دانشگاه رجا قزوین , raja_ac_ir

دانشگاه رجا قزوین

دانشگاه رجا قزوین , raja_ac_ir

دانشگاه رجا قزوین

372نــــفــــــر
عضو شده اند
372نفر عضو شده اند
کلوپ دانشجویان دانشگاه رجاکلوپ دانشجویان دانشگاه رجامشاهده کامل مشخصات
9 اردیبهشت 1384
آموزش و تحصیل
مهم نیست چقدر داریم .مهم اینه چقدر استفاده میكنیم ..

اعضاء

 • محمد حسن کریمی , parand01
 • به یادشهدا بچه شهید , be_yade_shohadaa
 • هیس ساکت شو , fyloft9mo
 • میلاد ایمان , miladaziz
 • 372 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • دانشجویان رشته ی تاریخ , history_student
 • دانشگاه جامع علمی كاربردی لرستان , elmi_karbordi_khoram_abad
 • دانشگاه پیام نور کلاله , kalaleclub
دانشگاه رجا قزوین , raja_ac_ir
مقدمه ای برمدیریت روابط مشتری
مقدمه ای برمدیریت روابط مشتری
● مقدمه:
CRM در واقع به معنای مدیریت روابط مشتری است که مخفف سه واژه :Customer Relation ship Management "CR" می باشد.
امروزه محدوده CRMخیلی وسیع شده است.و از پهنای فوق العاده زیادی برخوردارگردیده که اصلا" در گذشته به این حد مطرح نبوده است.
در گذشته امکانات رفاهی در زمینه خدمات مشتریان و آسان سازی و تسهیل روابط مشتری و فروشنده به این حد وجود نداشت، خیلی ساده و راحت مشتری به فروشنده مراجعه می کردومایحتاج خود را تهیه می نمود وتنوع مشتری نیز به این حد وجود نداشت .اماامروزه با به وجود آمدن مشتریان و رقبای متنوع و گوناگون تنوع محصول و کیفیت بالا ، قیمت پایین و قدرت رقابت ، خدمات مشتریان بهتر وکارا لازم است.تا بتوان
با مدیریت بسیار کفایت مند و مقتدر ،به صورت دوگانه هم بنگاه و هم مشتریان را راضی نگه داشت . و بر پله های تعالی بنگاه گام برداشت .
● CRM شامل:
▪اتوماسیون فروش .
▪ مدیریت ارتباطات.
▪ اتوماسیون بازاریابی.
▪ سرویس مشتریان.
CRM در واقع یک پک سخت افزاری است که به عنوان دستیار برای مشتریان برای پیوند دائمی آنان به سازمان عمل کند .
پس در واقع CRMبه عنوان تقویت کننده، و فادار کننده مشتریدر سازمان بنگاه عمل می کند .در واقع قلب تجارت موفق در تجارت امروزه همان CRMاست .
در واقع یک ارتباط معنایی بینCRM وMIS وجود داردهمان طور که MIS یا سیستمهای اطلاعاتی مدیریت اطلاعات و داده ها راجمع آوری و تلیخص و طبقه بندی و در نهایت جهت تجزیه و تحلیل مدیران آماده می نماید ، CRM نیز اطلاعات مربوط به میزان و تعداد مشتریان ، کالاها ، موجودی ، انبار، فروش ، تلاشها ، و فعالیتها ی بازاریابی و گرایشهای خدماتی و بازاریابی را برای ما تهیه و تلخیص و آماده می نماید .
پس برای دستیابی به CRM قوی نیاز به یک سخت افزار قوی نیز لازم است .
این مطلب مبین این است که این سیستم ارتباط شدیدی نیز با کامپیوتر و علوم رایانه دارد و در واقع به عبارتی یک علم بین رشته ای یا چند رشته ای است و از علوم مختلف چون کامپیوتر ، مدیریت منابع انسانی ، بازاریابی ، استفاده گردیده است .
● ره آوردهای CRM
