سخن اَشنا , sokhanashna

سخن اَشنا

 فعالیت فرهنگی واقعا مسیری بسیار سخت اما شیرین است
سخن اَشنا , sokhanashna

سخن اَشنا

مطالب تصاویر 2
سخن اَشنا , sokhanashna
برخی مغرضان، دستور قرآن مبنی بر کشتن مشرکان را برنتافته و در مقابل آن موضع می‌گیرند.
ادامه
99
5
2
27
سخن اَشنا , sokhanashna
حماسه 9دی یکی از مؤلفه‌های قدرت جامعه اسلامی بود که دشمنان را مأیوس کرد.
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
در برخی از آیات قرآن مطالبی از انجیل نقل شده، نقل قول‌هایی که هیچگاه نمی‌تواند به معنای پذیرش نسخه‌های موجود از آن کتاب باشد.
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
سوء قصد به جان حضرت و اما معجزه ای که صورت گرفت:

امام حسن عسکری(علیه السلام) را پس از بازداشت به شخصی به نام «نحریر» سپردند. همسرش به او گفت: «از خدا بترس! چون تو نمی‌دانی چه کسی در خانه تو زندانی است؟» سپس عبادات و راز و نیازهای حضرت را به یاد او آورد و گفت: «از تو در مورد او می‌ترسم». نحریر در کمال بی‌رحمی به همسر خود گفت: «او را در میان درندگان می‌اندازم.» سپس برای اجرای تصمیم خود، اجازه گرفت، عباسیان نیز به او اجازه دادند و او حضرت را در میان درندگان رها کرد و یقین داشت که دیگر کار حضرت تمام است و درندگان او را خواهند خورد. هنگام صبح ماموران آمدند تا شاهد خورده شدن بدن مبارک حضرت باشند، با کمال تعجب دیدند که آن حضرت، نماز می‌خواند و درندگان نیز اطراف آن حضرت نشسته‌اند. از این رو به ناچار حضرت را آزاد کردند.

الإرشاد فی معرفة حجج الله على العباد، شیخ مفید، مؤسسه آل البیت علیهم السلام‏، چاپ اول، قم، 1413ق، ج2، ص335-334.
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
یافتن امام بر حق با معجزه ای که از امام(ع) دیدند.

یحیی بن مرزبان می‌گوید: با شخصی از اهالی منطقه سیب مشهور به «خیر» ملاقات کردم، به من گفت: «پسر عمویی دارد که در مورد امامت با او منازعه می‌کند و به امامت امام حسن عسکری(علیه السلام) معتقد است و گفتم: تا نشانه‌ای از او نبینم، امامتش را نمی‌پذیرم». پس برای کاری به سامرا رفتم که با امام حسن عسکری(علیه السلام) برخورد کردم. با خودم گفتم: اگر مقابل من رسید دستش را بر سر کشید و آن را آشکار کرد و سپس به سوی من نظر کرد، بعد دوباره آن‌چه از سر برداشته بود به جای خود گذاشت، آن وقت به امامت او قائل خواهم شد». هنگامی که حضرت مقابل من رسید، همان کاری را انجام داد که من در نظر داشتم. سپس به من نگاه کرد و بعد فرمود: «ای یحیی! پسر عمویت- که درباره امامت با او منازعه می‌کردی- چه می‌کند؟» گفتم: «صحیح و سالم ترکش کردم». حضرت فرمود: «دیگر با او منازعه نکن. سپس رفت.

كشف الغمه فی معرفه الأئمه، اربلى، على بن عیسى‏، تصحیح: سید هاشم رسولى محلاتى، ناشر: بنى هاشمى‏، چاپ اول، تبریز، 1381ق، ج2، ص429-428.
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
سخن گفتن به زبان‌های مختلف یکی دیگر از اعجاز امام عسکری(ع) بود.

