برق را دنبال کرده اند. در این میان ایسلند به عنوان یک نقطه استثنایی در دنیا به شمار می آید.

این کشور که به سرزمین آتشفشانها شهرت دارد و بر اثر این نوع فعالیتها به تدریج بر وسعت آن نیز افزوده می شود جمعیت اندکی دارد اما به عنوان بهشت منابع تجدیدپذیر انرژی در نظر گرفته می شود.

انبوهی از آتشفشانهای فعال، باد همیشه در حال وزش و گرمای درون زمینی قابل توجه فاکتورهای جذابی برای دانشمندانی است که پروژه های مختلف تولید برق پاک و ارزان قیمت را طراحی می کنند.

بر اساس یکی از این پروژه ها که به شدت مورد توجه کارشناسان نیز قرار گرفته است، مقادیر هنگفتی برق تولید شده و از طریق کابلهای مخصوص به بریتانیا انتقال داده می شود تا نیاز دهها میلیون ساکن این منطقه شلوغ از جهان تأمین شود.

این پروژه ۶.۶ میلیارد دلاری ایسلند را به نقطه ای متمایز در دنیا برای سرمایه گذاری در تولید برق به روشهای پاک و ارزان قیمت تبدیل می کند.

از آن گذشته بریتانیا نیز وابستگی به مراتب کمتری به سوختهای فسیلی خواهد داشت.

این پروژه بین ۷ تا ۱۰ سال تکمیل می شود و در آن زمان می توان آن را به عنوان یکی از شاخص ترین پروژه های عظیم در تولید انرژی به روشهای پاک به شمار آورد.

--
94/10/8 11:12
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد که زلزله ها می توانند آغازگر فوران شدید ابرآتشفشان های بزرگ باشند.
94/02/8 13:26
موسسه آموزشی مهر و ماه , mehromah.ir
[https://www.aparat.com/v/DsyYE]
تدوین توسط گروه فیلم و انیمیشن مهروماه.
93/12/23 13:22
دنــیــــا فقـــــط رشـــــــت , donyfaghadrasht1
آتشفشان کاوا ایجن در جاوه اندونزی ، یکی از آتشفشان های مشهور جهان به حساب می آید که به سبب گدازه آبی رنگ خود در جهان شهرت خاصی داشته و علت آبی بودن گدازه های آن نیز در ترکیب گازهای خروجی این آتشفشان خلاصه شده است.
12
3
24
93/08/13 00:03
دوست یابی , dustyabiclub
آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد. تولید مواد آتشفشانی و پدیده های مؤثر در ایجاد آتشفشان از دوره پرکامبرین تا عهد حاضر تغییر چندانی نداشته است و آنچه در این راستا تغییر کرده است، نوع دانسته ها، چگونگی اندیشیدن و نحوه بهره گیری از آنهاست. آتشفشانها پدیده های جهانی هستند و در سایر کرات منظومه شمسی به ویژه سیارات مشابه زمین یک پدیده عادی محسوب می شود و آتشفشان بی شک در کیهان ...

برای مشاهده ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه نمایید