یک سیستم CRM قوی باعث خواهد شد . که تکنولوژی و منابع انسانی سازمان تقویت فوق العاده گردد . ودر نهایت بازاریابی کالاها و فرایند سرویس دهی به مشتریان افزایش یابد . به دنبال این فعالیتها شما به تصویر نیازها و مشتریانتان دسترسی پیدا خواهید کرد ، همان طور که مطلعید رسیدن به تصویر بزرگ یا عکس بزرگ کمکهای شایانی به ما در هرمورد می کند . و باعث می شود که ما کل را تجسم کنیم این یعنی همان نگرش سیستمی ، و باعث می شود که شما تنها به عنوان فروشنده، روابط خود را با مشتری تقویت کرده و به عنوان یک ارزیابگر بنگاه و شرکت خود در آید . به طوری که از نکته نظرات آنها در بهبود کیفیت استفاده نمایید .
● بعضی فواید CRM
▪ سرویس خدمات مشتریان عالی .
▪ کاهش اعتراضات مشتریان .
▪ افزایش میزان رضایت مندی و وفا داری مشتریان .
▪ کاهش چرخه فرایندهای اضافی فروش .
▪ کارایی بیشتر در مرکز خدمات .
▪ و موارد دیگر...
● چه مسائلی در CRMدخیلند؟
موفقیت CRM در سازمان شدیدا" بستگی به تعهد سازمان مورد اجرا دارد .حتی اگر سخت افزار استفاده شده شما خیلی هم کارا و پر توان باشد ، این طور نیست که شما یک سیستم CRMقوی را برای یک سازمان در زمان انحلال نصب کنید و انتظار معجزه داشته باشید .
برای CRM خوب شما باید فرایندهای جاری تجاری در اطراف سازمانتان را در یابید .مطلب دیگری که دخیل است نوع و تنوع مشتریان در CRMاست.
اگر شما تنوع مشتری کمی داشته باشید مسلما" نیاز به سیستم CRM کم خرج از یک شرکت پر تنوع در مشتریان دارید .
▪ ولی اگر بنگاه بزرگ باشد باید نمونه خدمات زیربرای بهبود CRM انجام گیرد:
کوپنهای مشتریان توسط پست به منزل مشتریان ارسال می گردد . ویا اینکه یک سوپر مارکت بزرگ برای برای مشتریانش مشاوره تغذیه ای انجام دهند . و....
تا زمانی که بتوانید نیاز مشتریانتان را تشخیص دهید ، مشتری با شماست.
پس سعی کنید ،کالاها را بنا به سلیقه های مختلف مشتریانتان ارائه دهید که برایشان مطلوب اند، تا بازار تجارت در دست شما باشد .
CRMسبب خواهد شد که بخشهای مختلف شرکت شما از طراحی وب ، فروش ، تهیه و تدارکات ؛ بازاریابی و ... به یک نقطه مشترک برسند.
منظور از نقطه مشترک یک نقطه اتفاق و یک استراتزی کلی است که کلیات را ارائه می دهد . که هدف کلی CRMچیست ؟ اطلاعات دقیق جمع آوری شده در مورد پیش فرضهای CRM باعث ایجاد یک سیستم CRMقوی خواهد شد.
مسلح شدن به پیش فرضهای CRM دقیق، باعث خواهد شد گامهای استوار و محکم در نصب و راه اندازی CRMداشته باشید.
● نتیجه گیری:
البته که کارشناسان و متخصصان فنی زیادی وجود دارد که به شما در این مسیر(CRM) کمک خواهند کرد .
که اکثر آنها با فروش سخت افزارهای این سیستم و با ترتیب و راهنمایی کارمندانتان برای افزایشCRM
گامهای بلندی خواهند برداشت .
نکته هایی که این کارشناسان در تذکر و تربیت کارمندان خواهند داشت؛ گاها" از یک سخت افزار قوی CRM بسیار کارساز تر است . ونباید اصلا" آنها را نا دیده انگاشت . و توجه داشته باشید که در انتخاب این کارشناسان شما به عنوان مدیر بنگاه یا سازمان نهایت دقت ر باید داشته باشید، چون گاها" این متخصصان مدتهای مدیدی باید با سازمان و بنگاه شما کار کنند پس همان اصلهایی که در کارمند یابی موجود است در این قسمت نیز باید لحاظ شود . این افراد حتما" باید افرادی متعهد ، کاردان ،فنی ، لایق و ... باشند.
محمدرضا نوروزی
منابع و ماخذ:
Related Articles:
۱. An introduction to CRM, Daniel Red cliff, Feb۲۰۰۴.
۲. What is CRM, CRM directory group, ۲۰۰۶
Http://www.crmdirectory.com
منبع : آفتاب
ادامه
99
  دانشگاه رجا قزوین , raja_ac_ir
  سیم‌كارت بهتر ؟