نصیر خادم می‌گوید: بارها امام حسن عسکری(علیه السلام) را دیدم که با خادمان خود -که رومی، ترک و از اهل سیسل بودند- به زبان‌های آن‌ها سخن می‌گوید. از این مسئله خیلی تعجب می‌کردم و می‌گفتم: «کسی ندیده است که حضرت، به آن سرزمین‌ها برود؛ پس چگونه به زبان آن‌ها سخن می‌گوید». ناگهان حضرت رو به من کرد و فرمود: «خداوند حجتش را از سایر مردم امتیاز داده و معرفت و شناخت هر چیز را به وی عطا کرده است، او تمام زبان‌ها و تمام اسباب و حوادث را می‌داند. و اگر این گونه نمی‌شد، میان حجت خدا و سایر مردم، فرقی وجود نداشت

الكافی، شیخ كلینى، تصحیح علی اکبر غفارى، ناشر: دار الكتب الإسلامیه، چاپ چهارم، تهران‏، 1407ق، ج1، ص509.
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
برترین و بالاترین عبادت مؤمن، انتظار فرج است. این عبادت قلبی، روح همه عبادات دیگر است و بالاترین مرتبه آن‌هم انتظار فرج و ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) است.
ادامه
16
1
25
سخن اَشنا , sokhanashna
«یادمان رفته مگر»
راه عشق است و خطر، مردِ سفر می خواهد
بُرد با ماست ولی سود و ضرر می خواهد
عرصه ای نیست ولی جنگِ دفاعی دگر است
همسفر! اسلحه بردار که وقت خطر است
وقتِ «هَل یَنصُرُنی» آمده روزِ یاریست
اشکِ غم از قدحِ خونِ شهیدان جاریست
یادمان رفته مگر نوپسران ، مرد شدند ؟!
نو نهالانِ گلستانِ وطن زرد شدند؟!
یادمان رفته مگر یادِ امام و شهدا؟!
که نوشتیم: «دگر جنگ تمام...» و شهدا،
همه بر جمله ی ما سخت تاسّف خوردند
مادرانی که ز دوریِ پسرها مردند
جنگ، آغاز شده ما همه تنها هستیم
و در اندیشه ی آسایشِ فردا هستیم
خطِ اول شده سرخیِ لبِ دلبرها
وای بر غیرت ِما!، وای بر این مادرها!
آتش فتنه ی دشمن، شده سیگارِ خطر
زندگیمان شده یک آینه ی خاک به سر
لحظه ای نیست که با یاد شهیدان باشیم
یادمان رفته که آماده ی میدان باشیم
باز هم قافله ی کشفِ حجاب آمده است
دشمن باخته با طرح ِنقاب آمده است
خواب دیدم که شهیدان ، همه برخاسته اند
عرش، ویران شده و روز حساب آمده است
خون دل می خورد از غربت خود مردی که،
از غمِ مردمِ دنیا به عذاب آمده است
نگذاریم که ویرانه کند دنیا را
دشمنی را که خودش ، خانه خراب آمده است
چنگ بر دامنه ی مُعجزِ قرآن بزنیم
دشمن این مرحله با مکرِ کتاب آمده است
نکند یکسره مدیونِ سوالش باشیم
زینبی را که به دنبال ِجواب آمده است
یادمان رفته مگر «همّت و چمران ها» را؟!
بمب های سحر و غربت انسان ها را
«باکری ها » لب دجله به تماشا هستند
یادمان رفته مگر منتظر ما هستند؟!
یادمان رفته مگر مادرشان «زهرا» را؟!
چادرِ سوخته و بی کسی مولا را؟!
یادمان رفت و نخواندیم و شبی گم کردیم
مصحفِ پاره ی هفتاد و دو عاشورا را
تشنگی را نچشیدیم که بردیم از یاد
عطشِ بی رمقِ حنجره ی دریا را
ما که همسفره ی مولا شده بودیم ولی
پای این سفره نخوردیم غمِ فردا را
روزی از آخرتِ خویش خبر می گیریم
که چه کردیم همه عاقبتِ دنیا را
ولی ای کاش شهیدان نظری بنمایند
بکشانند به خود قبله ی این دلها را...