   سیم‌كارت‌های دایمی دولتی با پیش شماره‌ی ۰۹۱۲ همان سیم‌كارت‌های قدیمی هستند كه سال‌ها بدون رقیب ازسوی شركت ارتباطات سیار واگذار می‌شدند.

   
   
  از زمان ورود تلفن همراه به كشور تاكنون، قیمت گزاف سیم‌كارت در بازار آزاد شكسته شده و علاوه بر افزایش ارایه دولتی، این كالا به نوعی از انحصار دولت خارج شد و انواع سیم‌كارت اعم از دایمی و اعتباری به متقاضیان عرضه می‌شود؛ اما این تنوع و تكثر سیم‌كارت سبب شده متقاضیان در بازار چندین گزینه برای انتخاب داشته باشند كه هر یک دارای ویژگی‌های خاص و متفاوت از دیگری است و داشتن اطلاعات دقیق و در عین حال جدید می‌تواند به انتخاب صحیح منجر شود.
  در حال حاضر پنج نوع سیم‌كارت ازسوی سه شركت ارتباطات سیار، ایرانسل و تالیا كه درواقع رقیب تجاری یكدیگر به شمار می‌روند، در بازار موجود است.
  سیم‌كارت‌های دایمی دولتی با پیش شماره‌ی ۰۹۱۲ همان سیم‌كارت‌های قدیمی هستند كه سال‌ها بدون رقیب ازسوی شركت ارتباطات سیار واگذار می‌شدند.
  در حال حاضر این سیم‌كارت‌ها با كد‌های یك تا هشت عرضه می‌شوند، اما كدهای قدیمی با توجه به اقبالی كه متقاضیان از آن‌ها دارند، گران‌تر از كدهای جدید در بازار خرید و فروش می‌شوند؛ اما قیمت ثبت‌نام سیم‌كارت‌های دولتی فعلا ۲۸۸ هزار تومان است كه گویا از تیرماه ثبت‌نام مجدد برای آن انجام خواهد شد. نرخ مكالمات شهری با این سیم‌كارت‌ها دقیقه‌ای ۴۴۷ ریال و بین شهری، دقیقه‌ای ۷۶۰ ریال برای مشترك منظور می‌شود.
  اپراتور اول تلفن همراه در آخرین ثبت‌نام خود در بهمن ماه ۸۵ به ثبت‌نام نوع دیگر از سیم‌كارت‌ موسوم به سیم‌كارت‌ اعتباری دولتی اقدام كرد كه در حدود دو میلیون متقاضی از آن استقبال كردند و واگذاری آن‌ها‌ از اردیبهشت‌ماه جاری آغاز شده است، اما تاكنون متقاضیان محدودی برای دریافت سیم‌كارت‌های خود با مراجعه به دفاتر پستی و خدمات ارتباطی اقدام كرده‌اند. قیمت سیم‌كارت اعتباری دولتی ۳۴ هزار تومان است كه ۱۰هزار تومان هزینه‌ی شارژ اولیه‌ی آن است.
  همچنین ۱۰۰۰ تومان آن هنگام ثبت‌نام پرداخت شده و مابقی وجه نیز در هنگام تحویل سیم‌كارت باید پرداخت شود؛ این سیم‌كارت‌ها در تهران با پیش شماره‌ی ۰۹۱۹ عرضه می‌شوند و در استان‌های دیگر متناسب با پیش شماره‌ی تلفن همراه آن استان است و كارت شارژ آن نیز در دو نوع ۱۰ و ۲۰ هزار تومانی عرضه شده و در دفاتر خدمات ارتباطی موجود است.
  این سیم‌كارت‌ها محدویت زمانی دارد؛ به طور مثال كارت شارژ‌های ۲۰ هزار تومانی برای پنج ماه دوطرفه است و اگر مشترك برای شارژ مجدد اقدام نكند، برای دو ماه یك‌طرفه و تا یك سال نیز شماره آن حفظ می‌شود.
  نرخ مكالمات این سیم‌كارت‌ها هم در حا‌ل حاضر دقیقه‌ای ۶۷۰ ریال است كه پیشنهاد كاهش تعرفه مكالمات آن نیز ارایه شده كه طبق اعلام، به‌زودی مورد تصویب سازمان تنظیم‌ مقررات قرار می‌گیرد.
  شبكه‌ی سیم‌كارت اعتباری دولتی همان شبكه‌ی سیم‌كارت‌های دایمی است و تمام امتیازات آن‌ را نیز داشته و در كل كشور آنتن‌دهی دارد.
  اما سیم‌كارت اعتباری تالیا، از سوی مجتمع صنعتی رفسنجان در كشور عرضه شد كه به گفته‌ی مسوولان آن ۲۵ مركز استان را تحت پوشش قرار داده و در حال حاضر در حدود یك میلیون مشترك دارد و با پیش شماره ۰۹۳۲ عرضه می‌شود.
  تالیا به تازگی محدویت زمانی سیم‌كارت‌های خود را برداشته است و كارت‌ شارژهای آن نیز در دو نوع ۱۰ و ۲۰ هزار تومانی عرضه می‌شود. قیمت آن هم ۴۵ هزار تومان است كه ۲۰ هزار تومان آن هزینه شارژ اولیه آن بوده و نرخ مكالمات آن نیز برای هر دقیقه ۶۷۰ ریال در نظر گرفته شده است.
  اپراتور دوم تلفن همراه یا ایرانسل نیز در كم‌تر از یك‌سال پیش در ایران شروع به فعالیت كرد؛ این اپراتور هر دو نوع سیم‌كارت دایمی و اعتباری را نیز عرضه می‌كند و سیم‌كارت‌هایش در بیش از ۹۰ شهر آنتن‌دهی دارد.
  قیمت سیم‌كارت‌های دایمی ایرانسل ۱۵۰هزار تومان بوده و با پیش شماره‌ی ۰۹۳۵ است و نرخ مكالمات آن در طرح دقیقه‌یی، ۴۹۹ ریال و در طرح ثانیه‌یی برای هر ثانیه ۳۲/۸ ریال در نظر گرفته شده است كه این مبلغ معادل ‌۴۹۹ ریال به‌ازای هر دقیقه با مبنای محاسبه ثانیه‌یی است.
  قیمت سیم‌كارت‌های اعتباری ایرانسل ۲۹ هزار تومان بوده كه پنج هزار تومان آن هزینه كارت شارژ است و نرخ مكالمات آن نیز در طرح دقیقه‌یی، ۶۲۰ ریال و در طرح ثانیه‌یی تعرفه‌ی مكالمه‌ی هر ثانیه در سیم‌كارت‌های اعتباری نیز با ‌۲۷ درصد كاهش از ‌۲/۱۴ ریال به ‌۱۰/۳۳ ریال در داخل شبكه‌ی ایرانسل تغییر یافته است؛ این مبلغ معادل ‌۶۲۰ ریال به‌ازای هر دقیقه با مبنای محاسبه ثانیه‌یی است.
  اما هزینه‌ی پیام كوتاه سیم‌كارت تلفن همراه دایمی اپراتور اول ۱۴۰ ریال و هزینه‌ی SMS سیم‌كارت‌های اعتباری تالیا، اعتباری دولتی و هر دو نوع سیم‌كارت اپراتور دوم تلفن همراه ۱۶۰ ریال است.
  كارت‌های شارژ سیم‌كارت‌های اعتباری یکی از نقاط مشترک اپراتورهاست؛ تالیا برای مشترکان خود سه نوع کارت شارژ در نظر گرفته که اعتبار آن‌ها میان ۳۰ تا ۷۰ روز است. قیمت این کارت که در سه رنگ قرمز، آبی و زرد در ایستگاه‌های تالیا ارایه می‌شود، به‌ترتیب ۱۰۰ هزار ریال، ۲۰۰ هزار ریال و ۴۰۰ هزار ریال است که به قیمت با احتساب مالیات و عوارض شش درصدی ۱۰۶ هزار ریال، ۲۱۲ هزار ریال و ۴۲۴ هزار ریال به متقاضیان عرضه می‌شود. اعتبار استفاده از کارت شارژ‌های قرمز ۳۰ روز، آبی ۷۰ روز و زرد ۱۵۰ روز است.
  اما ایرانسل نیز دو نوع کارت شارژ برای متقاضیان خود در نظر گرفته است که از نظر میزان اعتبار و مدت‌زمان استفاده با یکدیگر متفاوتند.
  بر اساس این گزارش، کارت شارژ‌های ایرانسل ۱۰ هزار تومانی و ۲۰ هزار تومانی و پنج هزار تومانی هستند که نوع اول با کسر ۵۶۶ تومان مالیات ۹ هزار و ۴۳۳ تومان مکالمه را برای ۳۰ روز و نوع دوم با کسر هزار و ۱۳۲ تومان مالیات ۱۸ هزار و ۸۶۸ تومان اعتبار ریالی را برای ۷۵ روز فراهم می‌کند.
  موضوع صورتحساب مکالمات مشتركان یکی از مواردی که میان سه شبکه ارتباطات سیار موجود متفاوت است.
  در سیم‌کارت‌های دایمی دولتی و ایرانسل امکان صدور صورتحساب و ریزمکالمات برای مشترک در نظر گرفته شده است.
  صورتحساب سیم‌کارت‌های دولتی هر دو ماه یک بار به‌صورت پستی به درب منازل مشترکان ارسال می‌شود و دریافت ریزمکالمات آن‌ها نیز با پرداخت مبلغ ۲۱۲۰ ریال توسط دفاتر خدمات ارتباطی امکان‌پذیر است. در حالی که صورتحساب سیم‌کارت‌های اپراتور دوم هر ماه به‌صورت پستی یا الکترونیکی ارسال می‌شود و دریافت ریزمکالمات مشترك با پرداخت ماهانه ۱۰ هزار ریال امکان‌پذیر است، با این تفاوت که ریزمکالمات کاربر همراه با شماره‌های گرفته شده و مدت‌زمان مکالمه برای وی همراه با صورتحساب ارسال می‌شود.
  ظاهرا فعال‌سازی سرویس صدور ریزمکالمات برای مشترک ایرانسل هزینه‌بر است و مبلغی حدود ۱۰ هزار ریال را شامل می‌شود. مهلت پرداخت صورتحساب ایرانسل به‌طور تقریبی ۲۰ روز پیش‌بینی شده است که به‌نسبت طولانی‌تر از اپراتور اول است.
  مبلغ آبونمان هر دوره سیم‌کارت اپراتور اول ۱۲۶۰۰ ریال و اپراتور دوم ۷۵۰۰ ریال است و دوره سیم‌کارت دولتی دو ماهه و سیم‌کارت ایرانسل یک ‌ماهه محسوب می‌شود.
  سازمان خبری اقتصاد ایران
  منبع : آفتاب
  ادامه
   دانشگاه رجا قزوین , raja_ac_ir
   معرفی حسابداری و رشته حسابداری و فواید آن   معرفی حسابداری و رشته حسابداری و فواید آن