ساراسادات باختر
ادامه
9
1
23
سخن اَشنا , sokhanashna
استاد شهید مرتضی مطهری با اشاره به آغاز نهضت فمینیسم می‌نویسد: «نهضتی که در اروپا برای احقاق حقوق پایمال شده زن صورت گرفت به دلیل آن که دیر به این فکر افتاده بودند، با دستپاچگی و عجله زیادی انجام گرفت. احساسات مهلت نداد که علم نظر خود را بگوید و راهنما قرار گیرد. از این رو تر و خشک با یکدیگر سوخت. این نهضت یک سلسله بدبختی‌هایی را از زن گرفت و حقوق زیادی به او داد و درهای بسته‌ای را باز کرد اما در عوض، بدبختی‌ها و بیچارگی‌های دیگری برای خود زن و برای جامعه بشریت به وجود آورد».

ویل دورانت نیز در این زمینه می‌گوید: کسانی که ناخودآگاه برای تخریب بنیان خانواده توطئه کردند، کارخانه‌دارانی بودند که برای سود بیشتر، زنان را از خانه‌ها بیرون کشیدند و نتیجه نهایی آن ایجاد بحران هویت در زنان شد.
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم : کسی که نگاه به نامحرم را از خوف خداوند ترک کند ، خداوند به او ایمانی عطا می کند که شیرینی آن را در قلبش می یابد .