    حسابداری یك سیستم است كه در آن فرآیند جمع‌آوری، طبقه‌بندی ، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شكل‌ها و مدلهای خاص انجام می‌گیرد. تا افراد ذی‌نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون‌سازمانی مثل بانك‌ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده كنند. به همین دلیل فردی كه تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا كه گزارشهای این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش كافی نمی‌شود و بیشتر تراز حسابها می‌باشد. برای مثال یك حسابدار تجربی نمی‌تواند براحتی بین دارایی كوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی‌داند كه چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت كرد. حسابداری به عنوان یك نظام پردازش اطلاعات، داده‌های خام مالی را دریافت نموده، آنها را به نظم در می‌آورد. محصول نهایی نظام حسابداری گزارش‌ها و صورت‌های مالی است كه مبنای تصمیم‌گیری اشخاص ذی‌نفع (مدیران ، سرمایه‌گذاران ، دولت و …) قرار می‌گیرد.

    
    
   هدف :
   حسابداری یك سیستم است كه در آن فرآیند جمع‌آوری، طبقه‌بندی ، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شكل‌ها و مدلهای خاص انجام می‌گیرد. تا افراد ذی‌نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون‌سازمانی مثل بانك‌ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده كنند. به همین دلیل فردی كه تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا كه گزارشهای این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش كافی نمی‌شود و بیشتر تراز حسابها می‌باشد. برای مثال یك حسابدار تجربی نمی‌تواند براحتی بین دارایی كوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی‌داند كه چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت كرد.
   حسابداری به عنوان یك نظام پردازش اطلاعات، داده‌های خام مالی را دریافت نموده، آنها را به نظم در می‌آورد.
   محصول نهایی نظام حسابداری گزارش‌ها و صورت‌های مالی است كه مبنای تصمیم‌گیری اشخاص ذی‌نفع (مدیران ، سرمایه‌گذاران ، دولت و …) قرار می‌گیرد.
   ماهیت :
   یك حسابدار متخصص، در آینده می‌تواند مدیر مالی یك سازمان یا شركت گردد یعنی می‌تواند به مدیریت یك شركت ایده بدهد كه منابع موجودش را در چه راههایی سرمایه‌گذاری نماید تا استفاده بهینه كند و یا اگر شركت به منابع مالی جدید نیاز داشت یك مدیر مالی بر اساس دانش آكادمیك خود می‌تواند بگوید كه از چه طریقی باید تامین مالی كرد. و مجموع این فعالیت‌ها خارج از توانایی یك حسابدار تجربی است.
   «حسابداری یك سیستم اطلاعاتی است كه با فراهم‌كردن اطلاعات لازم كمك می‌كند تا سرمایه‌گذارها، اعتبار دهندگان، مدیران و دولت نسبت به مسائل اقتصادی بهتر بتوانند، تصمیم‌ بگیرند. برای مثال اگر شخصی بخواهد در یك شركتی سرمایه‌گذاری كند، تمایل دارد كه وضعیت مالی آن شركت و یا نتایج عملیات آن شركت را در طی سالهای قبل بداند. موضوعاتی كه به صورت گزارشهای مالی توسط حسابداران تهیه می‌شود.
   «حسابداری به منظور جوابگویی به نیازهای انسان به وجود آمده است. به همین دلیل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش پیچیدگی آن ،‌ هدفها و روشهای حسابداری برای جوابگویی به نیازهای اطلاعاتی، توسعه یافته است. چرا كه اشخاص، شركت‌ها و دولت برای تصمیم‌گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعاتی قابل اتكا دارند كه این اطلاعات را به یاری حسابداری می‌توان به دست آورد. از سوی دیگر انجام سرمایه‌گذاری یكی از مواد ضروری و اساسی در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی كشور است و سرمایه‌گذاران نیز از بعد عرضه سرمایه، تا حد امكان سعی دارند منابع مالی خودرا به سویی سوق دهند كه كمترین ریسك و بیشترین بازده را داشته باشد. یعنی به دنبال برآورد ریسك سرمایه‌گذاری‌ها خواهند بود. این در حالی است كه یكی از مبانی اساسی برای محاسبه ریسك بازار شركت‌ها ، استفاده از اطلاعات تولید شده توسط سیستم حسابدای است.
   رشته حسابداری از جمله رشته‌هایی است كه از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد.
   آینده شغلی ، بازار كار ، درآمد:
   به نظر می‌رسد فارغ‌التحصیلان دوره‌های تحصیلات تكمیلی این رشته، آمادگی و پختگی بیشتری برای حضور در بازار كار دارند.
   نتیجه یكی از تحقیقات دانشگاه «كلمبیا» مبنی بر این بود كه از از دهه 70 به بعد همه شركتهای موفق، شركتهایی بوده‌اند كه مدیر آنها تحصیلات مالی داشته است. چون از این دهه به بعد اطلاعات نقش مهمی پیدا كرده است و مهمترین اطلاعات نیز، اطلاعات مالی است كه تاثیر بسیاری در تصمیم‌گیری روسای شركت‌ها دارد.
   «فرصت‌های شغلی یك حسابدار بسیار گسترده است و از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح را در بر می‌گیرد. و با وجود این كه در دانشگاههای مختلف كشور اعم از دولتی ، غیرانتفاعی و آزاد، دانشجویان بسیاری در رشته حسابداری تدریس می‌كنند اما تعداد فارغ‌التحصیلان بیكار این رشته از بیشتر رشته‌ها كمتر است. چون از یك موسسه كوچك گرفته تا بزرگترین كارخانه‌های كشور حداقل برای تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار نیازمند هستند.
   همچنین دانش حسابداری در بخش مالیات كاربرد وسیعی دارد. چون محاسبه سود به یاری حسابداری امكان‌پذیر است و تعیین مقدار سود نیز مبنای محاسبه مالیات شركتها اعم از دولتی و خصوصی می‌باشد.
   فارغ‌التحصیلان این رشته پس از اتمام تحصیل می‌توانند در سطوح مختلف و شاخه‌های متفاوت عهده‌دار انجام امور مالی گردند كه شرح آن چنین است:
   الف) حسابداری
   فارغ‌التحصیلان می‌توانند در كلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول كار شوند:
   حسابداری مالی: در كلیه شركتها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی.
   حسابداری صنعتی : در كلیه واحدهای صنعتی و شركتهای تولیدی.
   حسابداری دولتی : در كلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذیحساب.
   حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی.
   حسابداری بیمه : در موسسات بیمه .
   حسابداری بانكها : در شعبه‌ها و سرپرستی بانكها .
   حسابداران پس از مدتی اشتغال به كار حسابداری می‌توانند در سمت مدیریت مالی واحدهای تجاری ، ایفای نقش نمایند.
   ب ) حسابرسی
   فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه‌های حسابداری در بند الف در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یك تقسیم‌بندی كلی به دو گروه اصلی تفكیك می‌شوند :
   حسابرسان داخلی : این گروه از حسابرسان ، كارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیات مدیره و شركت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طور هفتگی ، ماهانه یا سالانه به مدیرعامل و هیات مدیره ارائه می‌دهند . این گروه از حسابرسان عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می‌كنند.
   حسابرسان مستقل: این گروه از حسابرسان، افرادی هستند كه در موسسات حسابرسی مشغول كار هستند و بر اساس قرارداد میان شركتها یا سازمانها با این موسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌كنند. در واقع حسابرسان مستقل رابط میان صاحبان شركت و هیات مدیره شركت می‌باشند.
   در حال حاضر در ایران ، سازمان حسابرسی به عنوان یك سازمان دولتی ، بزرگترین موسسه حسابرسی است و در كنار آن سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول فعالیت می‌باشند.
   توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه:
   داشتن شم ریاضی در رشته حسابداری از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل دانش‌آموزان رشته ریاضی در این رشته موفقتر هستند. البته این بدان معنا نیست كه دانش‌آموزان رشته علوم انسانی قادر به ادامه تحصیل در رشته حسابداری نیستند بلكه باید تلاش كنند تا از دانش ریاضی خوب و یا حداقل متوسطی برخوردار باشند.
   همچنین یك حسابدار باید بتواند بخوبی گزارش كارهای خود را ارائه دهد. بنابراین باید در ادبیات فارسی مسلط بوده و نگارش خوبی داشته باشد. این ویژگی بخصوص در سطوح بالاتر این رشته یعنی حسابرسی و مدیریت مالی اهمیت بسیاری دارد.
   در آزمون هر سه گروه آزمایشی درس ریاضی به عنوان مهمترین درس این رشته ضریب 4 دارد.
   دانشجوی حسابداری باید صادق و رازدار باشد چون در آینده تمام اسناد و مدارك یك سازمان را در اختیار دارد و اگر فرد رازدار و در كل با اخلاقی نباشد لطمات زیادی به آن شركت و در نهایت به جامعه وارد می‌آورد. این مساله بخصوص در حسابرسی اهمیت بیشتری دارد زیرا اگر یك حسابرس كه وظیفه بررسی گزارشات مالی یك سازمان و تایید صحت و سقم آن را بر عهده دارد، درستكار نبوده و یا شهامت ابراز مشكلات را نداشته باشد، می‌تواند به نابسامانی‌های اداری و مالی یك جامعه دامن بزند.
   و بالاخره یك حسابدار برای موفقیت در این دنیای پر از رقابت و تغییر و تحول باید خلاق، مبتكر، صبور و منضبط باشد.
   علاقه به امور مالی و تجزیه و تحلیل‌های آن، عامل موفقیت دانشجوی حسابداری است.
   وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:
   تا مقطع دكترا امكان ادامه تحصیل وجود دارد.
   نظر یك فارغ‌التحصیل مشغول به كار در این رشته :
   دانشجوی این رشته باید تحمل ساعتها كار در پشت یك میز و صندلی و سرو كار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد. همچنین باید دقیق و منظم باشد تا در جمع‌بندی اعداد و ارقام دچار مشكل نگردد.»
   وضعیت نیاز كشور به این رشته در حال حاضر:
   آموزش حسابداران و شركت موثر آنها در فراهم‌آوری اطلاعات مالی دقیق و قابل اعتماد، و تجزیه و تحلیل این اطلاعات برای توسعه پایدار در كشور در حال توسعه‌ای مانند ایران اهمیت فراوانی دارد. چرا كه وجود اطلاعات دقیق، اعتماد برانگیز، بموقع و مربوط به فعالیت‌های اقتصادی، نه تنها لازم بلكه حیاتی است. علاوه بر این اطلاعات مالی حاصل از فعالیت‌های اقتصادی كه بوسیله نظام‌های حسابداری گزارش می‌شود، می‌تواند از انحراف مسیر پیش‌بینی شده ، اتلاف منابع اقتصادی و اخلال در برنامه‌های توسعه اقتصادی جلوگیری كند.
   دكتر ثقفی نیز در این باره می‌گوید:« چون این رشته فقط به كلاس و معلم نیاز دارد متاسفانه در سالهای اخیر، بسیاری از شهرهای دورافتاده كه حتی یك حسابدار مجرب و متخصص ندارد، رشته حسابداری را با استفاده از اساتید كم‌تجربه دائر كرده است و در نتیجه فارغ‌التحصیلان دانشگاههای فوق حسابدارانی ناكارآمد هستند كه نمی‌توانند، جذب بازار كار شوند. البته آنچه گفته شد شامل حال فارغ‌التحصیلان توانمند این رشته نمی‌شود چون هر فرد سرمایه‌گذار و هر موسسه اعتباری برای سرمایه‌گذاری یا اعتبار دادن به حسابدار نیاز دارد. »
   نكات تكمیلی :
   چند سال پیش وقتی كه آقای . ت ریاست یكی از كارخانه‌های ایران را بر عهده گرفت با اخم‌های در هم و چهره‌های عبوس كارگرانی روبرو شد كه 6 ماه بود حقوق نگرفته بودند و امید چندانی نیز به رئیس جدید نداشتند. اما رئیس جدید كه فارغ‌التحصیل رشته حسابداری بود با مدیریت قوی و درست خویش نه تنها كارخانه مورد نظر را از ورشكستگی نجات داد بلكه امروزه این كارخانه یكی از بهترین كارخانه‌های كشور است كه محصولات آن به خارج از كشور صادر می‌گردد و در حال حاضر نیز نحوه كار رئیس یاد شده به عنوان یك شیوه نوین در دانشگاهها تدریس می‌شود.
   آنچه خواندید سرگذشت واقعی یكی از كارخانه‌های كشور است.