( الحکم الزاهره ، ج 1 ، ص 301 )
ادامه
18
1
23
سخن اَشنا , sokhanashna
آرایشگاه‌های مردانه مدت‌هاست تنها برای کوتاهی مو، ریش و سبیل مشتری ندارد، پوش دادن مو، اصلاح ابرو و مدل‌های متنوع مو از جمله کارهایی است که این روزها در آرایشگاه‌های مردانه مشتری و خواهان خاص خود را دارد.
زمانی سبیل نشانه مردانگی بود، اما دیگر از مد افتاده است در حال حاضر مردان همه تلاش خود را در زیبا کردن به کار می‌گیرند، زمانی زیبایی تنها برای دختران مطرح بود، اما گویا این خود شیفتگی در پسران هم رخنه کرده است و آنان برای رسیدن به این هدف از هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنند.
برداشتن ابرو، اصلاح صورت و... همگی نشان از تغییر رویه در بین نسل جوان است و این روزها خرید ژل ویتامینه و شامپوهای گران قیمت از جمله اقلامی است که در سبد خرید برخی جوانان قرار دارد.
در کره خاکی زیبایی از ابتدای پیدایش بشر حرف و دغدغه همگان بوده است از این رو جنسیت نمی‌شناسد اما مسئله‌ای که نگران کننده است گرایش مردان به سمت آرایش و پوشش‌های زنانه است.
متاسفانه عده‌ای از آقایان تمیز بودن و شیک پوشی را با آرایش و پوشش زنان اشتباه گرفته‌اند هیچ فردی با رعایت نظافت و آراستگی ظاهر مخالف نیست، اما متاسفانه عده‌ای از پسران جوان در این کار افراط می‌کنند و متاسفانه آنچه این روزها می‌بینیم با نظم و پاکیزگی فاصله بسیار دارد.
‼️مردان قدیم هیچگاه فکر نمی‌کردند زمانی بیاید که مردان امروزی ساعت‌ها جلوی آیینه بایستند و موها و پوشش خود را درست کنند.
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
استفاده از لوازم آرایشی برای زنان از دیرباز باب بوده است اما فراگیر شدن آن برای دختران در فرهنگ غنی ایران از همان گذشته مذموم بود اما متاسفانه در عصر جدید مذموم بودن این امر از بین رفته است به طوریکه سن استفاده از لوازم آرایش به دختران نوجوان و به مرز ۱۲ سالگی رسیده است.
به اعتقاد مهاجری آرایش کردن امریست که اگر در زمان و مکان خود صورت گیرد، قابل قبول است اما به اعتقاد بسیاری از آسیب شناسان وقتی سن تمایل افراد جامعه در استفاده از لوازم آرایش کاهش می یابد به معنای این است که آینده سازان جامعه اعتماد بنفس خود را ازدست داده اند و به دنبال زیباشدن به کمک وسایل و ابرازی‌هایی هستند تا خلاهای خود را پر کنند.
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
قبل از چادری شدن هم حجابم خوب بود همیشه مقنعه داشتم و پوشش مناسب را رعایت میکردم، اجباری در این کار نبود بالاخص که به خاطر شرایط خاص من، خانواده به من کاری نداشتند و سخت نمیگرفتند، همه تصور میکردند چون معلول هستم پس آنقدر هم نباید مقید به حجاب کامل باشم همین که تا حدودی رعایت کنم کافیست، ولی من همیشه از این مساله شاکی میشدم و میگفتم چرا؟ لابد فکر میکنید چون معلول هستم کسی هم به من نگاه نمیکند؟ لابد تصور میکنید دل نامحرم هم برای من و امثال من میسوزد و با دید ترحم، به ما نگاه گناه آلود نخواهند داشت؟
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
سال ۱۳۶۲ به همراه جمعی از فرماندهان توفیق زیارت حرم حضرت زینب(سلام الله علیها) را پیدا کردیم. زین الدین هم در آن سفر بود. آنجا از لحاظ حجاب و رعایت شئونات اسلامی وضع مناسبی نداشت و این موضوع زین الدین را آزرده خاطر کرده بود. مدام می گفت: باید کاری کنیم، خیلی زشته سوریه به عنوان یک کشور مسلمان، همچین وضعی داشته باشه. باید دنبال چاره ای باشیم…
نامه ای نوشت و ابتدای آن آیه‌ی: "إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ ” را آورد. بعد ضمن نارضایتی از وضع حجاب و عفاف و‌… در سوریه، نسبت به اینکه مسئولان مربوطه هیچ دغدغه ای درباره این موضوع ندارند، حسابی انتقاد کرد.
به او گفتم : حالا این نامه رو می خوای به کی بدی؟
گفت: بالاخره به یکی می دیم!
روز آخر وقتی خواستیم سوار هواپیما شویم، نامه را داد دست یکی از مسئولین امنیتی فرودگاه. بعد هم گفت: ما وظیفه داریم امر به معروف و نهی از منکر کنیم، نتیجه اش دیگر ربطی به ما نداره. هر چقدر از دستمون بربیاد، باید تلاش کنیم…
گوشه ای از کتاب”از همه عذر می خواهم” – خاطراتی از شهید مهدی زین الدین
ادامه
سخن اَشنا , sokhanashna
یکی از مهمترین واجباتی که خداوند متعال در آیات متعددی اهمیت و ضرورت آن را برای بندگان خود بیان نموده است؛ فریضه‌ی ارزشمند امر به معروف و نهی از منکر است.
اهمیت و ضرورت امر به معروف
دراهمیت و ارزش این فریضه‌ی الهی همین بس که خداوند متعال بهترین امت خود را امتی معرفی می‌نماید که پایبند به انجام این فریضه ارزشمند هستند:شما بهترین امتى هستید كه براى مردم پدیدار شده‏اید: به كار پسندیده فرمان مى‏دهید،و از كار ناپسند بازمى‏دارید، و به خدا ایمان دارید. واگر اهل كتاب ایمان آورده بودند قطعاً برایشان بهتر بود برخى از آنان مؤمنند وبیشترشان نافرمانند.
ادامه
14
1
24