   منبع : بانک مقالات کانون دانش حسابداری
   ادامه
    دانشگاه رجا قزوین , raja_ac_ir
    طریقه شبكه كردن دو رایانه به صورت مستقیم
    طریقه شبكه كردن دو رایانه به صورت مستقیم
    در خانه ها و یا مراكز كوچكی كه دو رایانه وجود دارد همیشه فكر وصل كردن این دو رایانه به ذهن صاحبان آن می رسد. در این مقاله در ابتدا طریقه ساخت كابل مخصوص برای برقراری اتصال بین دو رایانه به صورت مستقیم را یاد میگیریم و در مرحله بعدی تنظیم های بین دو سیستم را یاد می گیریم. البته مرحله ساخت كابل ضروری نیست چون به راحتی می توان آنرا سفارش داد ولی دانستن آن برای كسانی كه می خواهند همه كار را خود انجام  دهند بد نیست.
    طریقه ساخت كابل كراس اور ( یادگیری این بخش ضروری نیست)
    برای اتصال دو رایانه به صورت مستقیم نیاز به كابل شبكه كراس اورداریم با این كابل می توان مستقیم با كمك كارت شبكه های دو سیستم , آنها را به هم وصل كرد ولی در غیر این صورت اگر از كابل های كلاس آ بهره ببریم نیاز به سوییچ خواهیم داشت كه خرج كار را بالا می برد. در صورتی هم كه می خواهید كابل مخصوص این كار را سفارش بدهید باید تقاضای كابل " كراس اور " كنید كه البته با نام بردن " كراس " نیز منظور را می رسانید.
    در شكل زیر الگوری ساخت این كابل و مبنای ساختن كابل را مشاهده می كنید :

    در تصویر بالا تی اكس ها ( سیم های فرستنده اطلاعات ) و آر اكس ها ( دریافت كننده ها ) را مشاهده می كنید. تی اكس های مثبت به آر اكس های مثبت  و تی اكس های منفی نیز به آر اكس های منفی متصل شده اند.
    برای ساخت سر اول كابل باید رنگ های سیم ها را مانند شكل زیر ترتیب كنیم و به سوكت متصل نماییم :

    سفید نارنجی - نارنجی -  سفید سبز - آبی - سفید آبی - سبز - سفید قهوه ای - قهوه ای
    سر دیگر كابل را باید به صورت دیگری ترتیب كرد و به سوكت متصل نمود تا بدون نیاز به سوییچ و خرج اضافه بتوان تنها با یك كابل دو رایانه را به هم متصل كرد :

    سفید سبز - سبز -  سفید نارنجی - آبی - سفید آبی - نارنجی - سفید قهوه ای - قهوه ای
    در تصویر زیر می توانید ترتیب رنگ بندی را مشاهده كنید كه در نهایت به صورت زیر در می آید :
     


    تنظیمات بعدی در ویندوز
    بعد از اینكه كابل ساخته شده را ساختیم یك سر آنرا به رایانه اصلی ( سرور ) و سر دیگر را به دستگاه دیگر متصل می نماییم. اكنون مراحل زیر را برای آغاز تنظمیات طی می كنیم :
    My Network Places را انتخاب كنید در منوی سمت چپ روی View Network connections  كلیك كنید.

    بعد از اینكه مانند شكل بالا روی كانكشن لن خود راست كلیك كردیم و پراپرتیس را انتخاب نمودیم در سربرگ پیش فرض یعنی جنرال روی گزینه Internet Protocol (TCP/IP) دو بار كلیك می كنیم سپس تنظیمات را مانند شكل زیر اعمال می نماییم :

    این آی پی آدرس ها را برای رایانه اصلی یا همان سرور خانگی خود اعمال می كنیم. اكنون سراغ رایانه دیگر می رویم و مراحل بالا را تكرار می كنیم با این تفاوت كه تنظیمات رایانه دوم را مانند شكل زیر اعمال می كنیم :

    اكنون اتصال بین دو رایانه با یك كابل به صورت مستقیم برقرار است. برای اطمینان كار دو سیستم را یك بار ریست نمایید.
    اشتراك و استفاده همزمان از اینترنت در دو رایانه
    رایانه اصلی را مانند همیشه به اینترنت متصل نمایید بعد از وصل شدن رایانه به اینترنت روی كانكشن خود راست كلیك كنید سپس گزینه آخر را انتخاب نمایید و بعد در سربرگ ادونس مانند شكل زیر عمل نمایید :

    در شكل بالابه گزینه سوم كه تیك ندارد توجه كنید ! در صورتی كه تیك این بخش را بزنید رایانه دوم می تواند اینترنت به اشتراك گذاشته شده را غیر فعال كند و روی آن كنترل داشته باشد كه بنا به خواسته شما می توانید تیك آن را برداشته یا قرار دهید.
     
    منبع :
    http://www.majidonline.com/page.php?page=content&op=cntshow&code=317
    ادامه
    1